streljivo nakon prodaje oruzja
Re: streljivo nakon prodaje oruzja
Zakon o oružju nije jedini zakon koji se bavi zakonitosti posjedovanja oružja.. pada mi napamet.,... ne znam.. KAZNENI ZAKON!Barut wrote:Kaznene prijave?? Ne. Nisi u pravu.sjekira wrote:čl. 46 Zakona o oružju.. za to se pišu kaznene prijave
Članak 46. nije ni prekršajna, a kamoli kaznena odredba. Taj članak navodi da se isprave i oružje oduzimaju onima koji prestanu ispunjavati uvjete za držanje oružja, npr. zdravlje, nekažnjavanost, posjedovanje odgovarajućeg spremišta, opravdani razlog (lov, streljaštvo...) itd. Između ostalog, uvjet je i "neposjedovanje" spremnika kapaciteta većeg od 10/20 metaka. Dakle, dok god posjeduješ takav spremnik ne zadovoljavaš uvjet za držanje oružja. Ali to ne znači da je sam spremnik zakonom zabranjen. Da ilustriram na primjeru: oružje se oduzima ako se na primjer prestaneš baviti lovom, ali to ne znači da je sam prestanak bavljenja lovom zakonom zabranjen, ili čak kažnjiv.
To je upravo način na koji je zakonodavac odlučio implementirati EU direktivu 853. Ne na način da se spremnici zabrane, nego na način da se to uvrsti u uvjete za držanje oružja.
(ono što jeste zabranjeno je umetanje takvog spremnika u PA oružje jer se time to oružje svrstava u A kategoriju)
Sent from my iPad using Tapatalk Pro
ne znam članak kojeg zakona čitaš...
VII. ODUZIMANJE ORUŽJA, STRELJIVA I ISPRAVA O ORUŽJU
Članak 46.
(1) Nadležno tijelo rješenjem će oduzeti i ukinuti isprave o oružju te će oduzeti oružje i streljivo od osobe koja prestane ispunjavati neki od uvjeta iz članka 11. stavka 2. točaka 1., 3., 4. i 5. ovoga Zakona ili uvjet iz članka 11. stavka 3. točke 1. ovoga Zakona.
(2) Nadležno tijelo rješenjem će oduzeti i ukinuti isprave o oružju te će oduzeti oružje i streljivo od osobe u čijem posjedu nađe spremnik koji se može pričvrstiti na poluautomatsko ili repetirajuće vatreno oružje sa središnjom udarnom iglom i koji može primiti više od 20 naboja ili u slučaju dugog vatrenog oružja može primiti više od 10 naboja.
Zakonodavac se čak ne bavi s time da li je taj spremnik kompatibilan sa oružjem u posjedu.. ako imaš Glock16 i nađu ti okvir za AK od 30 oduzmuti te i Glocka i dozvole... za sva vremena.
Tako je 2018 jedan pripadnik interventne policije iz PUZa došao na streljanu sa prvatnim pištoljem i sa micro Roni.. za manje od tjedan dana je bio trajno udaljen iz službe... zato jer ljudi čitaju zakon kako im paše.
Re: streljivo nakon prodaje oruzja
Kolikanje dozvoljena količina streljiva koju može posjedovati fizička osoba ? Ima li negdje u zakonu ?
Ide li to po broju cjevi ?
Ide li to po broju cjevi ?
Re: streljivo nakon prodaje oruzja
yep, u ITA je 9x19 vojni kalibarjolly wrote:No!lex-lutor wrote:Barut wrote: I ono trece sto se godnima lomi sa supljom birokracijom je cinjenica da niti jedan komad opreme koji se nalazi u slobodnoj prodaji na podrucju EU na moze biti kod nas svrstan pod zabranjeno ili ilegalno !
Yes or NO ?????
Mislim da takav reciprocitet ne postoji.
Recimo negdje su prigusivaci dozvoljeni, kod nas nisu. Ne mozes ga imati.
Odnosno kod nas mozes imat legalno pistolj 9x19, ali s njim ne mozes ici u Italiju, recimo, na natjecanje
Re: streljivo nakon prodaje oruzja
Ne postoji ograničenje.damirdj75 wrote:Kolikanje dozvoljena količina streljiva koju može posjedovati fizička osoba ? Ima li negdje u zakonu ?
Ide li to po broju cjevi ?
Re: streljivo nakon prodaje oruzja
Pa kako neki tumače Zakon,mogli bi doći na tu ideju!?jolly wrote:ja samo cekam da vidim kad ce neko da montira nedefinirani redenik na PA pusku, 50 komada...
Ono kao,pa zakon nigdje ne zabranjuje redenik!?
- jolly
- Cinker - bojna

