Page 2 of 3
Re: Toz-120
Posted: 30 Sep 2008, 22:52
by patch
Znam, sada kreću svinjokolje. Najveće što sam sudjelovao (krmača) 400 kg. Hrbat joj je bio 110 cm visine. Monstrum. A glava....Slanina, ako se to tako može nazvati je bila debela gotovo 12 cm.... šunke ogromne, a mesa za kobasu u kulen nevjerojatne količine.... bilo je potrebno 6 ljudi da je se ubaci u korito, a isto toliko i za šurenje i okretanje.... o podizanju da i ne govorim.
Re: Toz-120
Posted: 30 Sep 2008, 22:57
by nobile157
Kulen je moje omiljeno jelo, više ga volim od pršuta, a nabavljam ga iz Vukov ara. Najbolji koji sam ikada jeo

Re: Toz-120
Posted: 30 Sep 2008, 23:31
by patch
Kulen nije problem napravit, problem je dobiti isti rezultat nekoliko sezona za redom.

Kod nas u Slavoniji svaka kuća ima jednog ili dva dobavljača kulena "za posebne prilike"...

Re: Toz-120
Posted: 01 Oct 2008, 07:38
by k.horvat
Dosta o hrani!
A sto se tice vepra, za lov, jazavcari su zakon

Re: Toz-120
Posted: 01 Oct 2008, 07:59
by nobile157
Zakon za veprove su istarski goniči, jazavčari su jamari, za lisice. Naravno, ako govorimo o hajkama. Inače, veprovi se čekaju na čeki.
Re: Toz-120
Posted: 01 Oct 2008, 11:25
by Mike_Torello
Kako gdje, Istarski gonici kao i Posavski vole skrenuti sa svinjskog na srneci trag je srna ima intenzivniji miris i lakse ju je pratiti pa se nerijetko dogodi da psi zavrse i u drugoj zupaniji ili kao kod nas u drugoj drzavi cak pa se vracaju i drugi dan, od 10 pasa koje se vodi u lov 2-3 su zbilja poslusni...
jazavcari se smatraju dobrim svinjarima ako ih se nauci na lov jer nisu kao godnici da odlaze predaleko, pogodniji su jer su malo sporiji i "kratkometniji" a dovoljno TVRDOGLAVIJI od istaraca i posavaca da ne odustaju tako lako od svinje kad ju oblajavaju...
da nebi bilo zabune ovdje govorim o BRAK JAZAVCARIMA (dakle ne oni mali kobasicari vec ovi malo veci), imam doma jednu 16,5g. staru brak jazavcarku veteranku od veljace '92, stara iskusnjara sa puno staža u lovu na divlje svinje, ima po sebi rupe od vucijeg ugriza, slomljenih rebara od krmace, isparanih usiju, nekoliko puta gazena s autom... jos dobro vidi i njusi ali je gluha ko' top! Ovako provodi svoju mirovinu iz dana u dan, vise ju ne vezemo, spava gdje hoce, u kotlovnici ima lijepi lezaj pored peci za centralno, svaki dan uzica nerjetko i pola litre mlijeka =)
Re: Toz-120
Posted: 01 Oct 2008, 12:22
by stari-nakovanj
ovako umiroviti psa...svaka cast, mike.

Re: Toz-120
Posted: 01 Oct 2008, 12:36
by Knife_maniac
Moze li ova bestija loviti veprove ??

- Chiwawa :)
- chiwawa.jpg (17.25 KiB) Viewed 629 times
Re: Toz-120
Posted: 01 Oct 2008, 15:56
by nobile157
imam doma jednu 16,5g. staru brak jazavcarku veteranku od veljace '92, stara iskusnjara sa puno staža u lovu na divlje svinje, ima po sebi rupe od vucijeg ugriza, slomljenih rebara od krmace, isparanih usiju, nekoliko puta gazena s autom... jos dobro vidi i njusi ali je gluha ko' top! Ovako provodi svoju mirovinu iz dana u dan, vise ju ne vezemo, spava gdje hoce, u kotlovnici ima lijepi lezaj pored peci za centralno, svaki dan uzica nerjetko i pola litre mlijeka =)
slatka mala cuka

