Neodgovoreni postovi | Aktivne teme Sada je: 29 ožu 2024, 12:01.

ADS

Pravila foruma


Pravila foruma



Odgovori  [ 18 post(ov)a ] 
Odabir noćne optike!! 
Autor/ica Poruka
Nadnarednik
Nadnarednik

Pridružen/a: 01 vel 2011, 22:20
Postovi: 570
Lokacija: Vidovice
Post Odabir noćne optike!!
Molim vas za savjet koju noćnu optiku odabrati, vaša iskustva, savjeti, preporuke!!

_________________
To sin by silence, when we should protest, makes cowards out of men.


17 vel 2015, 01:39
Profil
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik

Pridružen/a: 26 pro 2012, 12:35
Postovi: 834
Post Re: Odabir noćne optike!!
Bitno da je naskuplja. Nema veze što ti možda nikad neće trebati, ali ćeš biti ponosan kad je nekom pokažeš. Šalim se, mislim da je to kod nas pretjerano skupo. Ako već ideš u lov u vrijeme kad je vidljivost mala, mnogo jeftinije proći ćeš sa dobrom baterijskom lampom i magnetnim držačem. Istina da je sve to u sivo-zakonskoj zoni, no činjenica je da se takve stvari prodaju. Dobra lampa sa zelenim filterom i svom pratećom opremom košta 200 Eurića, a za te novce, mislim da nema noćne optike. Takva lampa omogućuje hitac na 150 metara i to je potpuno dovoljno za lovačke potrebe.
Veliki pozdrav!


17 vel 2015, 15:31
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6679
Post Re: Odabir noćne optike!!
Moze malo potpitanje?
Zeleni filter, ili crveni? U kojem spektru divljac bolje vidi?

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


17 vel 2015, 17:32
Profil
Pukovnik
Pukovnik
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2011, 23:32
Postovi: 3589
Lokacija: Srednja Istra
Post Re: Odabir noćne optike!!
jolly je napisao/la:
Moze malo potpitanje?
Zeleni filter, ili crveni? U kojem spektru divljac bolje vidi?


TEORETSKI ...divljac ne raspoznaje boje, ali raspoznaje KONTRASTE u BW spektru vise nego odlicno !

A sada malo prakticnog dijela:

- Zeleni laser - cca valna duljina 532 nm je provjerno valna duljina svijetlosti koju samo testirao na domacim zivotinjama i ne vide je ni psi ni macke ni kokosi itd.... ALI,,,,kazem ALI... dobio sam mladog macka pa sam malo eksperimentirao sa njim i vidi navedenu tocku 100%, Macke iz susjedstva stare 2g i vise uopce ne trzaju na tu valnu duljinu.

- Crveni laser - valna duljina oko 635 nm bila je primjetna za sve zivotinje koje sam mogao testirati u blizini ..

Postoji velika sansa da mlado oko vidi i neke dijelove spektra koje se gube sa starenjem, ali isto tako moguce je da neke zivotinje vide produkete koji nastaju prilikom loma svjetlosti a nama su nevidljive....moram se maknuti na neko podrucje kada bude bilo 100% oblacno i bez drugih izvora rasvjete te paraleno sa IC-kamerom pratiti sto se desava prilikom loma zelene svjetlosti....

Drugi JAKO bitan faktor je nacin dobivanja zelene svjetlosti, ona bi morala biti u podrucju valnih duljina koje sam spomenuo ali se kod jeftinijih osvijetljivaca koristi snazna IR ( infra-red ,tj, infra crvena ) laser dioda koja se prolaskom kroz posebni kristal pretvara u nama vidljivu zelenu svijetlost. OPASNOST takvog izvora zelenog svijetla je sto sadrzi velike kolicine nama nevidljivog infracrvenog spektra i moze izazvati ozbiljna ostecenja zute pjege u ocima. U svakom slucaju treba traziti osvijetljivace koji IMAJU IC FILTER !

Baterija na pusci = jedanko je lov nedozvoljenim sredstvima = KRIVOLOV = automatsko oduzimanje oruzja na koju godinu, XY -prijave, kazne i problemi....

Puno elegantije rijesenje, a zakonski nije zabranjeno je SNAZAN zeleni laser ( 100 mW je dovoljno, laser klasa III a moze i vise ) na pusci dobro upucan u kombinaciji sa dobrom optikom, i naravno lovom dva sata prije izlaska i dva sata nakon zalaska sunca ukoliko nije posebno regulirano lokalnim zakonima za lovno podrucje..... Priroda naseg ocnog zivca je takva da monokromatski izvor svjetlosti zelene boje vidi npr. 10-15 puta jace od bijele svijetlosti, predmet na 150m gledan kroz optiku i obasjan cak i malom zelenom tockom se izrazito dobro vidi i raspoznaje....

Ovo su informacije cisto edukativne prirode u cilju eksperimentiranja te osobne zastite i nadam se da ih nitko nece zloupotrijebiti !!

