Neodgovoreni postovi | Aktivne teme Sada je: 28 ožu 2024, 10:50.

ADS

Pravila foruma


Pravila foruma



Odgovori  [ 110 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća
EU - ZABRANA OLOVNOG STRELJIVA 
Autor/ica Poruka
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 17:19
Postovi: 1467
Post Re: EU - ZABRANA OLOVNOG STRELJIVA
AR15 fan je napisao/la:
Standardni metak US vojske već godinama. Čelični vrh ukomponiran košuljicom djelomično obložen za donji čisto bakreni dio. Probojnost povećana, ekologija zadovoljena, zaustavna moć u mekom tkivu povećana.


Sa centerfire puskama ozlijebljene cijevi, nema vecih problema.Lovci vec jako dugo koriste monolitna zrna u kojima je samo bakar i ta zrna ne zaostaju ni u cemu za olovnim zrnima.Problem je sa 22lr,sacmaricama i diabolama.Tu je tesko naci kvalitetnu zamjenu za olovo.

_________________
https://www.youtube.com/user/toniiii9/videos


26 srp 2020, 01:58
Profil Web stranica
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6678
Post Re: EU - ZABRANA OLOVNOG STRELJIVA
Karabinska monolitna su premium zrna, performance vrlo dobre. Ali cijena visoka.
Za match municiju monolitnu, ne znam, posotoji li, kao niti performance, da li je po preciznoti konkurentno?

Ukoliko monolitna zrna nemaju vanjske radijalne prstene koji smanjuju trenje (i Balisticni koeficijent), postoji mogucnost da trose cijev vise nego klasicna radi veceg trenja

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


26 srp 2020, 07:20
Profil
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 17:19
Postovi: 1467
Post Re: EU - ZABRANA OLOVNOG STRELJIVA
jolly je napisao/la:
Karabinska monolitna su premium zrna, performance vrlo dobre. Ali cijena visoka.
Za match municiju monolitnu, ne znam, posotoji li, kao niti performance, da li je po preciznoti konkurentno?

Ukoliko monolitna zrna nemaju vanjske radijalne prstene koji smanjuju trenje (i Balisticni koeficijent), postoji mogucnost da trose cijev vise nego klasicna radi veceg trenja

To je mit , jer cijev ne trosi trenje, nego temperatura,plamen koji prelazi 2000 stupnjeva spaljuje prelazni konus .Sto je povrsina prelaznog konusa manja,dakle mal kalibar a puno baruta, to je i prije spaljen.

_________________
https://www.youtube.com/user/toniiii9/videos


26 srp 2020, 07:37
Profil Web stranica
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6678
Post Re: EU - ZABRANA OLOVNOG STRELJIVA
Puno tog je tesko dokazivo. Ali s trenjem raste sve, temperatura, tlak, itd.
Mi mozemo teoretizirati.

Ali realno bi se znalo, da neko uzme dve iste puska, i testira dok se cijevi ne potrose. Nama to je nemoguce.
Proizvodjaci to sve znaju, jer testiraju, ali ne daju bas informacije u javnost. A u merektinskim porukama, daju samo one ifnormacije koje dobro zvuce, a cak ni ne moraju biti istinite.

medjutim, ako stvarno krene zabrana neolovnog streljiva, brzo ce se steci osnovni dojmovi, i o cijeni, i o preciznosti, i o potrosnji cijevi. I to prvo, iz streljacke zajednice.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


26 srp 2020, 08:24
Profil
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 17:19
Postovi: 1467
Post Re: EU - ZABRANA OLOVNOG STRELJIVA
Ako iko zna o cijevima iz prakse, zna ovaj covjek pa poslusaj.Npr duzina vrata cahure je je jako vazan faktor itd.

https://www.youtube.com/watch?v=3d0-FOEpAuw&t=795s


Gledao sam nedavno cijev sa pocetkom trosenja u prelaznom konusu,naravno koristena je u streljastvu i jako puno je ispaljeno na vrucu cijev.Ostatak cijevi do usta je kao nov.Sad je na lovackom karabinu kojem je korozivna municija i nemarnst vlasnika pretvorila staru cijev u makadam, i jednog lovca ce sluziti vjerovatno dok je ziv, a preciznost je za lovacke potrebe odlicna.


Takodjer kao sto John kaze,danas u vrijeme kapisli bez zivina fulminata ni bjesomucno ciscenje cievi nakon svakog pucanja uopce nije potrebno,cak moze narusiti preciznost cijevi.

