Neodgovoreni postovi | Aktivne teme Sada je: 25 tra 2024, 22:50.

ADS

Pravila foruma


Pravila foruma



Odgovori  [ 137 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća
Pravo na samoobranu 
Autor/ica Poruka
Pukovnik
Pukovnik
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2011, 23:32
Postovi: 3589
Lokacija: Srednja Istra
Post Re: Pravo na samoobranu
I koji je zakljucak ???

Hocete mi reci da danas u vrijeme kada svaka bandera ima Internet i svaki policijski sluzbenik ima pristup internoj bazi podataka je trebam sa sobom nositi HRPU PAPIRNIH DOKUMENATA ???

Sa druge strane ako mogu migranti setati po drzavi bez ikakvih dokumenata, ne znaju niti jedan jezik za komunikaciju pa jos dobiju sednvic i sok ...kako se to zove... svi drugi su pametni a mi glupani ??

Znaci idem u sumu u lov, izgubim oruzni u sumetini i na putu doma me haltaju ja sam KRIMOS numero UNO !!!

_________________
Nemoguće je Nemoguće


24 vel 2020, 21:33
Profil
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik

Pridružen/a: 25 pro 2019, 13:30
Postovi: 726
Post Re: Pravo na samoobranu
Tu opciju sukorisnika sam godinama koristio bez problema , mislim da čak i nešto poslije osamostaljenja Hrvatske . Mrzi me kopat po papirima ali sigurno je bilo tako. Zašto je to ukinuto nemam pojma , nema niti jedan racionalan razlog, pa kako rekoste naročito unutar obitelji .
Možda sam samo radi toga što sam godinama lovio sa 7×64 sad kupio svoga , jer jako dobro znam što je taj kalibar u stanju .
Dobro nema nikakve veze sa samoodbranom ali ima o gledanju zakonodavca naspram vlasnika oružja .
Ne treba zaboravit ni činjenicu da je početkom domovinskog rata puno lovačkih karabina mobilizirano ili ako ćemo drugčije reć privremeno oduzeto za potrebe obrane. To privremeno je najčešće značilo pozdravi se sa njim , ja sam eto imao sreću da sam svoju 223-ojku našao igrom slučaja netaknutu i u top stanju .


24 vel 2020, 21:33
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5380
Lokacija: Zagreb
Post Re: Pravo na samoobranu
lex-lutor je napisao/la:
I koji je zakljucak ???

Hocete mi reci da danas u vrijeme kada svaka bandera ima Internet i svaki policijski sluzbenik ima pristup internoj bazi podataka je trebam sa sobom nositi HRPU PAPIRNIH DOKUMENATA ???

Sa druge strane ako mogu migranti setati po drzavi bez ikakvih dokumenata, ne znaju niti jedan jezik za komunikaciju pa jos dobiju sednvic i sok ...kako se to zove... svi drugi su pametni a mi glupani ??

Znaci idem u sumu u lov, izgubim oruzni u sumetini i na putu doma me haltaju ja sam KRIMOS numero UNO !!!

Vidiš Lex ja sam i ribič i desetljećima lovim i na istim lokacijama.
Ribočuvar nas već poznaje,a i mi njega i obitelj mu i .......
I skoro svaki puta me traži dozvolu na uvid.......???
I to tako od tjedna do tjedna,a dozvola vrijedi kalendarsku godinu.
Znaš zašto to radi?
Zato što Zakon kaže da dozvolu uvijek moraš imati sa sobom.
A on hoće vidjeti jesam li ju ja zaboravio doma,onda će mi naplatiti dnevnu,znaš zašto?
Zato jer ima postotak od dnevnih dozvola koje proda na terenu!
Eto takvi su naši ljudi.


24 vel 2020, 23:37
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6740
Post Re: Pravo na samoobranu
lex-lutor je napisao/la:
Hocete mi reci da danas u vrijeme kada svaka bandera ima Internet i svaki policijski sluzbenik ima pristup internoj bazi podataka je trebam sa sobom nositi HRPU PAPIRNIH DOKUMENATA ???


