Page 8 of 15

Re: Povjerenje i Sigurnost

Posted: 17 Mar 2024, 20:49
by timmy75
jolly wrote:
timmy75 wrote:
Znam xy ljudi koji imaju DiN radi osobne sigurnosti, rade iznimno nezahvalne poslove na terenu, a nisu MUP. Prođu nekad dnevno kroz 10, lovišta, što će se javljati za svako lovište lovoovlašteniku?
Ne moze se dobiti dozvola za lov (dozvola s kojom unosis oruzje u loviste) , na osnovu DiN. Samo za lovacko oruzje
Ne razumijemo se. Što s planinarom koji ima pištolj na DiN samoobrana i ide na planiniranje. Prođe danas 3 lovišta, jel je u obvezniku javiti se ovlašteniku koji s njim nema nikakve veze?

Re: Povjerenje i Sigurnost

Posted: 17 Mar 2024, 20:58
by Mirok
Kuda smo došli..... :roll:
Da netko kaže da je karabin i suzavac isto....

Re: Povjerenje i Sigurnost

Posted: 17 Mar 2024, 21:02
by Marin223
Mirok wrote:Kuda smo došli..... :roll:
Da netko kaže da je karabin i suzavac isto....
Po zakonu o oružju je. Ne piše zabranjeno je kretati se lovištem sa vatrenim oružjem, piše samo oružje, a suzavac je oružje.
Dakle, planinar je u ku*cu samo da suzavac ima kod sebe dok šeće šumom, ili onaj sprej za medvjede.

Re: Povjerenje i Sigurnost

Posted: 17 Mar 2024, 21:03
by jolly
timmy75 wrote: Što s planinarom koji ima pištolj na DiN samoobrana i ide na planiniranje. Prođe danas 3 lovišta, jel je u obvezniku javiti se ovlašteniku koji s njim nema nikakve veze?

Po meni nije obavezan. Ali ujedno je i u prekrsaju zakona o lovstvu.
ovo o cemu raspravljamo su rubna podrucja (pravne) znanosti, mozda cak i bez podatka iz sudske prakse u HR.

Najcesci razlog oduzimanja oruzja, u i prijava u sferi lovstva po meni su:
- kretanje lovistem s oruzjem bez dozvole lovoovlastenika
- prijevoz divljaci u autu, bez potvrde o porijeklu divljaci.

Ali u ova dva slucaja, u pravilu su ljudi koje se bave lovom i imaju lovacko oruzje. (i onda malo zastrane... :mrgreen: )

Za DiN u lovistu, ne znam ni jedan slucaj.
Ako se slijedi slovo zakona doslovce, za oruzje na dozvoli DiN, ne moze se uopce izdati dozvola za lov (dozvola za nosenje oruzja u lovistu), pa nema smisla ni traziti dozvolu lovovlastenika.
Probaj zamisliti razgovor, izmedju lovnika, i nekog DiN prolaznika.
- Prolaznik: "Dobar dan, imam dozvolu za pistolj za samoobranu, mozete li mi dati dozvolu za setnju kroz vase loviste sa pistoljem?"
- Lovnik: "........................................", sam upisi sta mislis da ce mu lovnik reci

Re: Povjerenje i Sigurnost

Posted: 17 Mar 2024, 21:09
by Ariel
Slažem se, to su stvarno nategnuti slučajevi. Inače i airsoft (i paintball) spada u kategoriju D, a igra se svakog vikenda ni desecima mjesta u prirodi, sve lovište do lovišta.

Re: Povjerenje i Sigurnost

Posted: 17 Mar 2024, 21:10
by Mirok
Neki ljudi dovode stvar do apsurda.
Tko će kontrolirati i raditi problem nekome sa DiN ,ako se provede kroz lovište ?
Nitko ni ne zna za oružje i nosi se skriveno.
Nema takvih primjera.

