Pravo na samoobranu

Opća rasprava koja može i ne mora biti vezana uz oružje - biti će moderirana po potrebi u slučaju vrijeđanja drugih članova ili otvorenih svađa i prepiranja. POLITIKU IZBJEGAVATI.
User avatar
lex-lutor
Brigadir
Brigadir
Posts: 3828
Joined: 27 Aug 2011, 23:32
Location: Srednja Istra

Re: Pravo na samoobranu

Post by lex-lutor » 24 Feb 2020, 21:33

I koji je zakljucak ???

Hocete mi reci da danas u vrijeme kada svaka bandera ima Internet i svaki policijski sluzbenik ima pristup internoj bazi podataka je trebam sa sobom nositi HRPU PAPIRNIH DOKUMENATA ???

Sa druge strane ako mogu migranti setati po drzavi bez ikakvih dokumenata, ne znaju niti jedan jezik za komunikaciju pa jos dobiju sednvic i sok ...kako se to zove... svi drugi su pametni a mi glupani ??

Znaci idem u sumu u lov, izgubim oruzni u sumetini i na putu doma me haltaju ja sam KRIMOS numero UNO !!!
Nemoguće je Nemoguće

Trapavi
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik
Posts: 726
Joined: 25 Dec 2019, 13:30

Re: Pravo na samoobranu

Post by Trapavi » 24 Feb 2020, 21:33

Tu opciju sukorisnika sam godinama koristio bez problema , mislim da čak i nešto poslije osamostaljenja Hrvatske . Mrzi me kopat po papirima ali sigurno je bilo tako. Zašto je to ukinuto nemam pojma , nema niti jedan racionalan razlog, pa kako rekoste naročito unutar obitelji .
Možda sam samo radi toga što sam godinama lovio sa 7×64 sad kupio svoga , jer jako dobro znam što je taj kalibar u stanju .
Dobro nema nikakve veze sa samoodbranom ali ima o gledanju zakonodavca naspram vlasnika oružja .
Ne treba zaboravit ni činjenicu da je početkom domovinskog rata puno lovačkih karabina mobilizirano ili ako ćemo drugčije reć privremeno oduzeto za potrebe obrane. To privremeno je najčešće značilo pozdravi se sa njim , ja sam eto imao sreću da sam svoju 223-ojku našao igrom slučaja netaknutu i u top stanju .

Mirok
Brigadni General
Brigadni General
Posts: 6271
Joined: 28 Nov 2019, 15:43
Location: Zagreb
Has thanked: 4 times

Re: Pravo na samoobranu

Post by Mirok » 24 Feb 2020, 23:37

lex-lutor wrote:I koji je zakljucak ???

Hocete mi reci da danas u vrijeme kada svaka bandera ima Internet i svaki policijski sluzbenik ima pristup internoj bazi podataka je trebam sa sobom nositi HRPU PAPIRNIH DOKUMENATA ???

Sa druge strane ako mogu migranti setati po drzavi bez ikakvih dokumenata, ne znaju niti jedan jezik za komunikaciju pa jos dobiju sednvic i sok ...kako se to zove... svi drugi su pametni a mi glupani ??

Znaci idem u sumu u lov, izgubim oruzni u sumetini i na putu doma me haltaju ja sam KRIMOS numero UNO !!!
Vidiš Lex ja sam i ribič i desetljećima lovim i na istim lokacijama.
Ribočuvar nas već poznaje,a i mi njega i obitelj mu i .......
I skoro svaki puta me traži dozvolu na uvid.......???
I to tako od tjedna do tjedna,a dozvola vrijedi kalendarsku godinu.
Znaš zašto to radi?
Zato što Zakon kaže da dozvolu uvijek moraš imati sa sobom.
A on hoće vidjeti jesam li ju ja zaboravio doma,onda će mi naplatiti dnevnu,znaš zašto?
Zato jer ima postotak od dnevnih dozvola koje proda na terenu!
Eto takvi su naši ljudi.

