Page 4 of 7
streljivo nakon prodaje oruzja
Posted: 10 Jul 2020, 02:48
by Barut
sjekira wrote:
Ti probaj, pa javi.
Pa evo javljam se.

-Trenutno nisam u fazi prodaje nego u fazi kupovine streljiva, a kupujem ga od pravnih i fizičkih osoba.
-Spremnike sa više od 10 komada streljiva za PA imam
Šta još trebam da probam?
Sent from my iPad using Tapatalk Pro
Re: streljivo nakon prodaje oruzja
Posted: 10 Jul 2020, 03:11
by Barut
sjekira wrote:Mike_Torello wrote:sjekira wrote:Fizičke osobe ne smiju prodavati streljivo. (tako kratko i jednostavno) Svi koji prodaju streljivo, a nemaju dozvolu za promet streljivo su u prekršaju.. a vjerojatno i u kaznenoj sferi, a radi toga se ne samo gubi oružje već i sloboda..
Na ovom forumu se svašta piše i uglavnom se suzdržavam.. taksativno, par stvari
1. Prodaja streljiva - Protuzakonito
2. Okviri sa više od 10 kom streljiva za PA - Protuzakonito
3. Pucanje "malokalibarkom po dvorištu" - Protuzakonito
i sta onda sa streljivom nakon prodaje oruzja? predati u PU/PP? Dati na unistavanje? Sta sa streljivom koje si legalno kupio ali ti ne odgovara iz nekog razloga? Njuskalo je puno streljiva na prodaju, imaocu vazeceg OL. Od kad je to zabranjeno/protuzakonito?
Moj PA pistolj prima 15 i 19kom u spremnik...
točno... prodaja preko njuškala je u najmanju ruku u sivoj zoni.. Trgovine su s razlogom ovlaštene za promet streljivom i zato vode evidenciju o prodanom streljivu.. koju evidenciju vode Ante i Mate na njuškalu.. jako sklisko područje kojim se na sreću MUP ne bavi.
Ne znam gdje je tu siva zona? Svako ima pravo prodati streljivo koje posjeduje, osim streljiva napunjenog za vlastite potrebe, nikakva evidencija nije potrebna. To streljivo je već evidentirano kada je prvi put prodano.
Sent from my iPad using Tapatalk Pro
Re: streljivo nakon prodaje oruzja
Posted: 10 Jul 2020, 13:40
by sjekira
Imaš li ti odobrenje za promet streljivom?
Re: streljivo nakon prodaje oruzja
Posted: 10 Jul 2020, 13:46
by sjekira
Opet... za to se pišu kaznene prijave i oduzima oružje instant, a ti se pravi i dalje pametan
https://www.zadarskilist.hr/clanci/2211 ... niku-zadra
za više obrati se najbližoj policijskoj postaji
Re: streljivo nakon prodaje oruzja
Posted: 10 Jul 2020, 16:23
by Mirok
Kako każe Sjekira.....da.
A tko ima spremnik za više od 10 kom za dugo PA i misli da je u pravu.....nemam riječi!
Re: streljivo nakon prodaje oruzja
Posted: 10 Jul 2020, 23:47
by Barut
Mirok wrote:Kako każe Sjekira.....da.
A tko ima spremnik za više od 10 kom za dugo PA i misli da je u pravu.....nemam riječi!
Tko je spomenuo dugo? Ja nemam niti jedan komad dugog PA oružja. Moj komentar se odnosi na kategoričku izjavu da su svi spremnici za PA kapaciteta preko 10 metaka zabranjeni.
Sent from my iPad using Tapatalk Pro
Re: streljivo nakon prodaje oruzja
Posted: 11 Jul 2020, 00:09
by Barut
Ali za što? Kaznena prijava može biti za različita kaznena djela. Ilegalno nabavljeno streljivo, streljivo koje je nabavila neovlaštena osoba (nema OL), neovlaštena prodaja osobi koja to streljivo ne može legalno posjedovati, prodaja streljiva namjenjenog za počinjenje kaznenog djela...