_________________
https://www.youtube.com/user/toniiii9/videos


26 srp 2020, 16:57
Profil Web stranica
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 17:19
Postovi: 1467
Post Re: EU - ZABRANA OLOVNOG STRELJIVA
Dakle ukratko sto John kaze, sto vise baruta sagorjevamo kroz uzu rupu zivotni vijek cijevi je kraci.Valiki utjecaj ima i vrsta baruta,vruce sagorjevanje je pogubnije,zatim ugao ramena cahure i duzina vrata cahure su vazan faktor.Zato 243 win brzo trosi prelazni konus,prije nego vecina magnum kalibara.Svi faktori su mu pogubni za prelazni konus cijevi.
Zatim namjena puske.Puska koja se koristi za long range streljastvo u nekom vrucem kalibru moze imati cijev cija preciznost nije zadovoljavajuca nakon samo npr, 1500 metaka , dok ce neki lovacki karabin u kalibru 308win sa kojim se lovi do 200m imati zadovoljnog vlasnika i nakon 10 000 metaka.

_________________
https://www.youtube.com/user/toniiii9/videos


26 srp 2020, 17:39
Profil Web stranica
Fleet Admiral
Fleet Admiral
Avatar

Pridružen/a: 30 ožu 2008, 20:55
Postovi: 6676
Lokacija: Zagreb
Post Re: EU - ZABRANA OLOVNOG STRELJIVA
pa onda je od ovih klasicnih kalibara "100 godisnjaka" .303 British najbezbolniji za cijev :D

_________________
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"


01 kol 2020, 00:35
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6678
Post Re: EU - ZABRANA OLOVNOG STRELJIVA
Mike_Torello je napisao/la:
pa onda je od ovih klasicnih kalibara "100 godisnjaka" .303 British najbezbolniji za cijev :D

To je i moj dojam.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


01 kol 2020, 05:24
Profil
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 17:19
Postovi: 1467
Post Re: EU - ZABRANA OLOVNOG STRELJIVA
Mike_Torello je napisao/la:
pa onda je od ovih klasicnih kalibara "100 godisnjaka" .303 British najbezbolniji za cijev :D


Gledauci ugao ramena cahure i duzinu vrata cahure vjerovatno je,a cijev u kalibru u 30-30 je vjerovatno vjecna :D

_________________
https://www.youtube.com/user/toniiii9/videos


02 kol 2020, 23:14
Profil Web stranica
Fleet Admiral
Fleet Admiral
Avatar

Pridružen/a: 30 ožu 2008, 20:55
Postovi: 6676
Lokacija: Zagreb
Post Re: EU - ZABRANA OLOVNOG STRELJIVA
Darko11 je napisao/la:
Mike_Torello je napisao/la:
pa onda je od ovih klasicnih kalibara "100 godisnjaka" .303 British najbezbolniji za cijev :D


Gledauci ugao ramena cahure i duzinu vrata cahure vjerovatno je,a cijev u kalibru u 30-30 je vjerovatno vjecna :D
.303 British, a ne .30-30... vrlo slicni ali ne isti

_________________
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"


03 kol 2020, 13:44
Profil
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 17:19
Postovi: 1467
Post Re: EU - ZABRANA OLOVNOG STRELJIVA
Mike_Torello je napisao/la:
Darko11 je napisao/la:
Mike_Torello je napisao/la:
pa onda je od ovih klasicnih kalibara "100 godisnjaka" .303 British najbezbolniji za cijev :D


Gledauci ugao ramena cahure i duzinu vrata cahure vjerovatno je,a cijev u kalibru u 30-30 je vjerovatno vjecna :D
.303 British, a ne .30-30... vrlo slicni ali ne isti

Mislio sam na 303 u prvom djelu replike a onda se sjetih da 30-30 ima iznimno dug vrat cahure.

_________________
https://www.youtube.com/user/toniiii9/videos


03 kol 2020, 15:17
Profil Web stranica
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik

Pridružen/a: 18 ožu 2011, 12:42
Postovi: 848
Post Re: EU - ZABRANA OLOVNOG STRELJIVA
Trapavi je napisao/la:
Mirok je napisao/la:
Da,i posip je ravnomjerniji sa sitnijom sačmom.

Sa devetakom još po meni najbolji i najravnomjerniji posip iz cilindra.

