Neodgovoreni postovi | Aktivne teme Sada je: 18 tra 2024, 19:59.

ADS

Pravila foruma


Pravila foruma



Odgovori  [ 220 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Sljedeća
Lovacko drustvo/udruga preporuka 
Autor/ica Poruka
Skupnik
Skupnik
Avatar

Pridružen/a: 26 lis 2008, 11:52
Postovi: 280
Lokacija: Ludbreg
Post Re: Lovacko drustvo/udruga preporuka
Btw, jasan mi je “adrenalin” koji vuce lovce u lov, pa bilo i trofejni.
Shvacam razliku koju strijelac osjeca kada ima razlicite mete na nisanu. Drugaciji je osjecaj, barem meni, ako je iza nisana papirnata meta, ili recimo ako se gadja konzerva. A kako nebi bilo razlike u adrenalinu ako je iza nisana zivo bice.
Taj izazov koji lovac osjeca, jer em treba pronaci zivotinju, dobro poznavati staniste, em joj se treba prisuljati, i jos sve skupa zavrsiti dobrim pogotkom. To se ne moze usporedjivati “obicnim” gadjanjem staticne mete. Mislim, na razinu uzbudjenja prilikom lova… Tako da mi je jasna ljubav lovaca prema lovu.
Ali treba shvatiti i druge stavove, da ce netko povuci limit na papirnatoj meti, netko na stetocini, netko na divljaci ali s ciljem da ipak to meso i iskoristi.
Po meni, mozda zato jer sam u djetinjstvu bio upoznat preko prica od djeda, limit stavljam upravo na tome sto se ovdje nazivalo “mesarenje”.
Ljudi (djed i drustvo) su isli u lov da bi dosli do mesa i prehranili obitelj (govorim o 1950-60tim). Nije ih zanimao trofej, vec meso jer su bila takva vremena. Kasnije, kada je financijski stasao, vise nije bilo potrebe za tim…
I ne vidim nista loseg u tome, dapace. Vezali su ljubav prema oruzju, druzenje, i “meso” u jednu cjelinu.
Da ne pricam da su sami u to vrijeme radili municiju, punili bazgino drvo rastopljenim olovom pa dobivali olovne sipke od kojih su rucno radili kugle…
To je ipak bila druga vrsta lova od ovog koji se ovdje spominjao, nadanovog :-)
Ja nekako, mozda radi subjektivnog osjecaja prema pokojnom djedu, blagonaklonije gledam prema njegovom “mesarenju” nego prema nadanovom polarnom medvjedu…


Sent from my iPhone using Tapatalk


03 srp 2022, 13:05
Profil
Skupnik
Skupnik
Avatar

Pridružen/a: 26 lis 2008, 11:52
Postovi: 280
Lokacija: Ludbreg
Post Re: Lovacko drustvo/udruga preporuka
Jolly, evo identificirali smo kroz diskusiju jos jedan problem. :-)
Shvacam da tebe, kao lovca, smeta kada osoba koja je polozila lovacki, ne prihvaca pravila ponasanja tog drustva.
Ja recimo, koji nisam lovac, imam apsolutno pravo ne slagati se s elementarnim postavkama lovstva (mada to nije slucaj).
Medjutim, zasto je to slucaj, zasto se dogadja da “lovci” ne prihvacaju lovstvo?
Iz razloga jer zakonodavac nije prepoznao dio drustva koji voli oruzje, ali nema ambicije niti prema lovstvu, niti prema natjecateljskom streljastvu, a niti je zivotno ugrozeno…
Koliko puta su se ljudi, tu na ovom forumu, raspitivali kako do oruznog lista doci najlakse? Pa im je savjetovano, ili lovacki ispit ili klub…
Mislim da nije u interesu niti istinakim lovcima da u svoje redove pune ljude koji nemaju ambicije za lovstvo, niti je u interesu streljackim klubovima da primaju clanove koji nema ambicije za natjecanjima.
Jer onda se dogadja upravo ovo…
Znam bezbroj slucajeva gdje je lovac preminuo, i onda ili njegova kcer, prepuna friskij emocija, ne zeli unistiti oruzje (onesposobiti), ne zeli prodati, vec zeli cuvati originalnu uspomenu na oca, pa ide ili ona polagat lovacki, ili nezin muz. A, u korijenu, nemaju apsolutno nikakve ambicije za lovstvom.
Mislim da bi zakonodavac ipak trebao prepoznati i takvu skupinu ljudi pa omoguciti i takvima posjedovanje oruzja.
Postoji dosta veliki postotak ljudi koji jednostavno voli oruzje, ali ne zeli ici na natjecanja, ne zeli biti u nekom klubu, ne zeli se baviti lovom, vec zeli posjedovati oruzje i doslovce 2-3 puta godisnje otici sam na streljanu i ispucati par okvira… A zakonodavac takvu skupinu, za sada, ne prepoznaje.


Sent from my iPhone using Tapatalk


03 srp 2022, 13:59
Profil
Online
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6733
Post Re: Lovacko drustvo/udruga preporuka
Sad si prosirio temu u druge vode.
Nasljedstvo, ili evo opet - uspomena - u ovom slucaju na pokojnika.
Da, neko polaze ispit da dodje do oruzja, a neko da prepise na sebe radi uspomene na pokojnika.
Danas, ovo za uspomenu nije potrebno. Ali je potrebno poznavati zakon.
Bilo ko ko ispunjava zakonske uvjete, moze napraviti dozvolu za kolekcionara. Uz ogranicenja, recimo da to ne smije koristiti niti imati municiju za to.
Ako zeli moze prodati, bilo kome sa nabavnom dozvolom za sportsko ili lovacko. Za tako nesto ne treba lovacki ispit.
Problem u tome je sto bi sluzbene osobe, ili barem odvjetnik ilibsudac, u proceduri ostavinske rasprave, trebali ukazati na ovu mogucnost.
Ali obzirom da o tome raspravljamo, ovo se rijetko ili nikad ne desava.

Sto se tice streljastva.
Em nas je malo, em smo za...
Dakle, svi savezi skupa imaju manje od 3000 strijelaca.
Jedan savez, uvrh glave izbaci desetak medjunarodnih natjecatelja.
90% clanova klubova su rekreativci. Ovo je cinjenica.
Pritisni, na uvjete statusa natjecateljstva, i to ozbiljno i izgubit cemo clanove, i tako nas je malo. To bi bila katastrofa. A trebamo poplarizirati stvar.
Moje misljenje, rekreacija je baza za natjecatelje, iz tog se izvlaci natjecateljska grupa.
Ali, rekreacija je baza svega. Natjecatelje mozemo skoro percepirati kao profesionalce, jer ulazu sva sredstva i vrijeme u to.
Ali ne moze se icekivati od svakoga, da se odrice, kao neko ko stalno trenira.

Konacno, ima ljudi, koji zaista zele rekreativno i bez obaveza pucati u sklopu kluba. I u tome nema zla.
Vodi racuna, da je rekreacija jedna od pet predvidjenih sportskih aktivnosti prema zakonu u sportu. Sudjelovanje u natjecanju, samo jedna od aktivnosti. Isto tako nisu svi klubovi i nogometasi u prvoj ligi.

A sad, sta se lovstva tice, to je kompleksno i lovci su cesto razliciti.
Poznam lovca bez puske, aktivan u upravi drustva. Oruzja nema.
Poznam lovce sa trofejima.
Poznam lovce bez trofeja u kuci.
Poznam lovce koji nikad nista ne odstrele, ali participiraju u svim aktivnostima drustva.
Govorim o ljudima sa preko deset godina u lovstvu, pa i na zalsku karijere, duboko u mirovini.
Medjutim, svima je zajednicko da su unutar kulture ponasanja u lovackoj zajednici, jer inace ne bi ostali tolko dugo. Ali motivi su im vjerojatno razliciti, a postuju druge, ukljucujuci trofejistiku kao dio lovstva.

Trofejni lov, mogu ponoviti, nije izmislio Nadan Vidosevic, ali ga se cesto tako percepira. Postoje ljudi, koji su za svoje trofeje, zaista prolili znoj, zaradili, ili posteno odradili u lovistu.
Jedan trofejni jelen, treba deset godina da se formira.
10 godina neko je patrolirao lovistem, za zastitu od krivolova, neko je svake zime punio hranilicu, i soliste, i zasluzio ga je. Odstreliti takvog jelena, nije bas ko ubrati samoniklu smokvu. Za nase uvjete trofejni jelen je trofej zivota, koji se ostvari mozda jednom, ili dva puta u lovackoj karijeri prosjecnog lovca. Mnogi ne odstrele ni jednog u zivotu.
To je taj nivo vrijednosti, o kojem govorimo.
Zreli srnjak, 7 godina. Itd

Postoje vrijednosti, koje stoje iza necega.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


03 srp 2022, 14:41
Profil
Desetnik
Desetnik

Pridružen/a: 24 kol 2008, 17:30
Postovi: 372
Post Re: Lovacko drustvo/udruga preporuka
Monke je napisao/la:
Svako nek lovi zbog cega hoce, netreba se opravdavati, samo postovati zakon i to je to.

No kad vec pricamo o subjektivnim stvarima, nacelno, trofeji u lovstvu mi imaju smisla no samo ako su to usitinu trofeji. A za koliko tih prepariranih glava/rogova/kljova na zidovima raznih lovaca i lovackih kuca uistinu mozemo rec da su trofeji? ovisi vjerojatno o definiciji trofeja. Za mene je trofej neki simbol uspjeha. Nesto sto ce te posjecati na prijasnji uspjeh i drugima dat do znanja da si nekad u necem uspio. A koliki je uspjeh danas ubiti životinju? veći uspjeh je vidjet životinju obzirom koliko ih malo ima u pojedinim šumama. A samo odstrel životinje po meni i nije neki uspjeh. Pogotovo kod specifičnih načina lova.

Npr. odeš na čeku, čekaš par sati, životinja dode past travu, uzmes svoj sub-moa sako i opizdis zivotinju u prsa. I kaj sad, jel to neki uspjeh? po meni to nije nikakav uspjeh. I sad se onda slikas s zivotinjom i stavis joj rogove na zid. I kaj bi to sad trebalo pretstavljat tvoj neki uspjeh? koji uspjeh, u cemu si tocno uspio? uspio si usmjerit cjev prema zivotinji i pomaknut prst centimetar prema nazad, čestitam haha.

Ajde ono da ides negdje šećeš se šumom naletiš na krmaču sa prasićima, napadne te razdere te al se nekak uspijes obranit i ubit ju pa si uzmes trofej ajde, to ima smisla. Mislim ne mora bit tak ekstreman slučaj, al ono, poanta je da bi trofej valjda trebao nešto i značit, uistinu bit neki uspjeh, a po meni ustrijelit zivotinju danas, samo po sebi nije nikakav posebni uspjeh.

Sta se tiće tih trofeja najgori su mi oni šta se hvale sa afričkim trofejima tipa lav il sl. Čovječe božji kakav ti je to uspjeh ubit lava haha. Otišo si u afriku platio 10k EUR da te renđeri dovdeu u land roveru do nekog starog olinjalog lava da ga ti ubijes haha. Svaka čast, usitinu uspjeh :mrgreen: Veći je uspjeh sta uopce imas 10k EUR za spizdit na gluposti neko tvoj "ulov"

Osobno, ako se ikad odlucim ic u lov, sigurno se necu slikat s ubijenom divljaci.


Ajde ne lupetaj tu, ovo ispada od strane forumaša sa 27 postova provociranje. Prvome sto pročitaj i raspitaj se kod kolega pa zaključuj tek onuda !

Gledaš previše američkih filmova, ponavljam nemozes loviti kad hoćeš i kad ti misliš ako si član nekog društva , Loviste nekog društva imaja Lov. Gosp. osnovu - godišnji odstrel 5 srnjaka a 60 članova društva e sad zamisli kad ćeš dočekati da dođeš na red za zrelog srnjaka koji je trofej , a teško da mozda potrefi uz veliku sreću eventualno 1 od 5 da je trofej jer nije nesto genetski materijal po Hr lovištima , trofej tesko osim ako ne ideš u komercijalni lov ako si to mozes priuštiti i ako ti je to svrha lovackog interesa .Kakv lav kakvi bakrači i trofeji i dobrostojeći lovci u Hr si to ne priušte, jelen ili medvjed komercijalni je LAV u Hrvatskoj i to malo tko isto moze priuštiti

Hr nije tako bogata s divljaci kako imas predodžbu o lovu, vise je to uzgoj i selekcija, a i ugroza od bolesti stiže za srnjaka itako da ce se uskoro odustati od odstrela u nekim djelovima HR radi pokušaja zaštite

Zato ne lupetaj o lovstvu a nista ne poznaješ osim s filmova!


Zadnja izmjena: fricky; 03 srp 2022, 18:55; ukupno mijenjano 1 put/a.



03 srp 2022, 18:43
Profil
Razvodnik
Razvodnik

Pridružen/a: 19 tra 2022, 15:16
Postovi: 105
Post Re: Lovacko drustvo/udruga preporuka
Samo kazem, pogodit zivotinju iz vatrenog oruzja i nije neki achievement. To sto si ti clan LDa cekas godinama da bi "bez placanja" odstrijelio divljac je skroz drugi par rukava.


03 srp 2022, 18:51
Profil
Desetnik
Desetnik

Pridružen/a: 24 kol 2008, 17:30
Postovi: 372
Post Re: Lovacko drustvo/udruga preporuka
Monke je napisao/la:
Samo kazem, pogodit zivotinju iz vatrenog oruzja i nije neki achievement. To sto si ti clan LDa cekas godinama da bi "bez placanja" odstrijelio divljac je skroz drugi par rukava.


Moja je obiteljska tradicija kao i nekom DVD i ne odstreljujem divljač uopće već godinama , a sudjelujem s rodbinom susjedima i prijateljima u radu LD-a , proslavama, druženjima i izletima. Divljač prihranjujem i štitim redovno u lovištu i naselju , a najviše strada u prometu.
Ovakav tvoj stav je osnovskolski, nezreo za nekog tko bi trebao nesto znati o oružju i koristiti oruzje i na forumu se ne provociraju članovi , pa stoga malo ohladi !


03 srp 2022, 18:59
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5373
Lokacija: Zagreb
Post Re: Lovacko drustvo/udruga preporuka
Uopće odvajati,razdvajati razloge bavljenja lovom i odstrijel... :)
Tko hoće neka lovi,tko hoće neka odstreljuje,tko hoće trofej...ok,tko hoće neka se slika ,tko hoće meso..ok,tko hoće samo oružje u ormaru..ok i još puno razloga.
Sve u okviru zakona i propisa je ok,nema se tu što više reći!
Ostavimo svakome na volju,ali i svatko ponaosob neka da za pravo i bilo kome drugome.


03 srp 2022, 20:46
Profil
Razvodnik
Razvodnik

Pridružen/a: 19 tra 2022, 15:16
Postovi: 105
Post Re: Lovacko drustvo/udruga preporuka
Ja sam izrazio svoj stav. Kao što sam izričito naveo u svojoj objavi, on je subjektivan, moj. Jednoumlje možeš očekivati u lovačkom domu, na internetu nas ima svakakvih, raznih stavova, razmišljanja i osobina kao što je vidljivo iz prijašnjih objava u ovom threadu. Ako ti shvačaš pročitane tuđe stavove s kojima se ne slažeš kao provokacije onda ti preporučam da prestaneš čitati ili da se naučiš nositi s činjenicom da postoje drugačija mišljenja jer ne možeš očekivati od drugih da prestanu pisati stvari s kojima se ne slažeš.

fricky je napisao/la:
Ovakav tvoj stav je osnovskolski, nezreo za nekog tko bi trebao nesto znati o oružju i koristiti oruzje i na forumu se ne provociraju članovi , pa stoga malo ohladi !


Ti, kao ni itko drugi, nemaš monopol nad time što je ispravno, a što neispravno mišljenje; niti o oružju, niti o lovu niti bilo kojoj drugoj temi. Napadati nekoga ad hominem da gleda previše amerčkih filmova, da ništa ne zna i onda na kraju još ustvrditi da su mu stavovi "osnovnoskolski" je u najmanju ruku ironično.


03 srp 2022, 20:50
Profil
Online
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6733
Post Re: Lovacko drustvo/udruga preporuka
Monke je napisao/la:
Samo kazem, pogodit zivotinju iz vatrenog oruzja i nije neki achievement. To sto si ti clan LDa cekas godinama da bi "bez placanja" odstrijelio divljac je skroz drugi par rukava.



Ne bih se slozio. Probaj prevariti starog vepra na primjer. Barem se na svinje odrzava lov stalno.

Procitaj moj thread o africi.
Isao sam 7 dana na elanda, dnevno hodao 10, 20 kilometara na tragu, odstrelio sam tek zadnji dan popodne, pri zalasku sunca. U 7 dana lova, imao sam 2 sekunde sanse za pustiti hitac i trebalo je pogoditi (a je raniti), u zadnjim trenucima zadnjeg dana.

Jako puno lovova je neuspjesno, ako se sam odstrel smatra usokehom. To je realnost. Jer su eticki lovci uglavnom selektivni u izboru, i zbog raznih razloga.

S druge strane, najuspjesniji su krivolovci i oni sta sa nekim papirom kao dozvolom, pucaju na prvo sto naidje. A to je zato sto nisu selektivni. Ili love za meso.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


03 srp 2022, 21:42
Profil
Poručnik
Poručnik

Pridružen/a: 23 tra 2009, 23:48
Postovi: 1036
Post Re: Lovacko drustvo/udruga preporuka
Je li onda i ribolov zastario i primitivan, ako se riba lovi iz sporta i zabave?

Možda je i pranje auta primitivno i zastarjelo, jer se njime dobiva čist auto, što je jako sebično i ubija jadne bakterije koje se skupe na autu. A i taj šampon negdje otječe i nastavlja ubijati mikroorganizme.


03 srp 2022, 22:23
Profil
Skupnik
Skupnik
Avatar

Pridružen/a: 31 ožu 2010, 18:05
Postovi: 265
Lokacija: Vukovar
Post Re: Lovacko drustvo/udruga preporuka
Monke je napisao/la:
Ja sam izrazio svoj stav. Kao što sam izričito naveo u svojoj objavi, on je subjektivan, moj.


Kolega definitivno imas pravo na svoj stav.

Mi ti jedino pokusavamo objasniti da je tvoj stav formiran na iskrivljenim premisama koje su rezultat necega sto nisi sam dozivio isprobao itd. Pricas kakvi su lovci i kakva su lovacka drustva a nikad nisi bio clan jednoga. Dakle nemas vlastito iskustvo ali stav ti je o njima izrazito negativan i iskljuciv.
Lako je odstreliti divljac, to je kao streliti na streljani. Ne moze biti dalje od istine. Nisi nikad nista odstrelio ali opet jako si siguran u to sto pricas.
Nadam se da mozes shvatiti da to nekome moze biti smjesno a nekoga moze i zivcirati pa cak i uvrijediti.
Mozda ti je to sve zajedno i cilj pa nas sve zajedno (ocito uspjesno) trolaš.

_________________
Hunting is getting as close as you can, shooting is getting as far away as possible.
https://youtube.com/channel/UCnDcMjnFpvRMCtlVHqFqUVQ


04 srp 2022, 00:34
Profil
Razvodnik
Razvodnik

Pridružen/a: 19 tra 2022, 15:16
Postovi: 105
Post Re: Lovacko drustvo/udruga preporuka
A gle, aktivnost u kojoj moze bit uspješan covjek od 60 godina sa 40 kila viška zdravorazumski nije neka zahtjevna aktivnost, generalno. Mozes uvijek navesti neke primjere di si hodao 10 dana, penjao se ovdje, ondje, prošo sito i rešeto i ok, to je lov vrijedan trofeja. To je neko postignuce. Ali to su neki specifični scenariji. Ja pricam o lovu vulgaris, prosjeku. Kakav s generalno tu moze kod nas dobit. Dao sam primjer lova sa čeke koji je poprilicno uobičajen, i po meni takav lov nije nikakvo postignuce. Nigjde nisam rekao da je baš isto ko na streljani, al daj ne pravimo se blesavi, nije ni bog zna sta daleko.

Pa danas se baš šetao po šumi dodem do male čistine neke i tamo hranilište za divljač, pogledam desno cca 70 metara od hranilišta čeka. Pa kako da takav lov smatram postignučem? Daj budimo realni. Mislim ak si 5 godina rinto u lovačkom društvu da dobiš pravo na odstrijel srndača ok mogu shvatit zašto hoces trofej ali taj lov sam po sebi nije nikakvo postignuče. Ne znam, jesam nešto propustio? jel ima nešto što ne znam, što ne uzimam u obzir? Evo recite točno šta je to postugnuče u tome da odeš sjedit u drvenu kućicu i opalit hitac na skoro pa nepokretnu metu koji mora bit unutar kruga promjera kolko? 10, 20 cm a puška ti može pucat unutar 3cm.

Nikog ne trolam ali nekad mi se stvarno cini da se rade, oprostite na nezgrapnom izrazu, al nauke od sranja. Pa nije rocket science. Nisam iz lovne familije i tako da dok pogledam lovstvo kao aktivnost to mi se ponegad cini da je sve zavijeno u neke norme, običaje, etiku, obrazce koje moras sljedit i onda dok hoćeš reć aj stani malo ajmo bit realni (ono i call them how i see them) onda te gledaju ko da si neki smrtni grijeh napravio jer eto koristio si riječ ubijanje životinje, a moraš reč odstrel ili sl. neki nebitnu sitnicu koja je lovcima iz nekog razloga ko da im zivot znaci.


04 srp 2022, 01:38
Profil
Online
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6733
Post Re: Lovacko drustvo/udruga preporuka
Lov nije sport.
I pucanje nije svrha lova (nego uzgoj i zastita divljaci). Lovacko drustvo ima obavezu odstreliti odredjeni broj grla, prema LGO. Mora se.

Ako covjek, koji nije pretjerano vjest sa oruzjem, koristi ceku kao mogucnost za lov, i koja daje oslonac za pusku, on dolazi u situaciju da ispali precizni eticki hitac. Ali, ni odstrijelti starog iskusnog vepra, i na takav nacin, nije bas jednostavno. Probaj.
Za ovako nesto cak i ne mozras loviti. Evo probaj zvati agencije, ili drustva koja nude lov gostima, otvoreno loviste, i samo pitaj jel ti mogu dati garanciju za vepra, recimo do bronze?
Pucanje, nije svrha lova, samo je logican zavrsetak lova. Ponekad.

Medjutim svakome po njegovom.
Probaj loviti divokozu na Slovenskim alpama, kosi hitac na susjedno brdo, 320 metara, nakon cijelog dana hodanja uzbrdo.
Uz uvjet da odstrelis, a ne ranis. Promasaj se plati, ranjavanje se plati. Posteno?

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


04 srp 2022, 06:06
Profil
Skupnik
Skupnik
Avatar

Pridružen/a: 31 ožu 2010, 18:05
Postovi: 265
Lokacija: Vukovar
Post Re: Lovacko drustvo/udruga preporuka
Moj zadnji post na ovu temu.
Pokusat cu ti objasniti matematicki.
Ti tvdis da je 2 plus 2 jednako 5.
Mi ti tvrdimo da je 2 plus 2 jednako 4 zato sto smo zavrsili nekakvu skolu i ucili smo matematiku.
Ti koji si isao u vrtic i nisi ucio matematiku nego si o njoj slusao na internetu zakljucio si da je rezultat 5.
I to je tvoje MIISLJENJE koje je apsolutno krivo.
Sve sto smo ti mi napisali je dobronamjerno, savjet ne zelis poslusati niti uopce razmotriti.
Dobru ti kob zelim ako se odlucis ipak baviti lovom.

_________________
Hunting is getting as close as you can, shooting is getting as far away as possible.
https://youtube.com/channel/UCnDcMjnFpvRMCtlVHqFqUVQ


04 srp 2022, 06:31
Profil
Online
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6733
Post Re: Lovacko drustvo/udruga preporuka
zhrvoje je napisao/la:
Sve sto smo ti mi napisali je dobronamjerno, savjet ne zelis poslusati niti uopce razmotriti.
Dobru ti kob zelim ako se odlucis ipak baviti lovom.


Potpisujem.
Odnosno, mozes se baviti i streljastvom!

