streljivo nakon prodaje oruzja
- Barut
- Časnički Namjesnik

- Posts: 753
- Joined: 17 Jan 2010, 16:20
- Location: Šibenik
- Has thanked: 1 time
- Contact:
streljivo nakon prodaje oruzja
Pa evo javljam se.sjekira wrote:Ti probaj, pa javi.Barut wrote:sjekira wrote: Fizičke osobe ne smiju prodavati streljivo. (tako kratko i jednostavno) Svi koji prodaju streljivo, a nemaju dozvolu za promet streljivo su u prekršaju.. a vjerojatno i u kaznenoj sferi, a radi toga se ne samo gubi oružje već i sloboda..
Na ovom forumu se svašta piše i uglavnom se suzdržavam.. taksativno, par stvari
1. Prodaja streljiva - Protuzakonito
2. Okviri sa više od 10 kom streljiva za PA - Protuzakonito
3. Pucanje "malokalibarkom po dvorištu" - Protuzakonito![]()
![]()
-Trenutno nisam u fazi prodaje nego u fazi kupovine streljiva, a kupujem ga od pravnih i fizičkih osoba.
-Spremnike sa više od 10 komada streljiva za PA imam
Šta još trebam da probam?
Sent from my iPad using Tapatalk Pro
The truth is hate to those who hate the truth.
- Barut
- Časnički Namjesnik

- Posts: 753
- Joined: 17 Jan 2010, 16:20
- Location: Šibenik
- Has thanked: 1 time
- Contact:
Re: streljivo nakon prodaje oruzja
Ne znam gdje je tu siva zona? Svako ima pravo prodati streljivo koje posjeduje, osim streljiva napunjenog za vlastite potrebe, nikakva evidencija nije potrebna. To streljivo je već evidentirano kada je prvi put prodano.sjekira wrote:točno... prodaja preko njuškala je u najmanju ruku u sivoj zoni.. Trgovine su s razlogom ovlaštene za promet streljivom i zato vode evidenciju o prodanom streljivu.. koju evidenciju vode Ante i Mate na njuškalu.. jako sklisko područje kojim se na sreću MUP ne bavi.Mike_Torello wrote:i sta onda sa streljivom nakon prodaje oruzja? predati u PU/PP? Dati na unistavanje? Sta sa streljivom koje si legalno kupio ali ti ne odgovara iz nekog razloga? Njuskalo je puno streljiva na prodaju, imaocu vazeceg OL. Od kad je to zabranjeno/protuzakonito?sjekira wrote:Fizičke osobe ne smiju prodavati streljivo. (tako kratko i jednostavno) Svi koji prodaju streljivo, a nemaju dozvolu za promet streljivo su u prekršaju.. a vjerojatno i u kaznenoj sferi, a radi toga se ne samo gubi oružje već i sloboda..
Na ovom forumu se svašta piše i uglavnom se suzdržavam.. taksativno, par stvari
1. Prodaja streljiva - Protuzakonito
2. Okviri sa više od 10 kom streljiva za PA - Protuzakonito
3. Pucanje "malokalibarkom po dvorištu" - Protuzakonito
Moj PA pistolj prima 15 i 19kom u spremnik...
Sent from my iPad using Tapatalk Pro
The truth is hate to those who hate the truth.
Re: streljivo nakon prodaje oruzja
Opet... za to se pišu kaznene prijave i oduzima oružje instant, a ti se pravi i dalje pametan
https://www.zadarskilist.hr/clanci/2211 ... niku-zadra
za više obrati se najbližoj policijskoj postaji
https://www.zadarskilist.hr/clanci/2211 ... niku-zadra
za više obrati se najbližoj policijskoj postaji
Re: streljivo nakon prodaje oruzja
Kako każe Sjekira.....da.
A tko ima spremnik za više od 10 kom za dugo PA i misli da je u pravu.....nemam riječi!
A tko ima spremnik za više od 10 kom za dugo PA i misli da je u pravu.....nemam riječi!
- Barut
- Časnički Namjesnik

- Posts: 753
- Joined: 17 Jan 2010, 16:20
- Location: Šibenik
- Has thanked: 1 time
- Contact:
Re: streljivo nakon prodaje oruzja
Tko je spomenuo dugo? Ja nemam niti jedan komad dugog PA oružja. Moj komentar se odnosi na kategoričku izjavu da su svi spremnici za PA kapaciteta preko 10 metaka zabranjeni.Mirok wrote:Kako każe Sjekira.....da.
A tko ima spremnik za više od 10 kom za dugo PA i misli da je u pravu.....nemam riječi!
Sent from my iPad using Tapatalk Pro
The truth is hate to those who hate the truth.
- Barut
- Časnički Namjesnik

