Page 4 of 8

Re: Oružje kod civila i odvraćanje agresije

Posted: 20 Mar 2022, 22:11
by jolly
IB43 wrote: Oboje, Simo i Carlos bi danas bili brzo otkriveni i eliminirani u sukobu sa moderno opremljenom vojskom.
Po cemu se Hayha i Hatcock jucer, razlikuju, recimo od Cris Khyla, danas? ("American sniper")
Tehnologija otkrivanja postoji, ali nije svemoguca. Obuka se zato i radi, da se nauci prikrivanje i kamuflaza.

Cinjenica jeste da je danas tehnologija napredna i bolja nego prije, i ne znas od kuda te nesto moze pogoditi ili detektirati, ali jos uvijek ta tehnologija detekcije nije na nivou 100% uspjesnosti

Re: Oružje kod civila i odvraćanje agresije

Posted: 20 Mar 2022, 22:22
by IB43
Chris Kyle nije imao moderno opremljenu i obučenu vojsku protiv sebe. Imao je pobunjenike i paravojne formacije sa zastarjelom opremom.

Da, točno. Oprema nije svemoguća, ima svoje limite i mane. Ali postoji.
Opasno je ljude pustititi u neznanju. Naoružaš civile lovačkim puškama i dobio snajperiste. Ne, dobio si topovsko meso.

Nema ništa bez prave obuke. Kako sam ranije napisao, obavezni vojni rok i pravo vojno oružje. Snajperi u .338 i .50 kalibrima za velike udaljenosti.

Lovačko i sportsko je za lov i sport. Civili su najsigurniji u skloništu, a ne da glume Ramba.

Re: Oružje kod civila i odvraćanje agresije

Posted: 20 Mar 2022, 22:58
by Mirok
Teorija naoružanoga naroda je jež za svakoga agresora.

Re: Oružje kod civila i odvraćanje agresije

Posted: 20 Mar 2022, 23:18
by Ariel
Nekako mi se čini da se HV i ne može pohvaliti velikim brojem vrhunski obučenih i opremljenih vojnika.

Re: Oružje kod civila i odvraćanje agresije

Posted: 20 Mar 2022, 23:30
by Mirok
Ariel wrote:Nekako mi se čini da se HV i ne može pohvaliti velikim brojem vrhunski obučenih i opremljenih vojnika.
To je nedostatno bez jake i široke rezerve.

Re: Oružje kod civila i odvraćanje agresije

Posted: 20 Mar 2022, 23:36
by IB43
Ariel wrote:Nekako mi se čini da se HV i ne može pohvaliti velikim brojem vrhunski obučenih i opremljenih vojnika.
Ne bih se složio za obuku. Ali opreme, osobito teže, se može dodati.

Re: Oružje kod civila i odvraćanje agresije

Posted: 20 Mar 2022, 23:46
by IB43
Mirok wrote:Teorija naoružanoga naroda je jež za svakoga agresora.
To vrijedi za Izrael, Švicarsku i ostale zemlje sa obaveznim vojnim rokom i urednom pričuvom.

Bez toga, dobiješ rulju koja srlja i puca po svemu što vidi i čega se boji. Pa ako višestruko brojčano nadjača agresora možda pobijedi, ako ne.... izgine.

Ne uzimaj za primjer naše 90te. Postojao je vojni rok. ONO i DSZ u školoma, pričuva.
Totalno drugačija situacija od ove danas.

Re: Oružje kod civila i odvraćanje agresije

Posted: 21 Mar 2022, 00:04
by Ariel
Civilima je i dalje izuzetno otežano vježbanje i obuka. Ne bih rekao da je to slučajno. Iako ima onih koji bi itekako trenirali, o svojem trošku.

Što se HV tiče, vojni rok sam služio kao izvidnik, prije 28 godina. Više sam o prikrivanju, maskiranju, kretanju i taktici naučio u par mjeseci airsofta nego u vojnom roku.

A o stvarima koje su danas dostupne svima koji žele učiti da i ne pričam, neusporedivo. Možda se u međuvremenu nešto promijenilo, davno je bilo.