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


04 srp 2022, 07:15
Profil
Civil
Civil

Pridružen/a: 23 tra 2021, 16:50
Postovi: 8
Post Re: Lovacko drustvo/udruga preporuka
Izgleda da je rasprava otišla u krivom smjeru, no opet napominjem da mi vrijeđanje nije stil ni cilj.

Kao što je @Marin Bralic primijetio (opa. zahvaljujem mu), pristojno samo iznio kritičko mišljenje uz neke argumente koji su na kraju odignorirani.

Uglavnom, neću više ulaziti u raspravu, no ovo ispod smatram nužnim komentirati:

jolly je napisao/la:
To je u redu sto kazes, ali pitanje tolrentnosti pocinje priznavanjem drugih obicaja, drugih zajednica stvorenih kroz tradiciju. Etika te zajednice, dress code, pravila ponasanja, a u ovom slucaju rjecnik.

Dovoljno je reci "polozio sam lovacki ispit, nije mi jasan odnos ka trofeju odstreljene divljaci pojedinih lovaca".
Forum ima javnu edukativnu funkciju, i kad iskusni lovci objasne rjecnik, ili obicaje, to treba kao takvo prihvatiti.


Dio "to treba kao takvo prihvatiti" ne može biti dalje od istine.

Puko održavanje i priznavanje tradicije je krivo iz više razloga. Već sam prije naveo primjere primitivnih običaja koji su u nekim dijelovima svijeta nažalost i dalje negdje legalni. Što je nekome 'moralno' i po zakonu, moderna znanost i 'razum' kažu da je krivo.


Užasno je teško nadvladati kognitivnu disonancu i odbaciti uvriježene stavove (meni prvom). No što je potrebno generalno, je mijenjanje svijesti i prihvaćanje mišljenja i onih normi koji su bolje za civilizaciju.

Naravno, nije sve crno-bijelo i jednostavno.. Ima mnoštvo članaka/knjiga na temu psihologije, lova na trofeje, tradicije.. i svakako treba proučiti i jednu i drugu stranu.

S obzirom na rečeno, premda uključivao hodanje 50km po pustinji bez vode, čisti lov na trofeje ne vidim kao išta pozitivno.

PS Komentar na ribolov.. Danas na to gledam kao i na lov. Jedem i lovim ribu zbog mesa; pastrve isključivo udicom bez kontra-kuke a morsku ribu s podvodnom puškom.
PPS Komentar za pranje auta i bakterije je reductio ad absurdum, i ne vrijedi trošiti slova.

Šta je, tu je... ne možemo se svi slagati, no idemo dalje.. mudriji danas nego što smo bili jučer :)


05 srp 2022, 15:45
Profil
Online
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6733
Post Re: Lovacko drustvo/udruga preporuka
dmitriv je napisao/la:
S obzirom na rečeno, premda uključivao hodanje 50km po pustinji bez vode, čisti lov na trofeje ne vidim kao išta pozitivno.


Na misljenje svak ima pravo.
Samo da bi bilo relevantno, pretpostavljam da iza tog stoji neka formalna lovna izobrazba. Ili ne postoji?

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


06 srp 2022, 04:06
Profil
Skupnik
Skupnik
Avatar

Pridružen/a: 09 ožu 2018, 00:24
Postovi: 272
Post Re: Lovacko drustvo/udruga preporuka
Jolly, sva su mišljenja relevantna. Jednostavno moraš prihvatiti pluralizam.
Svaki argument ima kontraargument i tu nema kraja. Uvjeravanje druge osobe da ti da za pravo i promijeni mišljenje je uglavnom uzaludno.


06 srp 2022, 07:42
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5373
Lokacija: Zagreb
Post Re: Lovacko drustvo/udruga preporuka
Na svoje mišljenje svatko ima pravo !
Ali i lov na trofeje je lov.
I zakonski i po drugim pitanjima.


06 srp 2022, 16:44
Profil
Online
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6733
Post Re: Lovacko drustvo/udruga preporuka
:A25:
Sve smo pretresli, sad se mozemo vratiti na temu.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


06 srp 2022, 18:53
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Odgovori   [ 220 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Sljedeća

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 16 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.
HR (CRO) by Ančica Sečan