Neodgovoreni postovi | Aktivne teme Sada je: 29 ožu 2024, 07:05.

ADS

Pravila foruma


Pravila foruma



Odgovori  [ 36 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća
Održavanje odvojivih spremnika za streljivo 
Autor/ica Poruka
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 14 lip 2018, 18:34
Postovi: 1365
Lokacija: Karlovac
Post Održavanje odvojivih spremnika za streljivo
"Olabavljenim" i demokratskijim zakonom smo dobili širi spektar toga što možemo posjedovati. Uz to se povukla, barem za mene bitna tema, održavanje odvojivih spremnika. Imam određeni broj novih, nekorištenih spremnika za koje me zanima način održavanja, posebice oko podmazivanja opruge koja bi prema riječima proizvođača biti samopodmaziva što je po meni marketinški trik. Spremnike za sada nisam koristio, samo sam ih pootvarao i ostavio da preko noći opruge odstoje u nespiganom stanju kako bi smanjio opterećenje i produžio životni vijek istih.

Zanima me čime bi opruge bilo dobro podmazati?


28 stu 2018, 09:13
Profil
Stožerni Narednik
Stožerni Narednik

Pridružen/a: 14 kol 2009, 13:53
Postovi: 673
Post Re: Održavanje odvojivih spremnika za streljivo
ničime... ne diraj ništa, po potrebi rastaviš i obrišeš ako ti uđe pijesak, zemlja.. a ako budeš podmazivao samo će ti se više prljavštine lijepiti.. inače opruga ne gubi svojstva kad je pod opterećenjem.. ima dobrih videa na tu temu na youtube..

jesi to naručivao iz zib militaria.. i sam bi pa pitam.. možeš i na pm, hvala


29 stu 2018, 22:10
Profil
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 14 lip 2018, 18:34
Postovi: 1365
Lokacija: Karlovac
Post Re: Održavanje odvojivih spremnika za streljivo
Hvala na savjetu što se tiče podmazivanja. S time da sam zaboravio napisati u prvome postu da opruge tvornički već dolaze ''podmazane''. Ne znam da li je riječ o tekućem ili sredstvu u obliku gela, ima ga veoma mali sloj no ostanu poprilično zmazane ruke nakon rukovanja i ne ide baš dolje toplom vodom i sapunom xD čistio sam ruke ''naftom''.


05 pro 2018, 13:12
Profil
Stožerni Narednik
Stožerni Narednik
Avatar

Pridružen/a: 17 sij 2010, 16:20
Postovi: 666
Lokacija: Šibenik
Post Re: Održavanje odvojivih spremnika za streljivo
Ja ti preporučam silikonsko ulje. Ono ostavlja suhu a sklisku površinu i neće privlačiti prljavštinu. Najbolje da očistiš to mazivo kojim su originalno podmazani, nekim "degreaserom" ili nečim sličnim, osušiš i naneseš silikonsko ulje. Ulje se zatim obriše i ostaje suha i podmazana površina. Ne moraš se ograničiti samo na oprugu, možeš podmazati i cijeli spremnik ako je metalni kao i utor na oružju, primjetićeš da lakše ulazi/izlazi.
Privitak:
Opaska: Ja koristim ovaj proizvod.
olie-abbey-silicone-gun-oil-35-150-ml_1.jpg
olie-abbey-silicone-gun-oil-35-150-ml_1.jpg [ 28.12 KIB | Pogledano 20605 put/a. ]

_________________
The truth is hate to those who hate the truth.


14 pro 2018, 14:11
Profil Web stranica
Nadnarednik
Nadnarednik

Pridružen/a: 05 ožu 2019, 18:16
Postovi: 535
Post Re: Održavanje odvojivih spremnika za streljivo
Možda je tema mrvicu stara, ali zanimljiva mi je budući da imam pušku sa odvojivim spremnikom, pa bih napisao svoj vid toga, a slažem se s Barutom i Sjekirom.

Mislim da odvojive spremnike ne treba posebno čistiti niti podmazivati. Time niti opruge. Jednom prilikom kad je baš padala kiša dok sam pucao, puška je cijela bila namočena, onda sam prvi puta rastavio spremnik, prebrisao vodu, sloj ulja na to, ali sam višak kasnije odstranio. Ali od onda ne. Mislim da je dovoljno svakih pola godine ili nakon "x" ispucanih metaka samo prebrisati sve izvana i iznutra. Ne sviđa mi se mogućnost da će streljivo doći u kontakt sa bilo kakvim uljem, a da ću možda to masno streljivo iz nekog razloga vraćati u kutiju među čisto.

Da nadodam, Sjekira je upravu što se tiče opruga i opterećenja. Čak je nedavno i Brownells USA izbacio video na tu temu. Tih možda 5% koje će opruga zbog puzanja materijala izgubiti nema nikakve veze za pouzdanošću. Opruge gube svojstva sa dodavanjem i smanjivanjem opterećenja što uzrokuje zamor materijala. Isto kao kod auta.

