Neodgovoreni postovi | Aktivne teme Sada je: 29 tra 2024, 16:39.

ADS

Pravila foruma


Pravila foruma



Odgovori  [ 66 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4  Sljedeća
Rasprava 
Autor/ica Poruka
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik

Pridružen/a: 12 sij 2023, 23:43
Postovi: 779
Post Rasprava
Zasto mislite da je kolicina masovnog ubijanja unazad 30 godina toliko skocila?

Po statistikama EU zemlje cak vode ameriku.


Sto mislite da su razlozi tome, sto se promjenilo u drustvu unazad 30 godina da je ljudima ubijanje normalizirano?

Recimo u Americi je bilo normalno prije da djeca nose oruzje u skolu te ga ostavljaju u ormaricima i nakon skole da idu u lov, i u to vrijeme nije bilo zabiljezena nikakva velika pucnjava.


18 pro 2023, 17:59
Profil
Desetnik
Desetnik

Pridružen/a: 25 ruj 2023, 18:15
Postovi: 385
Post Re: Rasprava
Trebalo bi pogledat profile masovnih pucača, mislim da su te info dostupne bar za neke, al kolko to otkriva uzrok nezz... mislim svi imaju povijest čudnog ponašanja, manjih incidenata i nasilja za vrijeme školovanja. Al šta uzrokuje da pojedinac počne sa time, nezz, reko bi da se treba više faktora poklopit, često se navode: od malena razorena obitelj, neprihvaćenost od okoline i maltretiranje, itd.

Da dođe osoba takvog tipa, i dobiješ te neke info o njoj, ne trebaš bit nikakav stručnjak da zaključiš: ovaj nebi trebao dobit oružje. I u HR većina takvih zbog te povijesti nebi niti mogla dobit oružje, po našim zakonima.

Sad zašto se to povećalo u zadnje vrijeme, valja vidjet šta se promjenilo, ovako napamet lupam: unaprijedila se tehnologija i razmjena informacija, obitelji nisu tolko "čvrste" kao što su nekad bile (povećan broj razvoda), također po statistikama se vidi i rast broja nasilja unutar obitelji (negdje se i to navodi kao glavni faktor rizika za masovnu pucnjavu).
Al opet, nasilja u obitelji ima daleko više nego masovnih pucnjava, očito ne završi svako nasilje u obitelji pucnjavom već treba još faktora...

Onda imamo i pucnjavu u Srbiji gdje se pokazalo da kod malog nije bilo nikakvih problema u obitelji, roditelji nisu rastavljeni, a glavni motiv ispada samo loši odnosi i neprihvaćenost u društvu...
Teško je zaključit, ja bi reko jedno je sigurno: oružje nije krivo, oružja ima oduvijek.


18 pro 2023, 21:27
Profil
Poručnik
Poručnik

Pridružen/a: 23 tra 2009, 23:48
Postovi: 1040
Post Re: Rasprava
Ispravite me ako griješim, ali ono što im je svima, bez iznimke, zajedničko je da su napadali mekane mete. Ni jedan od tih masovnih ubojica nije napao naoružane ljude/skupine/organizacije. Čak i u slučajevima napada unutar npr. vojske, napad je bio na nenaoružane pripadnike na spavanju i sl.

Ako ipak griješim i bilo je napada na naoružane ljude, mislim da su efekti bili kudikamo slabiji od napada na nezaštićene.

Zašto napadi? Možda zbog pet minuta slave, ako se nemaš čime istaći nek se o tebi makar ovako priča. Možda zbog bagatelizacije vrijednosti života kroz nasilen filmove, medije i sl. Malo koji akcijski film odstupa od šprance usamljenog osvetnika koji problem rješava nasiljem.


19 pro 2023, 13:31
Profil
Desetnik
Desetnik

Pridružen/a: 25 ruj 2023, 18:15
Postovi: 385
Post Re: Rasprava
Uvijek napadaju "mekane mete", tj preferiraju nekakav tip gun free zone jer nitko od njih ne želi otpor, ili još gore bit odmah u startu spriječen. Zato i je vrlo malo postotak pružanja otpora. Npr, kad spomeneš da naoruženi ljudi mogu spriječit masovnu pucnjavu, ljudi će reć: al to se skoro nikada ne desi. Pa normalno da se ne desi kad se pucnjava skoro uvijek odvija na gun free zoni gdje nitko osim napadača nema oružje, jer ga niti ne smije imati, zato i preferiraju gun free zone.

Za nasilne filmove i igrice, nebi reko da to može utjecat. Ili ako i može, definitivno nije dostatno, mora biti još nešto lošije u životu takvog pojedinca.


