Page 5 of 5

Re: sigurnost u školama

Posted: 07 Jan 2025, 17:51
by jolly
Marin223 wrote:Ako je zaštitar bez oružja, onda komotno taj posao može obavljat domar/čistačica/nešto slično. Ne vidim potrebu za pretakanje javnog novca u privatne zaštitarske firme.
Zastitar ima neku diplomu, tecaj, skolu, pa konacno i ugovor za obavljanje tog posla,u toj skoli..

I sad zamisli ovo, hipotetska situacija:
Cistacica na vratima.
Neki huligan dodje, udje na silu, razbije vrata i izdeveta ju.

Ona tuzi skolu i direktora:

Da li su joj zastitarski posao.
Nema anex na ugovoru za novu duznost.
Vjerojatno nema zaseban ugovor za to.
Vjerojatno nema lijecnicki pregled medicine rada za obavljanje zastitarskog posla.
Nema skolu ni edukaciju ni diplomu za zastitarski posao.
Ne zna nista o sluzbenoj samoobrani, a ni adekvatnu opremu (osim metle).

Za odvjetnika koji ju zastupa, kad ih tuzi - raj zemaljski.

A sad zamisli poziciju direktora skole, koji odgovora za sprovodjenje security protokola u skoli?
To je za pocetak.

Nakon tog se umjesa sindikat, u cijelu pricu i pocne davat izjave za medije, o pretucenoj zaposlenici, clanici sindikata, majki troje djece, itd
Nakon tog krece nezavisna istraga nekoliko ministarstava.
Nakon toga ulecu roditelji, roditeljsko vijece, zabrinuti za sigurnost djece u skoli. Da li je osoba adekvatno osposobljena za obavljanje zasttarsko posla, kako se to moglo desiti?
Nakon tog se ukljucju razne intersene fejsbuk grupe na javnim platformama.

itd itd
Nismo li to vec vidjeli u ovoj ili onoj varijanti?

Re: sigurnost u školama

Posted: 07 Jan 2025, 18:59
by Marin223
Možda da budem precizniji: zapošljavanje portira ?
Jer realno radi se o osobi čiji opis posla je da propušta određene ljude unutra/van (bar po ovome što vidim da pokušavaju).

Re: sigurnost u školama

Posted: 07 Jan 2025, 19:23
by jolly
Marin223 wrote:Možda da budem precizniji: zapošljavanje portira ?
Jer realno radi se o osobi čiji opis posla je da propušta određene ljude unutra/van (bar po ovome što vidim da pokušavaju).
to bi proslo.

Re: sigurnost u školama

Posted: 07 Jan 2025, 21:15
by Mirok
Zato sam i napisao o zaštitaru.
Jer navode zaštitara kao sigurnosnu stepenicu u školama.
Bez oružja...?
Onda stvarno svatko može stajati na vratima.

Re: sigurnost u školama

Posted: 07 Jan 2025, 23:31
by jolly
Mirok wrote:Zato sam i napisao o zaštitaru.
Jer navode zaštitara kao sigurnosnu stepenicu u školama.
Bez oružja...?
Onda stvarno svatko može stajati na vratima.
Realno gledajuci, portir pokriva 99.999% svih situacija u skoli, nenanoruzan.
A za prehodni slucaj, najekstremniji slucaj u HR do danas, i koji je izazvao cijelu ovu temu: da se direktor skole sjetio samo drzati zakljucana vrata skole (makar i bez portira) ovo se ne bi desilo.
Zakljucana vrata su osnovna mjera sigurnosti koju primjenjuje ama bas svako od nas. Zakljucavamo stan, zakljucavamo svoj auto, a lovci cak zakljucavaju ceku u lovistu, u kojoj nema obicno nista.

A kad neko redovno ostavlja otkljucana vrata, to je znak potpune sigurnosne aljkavosti, a u ovom slucaju se djecom i zaposlenicima na odgovornosti.