Re: Povjerenje i Sigurnost

Posted: 17 Mar 2024, 21:12
by RANGER94
DiN je posebna kategorija i upravo zbog toga moze i u planinu pa makar je dio planine loviste

Re: Povjerenje i Sigurnost

Posted: 17 Mar 2024, 21:13
by Marin223
Mirok wrote:Neki ljudi dovode stvar do apsurda.
Tko će kontrolirati i raditi problem nekome sa DiN ,ako se provede kroz lovište ?
Nitko ni ne zna za oružje i nosi se skriveno.
Nema takvih primjera.
A gle, mogu i ja skriveno prenjet lovački/sportski pištolj.
Ali to ne mijenja činjenicu da sam u prekršaju, ako se ovaj zakon o lovstvu tako tumači, da vrijedi za sve, čak i izvan konteksta lova.
A po ovome što piše, suzavac jest oružje. Čak nož nije oružje već alat, bit će oružje ako se zloupotrijebi.

Re: Povjerenje i Sigurnost

Posted: 17 Mar 2024, 21:13
by jolly
Ariel wrote:Slažem se, to su stvarno nategnuti slučajevi. Inače i airsoft spada u kategoriju D, a igra se svakog vikenda ni desecima mjesta u prirodi, sve lovište do lovišta.
Evo slucaj, sa intervencijom policije. Sve dobro proslo
U lovistu su lovci vidjeli nepoznat auto, a na zadnjem sicu futrola od puske
Lovocuvar zvao policiju.
Sacekali uz auto vlasnika auta, da se vlasnik vrati do auta.
Bili dva decka sa airsoft puskama.
Sve proslo bez problema. Provjera ok, bez posljedica

Dakle, praksa to potvrdjuje, vjerojatno i da neko ima suzavac u dzepu. Logika je da sa suzavcem, ne mozes raditi krivolov, pa nema rizika zlouporabe. Kao ni sa airsfotom.

Za DiN u lovistu, zaista ne znam koja je praksa. Samo sam citirao receni clanak zakona.

Re: Povjerenje i Sigurnost

Posted: 17 Mar 2024, 21:14
by Marin223
Ariel wrote:Slažem se, to su stvarno nategnuti slučajevi. Inače i airsoft (i paintball) spada u kategoriju D, a igra se svakog vikenda ni desecima mjesta u prirodi, sve lovište do lovišta.
Pitanje je dal zakon o lovstvu vrijedi apsolutno i uvijek, ili samo u kontekstu lova/krivolova.

Re: Povjerenje i Sigurnost

Posted: 17 Mar 2024, 21:18
by Ariel
Mislim da nema potrebe ovo razvlačiti:

Vatreno oružje na sportsku i lovačku dozvolu nositi na planinarenje nije po zakonu, ali može biti zdravorazumski opravdano. Ako netko zbog toga sačuva život, pa makar završio na sudu, dobro je prošao.

DiN oružje u prirodi i lovištu bi primarno trebalo gledati kroz DiN, a samo iznimno kroz zakon o lovu (ako ga se pokuša koristiti za lov ili krivolov).

Suzavci, airsoft i paintball se u kontekstu zakona o lovu ne bi trebali smatrati oružjem, niti se smatraju. Paralela bi se mogla povući s airsoft prigušivačima, koji zaista utišaju airsoft repliku, pa ih nitko ne dovodi u vezu s prigušivačima za vatreno oružje.

Re: Povjerenje i Sigurnost

Posted: 17 Mar 2024, 21:20
by jolly
Marin223
Procitaj preambulu zakona, i podrucje primjene, clanci 1 do 6.
Nema odgovora na tvoje pitanje.

Mislim da je Ariel dobro formulirao zakljucke.
To je zdravorazumski.

Re: Povjerenje i Sigurnost

Posted: 17 Mar 2024, 21:27
by Marin223
jolly wrote:Marin223
Procitaj preambulu zakona, i podrucje primjene, clanci 1 do 6.
Nema odgovora na tvoje pitanje.

Mislim da je Ariel dobro formulirao zakljucke.
To je zdravorazumski.
To baš gledam, ja bi isto reko da se zakon o lovstvu primjenjuje isključivo u kontekstu lova ili krivolova.
Jer drugačije stvarno nema smisla.

Re: Povjerenje i Sigurnost

Posted: 17 Mar 2024, 21:28
by RANGER94
Bravo Ariel. Sve sto si napisao je tako. Skidam kapu!

Re: Povjerenje i Sigurnost

Posted: 17 Mar 2024, 21:30
by jolly
S time, ja pretpostavljam, da kod postupanja po prijavi mora postojati neki sluzbeni naputak kako se to rjesava, za slucajeve: DiN, sportsko, ili lovacko oruzje u lovistu.

