Re: Invazija Ukrajine
Posted: 11 Aug 2025, 12:29
Prije rata:Mirok wrote:Da.
Mi koji ne razumijemo,nikako ne kužimo da je sa ruske strane sve onako.....cveta cveće u naše preduzeće...
Zapravo za poželiti svakome,pa i nama.
Na dolasku trgovackog broda U Odessu, vlasti traze USD u gotovini, za mito. Brod ne pocnje raditi dok se cash ne razdijeli.
U Moskvi, dodjes u Hotel, i pitas gdje bi po najboljem kursu mogao promijeniti stranu valutu? (U prijevodu ko na ulici najbolje mijenja na crno). Odgovor, mozete promijeniti u banci iza ugla ili u mjenjacnici preko puta.
Za mene to znaci: Nema sivog trzista - koje je bilo tipicno za komusiticke drzave pa i Sovjetski savez, 30 godina ranije.
U tadasnju cehoslovacku, nasi turisti nosili su Lee cooper traperice, YASA trenirke, Vegetu i Cezar konjak, i to se prodavalo na crno oko hotela, a od zaradjenih para nije trebalo drugo za pokriti troskove izleta. U medjuvremnu, ducani i izlozi prazni. (Ja vidio. Cehoslovacka u doba komunizma)
U rusiji:
Sta se tice ponude po ducanima neposredno pred rat, svega ima svih proizvodjaca i brendova, iz cijelog svijeta, od robe, parfema, tehnike.
Shopping centar se ne razlikuje po nicemu od bilo kojeg evropskog
Zaniljiva je jedna slicnost sa Amerikom. U ameriku kad dodju prvi emgiranti cesto pocinju sa poslom yellow cab driver.
Ovo je prica tate od mog prijatelja iz djetinjstva. Poceo je kao taxi vozac u New yorku. Danas je u penziji, u New Jersey, ostvario se privatno i poslovno, kuca, zena, djeca penzija, krediti isplaceni, neka ustedjevina, itd... ALi poceo je kao taxi driver.
SLicno tome, pred par godina bijah u Seattle, i tamo je najveci broj vozaca taxija iz Somalije recimo. Ideja je ista, otici u Ameriku, poceti sitni posao, imati priiku, raditi naporno, pametno investirati, i ostvariti americki san.
Slicno tome, po Moskvi vozaci taxija su doseljenici sa dalekog istoka - u potrazi za boljim zivotom. Pobjegli odnekud. Ne znaju ni ruski, ni engleski, nego se taxi naruci preko aplikacije, a oni voze pomocu google map i stignu od A do B, a naplate tako da prstom pokazu na cijenu voznje na display-u
Poanta je slijedeca:
Onaj ko trazi bolji zivot, ne ide tamo di je pakao od drzave. A ljudima sa dalekog istoka, barem Moskva, ocito djeluje tako, promised land. Mogu oni s dalekog istoka, otici i drugddje, na primjer kao somalci u Seattle, ali eto, bas biraju tamo.
Razlika u tome svemu ti je jednostavo, orijentiranost (nasih) lokalnih medija u afirmiciji ovog ili onog, i ovo sto ja vidjeh po svijetu, u novinama, ni HTV dokumentarcima neces naci. Bijah do danas u 68 zemalja svijeta. Neke stvari se vide.
Treba otici i vidjeti. Jer o tome ne mozes citati u dnevnim novinama, niti vidjeti na putposinim dokumentarcima
Ti si bio u Ukrajini i RUsiji, jelda? Mozes usporediti?
Pa onda znas?
U hladnoj realnosti odnosa velikh sila, to je zapravo sinusoida, kako se potncijali snaga mijenjaju.
Koreja, vietnam nekad.
Danas prebijaju na ukrajini. Mediji na obje strane to prezentiraju na suprotan nacin.
Zato je potrebno taj rat cim prije zvrsiti, civilne zrvte i patnje su enorme i vec sad poslejdice ce se osjecati desetljecima