_________________
"Things that are complex are not useful, things that are useful are simple." - Mikhail T. Kalashnikov
"This is the AK-47 assault rifle, the preferred weapon of your enemy, and it makes a very distinctive sound when fired at you, so remember it." - Tom Highway


02 ožu 2020, 16:52
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5310
Lokacija: Zagreb
Post Re: Održavanje odvojivih spremnika za streljivo
Ukoliko su spremnici takvi kako ih opisuješ slobodno ih ostavi takvima i oni su zaštićeni.
Ako se zaprljaju bilo kako,postupak je isti kao i sa ostalim dijelovima oružja-očistiti i tanko nauljiti uljem za oružje.
Opruge ne treba vaditi,ali poželjno je da spremnici stoje prazni.Ako se ne koriste.
S vremena na vrijeme spremnike izvana samo obrisati masnom krpicom(ulje za oružje).
Kako je netko i napisao,malo nauljiti i utor,ležište okvira.
Sve napisano je provjereno i propisano za svo oružje JNA.


02 ožu 2020, 17:26
Profil
Fleet Admiral
Fleet Admiral
Avatar

Pridružen/a: 30 ožu 2008, 20:55
Postovi: 6676
Lokacija: Zagreb
Post Re: Održavanje odvojivih spremnika za streljivo
Mirok je napisao/la:
ali poželjno je da spremnici stoje prazni.Ako se ne koriste.
ovo stoji iz vremena kad su se koristili materijali za opruge losije kvalitete... bilo je negdje nekih testiranja gubitka snage stalno spresanih opruga i onih novih a cak i u HS tvornici kazu da nije problem drzati spremnike napunjene duze vrijeme... Osobno sam se prestao sekirati oko toga, vjerujem da ce me moji pistolji i njihovi spremnici nadziviti...

_________________
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"


02 ožu 2020, 20:45
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5310
Lokacija: Zagreb
Post Re: Održavanje odvojivih spremnika za streljivo
Mike_Torello je napisao/la:
Mirok je napisao/la:
ali poželjno je da spremnici stoje prazni.Ako se ne koriste.
ovo stoji iz vremena kad su se koristili materijali za opruge losije kvalitete... bilo je negdje nekih testiranja gubitka snage stalno spresanih opruga i onih novih a cak i u HS tvornici kazu da nije problem drzati spremnike napunjene duze vrijeme... Osobno sam se prestao sekirati oko toga, vjerujem da ce me moji pistolji i njihovi spremnici nadziviti...

Pa hoće,ali kako sam naveo ,ako se na koriste.
Mislio sam da se ne misli koristiti duže vremena.


02 ožu 2020, 20:58
Profil
Fleet Admiral
Fleet Admiral
Avatar

Pridružen/a: 30 ožu 2008, 20:55
Postovi: 6676
Lokacija: Zagreb
Post Re: Održavanje odvojivih spremnika za streljivo
nisi ti mene razumio, dako stoje duze vrijeme napunjeni, dakle stjesnjena opruga i tako ostanu par mjeseci do par godina

_________________
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"


02 ožu 2020, 21:36
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5310
Lokacija: Zagreb
Post Re: Održavanje odvojivih spremnika za streljivo
Mislim da se i dalje ne razumijemo.
Tema je postavljena kako tretirati opruge nekorištenih spremnika.
Za pretpostaviti je da će i dalje biti u rezervi-nekorišteni i moja preporuka ide u tome smjeru.


02 ožu 2020, 21:48
Profil
Fleet Admiral
Fleet Admiral
Avatar

Pridružen/a: 30 ožu 2008, 20:55
Postovi: 6676
Lokacija: Zagreb
Post Re: Održavanje odvojivih spremnika za streljivo
Sto znaci ne koristen? Meni su oni koje ne koristim stalno napunjeni, uvijek spremni :D ... a onaj koji imam prazan, njega punim kad idem pucati namjenski, streljana, natjecanje ovo ono... tu smo vjerojatno dosli do nesporazuma :D

_________________
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"


03 ožu 2020, 00:29
Profil
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 14 lip 2018, 18:34
Postovi: 1365
Lokacija: Karlovac
Post Re: Održavanje odvojivih spremnika za streljivo
Mirok je napisao/la:
Ukoliko su spremnici takvi kako ih opisuješ slobodno ih ostavi takvima i oni su zaštićeni.
Ako se zaprljaju bilo kako,postupak je isti kao i sa ostalim dijelovima oružja-očistiti i tanko nauljiti uljem za oružje.
Opruge ne treba vaditi,ali poželjno je da spremnici stoje prazni.Ako se ne koriste.
S vremena na vrijeme spremnike izvana samo obrisati masnom krpicom(ulje za oružje).
Kako je netko i napisao,malo nauljiti i utor,ležište okvira.
Sve napisano je provjereno i propisano za svo oružje JNA.


Nema smisla mazati ičime kada su svi polimerni, jedini metalni dio na spremniku je opruga.


