Page 2 of 2

Re: Slavia-cijev

Posted: 30 Nov 2021, 10:04
by Hawk
IB43 wrote:Da budem iskren. Ne poznajem situaciju u kojoj je lagana supersonična dijabola bolji izbor od subsonične teže dijabole.
Osim možda za snimiti YT video sa cool zvučnim efektom i visokim brojem na kronografu.
Pa eto, za početak, to ti je jedna situacija :A18:

Re: Slavia-cijev

Posted: 30 Nov 2021, 10:07
by IB43
Odabrao bih onu opciju sa kojom sam siguran da ću pogoditi. Oba kalibra će odraditi posao ako je pogodak dobar.

Re: Slavia-cijev

Posted: 30 Nov 2021, 11:03
by IB43
Kupi za tu zračnicu, ako je 5.5mm, nešto u 17-20gr težini. JSB (Predator), H&N. I ta zračnica će odjednom postati jača, preciznija i pouzdanija.
Malo vježbanja artillery hold i mogu magnum springerice postati precizne.

Ja sa svojom radim:
25m = 1cm grupe
50m = 2-3 cm grupe
100m = 5-7 cm grupe
150m = 10-15 cm grupe

Trebati će ti kvalitetna optika i nosač Ja koristim Hawke Sidewinder na Sportsmatch podesivom nosaču.

Unuka od 12g drži dalje od takve zračnice. Nije igračka u pitanju.
Na 25m lomi čelični hvatač dijabola, na 100m probija 1cm ivericu, toliko o snazi.

Re: Slavia-cijev

Posted: 30 Nov 2021, 14:36
by Darko11
IB43 wrote:Ja ispucavam teže dijabole 5.5mm JSB 18.13gr na 250 m/s (37J) i svejedno se se čuje kao .22LR. Klip radi buku.

Probijanje zvučnog zida dijabolama je marketing. Dijabole nisu predviđene za supersonični let. U praksi su takve dijabole nestabilne i neprecizne. Radi većeg otpora u supersoničnom i transoničnom letu brzo gube energiju.
Osim toga klip jače udara, radi nižeg protutlaka. Što za rezultat ima oštećenu optiku (ako se koristi) i brže oštećenje klipa i brtava.

Za jače zračnice idu teške dijabole ili slugovi.
Ne pravi samo klip buku kod nazvucnih u cal 177, nego prasak kao pucanj baruta se cuje ispred usta cijevi jer dijalbola na ustima cijevi ide brze od zvuka.Vrlo kratko ali dovoljno za ovaj efekt.Kad bi bilo tako onda drugi Hatsan u kalibru 5,5 mm bi pravio jednaku buku,ali on je puno tisi i nema tog praska tj pravog pucnja kao kod vatrenog oruzja.Ovaj u 5,5 mm kalibu se cuje samo tweng i nije razlog jaci udar klipa zbog lakse dijabole,ne.Znam da je u pitanju probijanje zvucnog zida tik ispred cijevi ,i totalno je drugaciji zvuk i od naj jaceg udara klipa kad opalis na prazno i puno bucniji.

Re: Slavia-cijev

Posted: 30 Nov 2021, 15:09
by jolly
Hatsan BT65 zracnica PCP u kalibu 6.35 bez prigusivaca ima pucanj jaci od Brno 2 - 22lr , cisto za uspredbu.

Re: Slavia-cijev

Posted: 30 Nov 2021, 15:23
by IB43
Znam da je probijanje zvučnog zida bučnije. Upozoravam na besmislenost te radnje sa dijabolama. Kao i prigušivača na springerici, kojega Hatsan 125 sniper verzija zaista ima (ne znam može li se kupiti i registrirati kod nas, prigušivači su zabranjeni). PCP je neka druga priča.

To su navlakuše za prodati proizvod.

I ja sam imam magnum springericu, Gamo Magnum.
Tko ih želi koristiti treba znati da su jako teške za artillery hold i precizno pucanje. I dovoljno snažne da su na 10m rikošeti opasni.
Trzaj je razoran za optiku, lomi vijke, pinove. I treba tome posvetiti pažnju.

Re: Slavia-cijev

Posted: 30 Nov 2021, 15:38
by Hawk
IB43 wrote:Kupi za tu zračnicu, ako je 5.5mm, nešto u 17-20gr težini.
Ne, nije 5,5 mm, nego samo 4,5 mm. Ove na 5,5 mm nemaju takvu brzinu diabole.
Neću jaču kupovat, pored dvije MK .22 LR i 223 Rem, do karabina mi ne triba više. Ova je samo za plinkanje.
IB43 wrote: Unuka od 12g drži dalje od takve zračnice. Nije igračka u pitanju..
Ne mogu unuka držat dalje, on puca samo u mom prisustvu, discipliniran je, imamo takav dogovor.
Osim toga, prije par godina pitao me kad će on moći pucati iz zračnice, a ja sam mu onako na brzinu odgovorija:
Kad je prerasteš. E pa došao je i taj dan, on stane kraj zračnice i kaže: Dido, evo prerasta san je, ajmo pucati.
I što sad drugo mogu?

