Page 2 of 3
Re: Tvornica streljiva?
Posted: 08 Apr 2014, 21:30
by sjekira
timmy75 wrote:http://www.vecernji.hr/hrvatska/hrvatska-postaje-izvoznik-certificiranog-nato-streljiva-930939
Baš me interesira šta će biti od ovog.
to je prije svega pitanje nacionalne sigurnosti, i ovo je dugo visjelo u zraku.. iskreno čudi me da je ova nesposobnija od nesposobnih Vlada prepoznala taj problem, a opet da nije HS produkta možda i ne bi.
i da, aktualni Zakon o oružju je pitanje nacionalne sigurnosti, samo što je ona njime ugrožena a tko ga je predlagao (predlagala, pa poslana u Rusiju u diplomaciju) i ne čudi me
Re: Tvornica streljiva?
Posted: 09 Apr 2014, 19:43
by Iggy
Vojni 5.56 je za nijansu "ljući", ali ide bez problema i u granicama je dozvoljenog za taj kalibar jer je vrlo izvjesno da će ga netko puknuti iz "Običnog" 223 karabina.
Re: Tvornica streljiva?
Posted: 10 Apr 2014, 04:13
by jolly
Spinnaker wrote:
ako je vojna cijev testirana na 60000 nečega, ne znači da i metak toliko daje, nego su veće tolerancije kod vojnih pušaka i streljiva nego onih za lovačku/streljačku uporabu
Ovdje nije samo stvar u "testiranju cijevi" ili metka.
Naime, leziste metka je u dva navedena standarda je drugacije (nato i 223 rem), i zlijeb u cijevi vojnog oruzja na vecoj udaljenosti od grla zato jer je vojno zrno je nesto duze nego od 223 rem.
Zbog istog razloga je pocetak zlijeba na civilnom oruzju, malo blize grlu cijevi.
Ako se stavi vojni metak, u 223 rem, pusku, postoji mogucnost da zrno prije ispaljenja nalegne u zlijeb.
Onda, pak, da se progura to zrno kroz cijev, treba vise pocetne snage - to jest, tlakovi rastu i vise nego je predvidjeno.
Metak, naime, treba postici odredjenu brzinu, prije nego sto nalegne na zlijebove u cijevi.
Prva indikacija mogucih problema jest - problemi sa bravljenjem, odnosno tvrdo bravljenje zatvaraca, odnosno vidljivi tragovi zlijeba na metku (zrnu) kojeg se repetira iz lezista bez ispaljenja.
Naravno, kad govorimo o standardima i tolerancijama, i +/- mjerama, uvjek se moze desiti da ce tolerancije na odredjenom oruzju (223 rem), omoguciti normalno sjedanje metka (nato) u lezistu nakon bravljenja, ali uvijek postoji i druga mogucnost.
U svakom slucaju - iz navedenog razloga nije preporucljivo.
Inace, sto je zrno u lezistu blize pocetku zlijeba (ali ga ne dodiruje), u teoriji to povecava preciznost - sto je jedan od trikova reloadera, medjutim u nijednom trenutku zrno ne smije u lezistu dotaknuti zlijeb - jer moze doci do nezeljenih posljedica.
Re: Tvornica streljiva?
Posted: 10 Apr 2014, 07:58
by Hawk
Spinnaker wrote:jolly wrote:
Vojni NATO 5.56, nije isto sto i civilni 223. Vojni standard je testiran na pritisak 60.000 cup, a 223 rem na 50.000 cup.
Dakle vojni metak u ovom kalibru nije preporucljivo staviti u oruzje specificarno za 223 rem, radi vecih tlakova.
ako je vojna cijev testirana na 60000 nečega, ne znači da i metak toliko daje, nego su veće tolerancije kod vojnih pušaka i streljiva nego onih za lovačku/streljačku uporabu
ispucao sam par stotina komada 5.56 iz 223 remingtona i do sada nisam primjetio nikakve nus pojave na pušci i rasip na meti
Ispuca san i ja stotinjak komada...
Ništa neobično nisam primjetija, čak mi se čini da mi je vojni metak imao bolju grupu...
Re: Tvornica streljiva?
Posted: 10 Apr 2014, 08:39
by jolly
Hawk wrote:
Ništa neobično nisam primjetija, čak mi se čini da mi je vojni metak imao bolju grupu...
Lako moguce za bolju grupu, kao sto rekoh, zrno nato u lezistu od 223 rem - sjedne blize zlijebu, a to moze povecati preciznost.
Re: Tvornica streljiva?
Posted: 10 Apr 2014, 08:54
by Hawk
Re: Tvornica streljiva?
Posted: 10 Apr 2014, 09:05
by jolly
Hvala, Hawk!
Evo razlike u dimenzijama lezista metka.
Re: Tvornica streljiva?