19 pro 2023, 14:49
Profil
Skupnik
Skupnik
Avatar

Pridružen/a: 09 ožu 2018, 00:24
Postovi: 273
Post Re: Rasprava
Ljudima je kriminal postao normalan.
Banalan primjer, jučer u Zagrebu otac stao ispred pekare i ostavio upaljen auto jer je bilo hladno a dijete na zadnjem sjedalu.
Lopov uskočio u auto i ukrao ga skupa sa djetetom. Svi redom osuđuju oca a nitko ne osuđuje lopova. Da li je to vama normalno, meni nije. Prilika ne čini lopova nego lopov traži priliku. Zato se takve stvari trebaju drastično kažnjavati i tu je sudstvo totalno podbacilo.


20 pro 2023, 19:19
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5385
Lokacija: Zagreb
Post Re: Rasprava
Kak je to završilo?


20 pro 2023, 19:21
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6742
Post Re: Rasprava
https://www.index.hr/vijesti/clanak/ost ... 22447.aspx

U Dubai, i Abu Dhabi, UAE (Emirati)
Vrucine po ljeti se priblizavaju 50 stupnjeva celsiusa, uvijek debelo preko 40.
Za kratke poslove, tipa platiti benzin na pumpi, kupiti sitnicu u ducanu, i sl, niko ne gasi auto, jer radi klima.

Ajde ukradi auto.
Ne znam jel kazna za lopova jos uvijek odsijecanje ruke, ali nije ni puno manja.

Sitni prekrsaji:
80% nizih i visokih poslova su ex pat, i imigranti na radnoj vizi. Bez ugovora kompanije, ne mozes dobiti vizu.
Prvo nadji posao, onda napravi vizu.

Za najsitiniji prekrsaj u , UAE nakon suda, gubi se radna viza permanentno.
Ulice medju najsigurnijim u Svijetu.
Imao sam na firmi dvojicu mangupa koja su na projektu slikali sa mobitelom. A to strogo zabranjeno kod klijenta.
Kad ih je sucurity uvatio.
Prvo hapsenje, onda kucni pritvor da docekaju rociste na sudu (kompanija im platila hotel, za kucni pritvor)
Sud
Izgon iz zemlje.
Oduzimeanje radne vize dozivotno.
Kazne poplacala kompanija.
Gotova karijera.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


Zadnja izmjena: jolly; 20 pro 2023, 19:50; ukupno mijenjano 1 put/a.



20 pro 2023, 19:45
Profil
Desetnik
Desetnik

Pridružen/a: 25 ruj 2023, 18:15
Postovi: 385
Post Re: Rasprava
samoborac je napisao/la:
Ljudima je kriminal postao normalan.
Banalan primjer, jučer u Zagrebu otac stao ispred pekare i ostavio upaljen auto jer je bilo hladno a dijete na zadnjem sjedalu.
Lopov uskočio u auto i ukrao ga skupa sa djetetom. Svi redom osuđuju oca a nitko ne osuđuje lopova. Da li je to vama normalno, meni nije. Prilika ne čini lopova nego lopov traži priliku. Zato se takve stvari trebaju drastično kažnjavati i tu je sudstvo totalno podbacilo.


Ista stvar bi bila i u slučaju krađe oružja. Npr da ti netko provali u kuću, uspije razvalit sef ili zaključanu prostoriju, ukrade oružje i upuca nekog, svi bi krivili vlasnika šta to nije bolje čuvao, a ne lopova što je počinio minimalno 2, 3 kaznena djela. Kao to je normalno što je netko lopov, normalno je da netko hoće uništit i provalit u tuđu imovinu, normalno je da netko hoće nekog ubit, ali... ti si "više kriv" jer si mu to "omogućio", da nije bilo tebe i tvog oružja, onda se ništa nebi desilo... to je način razmišljanja šire javnosti.


20 pro 2023, 19:50
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6742
Post Re: Rasprava
U svicarskoj odgovaras za svoje oruzje, do kraja.
Ako ti neko ukrade legalno oruzje, i nekog ubije sa time ili rani, placas sve sto slijedi iza tog (odstete i sl) i kazne.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


20 pro 2023, 19:53
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5385
Lokacija: Zagreb
Post Re: Rasprava
Naravno da su lopovi krivi.
Ali svi propisi nalažu da ne smiješ omogućiti priliku lopovu da ti nešto ukrade.
Odnosno da moraš učiniti sve da do takve prilike ne dođe.