Re: Slavia-cijev

Posted: 30 Nov 2021, 15:46
by Mirok
Možeš Hawk........naučiti didinoga diku pucati,gađati i rukovati sa oružjem :A25:

Re: Slavia-cijev

Posted: 30 Nov 2021, 15:51
by Darko11
jolly wrote:Hatsan BT65 zracnica PCP u kalibu 6.35 bez prigusivaca ima pucanj jaci od Brno 2 - 22lr , cisto za uspredbu.
Da,PCP je cist dokaz da nije buka klipa i da dijabola probija zvucni zid,makar i na kratko.

Re: Slavia-cijev

Posted: 30 Nov 2021, 15:56
by Hawk
Mirok wrote:Možeš Hawk........naučiti didinoga diku pucati,gađati i rukovati sa oružjem :A25:
Pa upravo to i radim. :lol: :lol:

Re: Slavia-cijev

Posted: 30 Nov 2021, 16:04
by IB43
Darko11 wrote:
jolly wrote:Hatsan BT65 zracnica PCP u kalibu 6.35 bez prigusivaca ima pucanj jaci od Brno 2 - 22lr , cisto za uspredbu.
Da,PCP je cist dokaz da nije buka klipa i da dijabola probija zvucni zid,makar i na kratko.
PCP koristi više zraka i taj pucanj je zaista posljedica nagle dekompresije zraka po izlasku dijabole iz cijevi. Prigušivač je napravi izrazito tihom. I kao takva je sastavni dio opreme za pest control u državama gdje je to dozvoljeno.

Kod springerice možeš imati i dizeling. Ako ima ulja, zapaliti će se kao u dizelskom motoru. Posljedica je još jači pucanj i brzina dijabole uz brže oštećenje puške i optike.

Re: Slavia-cijev

Posted: 30 Nov 2021, 18:04
by Darko11
IB43 wrote:
Darko11 wrote:
jolly wrote:Hatsan BT65 zracnica PCP u kalibu 6.35 bez prigusivaca ima pucanj jaci od Brno 2 - 22lr , cisto za uspredbu.
Da,PCP je cist dokaz da nije buka klipa i da dijabola probija zvucni zid,makar i na kratko.
PCP koristi više zraka i taj pucanj je zaista posljedica nagle dekompresije zraka po izlasku dijabole iz cijevi. Prigušivač je napravi izrazito tihom. I kao takva je sastavni dio opreme za pest control u državama gdje je to dozvoljeno.

Kod springerice možeš imati i dizeling. Ako ima ulja, zapaliti će se kao u dizelskom motoru. Posljedica je još jači pucanj i brzina dijabole uz brže oštećenje puške i optike.
U biti svaki prasak je poslijedica probijanja zvucnog zida.To radi ili zrno, ili barutni gasovi ili komprimirani zrak.Zato prigusivac koji usporava plinove i djeluje ali ne moze usporiti zrno.
Ja sam u Hatsan 125 namjerno sipao dizel gorivo iza dijabole,gruvalo je to dobro.

Re: Slavia-cijev

Posted: 30 Nov 2021, 18:10
by jolly
koja je svrha disela iza zrna?

Re: Slavia-cijev

Posted: 30 Nov 2021, 18:15
by Darko11
jolly wrote:koja je svrha disela iza zrna?
Pod kompresijom dizel gorivo se zapali i buum,kao puska na barut samo tdi :D .Dosta je jaca nego standardna zracnica.Sa dizelom je dijabola probila obe strane oluka, a bez dizela samo jednu.

Re: Slavia-cijev

Posted: 30 Nov 2021, 18:28
by jolly
kako ti je palo napamet!

Re: Slavia-cijev

Posted: 30 Nov 2021, 19:33
by Mirok
jolly wrote:kako ti je palo napamet!
A dizeling je na puno mjesta opisan.
Ja u svoju pušku to nikada ne bih stavljao.
Uništavaš si oružje.

Re: Slavia-cijev

Posted: 30 Nov 2021, 22:45
by Hawk
Mirok wrote:
jolly wrote:kako ti je palo napamet!
A dizeling je na puno mjesta opisan.
Ja u svoju pušku to nikada ne bih stavljao.
Uništavaš si oružje.
Al ti niko ne more prigovorit da ti cijev nije podmazana :A18:

Re: Slavia-cijev

Posted: 30 Nov 2021, 22:49
by Marin Bralic
Darko11 wrote:
jolly wrote:koja je svrha disela iza zrna?
Pod kompresijom dizel gorivo se zapali i buum,kao puska na barut samo tdi :D .Dosta je jaca nego standardna zracnica.Sa dizelom je dijabola probila obe strane oluka, a bez dizela samo jednu.
Mene samo zanima, da li se radilo o tvojem ili susjedovom oluku? :-)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Re: Slavia-cijev

Posted: 01 Dec 2021, 06:37
by Darko11
jolly wrote:kako ti je palo napamet!
Jednom sam ocistio cijev ,na ovom u 4,5 kalibru bilo je velikih problema sa ljepljenjem olova za cijev i ostalo je malo ulja nakon ciscenja u cijevi.Cuo se pucanj i svatio sam da je to princip dizel motora.Onda sam ja dolio jos dizela :D .Bio je to susjedov oluk.Ipak nisam bio zadovoljan sa snagom cak i nakon sipanja dizela, pa sam si kupio 22 lr.