Neodgovoreni postovi | Aktivne teme Sada je: 27 tra 2024, 15:19.

ADS

Pravila foruma


Pravila foruma



Odgovori  [ 39 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2
Osobna sigurnost - držanje i NOŠENJE - iskustva 
Autor/ica Poruka
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6741
Post Re: Osobna sigurnost - držanje i NOŠENJE - iskustva
Hvala decki!
Za HSAS, znam, mislio sam da je to neki profesionalni tecaj za zastitare ili slicno.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


21 ožu 2024, 15:39
Profil
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik

Pridružen/a: 16 vel 2015, 14:13
Postovi: 704
Post Re: Osobna sigurnost - držanje i NOŠENJE - iskustva
Nije, nije. Jedino se jos polozi mupov tecaj za sigurnosno rukovanje, a to je nakon dobivanja nabavne dozvole za DiN, a tko dobije i za pusku, mora i to poloziti.

_________________
BUM BUM...


21 ožu 2024, 16:05
Profil
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik
Avatar

Pridružen/a: 18 stu 2010, 22:52
Postovi: 705
Post Re: Osobna sigurnost - držanje i NOŠENJE - iskustva
Hvala svima na odgovorima, nadam se da će ih biti još, a pogotovo hvala na članovima Ariel, Operator - tebe znam i osobno, zaboravio napisati i zaštitare u prvi post i članu berbenn na iscrpnom odgovoru.

Ja sam:
HSS član kluba
HSS bio na državnim prvenstvima
HSPS odgovorna osoba kluba
HSPS nastupi na državnim prvenstvima i vani
HLS lovac
HLS lovočuvar
Imam firmu, moram ponekad na teren u prirodu
Nemam ni prometni prekršaj u 19 godina vozačke dozvole.


Ali nije još dovoljno.

Još mi pada na pamet postati planinar, odgovorna osoba strelišta, zaštitar, detektiv haha... možda pomogne :mrgreen: :mrgreen:

_________________
Put your money where your mouth is.


21 ožu 2024, 16:46
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5380
Lokacija: Zagreb
Post Re: Osobna sigurnost - držanje i NOŠENJE - iskustva
Drago mi je za svakoga tko dobije dozvolu.
Ali zadnja rečenica.....?!
Pola godine prije i godinu i pol poslije nije izdana nijedna DiN.....
To je problem.


21 ožu 2024, 21:01
Profil
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik

Pridružen/a: 16 vel 2015, 14:13
Postovi: 704
Post Re: Osobna sigurnost - držanje i NOŠENJE - iskustva
Da. To je bilo prije 3 godine! Taj podatak sam znao do prije nekih godinu, godinu i pol. Mozda se u zadnje vrijeme nesto popravilo. Potrudimo se svi skupa kada bude novo e-savjetovanje! Jer nisam od onih koji odustane kada zadovolji sebe.... Jer mi legalni posjednici vatrenog oruzja, bilo kakvoga, u ovoj temi DiN na samoobranu, sigurno necemo krsiti zakon niti se obracunavati izmedju sebe. Zato, neka nas je sto vise! Svakako sam da takvih dozvola bude sto vise!

_________________
BUM BUM...


21 ožu 2024, 21:29
Profil
Skupnik
Skupnik

Pridružen/a: 31 sij 2009, 14:26
Postovi: 290
Post Re: Osobna sigurnost - držanje i NOŠENJE - iskustva
Berbenn, svaka ti cast! Jedino ne bih volio da medju DiNamovcima bude idiota koji su dobili po debeloj vezi, a skloni su bahatom ponasanju. Znam da ne bi smjeli, ali se svasta od takvih kauboja moze ocekivati.... Ali nadajmo se da do toga nece doci!

_________________
SI VIS PACEM, PARA BELLUM!


21 ožu 2024, 21:56
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5380
Lokacija: Zagreb
Post Re: Osobna sigurnost - držanje i NOŠENJE - iskustva
Za bahate idiote uopće nije oružje.
Ne samo za DiN,nikakvo.


21 ožu 2024, 22:28
Profil
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik

Pridružen/a: 16 vel 2015, 14:13
Postovi: 704
Post Re: Osobna sigurnost - držanje i NOŠENJE - iskustva
Da samo znas koliko ih je, a imaju! Ne bas DiN, ali i ona se koja najverovatnije nadje

_________________
BUM BUM...


21 ožu 2024, 22:42
Profil
Desetnik
Desetnik

Pridružen/a: 25 ruj 2023, 18:15
Postovi: 385
Post Re: Osobna sigurnost - držanje i NOŠENJE - iskustva
berbenn je napisao/la:
Da. To je bilo prije 3 godine! Taj podatak sam znao do prije nekih godinu, godinu i pol. Mozda se u zadnje vrijeme nesto popravilo. Potrudimo se svi skupa kada bude novo e-savjetovanje! Jer nisam od onih koji odustane kada zadovolji sebe.... Jer mi legalni posjednici vatrenog oruzja, bilo kakvoga, u ovoj temi DiN na samoobranu, sigurno necemo krsiti zakon niti se obracunavati izmedju sebe. Zato, neka nas je sto vise! Svakako sam da takvih dozvola bude sto vise!


Jedno od prošlih e savjetovanja, netko je napisao čitabu za DiN samoobrana, nije prihvaćeno uz argument:
Potreba oružja za osobnu sigurnost se mora dokazat jer nemaju svi građani potrebu nosit oružje za osobnu sigurnost.


21 ožu 2024, 22:45
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5380
Lokacija: Zagreb
Post Re: Osobna sigurnost - držanje i NOŠENJE - iskustva
Postoji li negdje gdje se mogu vidjeti ti prijedlozi ?


21 ožu 2024, 23:11
Profil
Desetnik
Desetnik

Pridružen/a: 25 ruj 2023, 18:15
Postovi: 385
Post Re: Osobna sigurnost - držanje i NOŠENJE - iskustva
Mirok je napisao/la:
Postoji li negdje gdje se mogu vidjeti ti prijedlozi ?


Da, ovdje: https://esavjetovanja.gov.hr/ECon/MainS ... ityId=7408
Konkretno za samoobranu, komentari na članak 11.


21 ožu 2024, 23:23
Profil
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik
Avatar

Pridružen/a: 18 stu 2010, 22:52
Postovi: 705
Post Re: Osobna sigurnost - držanje i NOŠENJE - iskustva
Sad i ja sam spamam svoju temu al dobro, kad smo već tu.

U preko 100 komentara što sam pisao na e-savjetovanjima, za druge stvari, koliko god se pozivao na uredbe, direktive, zakone, logiku i slično... nikad ništa nije prihvaćeno, ako je i malo odstupalo od onoga što je predlagatelj zamislio.

S druge strane predlagatelj pušta nekad tehnički, gramatički i sintaktički pogrešne tekstove. Kod nekih nabrajanja, izračuna i slično, greške više i ne brojim.

Ispada da su korisnici besplatna tehničko-lektorska služba za e-savjetovanja i ništa više.

_________________
Put your money where your mouth is.


22 ožu 2024, 07:16
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6741
Post Re: Osobna sigurnost - držanje i NOŠENJE - iskustva
timmy75 je napisao/la:

Ali nije još dovoljno.

Još mi pada na pamet postati planinar, odgovorna osoba strelišta, zaštitar, detektiv haha... možda pomogne :mrgreen: :mrgreen:

Sve si krivo nabrojao! :D :D :D
Treba se uclaniti u pravu stranku! :D :D :D
hehehe sala, sala!

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


22 ožu 2024, 12:29
Profil
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik

Pridružen/a: 12 sij 2023, 23:43
Postovi: 778
Post Re: Osobna sigurnost - držanje i NOŠENJE - iskustva
timmy75 je napisao/la:
Sad i ja sam spamam svoju temu al dobro, kad smo već tu.

U preko 100 komentara što sam pisao na e-savjetovanjima, za druge stvari, koliko god se pozivao na uredbe, direktive, zakone, logiku i slično... nikad ništa nije prihvaćeno, ako je i malo odstupalo od onoga što je predlagatelj zamislio.

S druge strane predlagatelj pušta nekad tehnički, gramatički i sintaktički pogrešne tekstove. Kod nekih nabrajanja, izračuna i slično, greške više i ne brojim.

Ispada da su korisnici besplatna tehničko-lektorska služba za e-savjetovanja i ništa više.


Fokusirate se svi na krivi problem.


22 ožu 2024, 12:44
Profil
Pozornik
Pozornik

Pridružen/a: 25 ožu 2024, 23:00
Postovi: 14
Post Re: Osobna sigurnost - držanje i NOŠENJE - iskustva
To je glupost velika od strane ove države... Nedefinirano, nedovoljno istraženo i zakonski nepotkrijepljeno!

Ne kažem da bi ju svatko trebao dobiti jer ipak treba negdje treba podvući crtu. No nosit kratko vatreno oružje u svrhu osobne sigurnosti?

Što je osobna sigurnost? Zatekneš se u situaciji gdje zakonski moraš(možeš) djelovati u nužnoj obrani koja može prijeći u sferu uporabe oružja radi zaštite"opće sigurnosti" ili pojedinca - što ću se okrenuti kada vidim da grupa ljudi siluje djevojku(poznanicu, prijateljicu), prebija tamo nekog dečka(prijatelja, kuma) na mrtvo, kolje okolo hladnim oružjem itd.?
Ja recimo imam din radi osobne sigurnosti i sada me se ne tiču te situacije kojoj izravno svjedočim? Okrenut glavu i pobjeć logikom ako krene na mene pucat ću, a ako ne jbg... Žao mi Vas ljudi... Nisam ništa mogo učiniti?

Ma svatko tko je dobio din za kratko vatreno oružje po bilo kojoj osnovi i ako ispunjava zakonski predefinirane uvjete(koji naravno nigdje ne postoje samo karikiram) bi trebali proći adekvatnu obuku kako zakonsku da zna u kojim situacijama može uporabiti oružje tako i praktičnu na streljani

Ti si lovac? Imaš din za pištolj? Imam ali samo do čeke i natrag?! Ma nemoj... Čim imaš din za kratko vatreno oružje moraš imati dužnost, prava i obaveze zakonski definirane. Čim si dao upisat kratko vatreno oružje u svoj lovački din prelaziš u drugu sferu zakona/odgovornosti i Bok! Nisi niti nemožeš više biti obični njonjo koji prenaša pištolj od kuće do šume i točka!

Tko je normalan i nema zakonskih zapreka daj mu "ultimate din"! Tko nije normalan znaš da će ga ionako nabaviti i nositi bez din-a, ali barem daješ šansu normalnima i savjesnima da se zakonski i pravno gledajući obračunaju sa "nenormalnima".

Ne ističi! Ne pokazuj! Drži se etike postupanja s oružjem i zakona, ali budi spreman reagirati kako radi zaštite osobne tako i opće sigurnosti! Ako si lovac/lovočuvar/zaštitar onda si valjda sposoban zaštiti sebe i druge u zakonskim okvirima!

Predefinirat DiN!, Uvest nove zakonske odredbe, Novu obuku!


26 ožu 2024, 02:07
Profil
Poručnik
Poručnik

Pridružen/a: 23 tra 2009, 23:48
Postovi: 1039
Post Re: Osobna sigurnost - držanje i NOŠENJE - iskustva
Prilično sam siguran da zakon poznaje i korištenje oružja u slučaju ugrožavanje života drugih.


26 ožu 2024, 02:14
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6741
Post Re: Osobna sigurnost - držanje i NOŠENJE - iskustva
Smodnik je napisao/la:
Predefinirat DiN!, Uvest nove zakonske odredbe, Novu obuku!


Wishful thinking.
Ali dobrodosao na forum!

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


26 ožu 2024, 05:29
Profil
Pozornik
Pozornik

Pridružen/a: 28 stu 2023, 19:27
Postovi: 41
Post Re: Osobna sigurnost - držanje i NOŠENJE - iskustva
Smodnik je napisao/la:
Što je osobna sigurnost? Zatekneš se u situaciji gdje zakonski moraš(možeš) djelovati u nužnoj obrani koja može prijeći u sferu uporabe oružja radi zaštite"opće sigurnosti" ili pojedinca - što ću se okrenuti kada vidim da grupa ljudi siluje djevojku(poznanicu, prijateljicu), prebija tamo nekog dečka(prijatelja, kuma) na mrtvo, kolje okolo hladnim oružjem itd.?
Ja recimo imam din radi osobne sigurnosti i sada me se ne tiču te situacije kojoj izravno svjedočim? Okrenut glavu i pobjeć logikom ako krene na mene pucat ću, a ako ne jbg... Žao mi Vas ljudi... Nisam ništa mogo učiniti?


Naše društvo (za Hrvatsku govorim) je došlo do toga da ne samo da se obični građani okreću kad vide da netko nekog maltretira, nego se i dosta policajaca u civilu okrene. Ne kažem da to većina radi, ali ima ih puno koji se okrenu ako im to situacija dozvoljava. Po pravilniku nebi smjeli, ali ako im situacija dozvoljava, ako su uvjereni da ih nitko nije skužio, ono, da neće radi toga imati problema na poslu - okrenuti će se. Neće reagirati.

Znam to iz prve ruke. Nisam policajac, ali policajac mi je pričao. Samo se nadaju da ništa ne bude negdje gdje su oni. Ako se netko u gužvi nekakvoj recimo potuče, a oni (neki) su izvan dužnosti i u civilu, kaže, okrenuti će se i otići. Neće se umiješati, neće ostati gledati ni kao svjedoci.

Za to smo svi mi krivi. Svi.

Za obične civile koji nisu službene ovlaštene osobe, nažalost, najbolje je okrenuti se i otići. Kažem, nažalost. Ako je to netko moj, ja koga sam spreman riskirati, naravno da se neću okrenuti. Ali ako je netko drugi - ne. Što mi treba da recim u situaciji da branim neku žensku od nasilnika, da kad dođe policajac i jednostavno nam obojici napiše prijave za remećenje javnog reda i mira jer smo se potukli. I da se povlačim po sudovima i dokazujem da nisam ništa kriv.
Maknut ću se i nazati policiju. To je jedino što ću napraviti.

Nažalost, tako je to kod nas danas.


26 ožu 2024, 14:06
Profil
Desetnik
Desetnik

Pridružen/a: 25 ruj 2023, 18:15
Postovi: 385
Post Re: Osobna sigurnost - držanje i NOŠENJE - iskustva
Human je napisao/la:
Naše društvo (za Hrvatsku govorim) je došlo do toga da ne samo da se obični građani okreću kad vide da netko nekog maltretira, nego se i dosta policajaca u civilu okrene. Ne kažem da to većina radi, ali ima ih puno koji se okrenu ako im to situacija dozvoljava. Po pravilniku nebi smjeli, ali ako im situacija dozvoljava, ako su uvjereni da ih nitko nije skužio, ono, da neće radi toga imati problema na poslu - okrenuti će se. Neće reagirati.


Nije samo naše društvo nego i ostala.
Jedan razlog je sasvim opravdan, a to je sigurnost. Zašto da riskiraš ozljede i velike birokratske komplikacije koje te mogu koštat i posla radi nekoga koga niti ne poznaš. A bome nisi niti 100% siguran tko je stvarno žrtva i zašto.
Drugi razlog može biti taj što ljudi uglavnom nemaju sredstvo s kojim bi nešto poduzeli. Ući golim rukama u fizički sukob da pomogneš nekom nepoznatom ? Tko voli, samo naprijed, ja neću.

Human je napisao/la:
Za to smo svi mi krivi. Svi.


Ja se ne smatram krivim. Kriva je praksa postupanja koja polazi od toga da su svi koji se nađu u blizini krivi, dok na sudu ne dokažu suprotno.

Human je napisao/la:
Za obične civile koji nisu službene ovlaštene osobe, nažalost, najbolje je okrenuti se i otići. Kažem, nažalost. Ako je to netko moj, ja koga sam spreman riskirati, naravno da se neću okrenuti. Ali ako je netko drugi - ne. Što mi treba da recim u situaciji da branim neku žensku od nasilnika, da kad dođe policajac i jednostavno nam obojici napiše prijave za remećenje javnog reda i mira jer smo se potukli. I da se povlačim po sudovima i dokazujem da nisam ništa kriv.
Maknut ću se i nazati policiju. To je jedino što ću napraviti.
Nažalost, tako je to kod nas danas.


Upravo tako. S time da ja vjv nebi niti zvao policiju ako je obična tučnjava.
I sam taj poziv te može dosta uvalit u komplikacije jer postaješ svjedok.

Poanta svega je:
tvoja sigurnost je tvoja osobna stvar
nitko ti neće pomoć, to jednostavno prihvati
potrudi se da ako te i zadesi takva nevolja, da nisi praznih ruku


26 ožu 2024, 15:29
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Odgovori   [ 39 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2

Online

Trenutno korisnika/ca: Bing [Bot] i 11 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.
HR (CRO) by Ančica Sečan