User avatar
jolly
Cinker - bojna
Cinker - bojna
Posts: 7776
Joined: 26 Feb 2012, 13:10
Has thanked: 9 times
Been thanked: 17 times

Re: Pravo na samoobranu

Post by jolly » 25 Feb 2020, 02:11

lex-lutor wrote: Hocete mi reci da danas u vrijeme kada svaka bandera ima Internet i svaki policijski sluzbenik ima pristup internoj bazi podataka je trebam sa sobom nositi HRPU PAPIRNIH DOKUMENATA ???
Za prvo: tocno tako. I to nije zbog "sluzbenika", nego ja zakon propisao da se uz oruzje, nosi i oruzni list. To se ne moze spekulirati, ovako, ili onako. OL, se nositi uz oruzje, mora.

lex-lutor wrote: Znaci idem u sumu u lov, izgubim oruzni u sumetini i na putu doma me haltaju ...
za drugo. vrlo neugodna situacija, gdje pojediniac nehoteci dolazi u problem.
Osobno mislim: da negdje u autu, ili sa strane uvijek treba imati fotokopije otuznog lista, za takav slucaj. Tu si na doborj volji, onog ko provjerava dokumente.
Ako se desi gubitak OL, cim prije prijaviti na mup.
Koliko je meni poznato, novi OL, nakon prijave o gubitku ne izdaje se automatski, nego za svaki komad oruzja se pise zahtjeva za registraciju, pa onda redovnim putem.
Da li se prijavljuje gubitak u narodne novine? Nisam siguran, ali vjerojatno da. onda valjda treba proci i nesto vremena od dana objave?
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”

User avatar
Hawk
Satnik
Satnik
Posts: 1888
Joined: 07 Dec 2011, 15:27
Location: Nin

Re: Pravo na samoobranu

Post by Hawk » 25 Feb 2020, 08:38

jolly wrote:...Ako se desi gubitak OL, cim prije prijaviti na mup. oliko je meni poznato, novi OL, nakon prijave o gubitku ne izdaje se automatski, nego za svaki komad oruzja se pise zahtjeva za registraciju, pa onda redovnim putem. Da li se prijavljuje gubitak u narodne novine? Nisam siguran, ali vjerojatno da. onda valjda treba proci i nesto vremena od dana objave?
Jel to onda znači da bi bilo manje bolno izgubiti jeftiniju pušku, nego OL sa 3 oručja u njemu..? :D
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.

User avatar
Mike_Torello
Fleet Admiral
Fleet Admiral
Posts: 6681
Joined: 30 Mar 2008, 20:55
Location: Zagreb

Re: Pravo na samoobranu

Post by Mike_Torello » 25 Feb 2020, 15:03

jolly wrote:rjesenje je ugovor o posudbi, sa fotokopijom OL, sve ovjereno kod javnog biljeznika. Ovo je za lovacko.
Gdje postoji takav ugovor? Jel zakon propisuje da je potreban ugovor?
jolly wrote:Oruzje za samoboranu se ne posudjuje - zakon kaze, posudjivati se moze samo sportsko i lovacko,
o lovackom je rijec
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"

User avatar
Mike_Torello
Fleet Admiral
Fleet Admiral
Posts: 6681
Joined: 30 Mar 2008, 20:55
Location: Zagreb

Re: Pravo na samoobranu

Post by Mike_Torello » 25 Feb 2020, 15:04

Mirok wrote:Sve nešto mislim.....ako posuđuješ oružje ,daj i OL.
i tako ti posudis 1 komad oruzja i OL u kojem pisu 3 komada... dođe kontrola i zatekne u ormaru 2 komada oruzja bez pratece dokumentacije? sta onda?
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"

User avatar
Mike_Torello
Fleet Admiral
Fleet Admiral
Posts: 6681
Joined: 30 Mar 2008, 20:55
Location: Zagreb

Re: Pravo na samoobranu

Post by Mike_Torello » 25 Feb 2020, 15:07

stolttom wrote:Mislim da takva mogućnost i dalje postoji.
U susjednoj Sloveniji sigurno.
Ja mislim da ta mogucnost vise ne postoji, jer upravo zato stari i ja tako posuđujemo pusku.
Srecom pa nama puno vrijedi to sto postoji u Sloveniji... postoji svakakvih opcija i u Americi pa sto nam to vrijedi?
kod nas ne vrijedi u jednoj PP sto vrijedi u drugoj a kamoli da kod nas vrijedi nesto sto vrijedi u susjednoj drzavi...
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"

User avatar
jolly
Cinker - bojna
Cinker - bojna
Posts: 7776
Joined: 26 Feb 2012, 13:10
Has thanked: 9 times
Been thanked: 17 times

