Neodgovoreni postovi | Aktivne teme Sada je: 19 ruj 2020, 01:40.

ADS

Pravila foruma

Pravila foruma

Odgovori  [ 137 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća
Pravo na samoobranu 
Autor/ica Poruka
Poručnik
Poručnik

Post Re: Pravo na samoobranu
damirdj75 je napisao/la:
Koliko je ljudi ovdje na forumu uopće imalo priliku da se brani u kuci od nekog napadača,provalnika ... ? :D

Neka se to nikome ne desi ,poznavajući naše zakone.
To i jest tema,a može zadesiti bilo koga.
Čovijek mora biti i na to spreman i da je pitanje života i smrti ,ja znam kako bih.
Naročito ako je iza mene obitelj,a ja sam jedina prepreka napadaču.
Nakon toga neka sudi kako tko hoće.

23 vel 2020, 17:51
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik

damirdj75 je napisao/la:
Koliko je ljudi ovdje na forumu uopće imalo priliku da se brani u kuci od nekog napadača,provalnika ... ? :D

a još najbolje da i nas napadaju... :D :D a kako bi onda ovi drugi prošli...? :roll:

23 vel 2020, 17:56
Fleet Admiral
Fleet Admiral

da sad ne kopam po zakonu, gdje je tocno propisano na koji nacin streljivo mora biti odvojeno od oruzja? npr, na polici pored pistolja drzim jedan pun spremnik, tehnicki je on odvojen od oruzja. pogotovo ako je na jednoj polici ispod pistolja... ili drzis pistolj i streljivo u maloj "kasi" sefu, pistolj je od punog spremnika odvojen policom iako su i istom sefu... dakle ne posebni pretinac sa posebnim zakljucavanjem... Spremnik nije oruzje tako da nigdje ne propisuje smijes li drzati spremnike punima ili moraju biti prazni.

23 vel 2020, 18:06
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik

Mike_Torello je napisao/la:
da sad ne kopam po zakonu, gdje je tocno propisano na koji nacin streljivo mora biti odvojeno od oruzja? npr, na polici pored pistolja drzim jedan pun spremnik, tehnicki je on odvojen od oruzja. pogotovo ako je na jednoj polici ispod pistolja... ili drzis pistolj i streljivo u maloj "kasi" sefu, pistolj je od punog spremnika odvojen policom iako su i istom sefu... dakle ne posebni pretinac sa posebnim zakljucavanjem...

Ne da s ni meni kopati po zakonu, iako za ovakve stvari ne moreš biti sto posto siguran, jer ako zakon nije precizan, a često nije, onda ga se more tumačiti na više načina, ti na jedan a oni na drugi, a tvoj način je račun bez krčmara i uvik biva kako krčmar kaže. Kad sam ja kupova sefove, rekli su mi da su rađeni striktno po zakonu, doli je soška za puške, a iznad je polica s vratima i ključem, sve unutar glavnih vrata, koja imaju drugi ključ. Nisu oni ubacivali dodatnu bravu zaništa. Po tadašnjem zakonu vjerojatno je važilo nešto, a po novon, neznan. Ja ti na polici držim kratke cijevi s municijom od dugih, a doli duge cijevi s municijon od kratkih, tako da je sve propisno i ključem odvojeno, tako mi je bilo najjednostavnije, a krčmar neka računa kako oće.

...Spremnik nije oruzje tako da nigdje ne propisuje smijes li drzati spremnike punima ili moraju biti prazni.

E, o tome bi se dalo raspravljati. Po meni, pištolj bez okvira i municije isto nije oružje ka što nije ni napunjen okvir, i jedno i druo su vitalni dijelovi kompletnog oružja, a ako su jedno do drugoga, lako se okvir ubaci u pištolj i onda imaš napunjeno oružje, spremno za paljbu. Ja mislin da je ideja zakonodavca bila da ti oduzme što je moguće više vrimena od trenutka kad odlučiš pucati do trenutka kad si spreman za povući obarač, valjda da ti se da vrimena za razmisliti što radiš i kakve posljedice mogu biti?

23 vel 2020, 19:33
Pozornik
Pozornik

Da vam skratim muke :D

"1. Čuvanje oružja i streljiva
Članak 33.

Oružje i streljivo moraju se čuvati u stambenom ili drugom prostoru koji se nalaze u mjestu prebivališta ili boravišta vlasnika ili korisnika oružja i streljiva zaključani u ormaru od čvrstog materijala, sefu ili sličnom spremištu koje neovlaštene osobe ne mogu otvoriti alatom uobičajene uporabe."