15 ožu 2020, 13:08
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5310
Lokacija: Zagreb
Post Re: Održavanje odvojivih spremnika za streljivo
Ako su polimerni nema potrebe za dodatnom zaštitom same plastike.
Ako se ne koriste ja bih ih ipak držao prazne.


15 ožu 2020, 13:25
Profil
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 14 lip 2018, 18:34
Postovi: 1365
Lokacija: Karlovac
Post Re: Održavanje odvojivih spremnika za streljivo
Mirok je napisao/la:
Ako su polimerni nema potrebe za dodatnom zaštitom same plastike.
Ako se ne koriste ja bih ih ipak držao prazne.


Prazni su uvijek, osim kada idem na streljanu, obično ih punim dan ranije.


15 ožu 2020, 13:27
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5310
Lokacija: Zagreb
Post Re: Održavanje odvojivih spremnika za streljivo
To je to ,okviri će ti vječno trajati.


15 ožu 2020, 13:33
Profil
Nadnarednik
Nadnarednik

Pridružen/a: 05 ožu 2019, 18:16
Postovi: 535
Post Re: Održavanje odvojivih spremnika za streljivo
Poštujem izbore drugih ljudi, ja se ipak držim ovog :D

https://www.youtube.com/watch?v=MgLxVqN9chY

_________________
"Things that are complex are not useful, things that are useful are simple." - Mikhail T. Kalashnikov
"This is the AK-47 assault rifle, the preferred weapon of your enemy, and it makes a very distinctive sound when fired at you, so remember it." - Tom Highway


15 ožu 2020, 14:00
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5310
Lokacija: Zagreb
Post Re: Održavanje odvojivih spremnika za streljivo
Znaš kako ja gledam na to?
Ako su spremnici puni neto će reći da šteti opruzi,a netko da ne šteti.
Ako su prazni to nikako ne može štetiti.


15 ožu 2020, 14:44
Profil
Nadnarednik
Nadnarednik

Pridružen/a: 05 ožu 2019, 18:16
Postovi: 535
Post Re: Održavanje odvojivih spremnika za streljivo
Zato i diskutiramo. Ne treba nitko bit u pravu, samo dijelimo mišljenja.

Meni su svi spremnici bili prazni dok nisam uslijed čitanja po netu pročitao dvije stvari. Prva je, i važnija, da, ako ikada ne daj Bože dođe do sranja, bolje je da su mi spremnici puni, nego prazni. Druga stvar, sve druge opruge u oružju poput opruga izvlakača, povratna opruga, opruga okidača itd. svejedno pod opterećenjem, pa im ništa nije. Jedna dobra povezanost je sa oprugama od auta. Jedan tip je na forumu napisao, to je kao da svaki put kad dođem doma auto podignem na dizalicu, da se potroše opruge.

Drago mi je da toliko ljudi međusobno drugačije razmišlja i bez svađe dijeli argumente, jer bi inače forum bio dosadan.

_________________
"Things that are complex are not useful, things that are useful are simple." - Mikhail T. Kalashnikov
"This is the AK-47 assault rifle, the preferred weapon of your enemy, and it makes a very distinctive sound when fired at you, so remember it." - Tom Highway


15 ožu 2020, 16:46
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5310
Lokacija: Zagreb
Post Re: Održavanje odvojivih spremnika za streljivo
Evo upravo kako si napisao,mi smo u vojsci sve kamione koji su bili u RRu,morali stavljati na klocne da se rasterete opruge i amortizeri.
Caka je u tome kada se može ,dobro je to napraviti.
A normalno da to sa autom ne možeš svakodnevno.


15 ožu 2020, 17:31
Profil
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 14 lip 2018, 18:34
Postovi: 1365
Lokacija: Karlovac
Post Re: Održavanje odvojivih spremnika za streljivo
Polimerni spremnici si ne pune do kraja i ne drže konstantno napunjeni jer je polimer skloniji pucanju od čelika pod opterećenjem. Iako su moji za AK sa čeličnim ojačanima pa je tu samo pitanje opruge koliko ju smrda da oslabi. Drugo spremnici se pune sa 29 ili 28 komada da bi se lakše umetnuli u pušku kada je zatvarač u prednjem položaju. O tome ne znam detaljno, tako sam naletio u par videa na you tubeu od eksperata...ugl je tu bilo riječ o puškama MP5, AK i AR15...iako kod AR15 ostaje u zadnjem položaju kod pucanja...a i vrijeme Vijetnamskog rata kada komore i ležište metka nisu bili kromirani pa bi od velike vlage došlo do ''ljepljenja'' čahure za komoru...iako mislim da je tu ipak bilo u pitanju da se ne nosi metak u cijevi kada je u pitanju ljepljenje čahure, a manji broj metaka u spremniku zbog opterećenja i kompresije opruge.


15 ožu 2020, 19:13
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Odgovori   [ 36 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 19 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.
HR (CRO) by Ančica Sečan