- Posts: 753
- Joined: 17 Jan 2010, 16:20
- Location: Šibenik
- Has thanked: 1 time
- Contact:
Re: streljivo nakon prodaje oruzja
Ali za što? Kaznena prijava može biti za različita kaznena djela. Ilegalno nabavljeno streljivo, streljivo koje je nabavila neovlaštena osoba (nema OL), neovlaštena prodaja osobi koja to streljivo ne može legalno posjedovati, prodaja streljiva namjenjenog za počinjenje kaznenog djela...sjekira wrote:Barut wrote: Sent from my iPad using Tapatalk Pro
Opet... za to se pišu kaznene prijave i oduzima oružje instant, a ti se pravi i dalje pametan
https://www.zadarskilist.hr/clanci/2211 ... niku-zadra
za više obrati se najbližoj policijskoj postaji
Ta prijava može biti za razna kaznena djela. Ali ono što sigurno nije, a to je da je ovlaštena osoba A (osoba s važećim oružnim listom) svoje legalno nabavljeno streljivo prodala ovlaštenoj osobi B (s važećim OL) koja je planirala to streljivo koristiti u zakonite svrhe, kao npr. vježbe gađanja na streljani.
Iz tog novinskog napisa se ne može izvući previše korisnih informacija. Ja bih izdvojio ovo:
Ono što se može izvući iz članka jest da se radilo o nekoj vrsti šverca streljiva iz vojnih skladišta, i preprodaje istoga, osobama od kojih neke vjerojatno nisu bile ovlaštene posjedovati ga.Zadarski List wrote: Šestoricu muškaraca, među njima i tri vojne osobe, zadarska policija kazneno je prijavila zbog nedozvoljenog posjedovanja, izrade i nabavljanja oružja i eksplozivnih tvari, a vezano za istragu o vojnim pilotima koji su u vojnom helikopteru navodno prevozili švercera oružja.
Sent from my iPad using Tapatalk Pro
The truth is hate to those who hate the truth.
- Barut
- Časnički Namjesnik

- Posts: 753
- Joined: 17 Jan 2010, 16:20
- Location: Šibenik
- Has thanked: 1 time
- Contact:
streljivo nakon prodaje oruzja
Kaznene prijave?? Ne. Nisi u pravu.sjekira wrote:čl. 46 Zakona o oružju.. za to se pišu kaznene prijave
Članak 46. nije ni prekršajna, a kamoli kaznena odredba. Taj članak navodi da se isprave i oružje oduzimaju onima koji prestanu ispunjavati uvjete za držanje oružja, npr. zdravlje, nekažnjavanost, posjedovanje odgovarajućeg spremišta, opravdani razlog (lov, streljaštvo...) itd. Između ostalog, uvjet je i "neposjedovanje" spremnika kapaciteta većeg od 10/20 metaka. Dakle, dok god posjeduješ takav spremnik ne zadovoljavaš uvjet za držanje oružja. Ali to ne znači da je sam spremnik zakonom zabranjen. Da ilustriram na primjeru: oružje se oduzima ako se na primjer prestaneš baviti lovom, ali to ne znači da je sam prestanak bavljenja lovom zakonom zabranjen, ili čak kažnjiv.
To je upravo način na koji je zakonodavac odlučio implementirati EU direktivu 853. Ne na način da se spremnici zabrane, nego na način da se to uvrsti u uvjete za držanje oružja.
(ono što jeste zabranjeno je umetanje takvog spremnika u PA oružje jer se time to oružje svrstava u A kategoriju)
Sent from my iPad using Tapatalk Pro
The truth is hate to those who hate the truth.
Re: streljivo nakon prodaje oruzja
Do sada sam se suzdrzavao od komentiranja no vidim daje rasprava uzela maha pa da postavim jedno pitanje...
Ne bi li mail sa upitom oko ove teme poslan na adresu PU ili MUPa rijesio nedoumice i dao odgovor crno na bijelo?
Ne bi li mail sa upitom oko ove teme poslan na adresu PU ili MUPa rijesio nedoumice i dao odgovor crno na bijelo?
- Barut
- Časnički Namjesnik