Re: Oružje kod civila i odvraćanje agresije

Posted: 21 Mar 2022, 00:16
by IB43
Nema tu nikakvih zavjera. Imaš ljude koji vjeruju da su ratovi prošlost. Da smo na ulazu u anacionalno društvo jednakosti i tolerancije. Pa prema tome vojske treba raspustiti a oružje zabraniti. Ukinuti države i uvesti preodgoj umjesto kazne...
Nisu to nikakve zavjere. Ovo su programi pojedinih lijevo liberalnih opcija. Počelo je hippy pokretom i sa new left.

Porast kriminala je bilo prvo upozorenje. ISIL i terororizam drugo upozorenje. Putin i rat je treće upozorenje i vjerujem posljednje.

Ako ne shvate da vjeruju u utopiju ili ih mi na izborima prestanemo birati. Nahebali smo. Možete misliti da sam pesimist, ja ću i dalje misliti da sam samo realan.

Re: Oružje kod civila i odvraćanje agresije

Posted: 21 Mar 2022, 00:42
by IB43
Da su EU države vojno jake kao 40ih. Putin bi danas bio manji i sigurno ne bi napao Ukrajinu.
Kao što ni mi ne bi bili napadnuti 90ih da smo imali vojsku i oružje.

Ma koliko zvučalo kao oksimoron. Jaka vojska je zaista jamac mira. I kada bi svi imali jake vojske i saveze, nitko se ne bi usudio napadati. Bez vojske, napasti će toljagama, radilo se to u prošlosti.
Sa jakim vojskama dobiješ utopiju, ne onu hippy i marksističku utopiju. Ali barem nema ratova.
Ali treba biti iskren. Sve države svijeta sa jakim vojskama je tkđ. utopija.

Svejedno. Mi trebamo organiziranu vojsku. Ne civile i naoružanu rulju, to je kaos.

Re: Oružje kod civila i odvraćanje agresije

Posted: 21 Mar 2022, 07:59
by jolly
Ariel wrote:Civilima je i dalje izuzetno otežano vježbanje i obuka. Ne bih rekao da je to slučajno. Iako ima onih koji bi itekako trenirali, o svojem trošku.

.
Nedostatak streljana.
(Zivo me zanima, oce li se po tom pitanju sta promijeniti kod nas?)

Re: Oružje kod civila i odvraćanje agresije

Posted: 21 Mar 2022, 08:02
by timmy75
jolly wrote:
Ariel wrote:Civilima je i dalje izuzetno otežano vježbanje i obuka. Ne bih rekao da je to slučajno. Iako ima onih koji bi itekako trenirali, o svojem trošku.

.
Nedostatak streljana.
(Zivo me zanima, oce li se po tom pitanju sta promijeniti kod nas?)
Neće, nikad. Nema novca za jedan pištoljski box i jedan 100 metarski kanal za karabin po županiji, dok se istovremeno osvjetljavaju tereni županijskih nogometnih ligaša, a trećeligašima daju milijunski iznosi.

Naravno, 95% toga ide iz državne blagajne / lokalne i/ili javnih poduzeća.

Re: Oružje kod civila i odvraćanje agresije

Posted: 21 Mar 2022, 08:06
by Ariel

Re: Oružje kod civila i odvraćanje agresije

Posted: 21 Mar 2022, 08:16
by jolly
timmy75 wrote:
jolly wrote:
Ariel wrote:Civilima je i dalje izuzetno otežano vježbanje i obuka. Ne bih rekao da je to slučajno. Iako ima onih koji bi itekako trenirali, o svojem trošku.

.
Nedostatak streljana.
(Zivo me zanima, oce li se po tom pitanju sta promijeniti kod nas?)
Neće, nikad. Nema novca za jedan pištoljski box i jedan 100 metarski kanal za karabin po županiji, dok se istovremeno osvjetljavaju tereni županijskih nogometnih ligaša, a trećeligašima daju milijunski iznosi.