Za prvo: tocno tako. I to nije zbog "sluzbenika", nego ja zakon propisao da se uz oruzje, nosi i oruzni list. To se ne moze spekulirati, ovako, ili onako. OL, se nositi uz oruzje, mora.


lex-lutor je napisao/la:
Znaci idem u sumu u lov, izgubim oruzni u sumetini i na putu doma me haltaju ...


za drugo. vrlo neugodna situacija, gdje pojediniac nehoteci dolazi u problem.
Osobno mislim: da negdje u autu, ili sa strane uvijek treba imati fotokopije otuznog lista, za takav slucaj. Tu si na doborj volji, onog ko provjerava dokumente.
Ako se desi gubitak OL, cim prije prijaviti na mup.
Koliko je meni poznato, novi OL, nakon prijave o gubitku ne izdaje se automatski, nego za svaki komad oruzja se pise zahtjeva za registraciju, pa onda redovnim putem.
Da li se prijavljuje gubitak u narodne novine? Nisam siguran, ali vjerojatno da. onda valjda treba proci i nesto vremena od dana objave?

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


25 vel 2020, 02:11
Profil
Satnik
Satnik
Avatar

Pridružen/a: 07 pro 2011, 15:27
Postovi: 1887
Lokacija: Nin
Post Re: Pravo na samoobranu
jolly je napisao/la:
...Ako se desi gubitak OL, cim prije prijaviti na mup. oliko je meni poznato, novi OL, nakon prijave o gubitku ne izdaje se automatski, nego za svaki komad oruzja se pise zahtjeva za registraciju, pa onda redovnim putem. Da li se prijavljuje gubitak u narodne novine? Nisam siguran, ali vjerojatno da. onda valjda treba proci i nesto vremena od dana objave?

Jel to onda znači da bi bilo manje bolno izgubiti jeftiniju pušku, nego OL sa 3 oručja u njemu..? :D

_________________
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.


25 vel 2020, 08:38
Profil
Fleet Admiral
Fleet Admiral
Avatar

Pridružen/a: 30 ožu 2008, 20:55
Postovi: 6676
Lokacija: Zagreb
Post Re: Pravo na samoobranu
jolly je napisao/la:
rjesenje je ugovor o posudbi, sa fotokopijom OL, sve ovjereno kod javnog biljeznika. Ovo je za lovacko.

Gdje postoji takav ugovor? Jel zakon propisuje da je potreban ugovor?

jolly je napisao/la:
Oruzje za samoboranu se ne posudjuje - zakon kaze, posudjivati se moze samo sportsko i lovacko,

o lovackom je rijec

_________________
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"


25 vel 2020, 15:03
Profil
Fleet Admiral
Fleet Admiral
Avatar

Pridružen/a: 30 ožu 2008, 20:55
Postovi: 6676
Lokacija: Zagreb
Post Re: Pravo na samoobranu
Mirok je napisao/la:
Sve nešto mislim.....ako posuđuješ oružje ,daj i OL.
i tako ti posudis 1 komad oruzja i OL u kojem pisu 3 komada... dođe kontrola i zatekne u ormaru 2 komada oruzja bez pratece dokumentacije? sta onda?

_________________
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"


25 vel 2020, 15:04
Profil
Fleet Admiral
Fleet Admiral
Avatar

Pridružen/a: 30 ožu 2008, 20:55
Postovi: 6676
Lokacija: Zagreb
Post Re: Pravo na samoobranu
stolttom je napisao/la:
Mislim da takva mogućnost i dalje postoji.
U susjednoj Sloveniji sigurno.

Ja mislim da ta mogucnost vise ne postoji, jer upravo zato stari i ja tako posuđujemo pusku.
Srecom pa nama puno vrijedi to sto postoji u Sloveniji... postoji svakakvih opcija i u Americi pa sto nam to vrijedi?
kod nas ne vrijedi u jednoj PP sto vrijedi u drugoj a kamoli da kod nas vrijedi nesto sto vrijedi u susjednoj drzavi...

_________________
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"


25 vel 2020, 15:07
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6740
Post Re: Pravo na samoobranu
Mike_Torello je napisao/la:
Gdje postoji takav ugovor? Jel zakon propisuje da je potreban ugovor?