Re: Toz-120
Posted: 01 Oct 2008, 15:59
by nobile157
Re: Toz-120
Posted: 01 Oct 2008, 16:13
by Mike_Torello
nije li po hrvatskom zakonu o oruzju ilegalno imati sacmaricu BEZ kundaka? ili sa preklopnim kundakom?
BTW papovka je jako lijepo uredjena, jel' ti jos na 5 metaka ili si blokirao na 2+1?
Iskreno nebi me cudilo da je jos na 10 =) hehe enivej, jeli to bio onaj M-59/66 sto je imao tromblonski nastavak ili onaj stariji bez tih kerefeka?
Re: Toz-120
Posted: 01 Oct 2008, 16:28
by nobile157
Nije, ova pumpa ima kundak, normalni, ovaj je bio za gustiš, kada ideš za veprom da ne smeta. A papovka nije srbijanka, nego original SIMONOV, bez tromblona uopće, optika je original sa srbijanske snajperske papovke (bile su dosta rijetke, ili klasična obrtno čepna ili M-76. Ove su bile malo prije). Naravno da je po zakonu prerađena na 5 komada, poslije na 2. Inače, to je ordinarna glupost zakona o oružju dati ljudima poluautomatsko oružje pa mu ograničavati broj metaka. Ako netko hoće napraviti frku, može i sa 3 metka.
Re: Toz-120
Posted: 01 Oct 2008, 19:02
by Mike_Torello
nobile157 wrote:Nije, ova pumpa ima kundak, normalni, ovaj je bio za gustiš, kada ideš za veprom da ne smeta.
Sve je to ok, sto ona njega ima doma, al ja te pitam jeli to legalno?
A papovka nije srbijanka, nego original SIMONOV
to mi se i cinilo zbog konstrukcije prednjeg nisana ali kako je zastavinih bilo vise mislio sam da je ona, a i simonovka (SKS) je laksa malo od zastavine jeli tako, cak i kad se sa zastave skine sve ono andrlje...
bez tromblona uopće, optika je original sa srbijanske snajperske papovke (bile su dosta rijetke, ili klasična obrtno čepna ili M-76. Ove su bile malo prije).
montaza, dakle ono sto se stavi na pusku na sto se montira nosac je nesto radjeno kod puskara (vidio sam da ih rusan ima ili je imao) ili je orginal sa zastave?
gdje bi se to moglo nabaviti, imam jedan nosac za optiku od M76, pa bi ga iskoristio da ako se s njim moze montirati optika na PAP ali nekako mi se cini da je nosac optike za pap nizi od onoga za M76...
Naravno da je po zakonu prerađena na 5 komada, poslije na 2. Inače, to je ordinarna glupost zakona o oružju dati ljudima poluautomatsko oružje pa mu ograničavati broj metaka. Ako netko hoće napraviti frku, može i sa 3 metka.
nema to veze, policija je prije kao tolerirala 5 metaka a LOVAČKA ETIKA nalaze 2+1, pa se ona kasnije i policija prilagodila zakonu o lovu, dakle prije si mogao imati pusku blokiranu na 5 metaka, ali ako ides s njom u lov inzistiralo se na punjenju najvise 2 pa ako bas moras i onog jednog u cijev... (i ja sam svoju nedavno morao prepraviti na 2+1) to je tako kao da se i divljaci u sumi da neka sansa, kad nebi bilo tako onda bi komotno mogli kao sto se za vrijeme rata islo u lov sa AK47 ili M70, pa brate 30kom u okvir pa opleti...
s druge strane je totalna glupost to jer se za papovke mogu kupiti zamjenski okviri sa 5-10-20-30-50 metaka
Re: Toz-120
Posted: 01 Oct 2008, 19:25
by nobile157
8) Dugo vatreno oružje je oružje čija je cijev duža od 30 cm ili čija ukupna dužina oružja prelazi 60 cm.
Ovo je citat iz zakona o oružju, dakle, legalno je jer je duže od 60 cm.
Montaža kao i optika je originalna, montira se sa strane, a ja sam je sam montirao.
Nosač od M-76 je drugačiji, neće valjati, a gdje bi se to moglo nabaviti, doista neznam. Ja sam optiku sa nosačem dobio na poklon 91. i tada sam prvi put vidio snajpersku PAP. Imala je i gumeni produžetak kundaka zbog optike. Vrlo rijetko.