- Posts: 7776
- Joined: 26 Feb 2012, 13:10
- Has thanked: 9 times
- Been thanked: 17 times
Re: streljivo nakon prodaje oruzja
Mislim da u Sloveniji ima registriranih poluautomatskih MG42, ili zastava M53, garonja. Ako je to istina, taj ne moze nego na redenik.
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
Re: streljivo nakon prodaje oruzja
Ne poznam slovenske zakone.jolly wrote:Mislim da u Sloveniji ima registriranih poluautomatskih MG42, ili zastava M53, garonja. Ako je to istina, taj ne moze nego na redenik.
Inače,,pucao sam iz M53 pojedinačnom vatrom.
Caka je u tome da između metaka u redeniku ostaviš prazno mjesto.
Tada svaki puta moraš repetirati.
Teoretski i redenike se može na razne načine limitirati,ali ponavljam,njihovi zakoni su mi nepoznanica.
- Barut
- Časnički Namjesnik

- Posts: 753
- Joined: 17 Jan 2010, 16:20
- Location: Šibenik
- Has thanked: 1 time
- Contact:
streljivo nakon prodaje oruzja
A ako nemaš ni oružje ni streljivo? Šta onda?Mirok wrote:Netočno,Zakon u čl46,st2 kaže da ne smiješ posjedovati spremnik nedozvoljenog kapaciteta(više od 20 kratko,10 dugo),koji se može umetnuti u oružje.Barut wrote:Kaznene prijave?? Ne. Nisi u pravu.sjekira wrote:čl. 46 Zakona o oružju.. za to se pišu kaznene prijave
Članak 46. nije ni prekršajna, a kamoli kaznena odredba. Taj članak navodi da se isprave i oružje oduzimaju onima koji prestanu ispunjavati uvjete za držanje oružja, npr. zdravlje, nekažnjavanost, posjedovanje odgovarajućeg spremišta, opravdani razlog (lov, streljaštvo...) itd. Između ostalog, uvjet je i "neposjedovanje" spremnika kapaciteta većeg od 10/20 metaka. Dakle, dok god posjeduješ takav spremnik ne zadovoljavaš uvjet za držanje oružja. Ali to ne znači da je sam spremnik zakonom zabranjen. Da ilustriram na primjeru: oružje se oduzima ako se na primjer prestaneš baviti lovom, ali to ne znači da je sam prestanak bavljenja lovom zakonom zabranjen, ili čak kažnjiv.
To je upravo način na koji je zakonodavac odlučio implementirati EU direktivu 853. Ne na način da se spremnici zabrane, nego na način da se to uvrsti u uvjete za držanje oružja.
(ono što jeste zabranjeno je umetanje takvog spremnika u PA oružje jer se time to oružje svrstava u A kategoriju)
Sent from my iPad using Tapatalk Pro
Ako ga samoga posjeduješ,oduzima se isprave o oružju ,oružje i streljivo.
Sent from my iPad using Tapatalk Pro
Last edited by Barut on 13 Jul 2020, 06:18, edited 3 times in total.
The truth is hate to those who hate the truth.
- Barut
- Časnički Namjesnik

- Posts: 753
- Joined: 17 Jan 2010, 16:20
- Location: Šibenik
- Has thanked: 1 time
- Contact:
streljivo nakon prodaje oruzja
Pa što ga onda ne citiraš?sjekira wrote:Zakon o oružju nije jedini zakon koji se bavi zakonitosti posjedovanja oružja.. pada mi napamet.,... ne znam.. KAZNENI ZAKON!![]()
Mislim da smo to već apsolvirali.sjekira wrote: ne znam članak kojeg zakona čitaš...
VII. ODUZIMANJE ORUŽJA, STRELJIVA I ISPRAVA O ORUŽJU
Članak 46.
(1) Nadležno tijelo rješenjem će oduzeti i ukinuti isprave o oružju te će oduzeti oružje i streljivo od osobe koja prestane ispunjavati neki od uvjeta iz članka 11. stavka 2. točaka 1., 3., 4. i 5. ovoga Zakona ili uvjet iz članka 11. stavka 3. točke 1. ovoga Zakona.
(2) Nadležno tijelo rješenjem će oduzeti i ukinuti isprave o oružju te će oduzeti oružje i streljivo od osobe u čijem posjedu nađe spremnik koji se može pričvrstiti na poluautomatsko ili repetirajuće vatreno oružje sa središnjom udarnom iglom i koji može primiti više od 20 naboja ili u slučaju dugog vatrenog oružja može primiti više od 10 naboja.
Baš za sva vremena? Gdje to piše?sjekira wrote: Zakonodavac se čak ne bavi s time da li je taj spremnik kompatibilan sa oružjem u posjedu.. ako imaš Glock16 i nađu ti okvir za AK od 30 oduzmuti te i Glocka i dozvole... za sva vremena.
Sent from my iPad using Tapatalk Pro
Last edited by Barut on 13 Jul 2020, 06:33, edited 1 time in total.
The truth is hate to those who hate the truth.
- Barut
- Časnički Namjesnik

