dundoivica wrote:neznam i ne kuzim se dok sam nosio cz 75 na din dozvoli kad bi ga uzeo u ruke zapeo bi kokot u zadnji položaj i nosio ga tako bez metka u cjevi naravno. e sad zasto zapet kokot i prazna cjev. naravno zakonom zabranjeno imat metak u cjevi al je bio kokot zapet jer u slučaju da trebam poteč pištolj lakše je repetirat pištolj kad je kokot u zadnjem položaju nego kad je spušten pogotovo u stresnoj situaciji i pogotovo cz75 koji ima vrlo malo prostora na navlaci za uhvatit. kad bi dosao kuc i spremao u sef spustio bi kokot palcem. sad sa glockom 19 pistolj mi stalno stoji zapet bez metka u cjevi naravno i uzmem spremnik napunim ga stavim u pistolj i napravim pres check da pregledam jel cjev prazna i idem kud u idem sve ostale pistolje i puske koje imam uvjek pazim da okinem prije spremanja u sef ako sam ih repetirao. tolko od mene.

@dundoivica:
pretpostavljam da se radi CZ 75B, a ne 75. Za ovu priču je bitno.
Kojim zakonom je zabranjeno imati metak u cijevi? Ja ne znam za to?
1. Prazna cijev
Ukoliko nosiš praznu cijev, nakon reakcije moraš repetirati pištolj, to je sigurno. Repetiranje uspori i dobre IPSC strijelce sa sportskim holsterima. U tvom slučaju nit je sportski pištolj, niti je s prednjim narezima na navlaci za brže repetiranje, nit je pištolj s visokom navlakom, nit je sportski holster. U stresnoj situaciji to će ti dodati sekundu i pol minimalno. Možda misliš da neće, ali vjeruj mi da hoće, ako ne i više.
2. Zapet udarač
Kod repetiranja CZ 75 sistema, i dobri IPSC znaju napraviti grešku i pomaknuti kočnicu palcem prema gore, jer repetiraju na neispravan hvat desne ruke (dešnjak). Kočnica baš zato i ne radi dok je udarač spušten, da se smanji prostor za napraviti tu vrstu greške. U stresnoj situaciji dok ti shvatiš da je kočnica dignuta, mrtav si. Ako ideš repetirati na zapet udarač, samo je veća vjerojatnost da ćeš podići kočnicu i prije ikakvog repetiranja.
3. Metak u cijev
Dupla akcija kod CZ 75B je gotovo potpuno sigurna za nošenje s metkom u cijevi. Prvi metak je puno brži koliko god brzo repetiranje ti imao. Sila je oko +5 kg i tu nema šanse da dođe do ikakvog slučajnog opaljenja.
75B ima blokadu udarne igle, tako da i ako padne na udarač, prvo mora puknuti blokada igle da udarna igla dođe do kapisle. Nije apsolutno sigurno, ali gotovo da je. U slučaju da ti ni to nije dovoljno sigurno, imaš i opciju na prvi zub udarača. U tom slučaju morao bi pući i zub udarača i blokada igle kako bi udarna igla došla u kontakt s kapislom.
U slučaju da se radi o modelu bez blokade igle (CZ 75) ja osobno je ne bi nosio na duploj akciji jer udarna igla leži gotovo na kapisli, a sila s udarača se lako (u slučaju pada) prenese na kapislu.
4. "Press check"
Raditi press check na praznu cijev i pištolj s napunjenim spremnikom je totalno glupo. Oprosti, ali je. Radiš takav press check svaki dan, jednom ćeš nesvjesno pogurati metak u cijev. Valjda bi bilo logično pregledati je li pištolj prazan, navlaku u prednji položaj, pa staviti pun spremnik. Mehanički ne može metak sam od sebe iz spremnika u cijev ako je navlaka u prednjem položaju.