Re: sigurnost u školama

Posted: 10 Jan 2025, 07:11
by Ariel
Možda je još prerano, ali u doba AI, same kamere bi mogle detektirati osobe koje prilaze školi, čak donekle i njihove namjere. Ne uvijek niti 100%, ali može itekako pomoći. Sumnjiva kretanja i zadržavanja, ponavljanje nekih radnji i sl, sve to može AI naučiti. Opcije su mnoge, povezivanje takvog sustava s bravama, alarmom, upozoravanjem portira i sl. Time bi se pokrio i prostor oko škole, a ne samo ulazna vrata. Još ako bi se sustav prepoznavanja lica (što današnje kućne nadzorne kamere bez problema rade) povezao s nekom MUP bazom, utoliko bolje.

Pa idemo korak dalje, čak i da takav netko uđe u školu, pa čak i da uspije nekog ugroziti, AI kamere to mogu prepoznati, zaključati razrede, upozoriti djelatnike i sl.

Na izbor školi bilo bi želi li uz navedeno i osobu zaštitara ili portira, kojemu bi ovi sustavi znatno olakšali posao. I sve to bez opterećivanja djece kontrolama i čekanjima.

Re: sigurnost u školama

Posted: 10 Jan 2025, 07:30
by jolly
Ariel wrote:Možda je još prerano, ali u doba AI, same kamere bi mogle detektirati osobe koje prilaze školi, čak donekle i njihove namjere. Ne uvijek niti 100%, ali može itekako pomoći. Sumnjiva kretanja i zadržavanja, ponavljanje nekih radnji i sl, sve to može AI naučiti. Opcije su mnoge, povezivanje takvog sustava s bravama, alarmom, upozoravanjem portira i sl. Time bi se pokrio i prostor oko škole, a ne samo ulazna vrata. Još ako bi se sustav prepoznavanja lica (što današnje kućne nadzorne kamere bez problema rade) povezao s nekom MUP bazom, utoliko bolje.

Pa idemo korak dalje, čak i da takav netko uđe u školu, pa čak i da uspije nekog ugroziti, AI kamere to mogu prepoznati, zaključati razrede, upozoriti djelatnike i sl.

Na izbor školi bilo bi želi li uz navedeno i osobu zaštitara ili portira, kojemu bi ovi sustavi znatno olakšali posao. I sve to bez opterećivanja djece kontrolama i čekanjima.
:A28:
Ovo mi sad instaliraju na firmi. Invigilo system s kamerama.
Sustav bi trebao samostalno detektirati "unsafe act", na primjer izadjem vani bez kacige, ili bez rukavica, ili napravim nesto sto je "unsafe".

Re: sigurnost u školama

Posted: 10 Jan 2025, 13:37
by Human
Već vidim inicijativu neke društvene skupine: "Oni nas prate! Prate našu djecu! Pokrenimo peticiju za zabranu kamera po školama!"

Ljudi su čudo!

Re: sigurnost u školama

Posted: 10 Jan 2025, 13:49
by jolly
Human wrote:Već vidim inicijativu neke društvene skupine: "Oni nas prate! Prate našu djecu! Pokrenimo peticiju za zabranu kamera po školama!"

Ljudi su čudo!
Tako je u Americi. jedna interesna skupina protiv druge u medijima.
Razlika je samo sto kod nas se jos nisu razvile lobisticke firme, koje ce za novce lobirati za jednu ili drugu inicijativu, a zakonodavstvo ce onda podrzavati financijski najjace interesne grupe

Re: sigurnost u školama

Posted: 10 Jan 2025, 16:05
by Marin223
Objavljeno na facebooku

Re: sigurnost u školama

Posted: 28 Feb 2025, 12:33
by Marin223
Od "škole će bit sigurnije", do "škole postale nesigurnije" dok si reko: zaštitar :D

https://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/pro ... 99347.html

Re: sigurnost u školama

Posted: 28 Feb 2025, 16:19
by Mirok
Ovakvi zaštitari nisu normalne osobe.
A kako su uopće mogli postati zaštitari.....?