Znas i sam da zakon o oruzju ne definira administrativni nacin posudbe lovackog oruzja. Zakon kaze samo da se moze posudjivati sportsko i lovacko oruzje.
I kaze da se oruzje bez oruznog lista ne smije prevoziti, niti nositi.
Paradox ove problematike, nek tumaci svak za sebe.

na linku je ugovor o posudbi osobnog vozila.
mislim da bi proslo i za oruzje, po istom obrascu, kod javnog biljeznika samo da ga sroci, prema konkretnom predmetu (oruzju i oruznom listu).

http://vizura.eu/primjeri/ugovor-o-posudbi/

Sve drugo mislim da bi se moglo sporiti, od slucaja do slucaja, fotokopiju priznati - moze biti znak dobre volje, sumnjam da je bas obavezno.
Ako ne po slovu zakona, onda barem u duhu zakona, bilo bi po meni pametno i informirati mup, ako se oruzje posudjuje na duze vrijeme. da znaju i oni gdje je ta puska.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


25 vel 2020, 15:36
Profil
Skupnik
Skupnik

Pridružen/a: 22 pro 2011, 08:35
Postovi: 271
Post Re: Pravo na samoobranu
Mike, pitaj na MUP pa ćeš biti siguran, možda i rješiš vlastiti slučaj posuđivanja.
Sloveniju sam spomenuo iz razloga što smo i mi i oni izašli iz zajedničke države u kojoj je sukorisništvo nad oružjem vrijedilo. Tamo vrijedi i dalje. Možda vrijedi i kod nas. Treba pitati, ništa ne košta.


25 vel 2020, 18:52
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5380
Lokacija: Zagreb
Post Re: Pravo na samoobranu
Mike_Torello je napisao/la:
Mirok je napisao/la:
Sve nešto mislim.....ako posuđuješ oružje ,daj i OL.
i tako ti posudis 1 komad oruzja i OL u kojem pisu 3 komada... dođe kontrola i zatekne u ormaru 2 komada oruzja bez pratece dokumentacije? sta onda?

U tome slučaju nemaš problema.
Kada se dolazi u terensku provjeru oni več dolaze sa popisom tvoga oružja.
Imaju čak i popis oružja koje si ikada imao i prodao.
Kontroliraju oružje,mene nikada nisu tražili OL.
A ako si pušku posudio pa i dao OL,ti si ispunio zakonsku formu.
Tada eventualno mogu provjeriti imaoca tvoje puške i to je to.
Što se tiće sukorisništva oružja ,mislim da ga više nema jer je brisano iz zakona.


25 vel 2020, 23:17
Profil
Fleet Admiral
Fleet Admiral
Avatar

Pridružen/a: 30 ožu 2008, 20:55
Postovi: 6676
Lokacija: Zagreb
Post Re: Pravo na samoobranu
stolttom je napisao/la:
Sloveniju sam spomenuo iz razloga što smo i mi i oni izašli iz zajedničke države u kojoj je sukorisništvo nad oružjem vrijedilo. Tamo vrijedi i dalje. Možda vrijedi i kod nas. Treba pitati, ništa ne košta.
ako me pamcenje sluzi ukinuto je kod nas odavno...

_________________
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"


25 vel 2020, 23:29
Profil
Satnik
Satnik
Avatar

Pridružen/a: 07 pro 2011, 15:27
Postovi: 1887
Lokacija: Nin
Post Re: Pravo na samoobranu
Mirok je napisao/la:
Kada se dolazi u terensku provjeru oni več dolaze sa popisom tvoga oružja.
Imaju čak i popis oružja koje si ikada imao i prodao.
Kontroliraju oružje,mene nikada nisu tražili OL.

Točno tako, mene nikad nisu pitali OL.

