Page 3 of 5

Re: REGISTRACIJA ORUZJA NAKON NABAVKE

Posted: 15 Jan 2023, 23:20
by Stargazer
Mirok wrote:Napiši kako je tko tumačio i o kome pitanju se radilo ?
Članak 7. Nabava.

U novom zakonu je izmjenjeno.

U starijoj verziji je bilo ''Potvrdu izadje savez odnosno klub''.

U Zagrebu to tumače da ti je dovoljna potvrda od streljačkog kluba, tipa odeš u Las, učlaniš se i daju ti odma potvrdu i to je to.

U brodsko posavskoj mi je rečeno da potvrda mora biti od samoga saveza, odnosno krovne organizacije moga kluba. I klub mi nije htio izdati potvrdu dok nisam odradio jedno natjecanje da mi mogu ime staviti u bilten.

U trečoj postaji im je bilo svejedno šta im se donese, od saveza ili kluba.

Re: REGISTRACIJA ORUZJA NAKON NABAVKE

Posted: 15 Jan 2023, 23:25
by Mirok
I o tome se već pisalo.
Takva su tumačenja bila izrečena.
Čušpajz....

Re: REGISTRACIJA ORUZJA NAKON NABAVKE

Posted: 15 Jan 2023, 23:30
by Stargazer
Mirok wrote:I o tome se već pisalo.
Takva su tumačenja bila izrečena.
Čušpajz....
Isprike, nov sam na forumu, nisam pročitao večinu starih postova.

Re: REGISTRACIJA ORUZJA NAKON NABAVKE

Posted: 16 Jan 2023, 06:22
by jolly
Stargazer wrote: Isprike, nov sam na forumu, nisam pročitao večinu starih postova.
No problem.
ALi vjeruj mi, sve teme smo vec prosli. Sve....

Re: REGISTRACIJA ORUZJA NAKON NABAVKE

Posted: 10 Apr 2023, 20:26
by nijoe
Morao sam sad (četvrtak) u Zagrebu donijeti oružje na pregled, odnosno da gospođa tamo poslika. Koliko sam shvatio, to sve zato što nikad čuli za model oružja ili je prvi takav pištolj u RH. Blago meni kad imam istančan ukus.

Re: REGISTRACIJA ORUZJA NAKON NABAVKE

Posted: 10 Apr 2023, 20:38
by frulica
A koji pištolj je u pitanju ako nije tajna?

Re: REGISTRACIJA ORUZJA NAKON NABAVKE

Posted: 10 Apr 2023, 20:43
by Stargazer
nijoe wrote:Morao sam sad (četvrtak) u Zagrebu donijeti oružje na pregled, odnosno da gospođa tamo poslika. Koliko sam shvatio, to sve zato što nikad čuli za model oružja ili je prvi takav pištolj u RH. Blago meni kad imam istančan ukus.
To ti je normalno, te slike ce neko pogledat i rec ok, i sutra ce te nazvat i rec da dodes da ti upisu oruzje.

Re: REGISTRACIJA ORUZJA NAKON NABAVKE

Posted: 10 Apr 2023, 22:39
by nijoe
frulica wrote:A koji pištolj je u pitanju ako nije tajna?
Steyr l9 a1. Uz njega sam uvezao i HK P30, ali to nije trebalo donositi na policiju, pretpostavljam jer su upoznati s modelom.

Re: REGISTRACIJA ORUZJA NAKON NABAVKE

Posted: 10 Apr 2023, 23:48
by Mirok
nijoe wrote:
frulica wrote:A koji pištolj je u pitanju ako nije tajna?
Steyr l9 a1. Uz njega sam uvezao i HK P30, ali to nije trebalo donositi na policiju, pretpostavljam jer su upoznati s modelom.
Je li HK duga devetka?
I jesu li ih uopće radili u kojem drugom kalibru?

Re: REGISTRACIJA ORUZJA NAKON NABAVKE

Posted: 11 Apr 2023, 01:09
by nijoe
Mislim da p30 dolazi i u 40 s&w, hk 45 je praktički isti pištolj u. 45 acp.