Re: Toz-120
Posted: 01 Oct 2008, 21:42
by Mike_Torello
nobile157 wrote:8) Dugo vatreno oružje je oružje čija je cijev duža od 30 cm ili čija ukupna dužina oružja prelazi 60 cm.
Ovo je citat iz zakona o oružju, dakle, legalno je jer je duže od 60 cm.
znam da je netko jednom kenjao za to, primjer dajem onu FRANCHI SPAS 12 poluautomatsku sacmaricu s preklopnim kundakom, netko je rekao da se to kod nas nemoze registrirati, zbog preklopnog kundaka i poluaotumat i bla bla...
Montaža kao i optika je originalna, montira se sa strane, a ja sam je sam montirao.
da razlucimo 3 stvari, optika, nosac za optiku, montaza za nosac... ti si sve sam slagao? tko ti je radio masinsku obradu za montazu za nosac?
Nosač od M-76 je drugačiji, neće valjati, a gdje bi se to moglo nabaviti, doista neznam.
znam da je drugaciji, ali ako se nabavi adekvatna montaza za nosac optike mislim si da nebi bilo problema osim sto bi malo previsoko stajala optika
Ja sam optiku sa nosačem dobio na poklon 91. i tada sam prvi put vidio snajpersku PAP. Imala je i gumeni produžetak kundaka zbog optike. Vrlo rijetko.

pod "gumeni produzetak" mislis na onu obrazinu koja kundak dize po visini? ovo su dvije, jedna je po duzini koja je ujedno i dodatni amortizer a jedna je po visini zbog snajpera (ali je u ovom slucaju drvena ali to sad nije bitno)
Re: Toz-120
Posted: 01 Oct 2008, 22:06
by nobile157
Ali ovdje nema preklopnog kundaka, samo ručka koja je naknadno stavljena i koja se može skunuti. Inače, to je samo za filmove, nikakve koristi od puške bez kundaka.
Optika - original, za metak 7,62 x 39, nosač optike i prstenovi za optiku - sve original. U kožnoj futroli.
Ne to. Gumeni produžetak kundaka koji produžuje kundak, crne boje, od gume, cca 10 cm dugo. Nisam fotkao tada, nije bilo vremena.
Re: Toz-120
Posted: 01 Oct 2008, 22:50
by Mike_Torello
nobile157 wrote:Optika - original, za metak 7,62 x 39, nosač optike i prstenovi za optiku - sve original. U kožnoj futroli.
na ovo sam mislio sto je oznaceno plavo... nisam pitao jel ti nosac optike kao kod M76 da ga mozes skidati ili je fixni, ako je onaj koji se moze skidati kao na M76 pitam tko ti je montirao ono plavo na shemi, sto se fixina na pusku na sto se stavlja nosac sa optikom i prstenovima... jesi li to sam stavljao ili ti je puskar to stavljao?
Re: Toz-120
Posted: 01 Oct 2008, 22:55
by nobile157
Ja osobno, uz nadzor i stručnu pomoć majstora puškara pok. Ive Bilića iz Rokovaca. Montaža je bila čudna, sa velikim vijkom sa lijeve strane, tako da se mogla skinuti kad odviješ taj vijak. M 76 je modernija, s preklopom. Inače, morao sam skinuti komad drveta sa sanduka s lijeve strane, probušiti sanduk i urezati navoj za vijke, ali funkcioniralo je.
Re: Toz-120
Posted: 12 Oct 2008, 14:18
by nobile157
Motiv iz lova
Untitled-Scanned-138.jpg
Re: Toz-120
Posted: 04 Nov 2008, 14:17
by fricky
To sto ste gledali na netu su krizanici krizanaca divljih i domacih svinja koje su ipak vise skoro domaceg ponasanja i velicine naseg malo starijeg prascicam , i apsolutno nisu nimalo slicni nasim pravim divljim veprovima tako da ne postoji teoretska sansa da naseg vepra upiknete nozem, a one piteve bi veterinari sastavljali cijelo poslijepodne.
Lov se kod nas obavlja na malo "civiliziraniji" nacin , a ono je cisto divljastvo a da ne govorimo o zakonskom aspektu i drustvima za zastitu zivotinja.Luk i strijela su napokon dozvoljeni u HR po novom zakonu a to je ipak pravo umjece prikrasti se i pogoditi, pa nevjerujem da ce biti jako popularan kod nasih trbusastih lovaca sa snajperima :_))