- Posts: 753
- Joined: 17 Jan 2010, 16:20
- Location: Šibenik
- Has thanked: 1 time
- Contact:
Re: streljivo nakon prodaje oruzja
Bez brige Mraz, to je već u postupku.
Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
The truth is hate to those who hate the truth.
Re: streljivo nakon prodaje oruzja
Ja sam malo glup, ne razumijem kako PA oruzje sa spremnikom od 20 metaka ide pod kat. B a umetanjem spremnika od 30 metaka postaje kat A.Barut wrote: (ono što jeste zabranjeno je umetanje takvog spremnika u PA oružje jer se time to oružje svrstava u A kategoriju)
Ima tu i drugih detalja, ako je nesto do jucer bilo legalno i dozvoljno a zatim se to nesto novim zakonom stavi u ilegalno i nedozvoljeno tada u svakon normalnoj drzavi zakondovac po trzisnoj cijeni otkupi opremu koja je postala problem.
I ono trece sto se godnima lomi sa supljom birokracijom je cinjenica da niti jedan komad opreme koji se nalazi u slobodnoj prodaji na podrucju EU na moze biti kod nas svrstan pod zabranjeno ili ilegalno !
Yes or NO ?????
Nemoguće je Nemoguće
- jolly
- Cinker - bojna

- Posts: 7776
- Joined: 26 Feb 2012, 13:10
- Has thanked: 9 times
- Been thanked: 17 times
Re: streljivo nakon prodaje oruzja
No!lex-lutor wrote:Barut wrote: I ono trece sto se godnima lomi sa supljom birokracijom je cinjenica da niti jedan komad opreme koji se nalazi u slobodnoj prodaji na podrucju EU na moze biti kod nas svrstan pod zabranjeno ili ilegalno !
Yes or NO ?????
Mislim da takav reciprocitet ne postoji.
Recimo negdje su prigusivaci dozvoljeni, kod nas nisu. Ne mozes ga imati.
Odnosno kod nas mozes imat legalno pistolj 9x19, ali s njim ne mozes ici u Italiju, recimo, na natjecanje
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
- Barut
- Časnički Namjesnik

- Posts: 753
- Joined: 17 Jan 2010, 16:20
- Location: Šibenik
- Has thanked: 1 time
- Contact:
Re: streljivo nakon prodaje oruzja
Pa lako. Isto kao da si otpilao cijev na duljinu kraću od dozvoljene, tom modifikacijom si oružje prebacio iz B u A kategoriju. Isto to možeš napraviti umetanjem spremnika.lex-lutor wrote:Ja sam malo glup, ne razumijem kako PA oruzje sa spremnikom od 20 metaka ide pod kat. B a umetanjem spremnika od 30 metaka postaje kat A.
To je upravo poanta. Oni su željeli to zabraniti bez da se moraju baviti otkupom. Zato i nije zabranjeno ali ga opet ne možeš koristiti.lex-lutor wrote: Ima tu i drugih detalja, ako je nesto do jucer bilo legalno i dozvoljno a zatim se to nesto novim zakonom stavi u ilegalno i nedozvoljeno tada u svakon normalnoj drzavi zakondovac po trzisnoj cijeni otkupi opremu koja je postala problem.
Opet, zato i nije zabranjen.lex-lutor wrote: I ono trece sto se godnima lomi sa supljom birokracijom je cinjenica da niti jedan komad opreme koji se nalazi u slobodnoj prodaji na podrucju EU na moze biti kod nas svrstan pod zabranjeno ili ilegalno !
1) zabranjeno korištenje, jer ga ne smiješ umetnuti u oružje.
2) još su stavili da ako ga imaš u posjedu nemaš uvjet za držanje oružja.
To zapravo znači da ga možeš legalno imati, ali samo ako ne posjeduješ oružje!
Tako da ipak nije zabranjen i ne moraju ih otkupljivati niti ganjati ljude koji ih imaju.
Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
The truth is hate to those who hate the truth.
Re: streljivo nakon prodaje oruzja
Nevjerovatno, ljudska glupost stvarno nema granica,,,, znaci celicni ormari i posebne prostorije gube svoju funkciju radi toga sto neka osoba posjeduje komad zeljeza ili plastike koji sam za sebe nema funkciju...koji genije je to smislio ?Barut wrote:
2) još su stavili da ako ga imaš u posjedu nemaš uvjet za držanje oružja.
Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Nemoguće je Nemoguće
Re: streljivo nakon prodaje oruzja
[quote="jolly"]
Recimo negdje su prigusivaci dozvoljeni, kod nas nisu. Ne mozes ga imati.
U pravilu mislim da nigdje u EU ne mozes kupiti prigusivac bez dozvole, ali nisam ziher 100% ??
Odnosno kod nas mozes imat legalno pistolj 9x19, ali s njim ne mozes ici u Italiju, recimo, na natjecanje
Tu znam da je bilo problema i oko slanja oruzja u tom kalibru na servis, posebna dozvola i slicno .....
Recimo negdje su prigusivaci dozvoljeni, kod nas nisu. Ne mozes ga imati.
U pravilu mislim da nigdje u EU ne mozes kupiti prigusivac bez dozvole, ali nisam ziher 100% ??
Odnosno kod nas mozes imat legalno pistolj 9x19, ali s njim ne mozes ici u Italiju, recimo, na natjecanje
Tu znam da je bilo problema i oko slanja oruzja u tom kalibru na servis, posebna dozvola i slicno .....
Nemoguće je Nemoguće
- Barut
- Časnički Namjesnik