Re: REGISTRACIJA ORUZJA NAKON NABAVKE

Posted: 04 Jun 2024, 19:06
by andrej
nijoe wrote:Morao sam sad (četvrtak) u Zagrebu donijeti oružje na pregled, odnosno da gospođa tamo poslika. Koliko sam shvatio, to sve zato što nikad čuli za model oružja ili je prvi takav pištolj u RH. Blago meni kad imam istančan ukus.
To se meni danas dogodilo, morali su ga uslikati i poslati slike jer ga nemaju u sistemu.

Malo mi je čudno da sam prvi koji je kupio Canik Rival-S

Re: REGISTRACIJA ORUZJA NAKON NABAVKE

Posted: 05 Jun 2024, 10:42
by Human
andrej wrote:
nijoe wrote:Morao sam sad (četvrtak) u Zagrebu donijeti oružje na pregled, odnosno da gospođa tamo poslika. Koliko sam shvatio, to sve zato što nikad čuli za model oružja ili je prvi takav pištolj u RH. Blago meni kad imam istančan ukus.
To se meni danas dogodilo, morali su ga uslikati i poslati slike jer ga nemaju u sistemu.

Malo mi je čudno da sam prvi koji je kupio Canik Rival-S
Meni je teta u policiji rekla da moram donijeti na pregled oružje ako kupim novo u dućanu, bez obzira jel netko već prije kupio takvo oružje. Rekla je da ne moram donositi oružje na pregled ako kupim od nekoga rabljeno jer je to već prije bilo na pregledu kad ga je prijašnji vlasnik (novog) kupio.

Ne znam jel to istina i jel to tako svuda, ali tako mi je rečeno.

Re: REGISTRACIJA ORUZJA NAKON NABAVKE

Posted: 05 Jun 2024, 10:47
by andrej
Ne znam za rabljeno ali za novo sam siguran da se mora odnijeti u MUP na pregled kod oružara.

I onda to teta na šalteru ubaci u sistem. Aako oružje nema šifru kada se radi oružani list onda se mora uslikati i poslati u centralu da ubace šifru. Tako sam ja to shvatio

Re: REGISTRACIJA ORUZJA NAKON NABAVKE

Posted: 05 Jun 2024, 11:01
by jolly
Svako oruzje mora biti pregledano od oruzara kod kupoprodaje, pa tako i polovno.
Jedan od razloga je da bi se utvrdila ispravnost oruzja, a ujedno i provjerili upisani podaci.

Re: REGISTRACIJA ORUZJA NAKON NABAVKE

Posted: 05 Jun 2024, 12:19
by Mirok
Moguće je da je sada tako.
Ja nikada,kod kupoprodaje oružja,nisam trebao donositi na registraciju.
Čak ni novo.
PU ZG

Re: REGISTRACIJA ORUZJA NAKON NABAVKE

Posted: 05 Jun 2024, 12:45
by jolly
ne znam je li tako jos uvijek, nakon 2018 godine.
Nakon 2018 godine bila je zamijena oruznih listova (odnosno upis na trajno), zapravo do 2023 (5 godina u isteku OL) i nakon tog, i tokom te izmjene u PU RIjeka nosilo se sve na prelged.
Ja nisam mogao sve odjednom pa sam u vise puta. :A00:

Re: REGISTRACIJA ORUZJA NAKON NABAVKE

Posted: 05 Jun 2024, 19:44
by Mirok
Na pregled sam morao nositi svo oružje prije 10 god,prije pet god,a na upisu na trajno ne.

Re: REGISTRACIJA ORUZJA NAKON NABAVKE

Posted: 06 Jun 2024, 06:19
by timmy75
Human wrote:
andrej wrote:
nijoe wrote:Morao sam sad (četvrtak) u Zagrebu donijeti oružje na pregled, odnosno da gospođa tamo poslika. Koliko sam shvatio, to sve zato što nikad čuli za model oružja ili je prvi takav pištolj u RH. Blago meni kad imam istančan ukus.
To se meni danas dogodilo, morali su ga uslikati i poslati slike jer ga nemaju u sistemu.

Malo mi je čudno da sam prvi koji je kupio Canik Rival-S
Meni je teta u policiji rekla da moram donijeti na pregled oružje ako kupim novo u dućanu, bez obzira jel netko već prije kupio takvo oružje. Rekla je da ne moram donositi oružje na pregled ako kupim od nekoga rabljeno jer je to već prije bilo na pregledu kad ga je prijašnji vlasnik (novog) kupio.