- Posts: 753
- Joined: 17 Jan 2010, 16:20
- Location: Šibenik
- Has thanked: 1 time
- Contact:
streljivo nakon prodaje oruzja
Jeli redenik sada dozvoljen po ovome zakonu? Na njuškalu ih ima koliko hoćeš.jolly wrote:ja samo cekam da vidim kad ce neko da montira nedefinirani redenik na PA pusku, 50 komada...
https://www.njuskalo.hr/militarija/m84- ... s-31700591
Edit:
Prodaju se i spremnici za kalaša, rekao bih da tu baš i nema pravila...
https://www.njuskalo.hr/militarija/spre ... s-31110457
Sent from my iPad using Tapatalk Pro
The truth is hate to those who hate the truth.
Re: streljivo nakon prodaje oruzja
Ako nemaš ni streljivo ni oružje,onda će ti oduzeti spremnik,pošto se radi o tematici oružja izvršiti će ti pretres svih nekretnina i vozila,dobiti ćeš kaznenu prijavu(ili nekoliko njih) za posjedovanje stvari koje zakon zabranjuje,sudu ćeš morati objasniti zašto si posjedovao ili trgovao dijelovima oružja koje zakon brani,jesi li na taj način pomagao i poticao na terorizam........
Pitati će te ako si htio prodajom ostvariti financijsku korist,jesi li svjestan opasnosti prodaje dijelova oružja?
Ako kažeš da nisi prodavao,morati ćeš objasniti zašto si posjedovao i kako si DOŠAO u posjed stvari koje zakon zabranjuje?
I još puno toga ti mogu prišiti i što je i što nije.
Tako da ti se može desiti da prijatelje vidiš za nekoliko godina,uz puno tanji novčanik!
Pitati će te ako si htio prodajom ostvariti financijsku korist,jesi li svjestan opasnosti prodaje dijelova oružja?
Ako kažeš da nisi prodavao,morati ćeš objasniti zašto si posjedovao i kako si DOŠAO u posjed stvari koje zakon zabranjuje?
I još puno toga ti mogu prišiti i što je i što nije.
Tako da ti se može desiti da prijatelje vidiš za nekoliko godina,uz puno tanji novčanik!
- Mike_Torello
- Fleet Admiral

- Posts: 6681
- Joined: 30 Mar 2008, 20:55
- Location: Zagreb
Re: streljivo nakon prodaje oruzja
kako se tu uklapaju kolekcionari?sjekira wrote: (2) Nadležno tijelo rješenjem će oduzeti i ukinuti isprave o oružju te će oduzeti oružje i streljivo od osobe u čijem posjedu nađe spremnik koji se može pričvrstiti na poluautomatsko ili repetirajuće vatreno oružje sa središnjom udarnom iglom i koji može primiti više od 20 naboja ili u slučaju dugog vatrenog oružja može primiti više od 10 naboja.
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"
Re: streljivo nakon prodaje oruzja
Isto,i za njih vrijedi sve napisano.Mike_Torello wrote:kako se tu uklapaju kolekcionari?sjekira wrote: (2) Nadležno tijelo rješenjem će oduzeti i ukinuti isprave o oružju te će oduzeti oružje i streljivo od osobe u čijem posjedu nađe spremnik koji se može pričvrstiti na poluautomatsko ili repetirajuće vatreno oružje sa središnjom udarnom iglom i koji može primiti više od 20 naboja ili u slučaju dugog vatrenog oružja može primiti više od 10 naboja.
- Mike_Torello
- Fleet Admiral