_________________
Nemoguće je Nemoguće


17 vel 2015, 18:48
Profil
Razvodnik
Razvodnik

Pridružen/a: 11 sij 2015, 23:41
Postovi: 63
Lokacija: Istra
Post Re: Odabir noćne optike!!
Ma najbolje nabaviti laser od 200-300 w,pa vise ni puska ne treba. :D


18 vel 2015, 00:32
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6679
Post Re: Odabir noćne optike!!
lex-lutor je napisao/la:

Puno elegantije rijesenje, a zakonski nije zabranjeno je SNAZAN zeleni laser ( 100 mW je dovoljno, laser klasa III a moze i vise ) na pusci dobro upucan u kombinaciji sa dobrom optikom, i naravno lovom dva sata prije izlaska i dva sata nakon zalaska sunca ukoliko nije posebno regulirano lokalnim zakonima za lovno podrucje


Lex, daj pojasni mi malo ovo: kako baterija ne moze a laser moze (tj nije zakonski zabranjeno)?

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


18 vel 2015, 08:15
Profil
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 17:19
Postovi: 1467
Post Re: Odabir noćne optike!!
Laser se smatra ciljnikom a ne osvjetljivacem. Mislim da divljac vidi te spektre svijetlosti ali manje obraca paznju na njih,djeluju nezainteresirano na crvenu i zelenu svjetlost iako ih ipak vide.Vazno je da izvor svijetla nije jak,tek blago svijetlo da se vidi.

_________________
https://www.youtube.com/user/toniiii9/videos


18 vel 2015, 14:12
Profil Web stranica
Pukovnik
Pukovnik
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2011, 23:32
Postovi: 3589
Lokacija: Srednja Istra
Post Re: Odabir noćne optike!!
jolly je napisao/la:
..Lex, daj pojasni mi malo ovo: kako baterija ne moze a laser moze (tj nije zakonski zabranjeno)?


Hoces BOLJIO DIO TE PRICE ????

U zakonu je pisalo da krivolovm nedozvoljenim sredstvima smatra vec samo POSJEDOVANJE bat.svijetiljke kada hodas kroz sumu ili se vracas iz lova, uopce baterija NE MORA biti montirana na pusci....da li je ta nebuloza maknuta iz zakona ili nije ne bih znao reci, no volio bih vidjeti krebila koji je napisao takve bajke kako bi se on vratio iz sume nakon sto je npr. lovio dva sata nakon zalaska sunca, pa je onda jos jedno sat vremena ,koristeci se samo svojim supermen ocima koje vide u mraku transirao divljac, i onda hodao kroz sumu cca 1km do vozila ...naravno BEZ BATERIJE ????

Mozda ovo bas nisam slozio od rijeci do rijeci kako je pisalo u zakonu ali sa tim clankom je bilo dosta problema, pa neka netko to razjasni ako je pratio malo vise !

_________________
Nemoguće je Nemoguće


18 vel 2015, 19:41
Profil
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik

Pridružen/a: 26 pro 2012, 12:35
Postovi: 834
Post Re: Odabir noćne optike!!
Zakon o lovstvu članak 63 točka 3 kaže da je upotreba električnih i elektronskih pomagala u lovu izričito zabranjena. Međutim u istom članku pod podtočkom 5 navodi se da je izuzetak od točke 3 moguć pri odstrelu divlje svinje dočekom te da je moguće uz dozvolu ureda koristiti reflektore i naprave za osvjetljavanje. Istina nisam uspiuo skužiti kojeg ureda, no baterija prema tome ne spada u nedozvoljene artikle. Tu ima pametnijih ljudi od mene pa nek prokomentiraju.
Pozdrav svima!


18 vel 2015, 21:14
Profil
Desetnik
Desetnik
Avatar

Pridružen/a: 04 tra 2008, 19:23
Postovi: 382
Lokacija:
Post Re: Odabir noćne optike!!
Dozvolu za upotrebu noćnih ciljnika i ostalih pomagala može izdati nadležno ministarstvo a zbog velikih šteta na poljoprivrednim usjevima. Ali koliko sam čuo u praksi je teško takvu dozvolu dobiti.


18 vel 2015, 21:23
Profil
Razvodnik
Razvodnik

Pridružen/a: 14 pro 2008, 02:03
Postovi: 165
Lokacija: zagreb
Post Re: Odabir noćne optike!!
Ne držite me za riječ , u jednom razgovoru sam čuo da su na Krku dozvoljene nočne optike i lamparenje na svinje jel su tamo divlje svinje uvezena neautohtona divljč pa rade velike probleme i imaju dozvolu ministarstva ili tako nešto!?. Mislim da se to odnosi i na druge otoke Cres ,Lošinj.


19 vel 2015, 16:08
Profil
Desetnik
Desetnik

Pridružen/a: 24 kol 2008, 17:30
Postovi: 372
Post Re: Odabir noćne optike!!
Darko11 je napisao/la:
Laser se smatra ciljnikom a ne osvjetljivacem. Mislim da divljac vidi te spektre svijetlosti ali manje obraca paznju na njih,djeluju nezainteresirano na crvenu i zelenu svjetlost iako ih ipak vide.Vazno je da izvor svijetla nije jak,tek blago svijetlo da se vidi.


Daj molim te koji link na takav laserski urdaj koji se smatra ciljnikom i moze se koristiti u lovu ??


19 vel 2015, 19:59
Profil
Pukovnik
Pukovnik
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2011, 23:32
Postovi: 3589
Lokacija: Srednja Istra
Post Re: Odabir noćne optike!!
fricky je napisao/la:
...Daj molim te koji link na takav laserski urdaj koji se smatra ciljnikom i moze se koristiti u lovu ??


Sto je po tvome Laser pointer, u cemu je razlika laser pointera i npr.crvene tocke ? U zakonu nigdje nije zabranjeno imati laser pointer na oruzju...nekoliko puta sam to trazio ali nisam naisao na clanak koji zabranjuje upotrebu, ako imas nesto konkretno daj link da vidimo gdje se krije opet neko cudno tumacenje po kojem si kriv za sve ?

_________________
Nemoguće je Nemoguće


19 vel 2015, 22:34
Profil
Desetnik
Desetnik

Pridružen/a: 24 kol 2008, 17:30
Postovi: 372
Post Re: Odabir noćne optike!!
lex-lutor je napisao/la:
fricky je napisao/la:
...Daj molim te koji link na takav laserski urdaj koji se smatra ciljnikom i moze se koristiti u lovu ??


Sto je po tvome Laser pointer, u cemu je razlika laser pointera i npr.crvene tocke ? U zakonu nigdje nije zabranjeno imati laser pointer na oruzju...nekoliko puta sam to trazio ali nisam naisao na clanak koji zabranjuje upotrebu, ako imas nesto konkretno daj link da vidimo gdje se krije opet neko cudno tumacenje po kojem si kriv za sve ?


Ma krivo si me razumio daj neki link tog proizvod ada vidim sta valja za kupiti ako jeto zakonski dozvoljeno,
Evo ove laser genetics lampe su laseri pa onad nema zapreke za lov s njima jer su laseri ???

http://www.lasergenetics.com/nd3-laser-designator_hunting.aspx


22 vel 2015, 21:16
Profil
Pukovnik
Pukovnik
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2011, 23:32
Postovi: 3589
Lokacija: Srednja Istra
Post Re: Odabir noćne optike!!
Ne znam sto bih ti rekao na ovo sada....

Laser ima tocku promjera 1 mm i definitivno se ne moze okrarakterizirati kao osvijetljivac jer tvoje oko samo vidi tocku ?

Ove svjetiljeke za zelenom svjetolosti su ipak osvjetljivace ( na neki nacin ) ali da me ubijes ne bih se usudio dati tocnu definiciju.....

dopis u HLS i traziti strucno pojasnjenje, nema druge.

_________________
Nemoguće je Nemoguće


22 vel 2015, 21:30
Profil
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 17:19
Postovi: 1467
Post Re: Odabir noćne optike!!
fricky je napisao/la:

Daj molim te koji link na takav laserski urdaj koji se smatra ciljnikom i moze se koristiti u lovu ??



http://www.njuskalo.hr/baterijske-lampe ... as-7518212

Evo cilljnika,e sad moze li se koristiti u lovu teze je pitanje jer se zabrnjuje koristenje svih elektronskih pomagala u lovu sto on je,ali da je samo ciljnik,je.Po toj logici onda ovaj zakon zabranjuje optike sa svjetlecom koncanicom ili ove nove optike koje mjere udaljenost i racunaju poi tocku itd itd.

_________________
https://www.youtube.com/user/toniiii9/videos


23 vel 2015, 12:15
Profil Web stranica
Pukovnik
Pukovnik
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2011, 23:32
Postovi: 3589
Lokacija: Srednja Istra
Post Re: Odabir noćne optike!!
Darko11 je napisao/la:
.....Evo cilljnika,e sad moze li se koristiti u lovu teze je pitanje jer se zabrnjuje koristenje svih elektronskih pomagala u lovu sto on je,ali da je samo ciljnik,je.Po toj logici onda ovaj zakon zabranjuje optike sa svjetlecom koncanicom ili ove nove optike koje mjere udaljenost i racunaju poi tocku itd itd.


Ovo si dobro primjetio, mada koliko mi je ostalo u sjecanju bila je definirana zabrana ELEKTRONSKIH UREDJAJA koji povecavaju sliku u mraku....treba se uzeti malo vremena i ponovo prouciti ???? Ako kao i svi zakoni vjerovatno je i ovaj puno rupa na nasu stetu...

_________________
Nemoguće je Nemoguće


23 vel 2015, 16:48
Profil
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 17:19
Postovi: 1467
Post Re: Odabir noćne optike!!
Ponukan raspravom na jednom drugom sajtu postavio bih pitanje u ovoj temi.Vidi li divljac svijetlost zelenog lasera?Koja su vasa iskustva ako neko ima iskustva sa tim.Uvjerio sam se da zelene led diode vide jednako dobro kao i bjelu svijetlost?

_________________
https://www.youtube.com/user/toniiii9/videos


30 srp 2020, 14:55
Profil Web stranica
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Odgovori   [ 18 post(ov)a ] 

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 12 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.
HR (CRO) by Ančica Sečan