20 pro 2023, 20:12
Profil
Desetnik
Desetnik

Pridružen/a: 25 ruj 2023, 18:15
Postovi: 385
Post Re: Rasprava
jolly je napisao/la:
U svicarskoj odgovaras za svoje oruzje, do kraja.
Ako ti neko ukrade legalno oruzje, i nekog ubije sa time ili rani, placas sve sto slijedi iza tog (odstete i sl) i kazne.


Meni to smrdi na sjevernu koreju, napravi sranje i ode u zatvor ili grob: braća, sestre, roditelji, roditelji roditelja...
Dakle kažnjava se netko ko nije kriv. Ajde ok mi je da vlasnik snosi dio odgovornosti ako baš ostavi oružje nezaštićeno, na izvolte. Ali ako ti neko upotrebom sile uzme oružje, kriv bi trebao biti isključio kriminalac.


20 pro 2023, 20:13
Profil
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik

Pridružen/a: 12 sij 2023, 23:43
Postovi: 779
Post Re: Rasprava
samoborac je napisao/la:
Ljudima je kriminal postao normalan.
Banalan primjer, jučer u Zagrebu otac stao ispred pekare i ostavio upaljen auto jer je bilo hladno a dijete na zadnjem sjedalu.
Lopov uskočio u auto i ukrao ga skupa sa djetetom. Svi redom osuđuju oca a nitko ne osuđuje lopova. Da li je to vama normalno, meni nije. Prilika ne čini lopova nego lopov traži priliku. Zato se takve stvari trebaju drastično kažnjavati i tu je sudstvo totalno podbacilo.


Primjer Hrvata koje sam vidio na redditu.

Kada je bila neka afera, vice da tog ministra treba bacit u zatvor i bacit kljuc, i onda kad su ga pustili ranije place se "kako to?"

Da bi ista ta osoba par mjeseci kasnije pala sa 60ak listica LSDa i pise sudove kak moli da mu oproste, da ne mora ic u zatvor plakanje itd.


Znaci on zahtjeva odgovornost od drugih, ali on je ne zeli preuzet.

Da svi znaju da ce ic u zatvor radi toga, puno bi vise razmislili prije nego ni prekrsilo zakon.


Jos jedan primjer, decko kojeg sam igrom slucaja upozno iz Belgije, ogavan covijek, napumpo dvoje dijece nekoj prostituci iz Tajlanda.

U Belgiji su ga uhvatili 4 puta kak nadrogiran i ultrapijan vozi auto.

Odredjeno oduzimanje vozacke, starci mu unajme skupog odvjetnika, on ode na sud, place kak je dobar decko, kak je depresivan, kak mu droga i alkohol pomazu i ovi mu vrate vozacku. 4 puta unutar 2 godine.


I time se hvali, faca je pred deckima, krsi zakon i hoda slobodan.


20 pro 2023, 22:05
Profil
Pozornik
Pozornik
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2022, 00:54
Postovi: 11
Lokacija: Velika Gorica
Post Re: Rasprava
jolly je napisao/la:
U svicarskoj odgovaras za svoje oruzje, do kraja.
Ako ti neko ukrade legalno oruzje, i nekog ubije sa time ili rani, placas sve sto slijedi iza tog (odstete i sl) i kazne.
Baš sam si nedavno razmišljao, da li netko ima ideju ili je izveo - kako ojačati ove ormare i lagane sefove koji se prodaju kod nas?
Elektronički imaju backup ključ za koji i onaj od poštanskog sandučića izgleda ozbiljniji [SEE-NO-EVIL MONKEY]

Da li se može nekako nadograditi nekom dodatnom bravom, lokot, nešto, jel netko radio takvo što?

Sent from my SM-A528B using Tapatalk


21 pro 2023, 23:47
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6742
Post Re: Rasprava
Sve se moze.
Pojacaj sa jos jednim limom sa strane.
Dodaj profile izvana koje ces zakljucati lokotom.
Sad je samo pitanje investicije - jer kad se uzima novi sef, bolje je odmah ici na kvalitetniji, nego doradjivati jeftini.
Za one koji su vec smjesteni, moze se dograditi.

Za sefove koji su smjesteni u ormaru, ili u zidu, mozes jos dodatno napraviti resetkasta vrata. (ili umjesto resetki staviti lim sa protupozarnom izolacijiom.)
Itd.
Mogucnosti koliko hoces

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


22 pro 2023, 01:46
Profil
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik
Avatar

Pridružen/a: 18 stu 2010, 22:52
Postovi: 705
Post Re: Rasprava
Recentni događaj u Češkoj kao da je po ovoj temi.
Masovni ubojica počinio to što je počinio s ukradenim oružjem (ZEV AR-10 ukrao ocu i ubio ga).