I to je to. Ja držim svo oružje prazno. Okviri za sportsko oružje su prazni a za samoobranu puni.

23 vel 2020, 20:13
Poručnik
Poručnik

da sad ne kopam po zakonu, gdje je tocno propisano na koji nacin streljivo mora biti odvojeno od oruzja? npr, na polici pored pistolja drzim jedan pun spremnik, tehnicki je on odvojen od oruzja. pogotovo ako je na jednoj polici ispod pistolja... ili drzis pistolj i streljivo u maloj "kasi" sefu, pistolj je od punog spremnika odvojen policom iako su i istom sefu... dakle ne posebni pretinac sa posebnim zakljucavanjem... Spremnik nije oruzje tako da nigdje ne propisuje smijes li drzati spremnike punima ili moraju biti prazni.

Novi Zakon uopće ne spominje ova pitanja ,za razliku od staroga koji je.
Npr za lovačko oružje punjenje i pražnjenje reguliraju Pravilnici i Zakon o lovstvu(nisam siguran koji i što točno),ali kažu:
Lovačko oružje se puni početkom samoga lova,a prazni završetkom.
Znači ne bi se smjelo kod kuće imati napunjeno lovačko oružje.
Vjerujem da postoje slični pravilnici i za strijelce,sa sličnim odredbama.
Ovo što si pitao, mišljenja sam da okvir može biti pun,ali da ne smije biti u pištolju.
Primjer koji sam opisao u jednome postu to bi i potvrđivao.Kolega lovac je kažnjen jer je u autu nakon lova vozio oružje,a u karabinu je bio okvir sa par metaka,bez metka u cijevi.Eto samo da je okvir bio izvađen......
Ali kazna je bila radikalna.

23 vel 2020, 21:04
Desetnik
Desetnik

Još malo pa će smislit da napr kad si na čeki moraš pustit srnjaka ili vepra na točno određenu udaljenost da bi smio napunit karabin. Sve je to jednostavno prenormirano , kad je poćetak lova kad ideš na čeku kad niko ne trubi i objavljuje početak lova .

23 vel 2020, 21:43
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik

Trapavi je napisao/la:
...kad je poćetak lova kad ideš na čeku kad niko ne trubi i objavljuje početak lova .

pa to smo već riješili prije...
"Lovačko oružje puni se lovačkim nabojima kod pojedinačnog lova zauzimanjem mjesta za početak lova, a na isti način se i prazni."
Ako ideš na čeku, onda puniš kad se popneš, a prazniš prije nego se skidaš, valjda.
E sad, ako s skidaš sa čeke za samilosni hitac, neznan, to nije baš skroz jasno... :roll:

23 vel 2020, 22:22
Fleet Admiral
Fleet Admiral

Hawk je napisao/la:
E, o tome bi se dalo raspravljati. Po meni, pištolj bez okvira i municije isto nije oružje ka što nije ni napunjen okvir, i jedno i druo su vitalni dijelovi kompletnog oružja,
"vitalni" dijelovi oruzja su cijev sa lezistem, kuciste i zatvarac ako me pamcenje sluzi... sklopljen pistolj bez spremnika je i dalje kompletno oruzje koje moze pucati i biti upotrebljeno... na ogranicen nacin ali i dalje upotrebljivo.

Hawk je napisao/la:
a ako su jedno do drugoga, lako se okvir ubaci u pištolj i onda imaš napunjeno oružje, spremno za paljbu.
jos uvijek nije spremno za paljbu, nije metak u cijevi :D, nije to revolver :D

Hawk je napisao/la:
Ja mislin da je ideja zakonodavca bila da ti oduzme što je moguće više vrimena od trenutka kad odlučiš pucati do trenutka kad si spreman za povući obarač, valjda da ti se da vrimena za razmisliti što radiš i kakve posljedice mogu biti?
istog smo misljenja po tom pitanju

24 vel 2020, 11:53
Fleet Admiral
Fleet Admiral

samoborac je napisao/la:
Da vam skratim muke :D

"1. Čuvanje oružja i streljiva
Članak 33.

Oružje i streljivo moraju se čuvati u stambenom ili drugom prostoru koji se nalaze u mjestu prebivališta ili boravišta vlasnika ili korisnika oružja i streljiva zaključani u ormaru od čvrstog materijala, sefu ili sličnom spremištu koje neovlaštene osobe ne mogu otvoriti alatom uobičajene uporabe."