Re: Pravo na samoobranu

Post by jolly » 25 Feb 2020, 15:36

Mike_Torello wrote: Gdje postoji takav ugovor? Jel zakon propisuje da je potreban ugovor?
Znas i sam da zakon o oruzju ne definira administrativni nacin posudbe lovackog oruzja. Zakon kaze samo da se moze posudjivati sportsko i lovacko oruzje.
I kaze da se oruzje bez oruznog lista ne smije prevoziti, niti nositi.
Paradox ove problematike, nek tumaci svak za sebe.

na linku je ugovor o posudbi osobnog vozila.
mislim da bi proslo i za oruzje, po istom obrascu, kod javnog biljeznika samo da ga sroci, prema konkretnom predmetu (oruzju i oruznom listu).

http://vizura.eu/primjeri/ugovor-o-posudbi/

Sve drugo mislim da bi se moglo sporiti, od slucaja do slucaja, fotokopiju priznati - moze biti znak dobre volje, sumnjam da je bas obavezno.
Ako ne po slovu zakona, onda barem u duhu zakona, bilo bi po meni pametno i informirati mup, ako se oruzje posudjuje na duze vrijeme. da znaju i oni gdje je ta puska.
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”

stolttom
Skupnik
Skupnik
Posts: 270
Joined: 22 Dec 2011, 08:35

Re: Pravo na samoobranu

Post by stolttom » 25 Feb 2020, 18:52

Mike, pitaj na MUP pa ćeš biti siguran, možda i rješiš vlastiti slučaj posuđivanja.
Sloveniju sam spomenuo iz razloga što smo i mi i oni izašli iz zajedničke države u kojoj je sukorisništvo nad oružjem vrijedilo. Tamo vrijedi i dalje. Možda vrijedi i kod nas. Treba pitati, ništa ne košta.

Mirok
Brigadni General
Brigadni General
Posts: 6271
Joined: 28 Nov 2019, 15:43
Location: Zagreb
Has thanked: 4 times

Re: Pravo na samoobranu

Post by Mirok » 25 Feb 2020, 23:17

Mike_Torello wrote:
Mirok wrote:Sve nešto mislim.....ako posuđuješ oružje ,daj i OL.
i tako ti posudis 1 komad oruzja i OL u kojem pisu 3 komada... dođe kontrola i zatekne u ormaru 2 komada oruzja bez pratece dokumentacije? sta onda?
U tome slučaju nemaš problema.
Kada se dolazi u terensku provjeru oni več dolaze sa popisom tvoga oružja.
Imaju čak i popis oružja koje si ikada imao i prodao.
Kontroliraju oružje,mene nikada nisu tražili OL.
A ako si pušku posudio pa i dao OL,ti si ispunio zakonsku formu.
Tada eventualno mogu provjeriti imaoca tvoje puške i to je to.
Što se tiće sukorisništva oružja ,mislim da ga više nema jer je brisano iz zakona.

User avatar
Mike_Torello
Fleet Admiral
Fleet Admiral
Posts: 6681
Joined: 30 Mar 2008, 20:55
Location: Zagreb

Re: Pravo na samoobranu

Post by Mike_Torello » 25 Feb 2020, 23:29

stolttom wrote:Sloveniju sam spomenuo iz razloga što smo i mi i oni izašli iz zajedničke države u kojoj je sukorisništvo nad oružjem vrijedilo. Tamo vrijedi i dalje. Možda vrijedi i kod nas. Treba pitati, ništa ne košta.
ako me pamcenje sluzi ukinuto je kod nas odavno...
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"

User avatar
Hawk
Satnik
Satnik
Posts: 1888
Joined: 07 Dec 2011, 15:27
Location: Nin

Re: Pravo na samoobranu

Post by Hawk » 26 Feb 2020, 12:02

Mirok wrote: Kada se dolazi u terensku provjeru oni več dolaze sa popisom tvoga oružja.
Imaju čak i popis oružja koje si ikada imao i prodao.
Kontroliraju oružje,mene nikada nisu tražili OL.
Točno tako, mene nikad nisu pitali OL.
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.

