Neodgovoreni postovi | Aktivne teme Sada je: 16 tra 2024, 23:42.

ADS

Pravila foruma


Pravila foruma



Odgovori  [ 7 post(ov)a ] 
Pitanje za veterane 
Autor/ica Poruka
Nadnarednik
Nadnarednik

Pridružen/a: 05 ožu 2019, 18:16
Postovi: 535
Post Pitanje za veterane
Pozdrav!

S obzirom da sad kad sam nešto stariji više nemam prilike pričat s djedom oko DR, pa da pitam vas koji ste bili... Ako niste bili vi, a bio je netko od vaših, pa znate, baš bi me to zanimalo.

S čime ste krenuli od opreme? Koju oružje ste prvo zadužili? S kojom količinom streljiva ste raspolagali?

Jeste li imali priliku možda prijeći na nešto bolje od onog s čime ste počeli?

Imate li možda kakvu zanimljivu priču sa oružjem koje ste koristili?

Što ste koristili na kraju rata?

Kako danas gledate na oružje koje izgledom podsjeća na oružje s kojim ste borili i koje se danas može nabaviti u trgovinama (poluautomatski derivati AK i AR sustava)? Primjetio sam da postoji određeni postotak veterana koji usprkos paklu koji su prošli igraju airsoft, vole moderno polautomatsko oružje. Isto tako sam primjetio da postoji postotak koji je dijametralna suprotnost ovom prvom postotku.

_________________
"Things that are complex are not useful, things that are useful are simple." - Mikhail T. Kalashnikov
"This is the AK-47 assault rifle, the preferred weapon of your enemy, and it makes a very distinctive sound when fired at you, so remember it." - Tom Highway


28 stu 2021, 20:17
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5359
Lokacija: Zagreb
Post Re: Pitanje za veterane
Uniformu sam sam kupio.
Od oružja lovački karabin(80 metaka),revolver 357 Mag(50 metaka),sačmarica 12/12 sa nešto raznoga streljiva.
Plaća je bila cca 100 DEM,a metak je koštao 3-4 DEM ;)
Time sam bio najbolje naoružan u svojoj MZ.
Kasnije se svega našlo,ali to onda nije bilo više interesantno.


28 stu 2021, 20:41
Profil
Razvodnik
Razvodnik

Pridružen/a: 15 ožu 2016, 13:54
Postovi: 112
Lokacija: Rijeka
Post Re: Pitanje za veterane
Pošto smo čuvali jedan važan object prvo sam dužio M48, Pa uzel očevu kombinirku 8/57 - 12 a nakon mjesec dana dobili srbijanke. S municijom nije bilo problema. Civilna odjeća pa jna uniforme pa DDR, ( nije bilo mog broja :D) i konačno maskirne.

_________________
Ploviti je potrebno, živjeti nije !


28 stu 2021, 20:54
Profil
Stožerni Narednik
Stožerni Narednik

Pridružen/a: 05 tra 2020, 21:16
Postovi: 612
Lokacija: Pakrac
Post Re: Pitanje za veterane
u početku je djed pošto je imao neki vojni čin za vrijeme služenja roka a i bio je stariji od večine stavilibsu ga za glavnog u njegovom djelu sajmišta u požegi a pošto se iz vojarne gleda na sajmište stalno su bili na stražama ali nije bilo dovoljno oružija jedan karabin na dvojcu ljudi je išlo a kolko ih je bilo u smjeni neznam. pislje kad je pala vojarna onda su imali kalaše al on je ošo bio dalje tako da neznam nakon znam da mi je pričao da su u ljevaonici tadašnjoj pravili jednometke kalibra 12 i ručne bombe neke sa fitiljem i neke koje su se aktivirale kao pivska boca skidao se čep. a od frenda stari je pričao kako je išao kupiti kalaš još prije pada vojarne al kolko ga je platio i di i sta i kakao neznam


