Page 5 of 9
Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
Posted: 03 Apr 2014, 11:23
by Woolf Blaser
Podrzavam ovo sto radite ti i tvoje kolege. Nesto mi je nejasno, zar nije i dosad bio dozvoljen
lov lukom i strijelom u ogradjenim lovistima u HR!?
Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
Posted: 03 Apr 2014, 11:25
by PSE
Woolf Blaser wrote:Podrzavam ovo sto radite ti i tvoje kolege. Nesto mi je nejasno, zar nije i dosad bio dozvoljen
lov lukom i strijelom u ogradjenim lovistima u HR!?
Da je, ali prije svojih desetak godina. Pa od tada ništa.
Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
Posted: 03 Apr 2014, 11:38
by jolly
Gledam ja povremeno lov lukom i strijelom na satelitskoj TV.
U Americi je slijedeca praksa koju sam uocio.
Divljac se prati pomocu kamera, ili na osnovu uputa vlasnika rancha.
Kamere omogucuju unaprijed odabir divljaci u smislu velicine trofeja, mjesta i vremena gdje se divljac moze ocekivati.
Uobicajena je uporaba vabilica, kao i sprejeva koji anuloraju ljudski miris.
Na mjestima premeta divljaci, odnosno u neposrednoj blizini postavljaju se na drvu ceke.
Dakle, gadja se sa ceka na drvetu.
Nakon pogotka u uobicajenu vitalnu zonu - pristupa se trazenju divljaci.
Uglavnom sam ppimjetio ovakav nacin lova na bjelorepog jelena.
Pitanje:
Da li ce buduca lovna praksa lukom i strijelom, biti slicna gore navedenom?
Takodjer, hoce li ukljucivati i odstrel sitne i letece divljaci?
Naime vjerojatno se zna kakv se prijedlog zakona ocekuje da bude izglasan.
Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
Posted: 03 Apr 2014, 11:42
by PSE
jolly wrote:Gledam ja povremeno lov lukom i strijelom na satelitskoj TV.
U Americi je slijedeca praksa koju sam uocio.
Divljac se prati pomocu kamera, ili na osnovu uputa vlasnika rancha.
Kamere omogucuju unaprijed odabir divljaci u smislu velicine trofeja, mjesta i vremena gdje se divljac moze ocekivati.
Uobicajena je uporaba vabilica, kao i sprejeva koji anuloraju ljudski miris.
Na mjestima premeta divljaci, odnosno u neposrednoj blizini postavljaju se na drvu ceke.
Dakle, gadja se sa ceka na drvetu.
Nakon pogotka u uobicajenu vitalnu zonu - pristupa se trazenju divljaci.
Uglavnom sam ppimjetio ovakav nacin lova na bjelorepog jelena.
Pitanje:
Da li ce buduca lovna praksa lukom i strijelom, biti slicna gore navedenom?
Takodjer, hoce li ukljucivati i odstrel sitne i letece divljaci?
Naime vjerojatno se zna kakv se prijedlog zakona ocekuje da bude izglasan.
Nebih sada o tome kakav će biti zakon jer on ješ nije sasvim definiran , pa nebi htio dati neku informaciju koja neće biti kao takva usvojena.
Sve u svoje vrijeme. Ako si zaintersiran za takav lov u nabavku opreme . Dati ću ti rado savijet!
Pozdrav !
Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
Posted: 03 Apr 2014, 11:48
by PSE
Hawk wrote:Original_G wrote:Cemu ogranicenja uopce, divljac mora pasti da li od strijele ili kamena, mislim da je svejedno.
pa pogledaj malo srnr koje mjesecima šeću šumom sa sterlicom u vratu...
divljač mora pasti... u tome i je poanta... od strelice teško da može pasti isti dan...
Zato su propisani kalibri za različite bio mase divljači i zato se strogo razlikuju lovačka zrna od vojničkih, čak i u istim kalibrima.
Dakle, vojnička zrna su FMJ šiljci, kojima je cilj onesposobiti vojnika, samo ga probušiti, izbaciti iz stroja i dati mu šansu da ga
se dovede kirurgu koji će ga zakrpati.
Energija ovakvog zrna ne igra neku veliku ulogu, jer ta energija ode u brijeg ili stablo, nakon što je probušila vojnika
i tamo napravi puno veću štetu nego u samom tijelu.
Lovačka zrna su konstruirana tako da svu svoju energiju ostave u tijelu divljači, a ta energija bi trebala biti dovoljna za
prouzrokovati hidrodinamički šok od kojega bi divljač trebala biti mrtva prije nego što pane za tlo.
Ne kažem da je uvijek tako, ali to bi bila ideja iza propisanih kalibara i zrna.
E sada... od koje to strelice recimo vepar od 200 Kg, ili medo, pada u vatri...???
Nemojmo sada o onim strelicama kojima Rambo ruši helikoptere...

To su neki od "Šiljkana "
Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
Posted: 03 Apr 2014, 11:54
by Woolf Blaser
U sj. Americi je situacija znatno povoljnija za strelicare! Naime, lov lukom i strijelom je dozvoljen
mjesec dana ranije nego lovcima sa puskama! Divljac uslijed toga nije toliko senzibilna i isplasena,
pa je lakse doci u priliku za uspjesan hitac.
Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
Posted: 03 Apr 2014, 12:13
by jolly
Mislim da nam ne preostaje drugo nego da sacekamo novi zakon o lovstvu (kao i novi zakon o oruzju).
Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
Posted: 03 Apr 2014, 12:21
by Woolf Blaser
Nekako mi izgleda da su u Lijepoj Nasoj dvije osnovne ,aktivnosti, cekanje i ,ganjanje nekakvih
papira,! Ostarismo cekajuci...
Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
Posted: 03 Apr 2014, 12:28
by Darko11
Zbog premale zaustavne moci ,nisam za lov tim oruzjem.Ako luk moze biti lovno oruzje onda moze i zracna puska za sitnu divljac,i to je dozvoljeno u Americi a zasto ne i Srna sa Mk? I 22 lr ubija vise penetracijom, koja je veca ili jednaka kao kod luka, nego zaustavnom moci.Zasto ne i zracne puske?
Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
Posted: 03 Apr 2014, 13:27
by Woolf Blaser
Kao sto ti je kolega napisao...kad lovis lukom onda ne usmrcuju divljac jouli, a toliko je
ucinkovit da nema zivotinje na planeti koja nije odstreljena lukom i strijelom!
Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
Posted: 03 Apr 2014, 13:37
by Darko11
Usmrcuju Jouli tj kineticka energija i to vrlo mala,bez Joula nema ni expanzije ni probojnosti ali je priroda projektila (strele) takva da ne expandira upravo zbog niske razine joula i gradje, nego probija.
Svaka zivotinja na svijetu ce biti odstreljena sa MK samo sto nece pasti u vatri.Probojnost ubija ali zaustavna moc je mala.I da zaboravih,zbog cega ne onda i lov pistoljem i revolverom?Ne vjerujem da postoji zivotinja koja nece biti odstreljena pogotkom pistolja.
Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
Posted: 03 Apr 2014, 13:43
by Woolf Blaser
To su pitanja koja trebas postaviti zakonodavcima.
Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
Posted: 03 Apr 2014, 13:48
by jolly
Darko11 wrote:
Svaka zivotinja na svijetu ce biti odstreljena sa MK samo sto nece pasti u vatri.
Slon?
Bivol?
Divlja svinja?
Medvjed?
Ne treba pretjerivati.
Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
Posted: 03 Apr 2014, 13:51
by Darko11
jolly wrote:Darko11 wrote:
Svaka zivotinja na svijetu ce biti odstreljena sa MK samo sto nece pasti u vatri.
Slon?
Bivol?
Divlja svinja?
Medvjed?
Ne treba pretjerivati.
A lukom ce biti odstreljeni kao sto kolega rece ????Razlikuj odstrel i padanje u vatri kao pojmove.
Imaj u vidu da najjaci samostrel na svijetu pse tactical probija otprilike kao mali 7,65 pistolj,ne vise,nije to neki ucinak kao u Rambo filmovima.
Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
Posted: 03 Apr 2014, 14:04
by jolly
Samostrel-luk-pistolj-puska-ne mozes uporedjivati.
Cinjenica jest da strijela obara iskrvarenjem, i terminalna (ciljna) balistika je posve drugacija u ova dva oruzja.
Tako da ti usporedba sa MK i sa pistoljm ne stoji.
Takodjer, i principi vanjske balistike u ovom slucaju su iz dvije opce smjernice u balistici:
stabilizacija projektila vrtnjom oko osi (uzlijebljena cijev), odnosno stabilizacija projektila krilima.
Medjutim neka pitanja ce biti vrlo zanimljiva kako ce biti rijesena u zakonu i praksi.
Na primjer: odstrel fazana. U letu, sa strijelom, ili dok je na zemlji?
Ovo je naravno eticko pitanje, jer se na fazana ne puca dok je na tlu, a pogoditi ga strijelom u letu, e to je vjestina!
Tako da mi je ova tema vrlo zanimljiva!
BTW - pad u vatri, nije garantirana pojava ni kod najjaceg vatrenog oruzja. Pogotovu ako pucas u vitalnu zonu srce / pluca.
Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
Posted: 03 Apr 2014, 14:10
by Darko11
Iskrvarenjem lovi sve sto nema dovoljnu zaustavnu moc nego samo probija i reze krvne zile.Na isti nacin nakon odstrlela divljac umire iskrvarenjem nakon pogotka sa pistoljem sto mozes vrlo dobro vidjeti na yt u videima lova na srne sa revolverom i pistoljem a i lukom i strelom,odstrel izgleda isto.Pogodjena divljac bijezi a poslije se pronadje mrtva u zbunju.
Evo ti samo jedan od primjera odstrela revolverom
https://www.youtube.com/watch?v=k0q9nOQvcgk
I lukom
https://www.youtube.com/watch?v=IDVj5ycvfeY
Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
Posted: 03 Apr 2014, 14:22
by Woolf Blaser
To je ,znanje, yt! Trebas se uvjeriti sam.
Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
Posted: 03 Apr 2014, 14:23
by Darko11
Mogu misliti kako humano izgleda taj odstrel.Svinja i sve ostalo padaju na mjestu.
Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
Posted: 03 Apr 2014, 14:51
by Woolf Blaser
U svakom slucaju...puuuno humanije nego tvoje pucanje na vranu na 250 m i na lisicu na 100 m sa 22 lr!
Bojim se da bi i srne sluzile za takav ,trening, da ih je dozvoljeno loviti sa 22 lr, sto se iskreno
nadam da nikad nece biti dozvoljeno...i da, s lukom i strijelom se uspjesno odstreljuju i slonovi,
bivoli,veprovi...uostalom, sve to imas na yt!
LP
Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
Posted: 03 Apr 2014, 15:06
by Darko11
Ma sa lukom i strelom padaju slonovi ko nista gosparu.Da samo vidis.Nekad i avione obore strelom.I kad se doticemo mk krivolovci jako ispjesno sa njom odradjuju Srne.Zasto ne legalizirati takav lov?Pa valjda ima neki razlog zasto ne a to je human i brz odstrel.