I to je to. Ja držim svo oružje prazno. Okviri za sportsko oružje su prazni a za samoobranu puni.

Moje je sve lovacko osim .22lr revolvera, nemam pojma kako je on uveden, jel' pod samoobranu ili sportsko (sportsko nemam nista niti sam clan tako da mora biti samoobrana onda). Sa revolverom je to malo nezgodno ako je prazan za napuniti ga u danom trenutku a i .22lr je... dakle, pistolji mi stoje sa umetnutim praznim spremnicima (od kojih jedan ima plasticnu puffer patronu u spremniku ili u cijevi, dok su za oba pistolja rezervni spremnici puni i stoje svi zajedno na istoj polici (pistolji i spremnici), smatram da je zakon ispostovan?.

24 vel 2020, 11:57
Fleet Admiral
Fleet Admiral

Mirok je napisao/la:
Primjer koji sam opisao u jednome postu to bi i potvrđivao.Kolega lovac je kažnjen jer je u autu nakon lova vozio oružje,a u karabinu je bio okvir sa par metaka,bez metka u cijevi.Eto samo da je okvir bio izvađen...... Ali kazna je bila radikalna.
A to mu stvarno nije trebalo, mogao je to u djelicu sekunde razdvojiti.

24 vel 2020, 11:58
Pukovnik
Pukovnik

Mirok je napisao/la:
Primjer koji sam opisao u jednome postu to bi i potvrđivao.Kolega lovac je kažnjen jer je u autu nakon lova vozio oružje,a u karabinu je bio okvir sa par metaka,bez metka u cijevi.Eto samo da je okvir bio izvađen...... Ali kazna je bila radikalna.

Ono sta nazalost mnogim vlasnicima oruzja nije jasno - ne postoji kazna za prekrsaj u oruzju, koja NIJE radikalna.

Ako fali jedan papir - oduzimanje
Ako fali lijecnciki, a zatraze ga, - oduzimanje
Krenes u lov, zabioravis Oruzni list, dozvolu za lov, sto god, zaustave tako - oduzimanje.

Nosis pusku sa sobom u javnosti bez futrole - oduzimanje
ostavis pusku napunjenu - oduzimanje.
ostavis pusku na sicu auta van futrole - oduzimanje.

I tako se moze nabrajati do sutra. uz sve navedeno, jedino sta varira jest nakon oduzimanja koja je jos dodatna novcana kazna.

Nazalost, velikom dijelu populacije, a pogotovu onima koji RIJETKO koriste oruzje za lov ili sport, sitne greske se desvaju, ali kad ih uvate - kazne su radikalne.

Moje je misljenje da je kod nas jos uvijek kultura oruzja na niskom nivou, i to upravo tamo gdje ne bi smjela biti - bas kod onih sto imaju oruzni list. Civili ove detalje ne moraju znati, ali vlasnici oruzja MORAJU. Sve drugo je neozbiljno.

24 vel 2020, 12:14
Fleet Admiral
Fleet Admiral

jolly je napisao/la:
Krenes u lov, zabioravis Oruzni list, dozvolu za lov, sto god, zaustave tako - oduzimanje.

kako gledaju na nosenje fotokopije, ili prilikom posuđivanja nosenje fotokopije OL originalnog vlasnika, npr. covjeku treba njegov OL zbog drugih komada oruzja upisanih u njemu? Ili moj slucaj, ja sam ocu posudio svoj karabin, i dao mu fotokopiju mog OL jer na njemu imam upisanu MK koju cesto koristim... ima li tko detaljniji uvid ili opet ovisi o volji i raspolozenju sluzbenika?

jolly je napisao/la:
Moje je misljenje da je kod nas jos uvijek kultura oruzja na niskom nivou, i to upravo tamo gdje ne bi smjela biti - bas kod onih sto imaju oruzni list. Civili ove detalje ne moraju znati, ali vlasnici oruzja MORAJU. Sve drugo je neozbiljno.
Potpisujem! Jer kod nas je to jos uvijek privilegija, a ne pravo. A privilegije se lako izgube.