Ima razlike od puške do puške, a i do patrone zna biti. U globalu je tako jer su kugle krupne i sudaraju se, pa poremeti snop. Ali meni je često bilo da je najbolje punim čokom. Zavisi i od konstrukcije i dužine samog čoka. Remington za svoje devetake i sve 00 streljivo preporučuje puni čok. Ukratko, svaku pušku i patronu treba probati na papiru da budeš siguran.
Darko, nije uvijek pravilo da nema rzlije iznad 3,5 mm. Zastava ima jako dobro izvedene čokove, imaš je pa probaj. Moja je uredno pravila razliku sa svime, od 2mm do devetaka je bilo gušće iz lijeve cijevi. Dok je nisam skratio, a i sad mi se čini da je lijeva za nijansu gušća. Jer kod čišćenja spiralna metalna četka i dalje ide teže kroz lijevu i to skoro cijelom dužinom.


05 kol 2020, 08:16
Profil
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik

Pridružen/a: 25 pro 2019, 13:30
Postovi: 726
Post Re: EU - ZABRANA OLOVNOG STRELJIVA
Pa imao sam zastavinu položaru u kalibru 12 . Na njoj sam primjetio neku kao mrvu odnosno glavicu šibice oštećenje na čoku . Ustvari kao rupicu , glavno oštećenje je bilo da se ništa ne može učiniti a doduše nije ni trebalo jer nije ništa smetalo .
No meni je išlo na živce pa sam odrezao cjevi za 9 cm . Puškar mi je poslije poravnao u odnosu na os i zalotao završetak . Zašto taj uvod ? pa zbog toga što je puška Rotveil-ov devetak od 8,6 mm nosila izrazito ravnomjerno i puno bolje nego prije . Isključivo sam taj devetak probao i stalno koristio tako da sam baš bio iznenađen .
Jednom prilikom posudim kolegi da mu treba za šljuke sa sitnom sačmom , nakon toga napao me da mu je prodam jer ga se isto dojmila jer da mu samo za to i treba . Tako je i bilo i lovio je šljuke godinama sa njom i uvjek je govorio da je prava stvar za to .
Da i kugle je jako dobro nosila bolje čini mi se nego prije rezanja.


05 kol 2020, 12:47
Profil
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik

Pridružen/a: 18 ožu 2011, 12:42
Postovi: 848
Post Re: EU - ZABRANA OLOVNOG STRELJIVA
Devetak nosi pravilnije i ravnomjernije, nema sumnje u to. Ali u globalu šire. Gdje sam prije recimo na 50m mogao utjerati dva ili tri zrna (obično su tri išla gdje nišanim, usko) danas ne ide sa istom patronom. Kod mene je kal.16 koja i sada ne nosi ne znam kako široko. Ne može potegnuti daleko kao prije, ali za lov sa psom je savršena. Ne treba mi dispersante ni ništa, sasvim dobro je najobičnijim Vuširom 28g. 32g stavim samo kad je baš hladno i za nijansu krupniju sačmu. Kuglu nisam detaljno testirao, prije je bila strašna iz lijeve cijevi i na 80 metara se moglo pucati svinju kako hoćeš. Sada je krupni fiber nišan na njoj pa je teže, ali mi se čini isto dobra. Inače te cijevi su stvarno jako dobre, posip izvanredan i ne križa kugle kao većina položara. Suhl mi na 50 metara iz desne odnese lijevo, iz lijeve desno sigurno 15 i više cm, dok Zastava pogađa gdje nišanim. Zato je ona Belgijanka vrh puška, dok ove iza nje nisu jer je mehanizam loš. Cijevi su iste. Da mi je na Suhl 125 nekako nasaditi cijevi od Zastave, to bi bila strava od puške.


06 kol 2020, 22:38
Profil
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 17:19
Postovi: 1467
Post Re: EU - ZABRANA OLOVNOG STRELJIVA
https://www.biom.hr/vijesti/konacno-zau ... e89Rp2zkK8

_________________
https://www.youtube.com/user/toniiii9/videos


15 kol 2020, 18:33
Profil Web stranica
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 17:19
Postovi: 1467
Post Re: EU - ZABRANA OLOVNOG STRELJIVA
https://www.biom.hr/vijesti/konacno-zau ... e89Rp2zkK8

_________________
https://www.youtube.com/user/toniiii9/videos


15 kol 2020, 18:33
Profil Web stranica
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6678
Post Re: EU - ZABRANA OLOVNOG STRELJIVA
U HR je to zakonski rjeseno, sad bi oni "kruha preko pogace".
Tocan broj ispaljene sacme u Hrvatskoj - ne mogu znati, ni dal je olovna ili neolovna.
A situaciju u Hrvatskoj ili Evropi ne znaju, jer se nisu potrudili napraviti svoje istrazivanje, i uzeti uzorke s terena - nego razvlace neimenovane izvore sa interneta.

Cijeli clanak je politicki pamflet nista vise.

Ajde da vidimo brojke.
zavod za statistiku, ptice mocvarice, odstrel po godini
2010 - 23.000
2011 - 19.000
2012 - 24.000
2013 - 27.000
2014 - ???? 24.6 (prosjek 2011-2017) - godinu 2014 - ne mogu naci, 24.600 je prosjek od 2010 do 2017
2015 - 27.000
2016 - 26.000
2017 - 25.000
2018 - 50.000 (ovdje sumnjam na statisticku gresku, ne vidim razloga da broj skoci duplo, ali nek bude)

ukupno
245.600 (ako je broj. iz 2018 tocan)

broj patrona, kazu 3 po ptici
22.600 x 3 = 736.800 patrona

svaka patrone nek bude 34 grama
736.800 x 34 = 25.051.200 grama (olovnog ili neolovnog)
25 tone.


Podatke za 2002 do 2009 ne mogu naci, ko moze nek nadopuni, medjutim u zadnjih godina kazu da je u porastu.
Znaci prije 2010, moglo je biti samo manje nego u godinama od 2010 do 2018.

Ako je u prvih 8 godina, bilo isto, a nije jer je u zadnjih godina kako kazu u porastu, onda je i to barem 25 tone sacme, da ne zakinem zelene u tvrdnji.

Sve skupa, 50 tone, u 16 godina, uz pretpostavku prosjek

A oni navode 80 tona.
citiram:
U posljednjih 16 godina na hrvatskim vlažnim staništima ispucano je više od 80 tona
:D :D :D :D :D


Izvori - Drzavni zavod za statistiku
2010, 2011: https://www.dzs.hr/Hrv_Eng/publication/ ... 1_2012.htm
2012,2013: https://www.dzs.hr/Hrv_Eng/publication/ ... 1_2012.htm
2014 - ne mogu naci
2015, 2016: https://www.dzs.hr/Hrv_Eng/publication/ ... 0cZyUwrcSg
2017, 2018: https://www.dzs.hr/Hrv_Eng/publication/ ... 1_2019.htm

zakljucak, prema sluzbenim podacima zavoda za statistiku, odstreljen je konstantan broj mocvarica, svake godine, s tim da skok za duplo, 2018 - mislim da je statistcka pogreska. Nema logike.

Pravilnik, o lovackim nabojima donesen je 2019.
time je ova prica zavrsena. nemaju se sta buniti. Ali oni onda duplaju brojke, za politcke bodove. :A24: :A24: :A24:

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


15 kol 2020, 19:31
Profil
Skupnik
Skupnik

Pridružen/a: 22 pro 2011, 08:35
Postovi: 271
Post Re: EU - ZABRANA OLOVNOG STRELJIVA
Mala napomena u vezi monolitnih zrna u streljaštvu.
Što se LR tiče, po važećem pravilniku ICFRA-e, ista su zabranjena.


17 kol 2020, 12:57
Profil
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 14 lip 2018, 18:34
Postovi: 1365
Lokacija: Karlovac
Post Re: EU - ZABRANA OLOVNOG STRELJIVA
Dok ima rinfuze starih vojnih viškova za pucati na blizinu i malo kvalitetnijeg surplusa za pucanje na daljinu, ne brinem se ni najmanje. Problem će nastati tek onda kada se zakoni i propisi u Hrvatskoj u praksi počnu provoditi. Ne znam za vas druge, ali ja osobno poznam samo jednu osobu koja je kupovala tipa novu 7,62x39 municiju, pa i ona sada puca isključivo vojne viškove pošto su višestruko jeftiniji...te dostupni


20 kol 2020, 12:11
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6678
Post Re: EU - ZABRANA OLOVNOG STRELJIVA
Lovci kupuju soft point metak 7.62x39.
Da imam novi karabin u takvom kalibru (zastava ili cz527), ja ne bih koristio vojno. Hvala lijepa.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


20 kol 2020, 13:12
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Odgovori   [ 110 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća

Online

Trenutno korisnika/ca: Google [Bot] i 23 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.
HR (CRO) by Ančica Sečan