Posted: 10 Apr 2014, 09:19
by jolly
Na gornjoj slici treba uociti problematicen razlike na: "N", "Q" i "R".
Koje stvaraju probleme.
Obrnuto koristenje streljiva moze se bez problema obaviti - dakle 223 rem uredno u leziste 5.56 nato moze na siguran nacin.
Kad vec spominjemo vojno streljivo, evo jos o 7.62x51:
Kod 308 win, i 7.62 nato je obrnuta situacija, ali iz istog razloga.
Dakle, 7.62 nato, moze bez problema u leziste 308 win. (obrnuto se ne preporuca)
Obzirom da u ovom slucaju zlijeb pocinje na vecoj udaljenosti od grla cijevi (kod 308 win), tada vojni 7.62 nece prouzrociti nepredvidjeni porast tlakova, ali to ce prouzrociti vjerojatno mali gubitak preciznosti kod koristenja vojnog streljiva.
Inace, indikacije prvelikih tlakova su:
Primarno da ozatvarac otezano brtvi (potreban je veca sila za okrenuti ga u zatvorenom polozaju) - sto doalzi uslijed tog jer zrno vec nalijeze na zlijeb.
Zatim, otisci zlijeba na zrnu neispaljenog metka.
Ako se puca, onda su znakovi pojacanih tlakova slijedeci:
Jaci trzaj,
Pucanje cahura na tanjem dijelu, ili deformacija cahura,
Zaglavljivanje cahura jer se napuhuju.
I na kraju: hitna medicinska intervencija... (maxilofacilarna kirurgija)
Re: Tvornica streljiva?
Posted: 10 Apr 2014, 10:10
by Spinnaker
jolly wrote:N
Ako se puca, onda su znakovi pojacanih tlakova slijedeci:
Jaci trzaj,
Pucanje cahura na tanjem dijelu, ili deformacija cahura,
Zaglavljivanje cahura jer se napuhuju.
srećom ni jedna pojava od gore navedenih nije zamiječena na mom oružju
ispočetka se je malo teže okretao zatvarač nakon ispaljenog hitca (i lovačkog i vojnog metaka), ali uz malo poliranja zatvarača je sve riješeno
Re: Tvornica streljiva?
Posted: 25 Jun 2022, 21:59
by jolly
U bosni se sire, mi jos nemamo pravu tvornicu streljiva.
https://www.poslovni.hr/regija/igman-tv ... ka-4333004
Re: Tvornica streljiva?
Posted: 26 Jun 2022, 20:29
by Mirok
Ma,mi imamo vremena....,a i nama se ništa ne isplati.....

Re: Tvornica streljiva?
Posted: 06 Jul 2022, 19:53
by AR15 fan
Pa i MORH redovito dobavlja od Igmana streljivo kad su najjeftiniji
Re: Tvornica streljiva?
Posted: 31 Aug 2022, 16:44
by Jednokratne
lov u mutnom
Re: Tvornica streljiva?
Posted: 02 Nov 2022, 15:09
by AR15 fan
Ne nego pravilo da najjeftinija ponuda u javnoj nabavi pobjeđuje na natječaju
Re: Tvornica streljiva?
Posted: 06 Mar 2024, 21:00
by timmy75
Re: Tvornica streljiva?
Posted: 06 Mar 2024, 21:16
by Mirok
Bilo i na vijestima maloprije.
Moči će se i ti problemi riješiti,ali treba pomoći država.
Re: Tvornica streljiva?
Posted: 06 Mar 2024, 22:01
by timmy75
Zanimljivo da Bosna ima i tvornicu kapisli (Pobeda Goražde), tvornicu baruta (Vitezit Vitez) i tvornicu streljiva (Igman Konjic).
Vitezit je nedavno kupio Zubak.
Kod nas (EU) bi bili i zeleni i ugljnično neutralni i ekolozi i bez prljavih industrija...
You gotta break a few eggs to make an omelette
Re: Tvornica streljiva?
Posted: 06 Mar 2024, 22:24
by Mirok
U konačnici će tražiti da i granate budu zelene , ekološki prihvatljive,ugljično neutralne...

Re: Tvornica streljiva?
Posted: 06 Mar 2024, 22:34
by Marin223
EU izgleda uporno pokušava bit primjer samodestruktivne tvorevine.
Amerika je u 21. stoljeću donjela: smartphone, društvene mreže, AI, autonomno vozilo, ...
EU je za to vrijeme donjela: regulativu punjača za smartphone, regulativu za društvene mreže, regulativu za AI, regulativu za autonomna vozila, regulativu za nutelu, regulativu za snagu usisivača, ...
Re: Tvornica streljiva?
Posted: 06 Mar 2024, 22:52
by Mirok
Ako ikada, sada je prilika za proizvodnju streljiva svih vrsta.
Potražnja velika,tržište osigurano,robe fali......