Ne znam jel to istina i jel to tako svuda, ali tako mi je rečeno.
Ovako je i kod mene

Re: REGISTRACIJA ORUZJA NAKON NABAVKE

Posted: 09 Sep 2024, 10:29
by KršniMeđed
Pozdrav
Prilikom registracije oružja sam imao poprilično neugodnu situaciju sa policajcima u postaji gdje su me doslovno provocirali radi nabave pištolja pitanjima " sta ce ti hs za lov", " to je tebi za pucat po feštama" i slično
Sad zanima me je li se još neko susreo sa sličnim situacijama ili je to neki njihov "test" osobe ?
Oružje sam na kraju normalno prijavio ali su mi rekli da će ubrzo doći u provjeru

Re: REGISTRACIJA ORUZJA NAKON NABAVKE

Posted: 09 Sep 2024, 11:03
by jolly
Takvih prica sam cuo, nikad dozivio.
Takvi "testovi" ne postoje. Nije dio procedure, imas pravilnik o policijskom postupanju dostupan na internetu. I procedura za izdavanje nabavne dozvole je striktno deifnirana.

Kad si dobio nabavnu dozvolu, time je svaka procedura obavljena.
Registracija oruzja je zadnja formalnost.

Decki su se malo nasalili, pogotovu ako su i sami iskusni lovci.
Od sve opreme koje imam, i svog oruzja kojeg imam lovacki pistolj za samilosni hitac mi najmanje treba.
Ako imaju iskustva, onda i oni to znaju.

Plus lovci imaju onu dobro poznatu reputaciju "naoruzana grupa ljudi koja kroz sumu ide do prve birtije".
Sta ce ti onda pistolj, nego za svadbe i feste.
Ali tu reputaciju lovci su nekako stekli, makar mozda starija generacija, ako ne vec mladja.

Ja se ne bih opterecivao s time. DObio si nabavnu, registrirao pistolj, uzivaj.
Ako dodju u provjeru, to imaju pravo, vodi racuna da je zakljucano u sefu, i odvojeno od municije.
Time ces biti na miru.

Na forumu imas struju i retoriku nekih clanova, da mozemo raditi sve sto nije striktno zabranjeno.
Pa tako ih ima koji tvrde da nigdje ne pise da oruzje u sefu mora biti odvojeno od municije. Reko bih da je ovo tocno, ali nije u duhu zakona i namjere zakonodavca. Prije bih rekao propust u zakonu.

I takav stav te moze dovesti u situaciju, da se objasnjavas oko tog sa slzbenicima na kontroli.

Moj savjet, za postupanje s oruzjem sa duznom paznjom, i dugogodisnje sretno posjedovanje oruzja bez trzavica, ne trebaju ti takvi problemi ni natezanje ni okapanje. Zato sto nema jedne recenice u nekom clanku zakona
Stavi sve u sef odvoji od streljiva, prazno, zakljucaj i na miru si.

Kad krenes u lov, brzo ces doci pod svakave utjecaje.
tu nemoj podlijeci, kad krenu takvi utjecaji.

Stariji lovci, "mentori", cesto imaju stav i nastup, "sta ce ti to" i "to ne mora" (obicno nisu procitali nista u zakonu, ali takvih je koliko hoces, a ni mladja generacija online skolovanih lovaca nije nesto bolja)

Papiri i oruzni list moraju biti uredni i dostupni.
Oruzje u sefu je zakljucano, prazno i odvojeno od streljiva.
U lov se ne ide bez dozvole za lov.
Puska u autu mora biti u futroli, odvojena od streljiva i prazna (a ne da je napunjena i bacena na zadnji sic)
I odstreljena divljac u autu mora biti sa papirima i potvrdom o porijeklu divljaci.
Visoka divljac se ne lovi sa elektornskim i nocnim optikama
Ako se tog svega budes drzao, nikad neces imati problema.

Ako popustis jebivjetarskim utjecajima, na probleme ces naletiti.
To ti je samo pitanje vremena.

Imam takvih primjera kolko hoces. sa 20 godina iskustva, clanstva i poznanstva u par lovackih drustava....