Re: Povjerenje i Sigurnost

Posted: 17 Mar 2024, 21:38
by RANGER94
Ako je netko dobio DiN na samoobranu, dobio ga je jer ima valjane razloge(recimo da se tako dobiva DiN). Iskljucivo se prica o zivotnoj ugrozi kao o razlogu. Dakle, ako imam opravdan razlog, i imam takvu dozvolu, onda mi je stvarno potreban i u planini i nema onoga koji mi ga moze tamo zabraniti, a kamoli traziti nekakva pisana dopustenja, bilo za lov ili ne znam sto vec.
Dakle, zanemarimo sve ostalo, DiN na samoobranu moze svakud osim gdje je oznaceno da ne moze(npr. naljepnica na vratima banke). U protivnom ta dozvola ne bi imala smisla!

Re: Povjerenje i Sigurnost

Posted: 17 Mar 2024, 21:40
by Mirok
Marin,
Zakoni i propisi se primjenjuju uvijek.
Moraš poznavati zakone o oružju,lovstvu,kazneni i dr zakone i razne pravilnike.
Oni se međusobno nadopunjuju ,prepliću i dorađuju i takvi daju odgovore na razna pitanja.

Re: Povjerenje i Sigurnost

Posted: 17 Mar 2024, 22:00
by Mirok
RANGER94 wrote:Ako je netko dobio DiN na samoobranu, dobio ga je jer ima valjane razloge(recimo da se tako dobiva DiN). Iskljucivo se prica o zivotnoj ugrozi kao o razlogu. Dakle, ako imam opravdan razlog, i imam takvu dozvolu, onda mi je stvarno potreban i u planini i nema onoga koji mi ga moze tamo zabraniti, a kamoli traziti nekakva pisana dopustenja, bilo za lov ili ne znam sto vec.
Dakle, zanemarimo sve ostalo, DiN na samoobranu moze svakud osim gdje je oznaceno da ne moze(npr. naljepnica na vratima banke). U protivnom ta dozvola ne bi imala smisla!
Točno.
Ali samo ako je sve tako.
Vidim da tu nisu svi lovci,pa ću navesti primjer....
Ima čovjek DiN....
Ali vozi se po lovištu,polako,amo tamo,više puta,povremeno gasi/pali svjetla....!?
Ili
Dođe noću na rub livade gdje izlazi divljač,parkira,nakratko ,periodički upali ,ugasi svjetla....
I tako par sati....
E taj bi mogao biti u problemu,tu se već može dovesti u pitanje DiN .
Može ga prijaviti lovočuvar ,može ga legitimirati policija i pretražiti auto.
Još ako mu nađu koji komad divljači.... ;)

Re: Povjerenje i Sigurnost

Posted: 17 Mar 2024, 22:45
by RANGER94
E to je vec nesto drugo. Ali samo nosenje bez vidljivog isticanja, a pogotovo u nekoj obicnoj dnevnoj setnji trazeci kestene ili gljive, a ma bas nitko ne smije i ne moze dovesti u pitanje. Ljudi mijesaju puno toga. Neki nisu upuceni u zakon, u razne pravilnike i slicno.... Poznam nekoliko ljudi koji imaju DiN i nose pistolj a ma bas svakud i uvijek, doslovno svaki dan i nitko im ne moze nista jet ta dozvola za to sluzi i pokriva sve. A kada npr. policajac igrom slucaju otkrije da netko ima pistolj, njegovo je da ustanovi legalnost takvog nosenja(u ovom slucaju DiN) i nikakvo drugo pitanje ne dolazi u obzir, ni otkud vam ovakva dozvol, ni zasto nosite oruzje u sumi? Evo vam dozvola, a ako znate zakon i svoj posao trebali bi znati gdje i kako se smije nositi pistolj koji je na plavom oruznom listu za drzanje i nosenje, a unutar kojega pise samo PIŠTOLJ, ne i lovački!

Re: Povjerenje i Sigurnost

Posted: 17 Mar 2024, 22:55
by Mirok
Naravno.
A ni lovački pištolj ne smiješ nositi u šumi.
Smiješ samo u organiziranom lovu.