Page 2 of 2
Re: kovanje - mali noz
Posted: 03 Oct 2008, 22:32
by stari-nakovanj
hehe..ovaj kojeg sam radio u tutorialu je otisel clanu koji se predstavlja JoZ@, a ostali su otisli na testiranje ili su u kovacnici u nekoj kutiji cekaju drsku koju buju dobili kad me pukne inspiracija.
testiranja su upravo u tijeku, a nadam se da ce u ponedjeljak biti neki filmic o zarenju za zaostala naprezanja i jedan mali slatki tutorial noza ove velicine ali sa drugacijim pristupom izrade bevela.
Re: kovanje - mali noz
Posted: 03 Oct 2008, 22:34
by stari-nakovanj
croblade wrote:stari-nakovanj wrote:recimo da mogu dva ovak mala u jednom danu skovat i toplinski obraditi.
I ja ću jednog dana kad narastem
Moram se ja uhvatit posla što prije...
samo naprijed...i vristi ako zapne.
Re: kovanje - mali noz
Posted: 11 Oct 2008, 20:37
by rubinho
@stari nakovanj a mogu i drugi
di nabaviti keramicku vunu, je li to uopce moguce?
Re: kovanje - mali noz
Posted: 11 Oct 2008, 21:31
by stari-nakovanj
rubinho wrote:@stari nakovanj a mogu i drugi
di nabaviti keramicku vunu, je li to uopce moguce?
http://www.tapiker.hr/project/home.aspx?grupacija=1
Re: kovanje - mali noz
Posted: 11 Oct 2008, 21:40
by rubinho
hvala, u ponedjeljak zovem da vidim koliko kosta
Re: kovanje - mali noz
Posted: 11 Oct 2008, 22:28
by stari-nakovanj
bala - 0,6 x 7 metara oko 1300 KN.
najmanja kolicina koju mozes uzeti je pola bale, ali ima raznih debljina i vrsta, pa mozes kombinirat da te i manje ispadne. gornja cijena je za 4cm debljine.
Re: kovanje - mali noz
Posted: 12 Oct 2008, 12:44
by nobile157
Re: kovanje - mali noz
Posted: 12 Oct 2008, 14:48
by stari-nakovanj
Pa radim jedne i druge, a kod ovog sam tak odlucio jer sam isao na neki nordijski/vikinski dizajn.
Eh sad, zasto su vikinzi radili takve drske? To ostaje tajna za sada… iako je moje misljenje da je glavni cilj bio stednja materijala.
A sto se cvrstoce tice, u pravu si. Medutim, pitanje je koliko ti ta cvrstoca treba jer ako se radi o nekom momentu di je vrh u ukljestenju, naprezanje pada sa udaljavanjem od vrha pa na drsci bude minimalno. Dakle, ako vrh uspije izdrzati, ostatak noza ce izdrzati sigurno i to uz minimalne deformacije.
Re: kovanje - mali noz
Posted: 12 Oct 2008, 16:23
by nobile157
J*** ga, ja sam konzervativan tip koji voli sve predimenzionirano, od viška ne boli glava. A ako pukne ručka, lakše je držati nož koji je full tang nego ovu malu žičicu