- Posts: 753
- Joined: 17 Jan 2010, 16:20
- Location: Šibenik
- Has thanked: 1 time
- Contact:
Re: streljivo nakon prodaje oruzja
"Geniji" iz Brisela naravno. Naši su samo prepisali ono što piše u direktivi. Još jedna zanimljivost je to što je umetanje spremnika kapaciteta 10/20 metaka je zabranjena samo za PA oružje, ali zato gubiš uvjet ako imaš spremnik veći od 10 metaka za REPETIRAJUĆU pušku!lex-lutor wrote:Nevjerovatno, ljudska glupost stvarno nema granica,,,, znaci celicni ormari i posebne prostorije gube svoju funkciju radi toga sto neka osoba posjeduje komad zeljeza ili plastike koji sam za sebe nema funkciju...koji genije je to smislio ?Barut wrote:
2) još su stavili da ako ga imaš u posjedu nemaš uvjet za držanje oružja.
Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
The truth is hate to those who hate the truth.
- jolly
- Cinker - bojna

- Posts: 7776
- Joined: 26 Feb 2012, 13:10
- Has thanked: 9 times
- Been thanked: 17 times
Re: streljivo nakon prodaje oruzja
ja samo cekam da vidim kad ce neko da montira nedefinirani redenik na PA pusku, 50 komada... 
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
- Mike_Torello
- Fleet Admiral

- Posts: 6681
- Joined: 30 Mar 2008, 20:55
- Location: Zagreb
Re: streljivo nakon prodaje oruzja
tko je ista pricao o kupovini bez dozvole? prica se o tome da ga negdje u EU mozes kupiti legalno (pa koji god da je postupak) negdje ne mozes jer je skroz ilegalan, kao kod nas.lex-lutor wrote:jolly wrote:
Recimo negdje su prigusivaci dozvoljeni, kod nas nisu. Ne mozes ga imati.
U pravilu mislim da nigdje u EU ne mozes kupiti prigusivac bez dozvole, ali nisam ziher 100% ??
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"
Re: streljivo nakon prodaje oruzja
u Austriji su u slobodnoj nabavi...lex-lutor wrote:jolly wrote:
Recimo negdje su prigusivaci dozvoljeni, kod nas nisu. Ne mozes ga imati.
U pravilu mislim da nigdje u EU ne mozes kupiti prigusivac bez dozvole, ali nisam ziher 100% ??
Odnosno kod nas mozes imat legalno pistolj 9x19, ali s njim ne mozes ici u Italiju, recimo, na natjecanje
Tu znam da je bilo problema i oko slanja oruzja u tom kalibru na servis, posebna dozvola i slicno .....
Re: streljivo nakon prodaje oruzja
Netočno,Zakon u čl46,st2 kaže da ne smiješ posjedovati spremnik nedozvoljenog kapaciteta(više od 20 kratko,10 dugo),koji se može umetnuti u oružje.Barut wrote:Kaznene prijave?? Ne. Nisi u pravu.sjekira wrote:čl. 46 Zakona o oružju.. za to se pišu kaznene prijave
Članak 46. nije ni prekršajna, a kamoli kaznena odredba. Taj članak navodi da se isprave i oružje oduzimaju onima koji prestanu ispunjavati uvjete za držanje oružja, npr. zdravlje, nekažnjavanost, posjedovanje odgovarajućeg spremišta, opravdani razlog (lov, streljaštvo...) itd. Između ostalog, uvjet je i "neposjedovanje" spremnika kapaciteta većeg od 10/20 metaka. Dakle, dok god posjeduješ takav spremnik ne zadovoljavaš uvjet za držanje oružja. Ali to ne znači da je sam spremnik zakonom zabranjen. Da ilustriram na primjeru: oružje se oduzima ako se na primjer prestaneš baviti lovom, ali to ne znači da je sam prestanak bavljenja lovom zakonom zabranjen, ili čak kažnjiv.
To je upravo način na koji je zakonodavac odlučio implementirati EU direktivu 853. Ne na način da se spremnici zabrane, nego na način da se to uvrsti u uvjete za držanje oružja.
(ono što jeste zabranjeno je umetanje takvog spremnika u PA oružje jer se time to oružje svrstava u A kategoriju)
Sent from my iPad using Tapatalk Pro
Ako ga samoga posjeduješ,oduzima se isprave o oružju ,oružje i streljivo.
Who is online
Users browsing this forum: Google [Bot] and 1 guest