Mirok
Brigadni General
Brigadni General
Posts: 6271
Joined: 28 Nov 2019, 15:43
Location: Zagreb
Has thanked: 4 times

Re: Pravo na samoobranu

Post by Mirok » 26 Feb 2020, 20:51

VAŽNA OBAVIJEST!!!
Kod posuđivanja oružja ,oružje se može posuditi ,a da se da kopija OL.
Ne mora se davati original,ali naravno osoba kojoj posuđuješ mora imati važeći OL za tu vrstu.
Znači osoba kojoj posudiš ,MORA kod sebe imati svoj OL i kopiju tvoga! :A28:

User avatar
Hawk
Satnik
Satnik
Posts: 1888
Joined: 07 Dec 2011, 15:27
Location: Nin

Re: Pravo na samoobranu

Post by Hawk » 27 Feb 2020, 09:43

Mirok wrote:VAŽNA OBAVIJEST!!!
Kod posuđivanja oružja ,oružje se može posuditi ,a da se da kopija OL.
Ne mora se davati original,ali naravno osoba kojoj posuđuješ mora imati važeći OL za tu vrstu.
Znači osoba kojoj posudiš ,MORA kod sebe imati svoj OL i kopiju tvoga!
Bravo Mirok...!!!
To si sigurno provjerio u svojoj PU.
Šteta šo to nije tako navedeno i u zakonu, da svima bude jasno i da se po tome ravnaju.
Nebi me začudilo da bi odgovor na isti upit u nekoj drugoj PU moga biti i drugačiji.

Ja sve svoje OL iman skenirane i isprintane u boji, pa se kroz najlon navlaku i ne vidi koji je original.
To prolazi, ali znan da bi se neko moga zaintačiti, pa od toga napraviti veliki problem. Prijava za falsificiranje?
Nisan pravnik, ali mi se čini da kad kopija dokumenta previše liči originalu, ne valja.
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.

User avatar
jolly
Cinker - bojna
Cinker - bojna
Posts: 7776
Joined: 26 Feb 2012, 13:10
Has thanked: 9 times
Been thanked: 17 times

Re: Pravo na samoobranu

Post by jolly » 27 Feb 2020, 10:05

@hawk.
Mislim da ispravno razmisljas.

Znam kad sam izgubio tablicu od auta, da sam pitao smijem li ispirntati registraciju, stavit iz na staklo, dok ne rijesim tablice.
rekli, ni slucajno - jer je to onda falsificiranje.

zato sam napisao prethodno, o ugovoru kod biljeznika. U nedotatku izvornog dokumenta, jedino ugovor o posudbi kod javnog biljeznika nikako se ne moze smatrati falsificranjem.
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”

Mirok
Brigadni General
Brigadni General
Posts: 6271
Joined: 28 Nov 2019, 15:43
Location: Zagreb
Has thanked: 4 times

Re: Pravo na samoobranu

Post by Mirok » 27 Feb 2020, 10:45

Hawk i Jolly,,dragi prijatelji i svi ostali,ugodna vijest je da je to unešeno u Zakon!!! :A25:

User avatar
jolly
Cinker - bojna
Cinker - bojna
Posts: 7776
Joined: 26 Feb 2012, 13:10
Has thanked: 9 times
Been thanked: 17 times

Re: Pravo na samoobranu

Post by jolly » 27 Feb 2020, 11:36

Stvarno!
Ovo mi je promaklo! :A39:

Članak 37.
(1) Oružje se smije posuđivati samo osobama koje imaju oružni list za takvu vrstu oružja
ili odobrenje za nabavu takve vrste oružja ili strancu kojem je izdana lovačka iskaznica za
stranca, bez obzira na marku, model i kalibar oružja.
2) Osobe iz stavka 1. ovoga članka smiju posuđeno oružje nositi, prenositi i za njega
nabavljati streljivo uz svoj oružni list i presliku oružnog lista izdanog za posuđeno oružje
osobi koja je oružje posudila.
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”

User avatar
samoborac
Skupnik
Skupnik
Posts: 276
Joined: 09 Mar 2018, 00:24

Re: Pravo na samoobranu

Post by samoborac » 27 Feb 2020, 13:06

Bez želje da nekom prigovaram jer i sam često odem OT, ali tema je samoobrana a vi se dvije strane raspisali o posuđivanju oružja.
Oružje za samoobranu se ionako ne smije posuđivati. ;)

User avatar
Hawk
Satnik
Satnik
Posts: 1888
Joined: 07 Dec 2011, 15:27
Location: Nin

Re: Pravo na samoobranu

Post by Hawk » 27 Feb 2020, 13:16

Mirok wrote:Hawk i Jolly,,dragi prijatelji i svi ostali,ugodna vijest je da je to unešeno u Zakon!!! :A25:
Bravo Mirok,
eto vidiš kako je bolje prekopati zakon, nego ovako nagađati.
A meni je nekako lakše isprovocirati, nego tražiti sam. :D Ma zna san da ćeš ti to naći ako ima u zakonu. Bravo :A25:
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 1 guest