15 pro 2021, 18:41
Profil
Satnik
Satnik
Avatar

Pridružen/a: 07 pro 2011, 15:27
Postovi: 1887
Lokacija: Nin
Post Re: Pitanje za veterane
Ja sam svojim lovačkim oružjem naoružao bar pola svoje jedinice.
S&W 686-3 .357 Mag, MK TOZ-18, CZ .223 Rem., Winchester 90 AE .44 Mag, Orbis 7x 64, Breda/Beretta 12/12, Petometke MC-21 i Beretta 302, obe cal.12,
Pancirka keramiča teška, 2 Kalaša sklopljiva i 2 Kinder jaja - nabavljeno u Zagrebu. MGV-176 nabavljena uz pomoć MUP-a iz Slovenije.
Municije je bilo sačma PP 8.55 mm dovoljno, MK nešto, 7x64 malo, ali je zato bilo u izobilju .223 Rem, a samo jedan karabin.
Sve je to u datom momentu služilo svrsi. Evo banalni primjer: Jedan moj mladi borac, zarobio je JNA kamion, razoružao vozača i pratećeg oficira,
Dva Kalaša i Pištolj CZ nešto, te opasači i oprtači.., a nije se sjetio prije zasjede napuniti karabin. Kad san mu to pokazao, skoro je pao u nesvjest.
Moš mislit kako su se samo osjećala ova zarobljena dvojica. Vozač je prihvatio da ga otpremimo kući u civilnoj odjeći, a oficir se pješke vratio u kasarnu.
Tek nakon našeg prodora u kasarne, i oružja i municije je bilo u izobilju, uglavnom sklopivi Kalaši, a kasnije i M-48, koje više nisu ni tribale.

_________________
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.


15 pro 2021, 21:42
Profil
Stožerni Narednik
Stožerni Narednik

Pridružen/a: 05 tra 2020, 21:16
Postovi: 612
Lokacija: Pakrac
Post Re: Pitanje za veterane
Hawk je napisao/la:
Ja sam svojim lovačkim oružjem naoružao bar pola svoje jedinice.
S&W 686-3 .357 Mag, MK TOZ-18, CZ .223 Rem., Winchester 90 AE .44 Mag, Orbis 7x 64, Breda/Beretta 12/12, Petometke MC-21 i Beretta 302, obe cal.12,
Pancirka keramiča teška, 2 Kalaša sklopljiva i 2 Kinder jaja - nabavljeno u Zagrebu. MGV-176 nabavljena uz pomoć MUP-a iz Slovenije.
Municije je bilo sačma PP 8.55 mm dovoljno, MK nešto, 7x64 malo, ali je zato bilo u izobilju .223 Rem, a samo jedan karabin.
Sve je to u datom momentu služilo svrsi. Evo banalni primjer: Jedan moj mladi borac, zarobio je JNA kamion, razoružao vozača i pratećeg oficira,
Dva Kalaša i Pištolj CZ nešto, te opasači i oprtači.., a nije se sjetio prije zasjede napuniti karabin. Kad san mu to pokazao, skoro je pao u nesvjest.
Moš mislit kako su se samo osjećala ova zarobljena dvojica. Vozač je prihvatio da ga otpremimo kući u civilnoj odjeći, a oficir se pješke vratio u kasarnu.
Tek nakon našeg prodora u kasarne, i oružja i municije je bilo u izobilju, uglavnom sklopivi Kalaši, a kasnije i M-48, koje više nisu ni tribale.


jadan čovjek al je istrpao momentalno negdje u gače čovjek al i pokazuje koliko srce su imali ljudi da brane svoju domovinu :A28: i hvala vam svima


16 pro 2021, 11:16
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5359
Lokacija: Zagreb
Post Re: Pitanje za veterane
dundoivica je napisao/la:
Hawk je napisao/la:
Ja sam svojim lovačkim oružjem naoružao bar pola svoje jedinice.
S&W 686-3 .357 Mag, MK TOZ-18, CZ .223 Rem., Winchester 90 AE .44 Mag, Orbis 7x 64, Breda/Beretta 12/12, Petometke MC-21 i Beretta 302, obe cal.12,
Pancirka keramiča teška, 2 Kalaša sklopljiva i 2 Kinder jaja - nabavljeno u Zagrebu. MGV-176 nabavljena uz pomoć MUP-a iz Slovenije.
Municije je bilo sačma PP 8.55 mm dovoljno, MK nešto, 7x64 malo, ali je zato bilo u izobilju .223 Rem, a samo jedan karabin.
Sve je to u datom momentu služilo svrsi. Evo banalni primjer: Jedan moj mladi borac, zarobio je JNA kamion, razoružao vozača i pratećeg oficira,
Dva Kalaša i Pištolj CZ nešto, te opasači i oprtači.., a nije se sjetio prije zasjede napuniti karabin. Kad san mu to pokazao, skoro je pao u nesvjest.
Moš mislit kako su se samo osjećala ova zarobljena dvojica. Vozač je prihvatio da ga otpremimo kući u civilnoj odjeći, a oficir se pješke vratio u kasarnu.
Tek nakon našeg prodora u kasarne, i oružja i municije je bilo u izobilju, uglavnom sklopivi Kalaši, a kasnije i M-48, koje više nisu ni tribale.


jadan čovjek al je istrpao momentalno negdje u gače čovjek al i pokazuje koliko srce su imali ljudi da brane svoju domovinu :A28: i hvala vam svima

Jako lijepo rečeno ! :A25:


16 pro 2021, 14:02
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Odgovori   [ 7 post(ov)a ] 

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.
HR (CRO) by Ančica Sečan