_________________
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.


26 vel 2020, 12:02
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5380
Lokacija: Zagreb
Post Re: Pravo na samoobranu
VAŽNA OBAVIJEST!!!
Kod posuđivanja oružja ,oružje se može posuditi ,a da se da kopija OL.
Ne mora se davati original,ali naravno osoba kojoj posuđuješ mora imati važeći OL za tu vrstu.
Znači osoba kojoj posudiš ,MORA kod sebe imati svoj OL i kopiju tvoga! :A28:


26 vel 2020, 20:51
Profil
Satnik
Satnik
Avatar

Pridružen/a: 07 pro 2011, 15:27
Postovi: 1887
Lokacija: Nin
Post Re: Pravo na samoobranu
Mirok je napisao/la:
VAŽNA OBAVIJEST!!!
Kod posuđivanja oružja ,oružje se može posuditi ,a da se da kopija OL.
Ne mora se davati original,ali naravno osoba kojoj posuđuješ mora imati važeći OL za tu vrstu.
Znači osoba kojoj posudiš ,MORA kod sebe imati svoj OL i kopiju tvoga!

Bravo Mirok...!!!
To si sigurno provjerio u svojoj PU.
Šteta šo to nije tako navedeno i u zakonu, da svima bude jasno i da se po tome ravnaju.
Nebi me začudilo da bi odgovor na isti upit u nekoj drugoj PU moga biti i drugačiji.

Ja sve svoje OL iman skenirane i isprintane u boji, pa se kroz najlon navlaku i ne vidi koji je original.
To prolazi, ali znan da bi se neko moga zaintačiti, pa od toga napraviti veliki problem. Prijava za falsificiranje?
Nisan pravnik, ali mi se čini da kad kopija dokumenta previše liči originalu, ne valja.

_________________
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.


27 vel 2020, 09:43
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6740
Post Re: Pravo na samoobranu
@hawk.
Mislim da ispravno razmisljas.

Znam kad sam izgubio tablicu od auta, da sam pitao smijem li ispirntati registraciju, stavit iz na staklo, dok ne rijesim tablice.
rekli, ni slucajno - jer je to onda falsificiranje.

zato sam napisao prethodno, o ugovoru kod biljeznika. U nedotatku izvornog dokumenta, jedino ugovor o posudbi kod javnog biljeznika nikako se ne moze smatrati falsificranjem.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


27 vel 2020, 10:05
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5380
Lokacija: Zagreb
Post Re: Pravo na samoobranu
Hawk i Jolly,,dragi prijatelji i svi ostali,ugodna vijest je da je to unešeno u Zakon!!! :A25:


27 vel 2020, 10:45
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6740
Post Re: Pravo na samoobranu
Stvarno!
Ovo mi je promaklo! :A39:

Članak 37.
(1) Oružje se smije posuđivati samo osobama koje imaju oružni list za takvu vrstu oružja
ili odobrenje za nabavu takve vrste oružja ili strancu kojem je izdana lovačka iskaznica za
stranca, bez obzira na marku, model i kalibar oružja.
2) Osobe iz stavka 1. ovoga članka smiju posuđeno oružje nositi, prenositi i za njega
nabavljati streljivo uz svoj oružni list i presliku oružnog lista izdanog za posuđeno oružje
osobi koja je oružje posudila.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


27 vel 2020, 11:36
Profil
Skupnik
Skupnik
Avatar

Pridružen/a: 09 ožu 2018, 00:24
Postovi: 273
Post Re: Pravo na samoobranu
Bez želje da nekom prigovaram jer i sam često odem OT, ali tema je samoobrana a vi se dvije strane raspisali o posuđivanju oružja.
Oružje za samoobranu se ionako ne smije posuđivati. ;)


27 vel 2020, 13:06
Profil
Satnik
Satnik
Avatar

Pridružen/a: 07 pro 2011, 15:27
Postovi: 1887
Lokacija: Nin
Post Re: Pravo na samoobranu
Mirok je napisao/la:
Hawk i Jolly,,dragi prijatelji i svi ostali,ugodna vijest je da je to unešeno u Zakon!!! :A25:

Bravo Mirok,
eto vidiš kako je bolje prekopati zakon, nego ovako nagađati.
A meni je nekako lakše isprovocirati, nego tražiti sam. :D Ma zna san da ćeš ti to naći ako ima u zakonu. Bravo :A25:

_________________
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.


27 vel 2020, 13:16
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Odgovori   [ 137 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća

Online

Trenutno korisnika/ca: Cezar, Google [Bot] i 6 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.
HR (CRO) by Ančica Sečan