Re: EU - ZABRANA OLOVNOG STRELJIVA
Posted: 06 Jul 2020, 11:29
Francuzi su već prije nekoliko godina zabranili olovo u ribolovu, koriste keramičke utege.
Da biti će gusto. Ova restrikcija koja ide prva će najviše utjecati na lovce koji koriste glatke cijevi, jer neće moći pucati s olovom nigdje u blizini vode. Ne znam jeli HLS uopće svjestan ovoga.Darko11 wrote:Bit ce gusto ako dodje do takvog zakona.Dakle sacmarice koje sada imate mogu o klin,ozlijebljene puske sa centralnim paljenjem tj karabini mogu koristiti monolitna zrna i tu ima neko rjesenje.Kako ce se ponasti pistolji,22 lr/wmr oruzje, zracne puske i oruzje na crni barut nije poznato, ali vjerovatno nikad nece imati stare performanse jer nema na vidiku adekvatne zamjene za olovo.
Monilitna zrna u lov su se pokazala dobra, skuplja, ali dobra. Lovci imaju rjesenje, sacma jos uvijek nije rjesena idealno u neolovnim varijantama.Barut wrote:Pa, mislim da se vlada neće značajno mijenjati, a oni bi trebali odgovoriti na ovo. A vlasnike oružja bi u ovom slučaju trebao zastupati HLS, jer ova odredba najviše pogađa lovce. Oni bi trebali vršiti pritisak na vlast da se glasa protiv ove odredbe. Ne znam jesu li uopće upoznati s ovim i kakav je njihov stav o tome?
Da, razumijem. Ja sam spomenuo HLS, zato što ova prva odedba za koju se glasa do srijede je ona koja zabranjuje olovo u lovu ako u lovištu ima ikakve vode, praktički ne bi smio ići u lov s olovom poslije kiše... Nakon ove odredbe će gurati onu da se olovo potpuno zabrani. Ali u pravu si da se protiv toga treba boriti sada, i spriječiti i ovu odredbu koja se odnosi na lovišta, a ne čekati da dođe na red ona odredba koja potpuno zabranjuje olovo. S tim se potpuno slažem, svi savezi i organizacije bi se trebali ujediniti oko ovog pitanja.jolly wrote:Monilitna zrna u lov su se pokazala dobra, skuplja, ali dobra. Lovci imaju rjesenje, sacma jos uvijek nije rjesena idealno u neolovnim varijantama.Barut wrote:Pa, mislim da se vlada neće značajno mijenjati, a oni bi trebali odgovoriti na ovo. A vlasnike oružja bi u ovom slučaju trebao zastupati HLS, jer ova odredba najviše pogađa lovce. Oni bi trebali vršiti pritisak na vlast da se glasa protiv ove odredbe. Ne znam jesu li uopće upoznati s ovim i kakav je njihov stav o tome?
Ali strijelci, koji pucaj stotine i tisuce ispaljenja!?
Trap, sa neolovnom sacmom, jel to uopce postoji?
Mali kalibar, neolovni, postoji, ali kakve su mu performanse?
itd...
Pomnozi sa sportskom potrosnjom municije kroz godinu, puta cijena, dok lovci pucaju malo - niti kutiju karabinske municije godisnje...
U zakljucku, potencijalna zabrana olovnog streljiva, negativno utjece na obje grupe korisnika oruzja, i na lovce i na strijelce.
Ne samo da je moguće nego se to i radi. Streljane se moraju redovno čistiti, najčešće jednom godišnje, ovisno koliko se puca. Streljane si ne mogu dozvoliti da se olovo gomila u beskonačnost. Onda bi se mijenjala kompozicija nasipa, a to bi utjecalo na sigurnost.Trapavi wrote:Na karabinskim i mk streljanama je još nekako i moguće prikupit olovna zrna na način da se zemlja ili što već je iza ukloni i prosije ili što već . Vjerovatno negdje po svijetu to i rade.
Pitanja:Barut wrote:moraju redovno čistiti, najčešće jednom godišnje, ovisno koliko se puca. Streljane si ne mogu dozvoliti da se olovo gomila u beskonačnost. Onda bi se mijenjala kompozicija nasipa, a to bi utjecalo na sigurnost.
Nisam upoznat sa propisom koji bi striktno govorio o obavezi čišćenja streljana od olova.jolly wrote:Pitanja:Barut wrote:moraju redovno čistiti, najčešće jednom godišnje, ovisno koliko se puca. Streljane si ne mogu dozvoliti da se olovo gomila u beskonačnost. Onda bi se mijenjala kompozicija nasipa, a to bi utjecalo na sigurnost.
1. koji propisi to nalazu? Zakon, clanak?
2. Na kojim streljanama kod nas se to radi?
3. Na kojim streljanama u svijetu se to radi?
Pa ne znam dali to rade ili su radili na Drenovi no ono bojevo brdo da ga tako nazovem ima metala više od rudnika bakra i olova.jolly wrote:Pitanja:Barut wrote:moraju redovno čistiti, najčešće jednom godišnje, ovisno koliko se puca. Streljane si ne mogu dozvoliti da se olovo gomila u beskonačnost. Onda bi se mijenjala kompozicija nasipa, a to bi utjecalo na sigurnost.
1. koji propisi to nalazu? Zakon, clanak?
2. Na kojim streljanama kod nas se to radi?
3. Na kojim streljanama u svijetu se to radi?
Pravilnik o civ. strelištima, članak 31. Nije propisan način održavanja jer to dosta ovisi o tipu streljane, ali hvatač zrna se mora održavati.jolly wrote:1. koji propisi to nalazu? Zakon, clanak?
G. Radmilović čisti svoju streljanu jednom godišnje i izvuče cca tonu olova. Čuo sam i da neki drugi prosijavaju nasip ali rijetko.jolly wrote:2. Na kojim streljanama kod nas se to radi?
Svakoj streljani na kojoj drže do sebe.jolly wrote:3. Na kojim streljanama u svijetu se to radi?
jesi siguran?AR15 fan wrote:Živio Norinco 1967. i čelično zrno 7.62x39 surplus
Mislim da sa time treba biti oprezan jer se to smatra pancirnim streljivom.AR15 fan wrote:Živio Norinco 1967. i čelično zrno 7.62x39 surplus