- Posts: 6681
- Joined: 30 Mar 2008, 20:55
- Location: Zagreb
Re: streljivo nakon prodaje oruzja
ok, i kolekcionar recimo ima nekog thompsona i 30kom spremnik za njega... nisam u potpunosti upoznat kod kolekcionarstva kako stoje stvari sa onesposobljavanjem i to... znam da kad se onesposobi to je komad zeljeza, ali sta je s ovima koji nisu onesposobljeni?Mirok wrote:Isto,i za njih vrijedi sve napisano.Mike_Torello wrote:kako se tu uklapaju kolekcionari?sjekira wrote: (2) Nadležno tijelo rješenjem će oduzeti i ukinuti isprave o oružju te će oduzeti oružje i streljivo od osobe u čijem posjedu nađe spremnik koji se može pričvrstiti na poluautomatsko ili repetirajuće vatreno oružje sa središnjom udarnom iglom i koji može primiti više od 20 naboja ili u slučaju dugog vatrenog oružja može primiti više od 10 naboja.
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"
Re: streljivo nakon prodaje oruzja
Ako ga kolekcionar ima,sve mora biti onesposobljeno.
Ni okvir ne smije biti za 30 kom.
Način kompletnoga onesposobljavanja je posebna tema i ovlašteni puškari imaju propise koje moraju poštovati.
Ako je pitanje smije li biti okvir od 30 kom na onesposobljenom oružju ,odgovor je ne!
Ni okvir ne smije biti za 30 kom.
Način kompletnoga onesposobljavanja je posebna tema i ovlašteni puškari imaju propise koje moraju poštovati.
Ako je pitanje smije li biti okvir od 30 kom na onesposobljenom oružju ,odgovor je ne!
Re: streljivo nakon prodaje oruzja
Ako pak netko legalno posjeduje takvo oružje koje nije onesposobljeno,kapacitet spremnika mora biti u okviru Zakona.
- Barut
- Časnički Namjesnik

- Posts: 753
- Joined: 17 Jan 2010, 16:20
- Location: Šibenik
- Has thanked: 1 time
- Contact:
Re: streljivo nakon prodaje oruzja
E moj Miro... Sva sreća da se nisi kandidirao na izborima. Da nam ti dođeš na vlast, plakali bi svi mi za HDZ-om, jer bi kod tebe sve bilo zabranjeno.Mirok wrote:Ako ga kolekcionar ima,sve mora biti onesposobljeno.
Ni okvir ne smije biti za 30 kom.
Način kompletnoga onesposobljavanja je posebna tema i ovlašteni puškari imaju propise koje moraju poštovati.
Ako je pitanje smije li biti okvir od 30 kom na onesposobljenom oružju ,odgovor je ne!
Kao prvo, kolekcionarsko oružje se ne onesposobljuje. Da se onesposobljuje, onda kolekcionarska dozvola ne bi ni postojala zato što se onesposobljeno kupuje bez dozvole.
Kao drugo, bez obzira tko i kako tumačio zakon, spremnici za 30 komada od tomija ne mogu nikako biti zabranjeni. Pa i u članku 46. piše za spremnike koji se mogu pričvrstiti na PA ili repetirajuće oružje, a tommy gun očito ne spada niti u jednu od te dvije kategorije, tako da se taj članak ne može nikako odnositi na njegove spremnike. Bilo tko može imati spremnike od tomija, bio kolekcionar ili samo sakupljač militarije.
Sent from my iPad using Tapatalk Pro
The truth is hate to those who hate the truth.
Re: streljivo nakon prodaje oruzja
kao što rekoh... tekst je od 12.7.2020 optužnice su podignute...
https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatsk ... a-15007750
https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatsk ... a-15007750
Re: streljivo nakon prodaje oruzja
Tipicno za nas...sve preko noci ????sjekira wrote:kao što rekoh... tekst je od 12.7.2020 optužnice su podignute...
https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatsk ... a-15007750
A vrijeme prilagodbe, zamjene, dorade, itd.... Sto su ljudi madjionicari,,,, ili puskari cekaju samo njih jer nemaju drugog posla. Nesto je tu jako nespretno napisano ili prevedeno...
Netko je vec napisao prije...znaci obican covjek koji ima spremnik i moze ga bez problema kupiti u bilo kojoj trgovini na poducju EU nece imati sankcije a legalni vlasnik oruzja postaje covjek drugog reda preko noci, tj. kriv je za sve ?? Nisam pravnik ali nesto nije dobro slozeno...
Nemoguće je Nemoguće
Re: streljivo nakon prodaje oruzja
ja samo upozoravam kako je, ne što je i logično.. naravno da imamo perveznu praksulex-lutor wrote:Tipicno za nas...sve preko noci ????sjekira wrote:kao što rekoh... tekst je od 12.7.2020 optužnice su podignute...
https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatsk ... a-15007750
A vrijeme prilagodbe, zamjene, dorade, itd.... Sto su ljudi madjionicari,,,, ili puskari cekaju samo njih jer nemaju drugog posla. Nesto je tu jako nespretno napisano ili prevedeno...
Netko je vec napisao prije...znaci obican covjek koji ima spremnik i moze ga bez problema kupiti u bilo kojoj trgovini na poducju EU nece imati sankcije a legalni vlasnik oruzja postaje covjek drugog reda preko noci, tj. kriv je za sve ?? Nisam pravnik ali nesto nije dobro slozeno...
Who is online
Users browsing this forum: Google [Bot] and 1 guest