Naravno, 95% toga ide iz državne blagajne / lokalne i/ili javnih poduzeća.
Nisam ni mislio, na drzavna ulaganja.
Mislio sam na olaksavanje bilo kakvoj privatnoj (ili klupskoj) inicijativi da se otvore nova strelista. ili bolje iskoriste postojeca.

Re: Oružje kod civila i odvraćanje agresije

Posted: 21 Mar 2022, 08:21
by Ariel
timmy75 wrote:
Naravno, 95% toga ide iz državne blagajne / lokalne i/ili javnih poduzeća.
O tome i pričam, to je sustavno zanemarivanje i zatiranje.

Da se vratim u prošlost od prije 80 godina, tadašnja država i njezina vojska pale su vrlo brzo. Imali su teško oružje, avione, mornaricu, a napravilu su ništa. Civili su ti koji su se nastavili odupirati, počeli od ničega i u konačnici napravili kudikamo efikasniju vojsku koja je i dobila rat. To smo zaboravili?

Zar prije 30 godina ne bi bilo lakše da su civili imali više modernog oružja i iskustva?

Re: Oružje kod civila i odvraćanje agresije

Posted: 21 Mar 2022, 10:42
by Mirok
IB43 wrote:
Mirok wrote:Teorija naoružanoga naroda je jež za svakoga agresora.
To vrijedi za Izrael, Švicarsku i ostale zemlje sa obaveznim vojnim rokom i urednom pričuvom.

Bez toga, dobiješ rulju koja srlja i puca po svemu što vidi i čega se boji. Pa ako višestruko brojčano nadjača agresora možda pobijedi, ako ne.... izgine.

Ne uzimaj za primjer naše 90te. Postojao je vojni rok. ONO i DSZ u školoma, pričuva.
Totalno drugačija situacija od ove danas.
Ne znam kako ti padne na pamet naoružana rulja?
Teorija naoružanog naroda između ostaloga podrazumijeva da je narod i obučen i opremljen.
A i oružje kod pojedinaca će pridonijeti u odvraćanju agresora,a i u efikasnijoj obrani od njega.

Re: Oružje kod civila i odvraćanje agresije

Posted: 21 Mar 2022, 11:02
by Ariel
Da, civili su svi odreda glupi, rulja, a ako uđu u sustav odjednom se preobraze u inteligentne i iskusne profesionalce. Ni u kojem slučaju u sustavu nema debelih lijenčina koji su tu jer nisu mogli nigdje drugdje, ušli su i napreduju po vezama, izbjegavaju sve što mogu i čekaju mirovinu.

Kad se malo pročitaju memoari nekih ljudi iz vremena kojih se danas sramimo, vidi se tko je stvarao otpor okupatoru i kako se radilo. Sustav je tad odavno prestao postojati i stvarao se novi.

Re: Oružje kod civila i odvraćanje agresije

Posted: 21 Mar 2022, 12:34
by IB43
Ne sramimo se mi tih vremena. Ako se netko ima sramiti, to je onda onaj tko je napadao i palio tuđe.

Re: Oružje kod civila i odvraćanje agresije

Posted: 21 Mar 2022, 12:36
by IB43
Mirok wrote: Teorija naoružanog naroda između ostaloga podrazumijeva da je narod i obučen i opremljen.
A i oružje kod pojedinaca će pridonijeti u odvraćanju agresora,a i u efikasnijoj obrani od njega.
Obučeni civili su druga priča. Ali to nije naša situacija danas.

Re: Oružje kod civila i odvraćanje agresije

Posted: 21 Mar 2022, 12:55
by Mirok
IB43 wrote:
Mirok wrote: Teorija naoružanog naroda između ostaloga podrazumijeva da je narod i obučen i opremljen.
A i oružje kod pojedinaca će pridonijeti u odvraćanju agresora,a i u efikasnijoj obrani od njega.
Obučeni civili su druga priča. Ali to nije naša situacija danas.
Upravo je to ova tema,oružje kod civila i odvraćanje agresije.
Uvjeren sam da eventualni agresor bi itekako gledao i na to.