24 vel 2020, 13:24
Pozornik
Pozornik

Ne znam da li je već bilo spomenuto ali država može stvari gledati i drugačije.

https://net.hr/danas/svijet/ceska-sprem ... -napadace/

24 vel 2020, 13:35
Poručnik
Poručnik

Mislim Mike da bi imao problema sa fotokopijom.
Isto kao da umjesto originala nosiš fotokopiju osobne,vozačke,prometne,putovnice.
Nažalost to je tako i nadležni očito nisu računali na te probleme.
Treba pitati,možda bi rješenje bilo ovjerena fotokopija?
E sad kolega kojemu je ostao okvir u karabinu.......znaš ono kako ide ....lov gotov,malo umor,isprazniš,izvadiš metak iz cijevi ,vratiš u okvir.........iii,i automatski vratiš okvir u ležište,a pušku spremiš u futrolu.
Eto tako se to desi i imaš problema beskrajno.
Svi smo mi ljud,i budimo iskreni,svatko može pogriješiti,zašto onda takve stvari ne bi mogle proći uz opomenu prvi puta?
Naročito jer nije nikoga ugrozio,izazivao,nije došlo do opaljenja i sl.
Netko je napisao da kazne moraju biti radikalne,ja se sa time ne bih mogao složiti,neka budu ......adekvatne?
Tim više jer živio u zemlji i u vrijeme gdje vidimo da neki za sitne stvari gule grde kazne,dok drugi za velike stvari dobe društveno koristan rad.

24 vel 2020, 17:12
Pukovnik
Pukovnik

kako gledaju na nosenje fotokopije, ili prilikom posuđivanja nosenje fotokopije OL originalnog vlasnika, npr. covjeku treba njegov OL zbog drugih komada oruzja upisanih u njemu? Ili moj slucaj, ja sam ocu posudio svoj karabin, i dao mu fotokopiju mog OL jer na njemu imam upisanu MK koju cesto koristim... ima li tko detaljniji uvid ili opet ovisi o volji i raspolozenju sluzbenika?

jedino idealno rjesenje je ugovor o posudbi, sa fotokopijom OL, sve ovjereno kod javnog biljeznika. Ovo je za lovacko.
Za sportsko, 2 mogucnosti:
- procedure posudjivanja propisana je zakonom ako se uzima/zadusuje klupsko sporsko oruzje. (potvrda od kluba)
- opcija B, kad fizicka osoba posudjuje drugoj, ugovor o posudbi kao i za lovacko.

Druo je sve nesigurno, nije vrijedno ni pokusati.

Oruzje za samoboranu se ne posudjuje - zakon kaze, posudjivati se moze samo sportsko i lovacko,

24 vel 2020, 18:05
Poručnik
Poručnik

Sve nešto mislim.....ako posuđuješ oružje ,daj i OL.
Za nešto više trebalo bi pitati PU i tražiti pismeni odgovor.
Gotovo sam siguran da bi oni upit uputili stručnim službama MUPa i da na prvu ne bi imali siguran odgovor.
Previše je toga na kocki,pa oprezno!
E da,oružje za samoobranu se ne može nikako posuđivati,taman da imaš istu vrstu,marku i kalibar oružja!

24 vel 2020, 18:37
Desetnik
Desetnik

Pa nekad ste mogli imat 2 a možda iviše oružanih listova na isto oružje . Konkretno ja i stari smo imali na 7×64 Zastavu oružni list . Gle čuda i to sve u vrijeme mraka (komunizma). Ama kad danas posmatram pa ono je bilo 10 puta labavije nego što špiče ovi danas. Mogao si otić u pllaninu i pucat haubicom kad bi je imao a danas ako nisi ispraznio oružje posle lova 10 minuta ostaješ bez njega.

24 vel 2020, 19:36
Poručnik
Poručnik

Trapavi je napisao/la:
Pa nekad ste mogli imat 2 a možda iviše oružanih listova na isto oružje . Konkretno ja i stari smo imali na 7×64 Zastavu oružni list . Gle čuda i to sve u vrijeme mraka (komunizma). Ama kad danas posmatram pa ono je bilo 10 puta labavije nego što špiče ovi danas. Mogao si otić u pllaninu i pucat haubicom kad bi je imao a danas ako nisi ispraznio oružje posle lova 10 minuta ostaješ bez njega.

Upravo tako,to je bila opcija sukorisnika oružja.
Jako praktična stvar,naročito unutar obitelji pa i drugo.
Zašto toga više nema..........???

24 vel 2020, 20:03
Razvodnik
Razvodnik

Mislim da takva mogućnost i dalje postoji.
U susjednoj Sloveniji sigurno.

24 vel 2020, 21:07
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Odgovori   [ 137 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća

Trenutno korisnika/ca: / i 13 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir: