Neodgovoreni postovi | Aktivne teme Sada je: 29 ožu 2024, 10:51.

ADS

Pravila foruma


Pravila foruma



Odgovori  [ 43 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća
Mišljenja o lovu sa crnim barutom. 
Autor/ica Poruka
Satnik
Satnik
Avatar

Pridružen/a: 07 pro 2011, 15:27
Postovi: 1887
Lokacija: Nin
Post Re: Mišljenja o lovu sa crnim barutom.
jolly je napisao/la:
Zasto bi neko lovio kiplaufom, kad ima tako dobre visemetne karabine?
Zasto bi neko lovio karabinom, kad danas ima tako dobrih poluautomata?

A jbg sad, preduhitrio si me, trčiš pred rudu :lol: to su mi bila slijedeća pitanja, al sad je gotovo :mrgreen:

jolly je napisao/la:
Mislim da je lov crnim barutom za tradicionaliste koji vole i cijene staro oruzje, a ujedno vole i lov.

Ma taj dija priče kužim, donekle, al još mi nije jasno. Di se u toj tradicionalnosti povlači crta? Recimo meni bi bila tradicija ići u lov sa didovom kokotarom, ali tu bi povuka crtu.
A ići toliko daleko unazad, čemu? Možda za biti fer prema lovini? dati joj veću šansu? Pa zašto onda stati na Muzzle loader-u? Zašto ne samo nož? toljaga? koplje ?

_________________
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.


13 vel 2022, 19:41
Profil
Skupnik
Skupnik
Avatar

Pridružen/a: 09 ožu 2018, 00:24
Postovi: 272
Post Re: Mišljenja o lovu sa crnim barutom.
Možda priprema za armagedon. Možda preperi dođu na svoje i svi pređemo sa B na D kategoriju. ;-)


13 vel 2022, 22:02
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6679
Post Re: Mišljenja o lovu sa crnim barutom.
Hawk je napisao/la:
Ma taj dija priče kužim, donekle, al još mi nije jasno. Di se u toj tradicionalnosti povlači crta? Recimo meni bi bila tradicija ići u lov sa didovom kokotarom, ali tu bi povuka crtu.
A ići toliko daleko unazad, čemu? Možda za biti fer prema lovini? dati joj veću šansu? Pa zašto onda stati na Muzzle loader-u? Zašto ne samo nož? toljaga? koplje ?


Ja sam uvijek mastao (i jos nisam odustao), a tesko mi je objasniti:
Da lovim americkog bizona sa sharps ili remington puskom na crni barut.
Ovo je relativno lako izvedivo, ali moram naci vremena, a onda i financija. Ali ponuda postoji. Samo treba otici u ameriku i dogovoriti aranzman.
Teko mi objasiti.

Ti si (ako se dobro sijecam po tvojim starijim postovima) uvijek mastao da imas "kaubojsku puku", lever action. Danas je imas.
Zasto? Pa postoje daleko bolji sustavi modernih pusaka.

Nama se u Hrvatskoj izgubio veliki dio povjesne bastine. Da li znas koje se oruzje koristilo u Hrvatskoj oko 1850 godine, ili ranije u ratovima s turcima? ja ne znam, iako ti mogu napisati bez problema o oruzju iz americke revolucije i gradjanskog rata. A to mogu jer amerikanci pisu o tome, i imam par kniga o americkom oruzju na crni barut. Oni su pisanjem i proucavanjem povijesti kao i legalizacijom lova oruzjem na crni barut odrzli tu svoju kulturnu bastinu. Za razliku od nas.
Ono sto je zanimljivo, i kod njih se u jednom periodu ovo izgubilo. i onda su - cini mi se - 50tih godina nakon drugog sv rata, poceli pisati o tome, originali oruzja iz tog doba su bili skupi, i na trziste su im uletili talijanski proizvodjaci replika ovog oruzja. To je onda pokrenulo "revival" price o crnom barutu. Danas je to kod njih poznata stvar, s modernom primjenom u lovu, re-enactment povijesnih bitaka (sto isto ne postoji kod nas), i cijelom obradjenom povijesti. (revolucija, gradjanski rat, rat s mexicom, alamo, kako je davy crocket odstrelio medvjeda itd itd)

Taj dio povijesti smo mi izgubili jer se nikad nije radilo na odrzavanju takve nase tehnoloske povijesne bastine. Za Mandusica Vuka smo culi, ali nemamo pojam o puskama iz tog doba kod nas.
Ako napravimo paralelelu, za americku kentucky pusku, koju danas korsite za lov bjeloepog jelena, svaki vlasnik zna pricu o toj puski, i njenoj uozi u americkoj povijesti. Zasto to ne oziviti?

Sa eticke strane, u lovstvu, puske na crni barut kad nije bilo boljeg radile su se i za lov na najevecu divljac na svijetu, u africi, americi, indiji, u velikim kalibrima, dakle snage im ne nedostaje. Imaju sve pretpostavke za izvrsenje etickog i efektivnog odstrela.

Inace, da, dobro si napomenuo: napraviti granicu do koje mjere je prihvatljivo ici u primitvnosti oruzja (kamen, toljaga) da bude eticki, ili do koje mjere u ici razvijenosti oruzja za lov (na pr. automatima pa iz helikoptera) pa da bude eticki, je predmet rasprave oko odredjivanja etike lovstva.
Ali, i tu smo tanki, jer se kod nas o etici ne raspravlja. Naveo sam dva extremna primjera, ali ipak imam dojam da jednometna puska na crni barut, jos uvijek predstavlja nesto u duhu etike lovstva kakvo poznajemo.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


14 vel 2022, 00:29
Profil
Satnik
Satnik
Avatar

Pridružen/a: 07 pro 2011, 15:27
Postovi: 1887
Lokacija: Nin
Post Re: Mišljenja o lovu sa crnim barutom.
samoborac je napisao/la:
Možda priprema za armagedon. Možda preperi dođu na svoje i svi pređemo sa B na D kategoriju. ;-)

a da, i to mi je prolazilo kroz glavu, samo baš preperi su malo bolje pripremljeni, teško da neko od njih čuva Muzzle loader :lol:

_________________
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.


14 vel 2022, 09:36
Profil
Satnik
Satnik
Avatar

Pridružen/a: 07 pro 2011, 15:27
Postovi: 1887
Lokacija: Nin
Post Re: Mišljenja o lovu sa crnim barutom.
jolly je napisao/la:
... Ti si (ako se dobro sijecam po tvojim starijim postovima) uvijek mastao da imas "kaubojsku puku", lever action. Danas je imas.
Zasto? Pa postoje daleko bolji sustavi modernih pusaka.

Ma normalno da iman. I to ne bilo kakvu, nego baš model iz 1894. To je ona što je u kaubojskim filmovima, koje i sada volin pogledat, John Wayne i repetira i puca sa jednom rukom :lol:
Ponesem je ponekad i u lov, ali samo za kantice od pive isprid lovačke kuće :lol: Da vidiš kako se svi okupe oko nje i svi bi tili provat pogodit koju limenku, nije puno pucala na živu metu,
Ali zbog njene dužine, ona bi mogla dobro doći uz pravu pušku, u leđnoj futroli, za ući u gusto za psima na oblajavanju i za samolosni hitac. U nju mi se ne diraj :lol: :lol:


Privitak/ci:
W 94 AE Traper.jpg
W 94 AE Traper.jpg [ 69.29 KIB | Pogledano 25678 put/a. ]

_________________
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.
14 vel 2022, 09:50
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6679
Post Re: Mišljenja o lovu sa crnim barutom.
Hawk je napisao/la:
Ma normalno da iman. I to ne bilo kakvu, nego baš model iz 1894. To je ona što je u kaubojskim filmovima, koje i sada volin pogledat, John Wayne i repetira i puca sa jednom rukom :lol:

E, to je ta privlacnost, starog retro oruzja, koje ima dusu! :A24:

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


14 vel 2022, 15:16
Profil
Satnik
Satnik
Avatar

Pridružen/a: 07 pro 2011, 15:27
Postovi: 1887
Lokacija: Nin
Post Re: Mišljenja o lovu sa crnim barutom.
jolly je napisao/la:
Hawk je napisao/la:
Ma normalno da iman. I to ne bilo kakvu, nego baš model iz 1894. To je ona što je u kaubojskim filmovima, koje i sada volin pogledat, John Wayne i repetira i puca sa jednom rukom :lol:

E, to je ta privlacnost, starog retro oruzja, koje ima dusu! :A24:

Ma je, tako je, priznan ja to, al vidi kako san ja povuka crtu između ove i Muzzle loader, teško da bi mene crni barut tako privuka, John Wajne to nije koristija :lol:

_________________
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.


14 vel 2022, 15:39
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6679
Post Re: Mišljenja o lovu sa crnim barutom.
To ti je kao ritual, osim sto to staro oruzje, od pravog drva, zeljeza i detalja od mesinga, ima dusu.

Mozes to usporediti sa strastvenim pusacima.
neko kupi cigarete na kiosku, pa tako i trosi, a o duhanu ne zna nista.
Neko uziva u tome, da smota svoju cigaretu, bira duhan, a jos mu i jeftinije.
Neko gusta da izmjesa svoj duhan, pa pusi lulu.
A moj dida, recimo, gostao je sebi raditi lule od kvalitetnog drva, mjesati duhan, to konzumirati popodne iza rucka, i to je bio hobi.

Tako je i oruzje na crni barut.
Sto vise ulazis u to, vise privlaci, ima ritual, ali i upoznajes materiju sve vise.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


Zadnja izmjena: jolly; 14 vel 2022, 16:26; ukupno mijenjano 1 put/a.



14 vel 2022, 16:12
Profil
Satnik
Satnik
Avatar

Pridružen/a: 07 pro 2011, 15:27
Postovi: 1887
Lokacija: Nin
Post Re: Mišljenja o lovu sa crnim barutom.
jolly je napisao/la:
... Tako je i oruzje na crni barut.
Sto vise ulazis u to, vise privlaci, ali i upoznajes materiju sve vise.

Vidin da da bi ti i mene tija navuć na miris crnog baruta, ne ne, palin se samo na nitro :lol:

_________________
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.


14 vel 2022, 16:18
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6679
Post Re: Mišljenja o lovu sa crnim barutom.
ja to pucketam na streljani, ali ako bi dozvolili za lov, vjerojatno bih se dao u to.
Isao bih na totalni retro.
na primjer, Sharps puska cal 45 ili 50, (pubi se od straga - breach loader, ali na necjelovotio punjenje - bez cahure), i montirati na nju repliku Malcolm scope (optika), 6X, iz onog doba.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


14 vel 2022, 16:29
Profil
Desetnik
Desetnik

Pridružen/a: 27 kol 2020, 22:15
Postovi: 398
Post Re: Mišljenja o lovu sa crnim barutom.
Zato jer je gušt i jer nije lako.
U ljudskoj prirodi je tražiti nove izazove a postalo nam je dosta toga dostupno i jednostavno
tako da se malo izgubio pravi smisao lova . Uz današnje termovizije ,pardove kompjutere i balističke kalkulatore
po meni je to ipak too much. Jedan metak kad imaš i znaš da nema mjesta greškama sve postaje puno zanimljivije .
Kad s godinama odstrjeliš punu prikolicu kljova i rogova više ti nije gušt ako je jednostavno , bar meni.


14 vel 2022, 23:50
Profil
Satnik
Satnik
Avatar

Pridružen/a: 07 pro 2011, 15:27
Postovi: 1887
Lokacija: Nin
Post Re: Mišljenja o lovu sa crnim barutom.
Zašto strijelac sa crnim barutom mora imati šešir sa širokim obodom ??? :lol:
Pa zato da snjime more razmahati oblak dima da vidi je li u što pogodija :lol: :lol: :lol:

https://www.facebook.com/watch/?v=432932268627429

_________________
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.


15 vel 2022, 09:05
Profil
Natporučnik
Natporučnik

Pridružen/a: 18 sij 2019, 16:31
Postovi: 1212
Post Re: Mišljenja o lovu sa crnim barutom.
Spominje se USA kao primjer zakona. Treba napomenuti da ameri imaju jedan specifičan stav koji je stroži od zakona. Lovce koji se iživljavaju i muče životinje sami izbace i prijave policiji.

Točno, love svime svačim. Ali kako?
Upoznao sam putem interneta par takvih osoba. Evo primjer. Osoba lovi divlje svinje 4.5mm zračnicom. Digla vam se kosa na glavi, i meni je kada sam prvi put čuo.
Radi se o osobi koja je odrasla u divljini, loveći. Kada ide u lov, preseli se u šumu i živi u šumi tjednima. Prati i promatra divljač, a anatomiju i karakteristike divljači izvrsno poznaje.
Kada upozna navike divljači, postavlja zasjedu i prišulja se divljači na metar udaljenosti. Puca praktički postavljajući cijev na točno određenu točku i odustaje ako ne može postaviti. Prethodno su puška i dijabola testirane da zaista mogu napraviti željeni efekt, efikasno. Lov dovrši nožem.
Ima sa sobom i lovačku pušku, ako stvari odu po zlu.

Koliko bi naših lovaca to izvelo na taj način. I koliko ih prijavi mučenje životinja.
Treba to uzeti u obzir kada se poziva na zakone drugih sredina.

Slično je i sa lovom kopljem, lukom i strijelom, lovom na velike daljine....
Sve se to može izvesti etički. Ali traži puno vještine, znanja i samodiscipline. Možda i previše. Pogotovo za nekoga kome je jedini cilj napuniti škrinju.

Što se tiče novih tehnologija. Ne mora ih se koristiti. Za mete ih obožavam. Ali lov pretvaraju u mesnu industriju.


15 vel 2022, 10:19
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6679
Post Re: Mišljenja o lovu sa crnim barutom.
IB43 je napisao/la:
Spominje se USA kao primjer zakona. Treba napomenuti da ameri imaju jedan specifičan stav koji je stroži od zakona.

Imas ti i drzave u USA, gdje je lov karabinom zabranjen, traze samo sacmene kalibre.
Posto je patrona sacme cilindricna, u nekim drzavama to je dalje evoluiralo:
Da moze sacmeni kalibar, ali cijev moze biti uzljebljena.
A u nekim drzavama je to dalje evoluiralo, da kad su vec uzljebljene cijevi, onda moze i karabinski metak, ali mora biti cilindricne cahure iskljucivo (straight wall cartridge).
A negdje moze sve.
vrlo je saroliko.

Tako da ne treba generalizirati.
Ali iz generalnog primjera USA, moze se reci da je jako puno stvari moguce raditi na eticki nacin, uz uvjet da se kvalitetno regulira zakonom, i da se zna cilj koji se time zeli postici.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


15 vel 2022, 13:57
Profil
Stožerni Narednik
Stožerni Narednik
Avatar

Pridružen/a: 17 sij 2010, 16:20
Postovi: 666
Lokacija: Šibenik
Post Re: Mišljenja o lovu sa crnim barutom.
Hawk je napisao/la:
Ovako, bez ikakve uvride ikome, ja se znan zezat, bubnut i (dobronamjerno) malo i provocirat, ali ovo mi ozbiljno nije jasno.
Osim ono standardno "oće mi se", zašto bi neko, ko zna da postoje, ne samo skupe, nego dobre i jeftine lovačke puške svih vrsta, poželio poći u lov sa Muzzle Loader-om ?
Razumin nečiju ideju o diversifikaciji turističke ponude ili tako što, ali normalnom lovcu da dođe želja ici s takvim oružjem u lov, pa s njom recimo loviti vepra u pogonu.
Jesam li ja neki baš važan detalj u ciloj ovoj priči priskočija i previdija ?
Ne znam što je ovdje čudno? Znamo da postoje dobre i jeftine lovačke puške, to nije upitno. Ali ima nas koji volimo i oružje na crni barut. Energija, ovisno o kalibru i punjenju, može biti slična kao kugla iz glatke cijevi, s tim da je balistika i preciznost naravno bolja, bliža modernom karabinu. Ako se gađa na primjerene udaljenosti, sasvim zadovoljavajuće. Radi se očito o vatrenom oružju, samo malo drugačijih performansi, tako da ne vidim smisao u nikakvoj usporedbi s toljagom, kopljem i sličnim oružijima. Luk i strijele su još puno primitivnije oružje, pa ljudi uspješno love s tim u Americi, Africi i drugdje. Da, kod CB oružja ćeš vjerojatno imati šanse opaliti samo jednom na divljač ali i moderni karabini se prodaju u konfiguraciji jednocijevke koja prima samo jedan metak.

Po meni CB nema veze s tzv. "fer" odnosom prema divljači, i moderne puške su dovoljno "fer" da se uz odgovarajući lovostaj održava zdrava i održiva populacija divljači. Stvar je više u ljubavi prema tradiciji i tradicionalnim tipovima vatrenog oružja. Izazov je malo veći nego moderni karabin, ali vjerojatno ne veći od kugle iz sačmarice.


Sent using Tapatalk

_________________
The truth is hate to those who hate the truth.


19 vel 2022, 13:28
Profil Web stranica
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6679
Post Re: Mišljenja o lovu sa crnim barutom.
Barut je napisao/la:
Stvar je više u ljubavi prema tradiciji i tradicionalnim tipovima vatrenog oružja.

Sent using Tapatalk


ovo je kljucno.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


19 vel 2022, 14:15
Profil
Satnik
Satnik
Avatar

Pridružen/a: 07 pro 2011, 15:27
Postovi: 1887
Lokacija: Nin
Post Re: Mišljenja o lovu sa crnim barutom.
Barut je napisao/la:
kod CB oružja ćeš vjerojatno imati šanse opaliti samo jednom na divljač ali i moderni karabini se prodaju u konfiguraciji jednocijevke koja prima samo jedan metak.

A nebi se baš složija da je isto u moderni karabin ubaciti slijedeći metak, ili napuniti muzzle loader za slijedeći hitac. Ne ne, ni blizu.

Barut je napisao/la:
Izazov je malo veći nego moderni karabin, ali vjerojatno ne veći od kugle iz sačmarice.

E pa ni tu se nebi složija, puno je lakše u glatku cijev ubaciti novu patronu sa kuglom nego puniti ovu na crni barut.
Gledao sam lovca kraj mene kojem se zec skočio isprid nogu, malo je požurio i promašio ga iz obe cijevi, uspio prelomiti sačmaricu, obaciti nove dvi patrone, još jednom promašiti i odstrijeliti zeca tek sa četvrtim hicem.
Za napraviti to iz puške na CB, triba ti malo manje od pola dana, a zec je dotle u drugoj županiji :lol:

_________________
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.


20 vel 2022, 22:15
Profil
Stožerni Narednik
Stožerni Narednik
Avatar

Pridružen/a: 17 sij 2010, 16:20
Postovi: 666
Lokacija: Šibenik
Post Re: Mišljenja o lovu sa crnim barutom.
Hawk je napisao/la:
Barut je napisao/la:
kod CB oružja ćeš vjerojatno imati šanse opaliti samo jednom na divljač ali i moderni karabini se prodaju u konfiguraciji jednocijevke koja prima samo jedan metak.

A nebi se baš složija da je isto u moderni karabin ubaciti slijedeći metak, ili napuniti muzzle loader za slijedeći hitac. Ne ne, ni blizu.
Pa, ne bih se ni ja nužno složio s tobom. :A19: Ovisi o kakvoj pušci govorimo. Ako je model ranog muzzleloadera, onda je točno jer punjenje traje 30 sekundi ili duže. Što samo po sebi nije loše, samo je veći izazov, kao i lov lukom i strijelom. Ali ako je model koji predstavlja "modernije" varijante CB pušaka iz prijelaznog razdoblja kao onu koju je spomenuo Jolly, te puške se pune sa pripremljenim papirnim metcima. Dakle otvoriš pušku, ubaciš metak, zatvoriš, napneš kokot i staviš kapislu. Kod jednometke otvoriš, izvadiš ispaljenu čahuru, ubaciš novi metak, zatvoriš i spreman si za pucanje. Tako da definitivno nije velika razlika.

Hawk je napisao/la:
Barut je napisao/la:
Izazov je malo veći nego moderni karabin, ali vjerojatno ne veći od kugle iz sačmarice.

E pa ni tu se nebi složija, puno je lakše u glatku cijev ubaciti novu patronu sa kuglom nego puniti ovu na crni barut.
Gledao sam lovca kraj mene kojem se zec skočio isprid nogu, malo je požurio i promašio ga iz obe cijevi, uspio prelomiti sačmaricu, obaciti nove dvi patrone, još jednom promašiti i odstrijeliti zeca tek sa četvrtim hicem.
Za napraviti to iz puške na CB, triba ti malo manje od pola dana, a zec je dotle u drugoj županiji :lol:
Čuj, ako se radi o takvim lovcima, koji su malo "brži na okidaču" :) onda je najbolje rješenje CB revolving carbine. Tu imaš šest pucnjeva na raspolaganju, tako da je po tome bolji i od dvocijevke, samo napinješ i pucaš. :)

_________________
The truth is hate to those who hate the truth.


21 vel 2022, 01:15
Profil Web stranica
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6679
Post Re: Mišljenja o lovu sa crnim barutom.
Ahh... kod sitne divljaci pa kolko puta se promasi, zec, fazan, sljuka.
Pa nije lov snajperizam.
Promasis zeca, vrlo vazno.... napunis, prepunis, ides dalje.

Pa opcenito, u lovu, kolko puta odem u lov, pa ne ulovim nista, i bez pucanja.
Sutra je drugi dan, pa se ide ponovo u lov. Lov je nacin zivota, nacin ponasanja u sumi, ritual, navika, drustvena aktivnost, socijalizacija sa svojom lovackom grupom, itd... Jedan zec koji pobjegne u toj prici ne znaci nista.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


21 vel 2022, 07:44
Profil
Satnik
Satnik
Avatar

Pridružen/a: 07 pro 2011, 15:27
Postovi: 1887
Lokacija: Nin
Post Re: Mišljenja o lovu sa crnim barutom.
Barut je napisao/la:
... Ovisi o kakvoj pušci govorimo. Ako je model ranog muzzleloadera, onda je točno jer punjenje traje 30 sekundi ili duže. Što samo po sebi nije loše, samo je veći izazov, kao i lov lukom i strijelom.
Ali ako je model koji predstavlja "modernije" varijante CB pušaka iz prijelaznog razdoblja kao onu koju je spomenuo Jolly, te puške se pune sa pripremljenim papirnim metcima.

ma sve ja to kužim, nije ovo prvi put da na ovom forumu raspravljamo o ovome, ali moje pitanje je išlo u smjeru Single Barrel Muzzle Loader.

Barut je napisao/la:
... onda je najbolje rješenje CB revolving carbine. Tu imaš šest pucnjeva na raspolaganju, tako da je po tome bolji i od dvocijevke, samo napinješ i pucaš. :)

Je, i to stoji, ali di je tu onda "tradicija" ? di tu povlačimo crtu ? Dolazimo do toga da nema razlike, osim što ova na CB puno više dimi :lol:

_________________
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.


21 vel 2022, 09:00
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Odgovori   [ 43 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 21 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.
HR (CRO) by Ančica Sečan