Pitanje za korisnike:
znate li nekoga tko je zbog psihičkog zdravlja izgubio ili nije ostvario pravo na posjedovanje oružja? Ja ne.
Znam ljude koji ne udovoljavaju kriterijima fizičkog zdravlja, ali nikad nisam čuo da netko "ne prođe" pregled kod psihologa i psihijatra.
Taj pregled čini se kao formalnost, a ne bi trebao biti.

_________________
Put your money where your mouth is.


22 pro 2023, 06:57
Profil
Desetnik
Desetnik

Pridružen/a: 25 ruj 2023, 18:15
Postovi: 385
Post Re: Rasprava
Mislim da taj pregled sluzi kao filter za neke teze i ocite psiholoske bolesti: autizam, depresija, demencija, neki oblici ptsp, ovisnosti... najlakse je ako covjek vec ima zabiljezenu neku povijest takvih bolesti, ne trebas ga ni vidjet onda. Ali kad ti dođe frajer koji studira, prolazi sa 5, dobiva nagrade, kolko je uopce moguce iz dubine takve osobe izvuc da ima zle namjere i da je bolestan ?


22 pro 2023, 09:38
Profil
Natporučnik
Natporučnik

Pridružen/a: 18 sij 2019, 16:31
Postovi: 1212
Post Re: Rasprava
timmy75 je napisao/la:
Recentni događaj u Češkoj kao da je po ovoj temi.
Masovni ubojica počinio to što je počinio s ukradenim oružjem (ZEV AR-10 ukrao ocu i ubio ga).

Pitanje za korisnike:
znate li nekoga tko je zbog psihičkog zdravlja izgubio ili nije ostvario pravo na posjedovanje oružja? Ja ne.
Znam ljude koji ne udovoljavaju kriterijima fizičkog zdravlja, ali nikad nisam čuo da netko "ne prođe" pregled kod psihologa i psihijatra.
Taj pregled čini se kao formalnost, a ne bi trebao biti.


Ne poznajem. Ali sam vidio (dok čekam red na MUPu) kako uskraćuju zahtjeve za nabavnu na temelju prošlosti (droge, nasilje i sl.). Tako da dosta takvih osoba nikada ne dođe do psihologa. Ali da se neki provuku je činjenica, niti jedan sustav nije savršen. Teško će i psiholog ili psihijatar ocijeniti nekoga ludim temeljem jednog testa i kratkog razgovora. Osim možda ako je taj netko ozbiljno bolestan.


22 pro 2023, 10:27
Profil
Natporučnik
Natporučnik

Pridružen/a: 18 sij 2019, 16:31
Postovi: 1212
Post Re: Rasprava
Količina masovnog ubijanja je ista. Ali se danas o tome više piše globalno. Razlika nije u zločinima nego u povezanosti i boljoj informiranosti.
Nekada bi masovne ubojice ubili i više stotina ljudi, tokom godina, bez da bi vijest bila globalna. Postala bi globalna tek po uhićenju, ako i onda.

Inače. Da, u pravu ste. Biraju nezaštićene i usamljene. Isto je i sa masovnim pucačima. Koji su po meni također u kategoriji serijskih ubojica.


22 pro 2023, 10:35
Profil
Razvodnik
Razvodnik

Pridružen/a: 20 ruj 2023, 11:08
Postovi: 62
Post Re: Rasprava
Osim toga ta jedna vijest će danima biti u medijima i obrađivana na stotinu načina te na taj način sve više širiti samo strah i anksioznost.

Vjerojatno će na kraju zaključiti da treba postrožiti zakone ili tako nešto


22 pro 2023, 11:15
Profil
Natporučnik
Natporučnik

Pridružen/a: 18 sij 2019, 16:31
Postovi: 1212
Post Re: Rasprava
andrej je napisao/la:
Osim toga ta jedna vijest će danima biti u medijima i obrađivana na stotinu načina te na taj način sve više širiti samo strah i anksioznost.

Vjerojatno će na kraju zaključiti da treba postrožiti zakone ili tako nešto


Možeš i okrenuti batinu pa zaključiti da treba još više oružja za samoobranu. Ovisno koje manipulacije si odabrao.

Zapravo, samo treba shvatiti da živiš u svijetu u kojem su informacije lako dostupne i recikliraju se dok donose dobit. I to je jedino što se promijenilo u odnosu na stanje prije 50 godina.


22 pro 2023, 11:31
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Odgovori   [ 66 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4  Sljedeća

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.
HR (CRO) by Ančica Sečan