Ta prijava može biti za razna kaznena djela. Ali ono što sigurno nije, a to je da je ovlaštena osoba A (osoba s važećim oružnim listom) svoje legalno nabavljeno streljivo prodala ovlaštenoj osobi B (s važećim OL) koja je planirala to streljivo koristiti u zakonite svrhe, kao npr. vježbe gađanja na streljani.
Iz tog novinskog napisa se ne može izvući previše korisnih informacija. Ja bih izdvojio ovo:
Zadarski List wrote: Šestoricu muškaraca, među njima i tri vojne osobe, zadarska policija kazneno je prijavila zbog nedozvoljenog posjedovanja, izrade i nabavljanja oružja i eksplozivnih tvari, a vezano za istragu o vojnim pilotima koji su u vojnom helikopteru navodno prevozili švercera oružja.
Ono što se može izvući iz članka jest da se radilo o nekoj vrsti šverca streljiva iz vojnih skladišta, i preprodaje istoga, osobama od kojih neke vjerojatno nisu bile ovlaštene posjedovati ga.
Sent from my iPad using Tapatalk Pro
streljivo nakon prodaje oruzja
Posted: 11 Jul 2020, 02:28
by Barut
sjekira wrote:čl. 46 Zakona o oružju.. za to se pišu kaznene prijave
Kaznene prijave?? Ne. Nisi u pravu.
Članak 46. nije ni prekršajna, a kamoli kaznena odredba. Taj članak navodi da se isprave i oružje oduzimaju onima koji prestanu ispunjavati uvjete za držanje oružja, npr. zdravlje, nekažnjavanost, posjedovanje odgovarajućeg spremišta, opravdani razlog (lov, streljaštvo...) itd. Između ostalog, uvjet je i "neposjedovanje" spremnika kapaciteta većeg od 10/20 metaka. Dakle, dok god posjeduješ takav spremnik ne zadovoljavaš uvjet za držanje oružja. Ali to ne znači da je sam spremnik zakonom zabranjen. Da ilustriram na primjeru: oružje se oduzima ako se na primjer prestaneš baviti lovom, ali to ne znači da je sam prestanak bavljenja lovom zakonom zabranjen, ili čak kažnjiv.

To je upravo način na koji je zakonodavac odlučio implementirati EU direktivu 853. Ne na način da se spremnici zabrane, nego na način da se to uvrsti u uvjete za držanje oružja.
(ono što jeste zabranjeno je umetanje takvog spremnika u PA oružje jer se time to oružje svrstava u A kategoriju)
Sent from my iPad using Tapatalk Pro
Re: streljivo nakon prodaje oruzja
Posted: 11 Jul 2020, 07:59
by Mraz
Do sada sam se suzdrzavao od komentiranja no vidim daje rasprava uzela maha pa da postavim jedno pitanje...
Ne bi li mail sa upitom oko ove teme poslan na adresu PU ili MUPa rijesio nedoumice i dao odgovor crno na bijelo?
Re: streljivo nakon prodaje oruzja
Posted: 11 Jul 2020, 13:04
by Barut
Bez brige Mraz, to je već u postupku.
Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Re: streljivo nakon prodaje oruzja
Posted: 11 Jul 2020, 14:41
by lex-lutor
Barut wrote:
(ono što jeste zabranjeno je umetanje takvog spremnika u PA oružje jer se time to oružje svrstava u A kategoriju)
Ja sam malo glup, ne razumijem kako PA oruzje sa spremnikom od 20 metaka ide pod kat. B a umetanjem spremnika od 30 metaka postaje kat A.
Ima tu i drugih detalja, ako je nesto do jucer bilo legalno i dozvoljno a zatim se to nesto novim zakonom stavi u ilegalno i nedozvoljeno tada u svakon normalnoj drzavi zakondovac po trzisnoj cijeni otkupi opremu koja je postala problem.
I ono trece sto se godnima lomi sa supljom birokracijom je cinjenica da niti jedan komad opreme koji se nalazi u slobodnoj prodaji na podrucju EU na moze biti kod nas svrstan pod zabranjeno ili ilegalno !
Yes or NO ?????
Re: streljivo nakon prodaje oruzja
Posted: 11 Jul 2020, 14:49
by jolly
lex-lutor wrote:Barut wrote:
I ono trece sto se godnima lomi sa supljom birokracijom je cinjenica da niti jedan komad opreme koji se nalazi u slobodnoj prodaji na podrucju EU na moze biti kod nas svrstan pod zabranjeno ili ilegalno !
Yes or NO ?????
No!
Mislim da takav reciprocitet ne postoji.
Recimo negdje su prigusivaci dozvoljeni, kod nas nisu. Ne mozes ga imati.
Odnosno kod nas mozes imat legalno pistolj 9x19, ali s njim ne mozes ici u Italiju, recimo, na natjecanje
Re: streljivo nakon prodaje oruzja
Posted: 11 Jul 2020, 15:18
by Barut
lex-lutor wrote:Ja sam malo glup, ne razumijem kako PA oruzje sa spremnikom od 20 metaka ide pod kat. B a umetanjem spremnika od 30 metaka postaje kat A.
Pa lako. Isto kao da si otpilao cijev na duljinu kraću od dozvoljene, tom modifikacijom si oružje prebacio iz B u A kategoriju. Isto to možeš napraviti umetanjem spremnika.
lex-lutor wrote: Ima tu i drugih detalja, ako je nesto do jucer bilo legalno i dozvoljno a zatim se to nesto novim zakonom stavi u ilegalno i nedozvoljeno tada u svakon normalnoj drzavi zakondovac po trzisnoj cijeni otkupi opremu koja je postala problem.
To je upravo poanta. Oni su željeli to zabraniti bez da se moraju baviti otkupom. Zato i nije zabranjeno ali ga opet ne možeš koristiti.
lex-lutor wrote: I ono trece sto se godnima lomi sa supljom birokracijom je cinjenica da niti jedan komad opreme koji se nalazi u slobodnoj prodaji na podrucju EU na moze biti kod nas svrstan pod zabranjeno ili ilegalno !
Opet, zato i nije zabranjen.
1) zabranjeno korištenje, jer ga ne smiješ umetnuti u oružje.
2) još su stavili da ako ga imaš u posjedu nemaš uvjet za držanje oružja.
To zapravo znači da ga možeš legalno imati, ali samo ako ne posjeduješ oružje!

Tako da ipak nije zabranjen i ne moraju ih otkupljivati niti ganjati ljude koji ih imaju.
Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Re: streljivo nakon prodaje oruzja
Posted: 11 Jul 2020, 17:25
by lex-lutor
Barut wrote:
2) još su stavili da ako ga imaš u posjedu nemaš uvjet za držanje oružja.
Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Nevjerovatno, ljudska glupost stvarno nema granica,,,, znaci celicni ormari i posebne prostorije gube svoju funkciju radi toga sto neka osoba posjeduje komad zeljeza ili plastike koji sam za sebe nema funkciju...koji genije je to smislio ?
Re: streljivo nakon prodaje oruzja
Posted: 11 Jul 2020, 17:30
by lex-lutor
[quote="jolly"]
Recimo negdje su prigusivaci dozvoljeni, kod nas nisu. Ne mozes ga imati.
U pravilu mislim da nigdje u EU ne mozes kupiti prigusivac bez dozvole, ali nisam ziher 100% ??
Odnosno kod nas mozes imat legalno pistolj 9x19, ali s njim ne mozes ici u Italiju, recimo, na natjecanje
Tu znam da je bilo problema i oko slanja oruzja u tom kalibru na servis, posebna dozvola i slicno .....
Re: streljivo nakon prodaje oruzja
Posted: 11 Jul 2020, 18:06
by Barut
lex-lutor wrote:Barut wrote:
2) još su stavili da ako ga imaš u posjedu nemaš uvjet za držanje oružja.
Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Nevjerovatno, ljudska glupost stvarno nema granica,,,, znaci celicni ormari i posebne prostorije gube svoju funkciju radi toga sto neka osoba posjeduje komad zeljeza ili plastike koji sam za sebe nema funkciju...koji genije je to smislio ?
"Geniji" iz Brisela naravno. Naši su samo prepisali ono što piše u direktivi. Još jedna zanimljivost je to što je umetanje spremnika kapaciteta 10/20 metaka je zabranjena samo za PA oružje, ali zato gubiš uvjet ako imaš spremnik veći od 10 metaka za REPETIRAJUĆU pušku!
Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Re: streljivo nakon prodaje oruzja
Posted: 11 Jul 2020, 18:22
by jolly
ja samo cekam da vidim kad ce neko da montira nedefinirani redenik na PA pusku, 50 komada...

Re: streljivo nakon prodaje oruzja
Posted: 12 Jul 2020, 19:05
by Mike_Torello
lex-lutor wrote:jolly wrote:
Recimo negdje su prigusivaci dozvoljeni, kod nas nisu. Ne mozes ga imati.
U pravilu mislim da nigdje u EU ne mozes kupiti prigusivac bez dozvole, ali nisam ziher 100% ??
tko je ista pricao o kupovini bez dozvole? prica se o tome da ga negdje u EU mozes kupiti legalno (pa koji god da je postupak) negdje ne mozes jer je skroz ilegalan, kao kod nas.
Re: streljivo nakon prodaje oruzja
Posted: 12 Jul 2020, 20:30
by sjekira
lex-lutor wrote:jolly wrote:
Recimo negdje su prigusivaci dozvoljeni, kod nas nisu. Ne mozes ga imati.
U pravilu mislim da nigdje u EU ne mozes kupiti prigusivac bez dozvole, ali nisam ziher 100% ??
Odnosno kod nas mozes imat legalno pistolj 9x19, ali s njim ne mozes ici u Italiju, recimo, na natjecanje
Tu znam da je bilo problema i oko slanja oruzja u tom kalibru na servis, posebna dozvola i slicno .....
u Austriji su u slobodnoj nabavi...
Re: streljivo nakon prodaje oruzja
Posted: 12 Jul 2020, 20:39
by Mirok
Barut wrote:sjekira wrote:čl. 46 Zakona o oružju.. za to se pišu kaznene prijave
Kaznene prijave?? Ne. Nisi u pravu.
Članak 46. nije ni prekršajna, a kamoli kaznena odredba. Taj članak navodi da se isprave i oružje oduzimaju onima koji prestanu ispunjavati uvjete za držanje oružja, npr. zdravlje, nekažnjavanost, posjedovanje odgovarajućeg spremišta, opravdani razlog (lov, streljaštvo...) itd. Između ostalog, uvjet je i "neposjedovanje" spremnika kapaciteta većeg od 10/20 metaka. Dakle, dok god posjeduješ takav spremnik ne zadovoljavaš uvjet za držanje oružja. Ali to ne znači da je sam spremnik zakonom zabranjen. Da ilustriram na primjeru: oružje se oduzima ako se na primjer prestaneš baviti lovom, ali to ne znači da je sam prestanak bavljenja lovom zakonom zabranjen, ili čak kažnjiv.

To je upravo način na koji je zakonodavac odlučio implementirati EU direktivu 853. Ne na način da se spremnici zabrane, nego na način da se to uvrsti u uvjete za držanje oružja.
(ono što jeste zabranjeno je umetanje takvog spremnika u PA oružje jer se time to oružje svrstava u A kategoriju)
Sent from my iPad using Tapatalk Pro
Netočno,Zakon u čl46,st2 kaže da ne smiješ posjedovati spremnik nedozvoljenog kapaciteta(više od 20 kratko,10 dugo),koji se može umetnuti u oružje.
Ako ga samoga posjeduješ,oduzima se isprave o oružju ,oružje i streljivo.