IB43 wrote:
Dobro je rekao jedan Englez. Fašisti budućnosti će se nazivati antifašistima. Vidovnjak, nije teško pogoditi i na koga je mislio.
Do Barbarose, Staljin je bio Hitlerov saveznik i osvajao je istočnu Europu paralelno sa Hitlerom.
Churchil je preventivno potopio francusku (neutralnu) flotu u Mers el Kebihru, 1940 godine pod strahom da ne predju na njemacku stranu, i ostvare prevlast na Atlantiku. Preventivno.
U trenutku kad je Poljska okupirana sa istoka od sovjetskog saveza i zapada od strane njemacke, Engleska objavljuje rat kome? Njemackoj. Procjena engleske vlade (tada Chambarlain) je bila da je nacizam vece zlo od boljsevizma. Jer je percepcija bila da nacizam predstavlja slom civilizacije. (koncentracijsi logori tada nepoznati, kasnije ovo solidno dokazuju, )
Ovo je odredilo smjer rata i definiralo saveznike do 1945 godine.
IB43 wrote:
I nemojte samo početi filozofijama o zlom Zapadu. Navedite primjer ovakvog rata, a da ga je pokrenuo Zapad iza WW2. Znači, osvajanje teritorija, negiranje identiteta, totalno razaranje, prijetnje nuklearnim oružjem.... Prvo takav primjer, onda možemo i o Zapadu.
Iraq. trebali dalje?
Prijetnje nuklearnim oruzjem: Hiroshima i Nagasaki, izvedeno.
Koreja: nakon prodora Kineske vojske Mac Arthur zapovjednik snaga, trazio je od odobrenje za pogadjanje 20 ciljeva u Kini, atomskom bombom.
Tad je naizgled prevladao glas razuma, pa su ga penzionirali. Nastavili su ratovati u Koreji konvencionalno.
Medjutim, nije humanost u pitanju.
Naime, u periodu nakon 1945, pocele su uzurbane pripreme zapada za napad na sovjetski savez (drugi napad po redu), konvecionalno i atomskim oruzjem.
https://canadiandimension.com/articles/ ... -stone-age
Nije lako okrenuti stranu i napasti dojucerasnjeg saveznika, jer propaganda mora pripremiti narod napadackih zemalja, i mora se sve logisticki pripremiti.
trupe, pa i bivsi njemacki vojnici casnici i docasnici sa ostalim pripremali su se u Kanadi. Za nadolazecu invaziju na SSSR.
Atomska bomba je vjerojatno vidjena od strane zapadnih stratega kao solidno rjesenje za smanjenje broja zrtava vlastite vojske.
(pouceni iskustvima s rata na Pacifiku, Iwo Jima, Nagasaki - Hiroshima - kapitulacija i tako dalje)
Hladan tus ovoj strategiji, uslijedio je 1949, prvi atomski uspjesni ruski pokus.
Ovo je zaustavilo pripreme za napad.
Razlika izmedju 1918 - prva saveznicka intervencija u RUsiji propala. A druga, planirana 1945 - 49, obustavljena.
(da napali su sovjetski savez i 1918, trajalo do 1925, 15-tak zemallja)
Dakle, promjena strategije sa ruskim atomskim pokusom 1949,
Pojavio se novi pojam MAD - mutual assured destruction. I ovo je vjerojatno zaustavilo saveznicku intervenciju na SSSR.
Kubanska kriza rjesena je obostranim razumnim ustupcima - povlacenjem raketa sa Kube, i kasnije iz Turske.
Sve sto je sovjetski savez polticki ostvario 1945, dakle naknadno formiranje istocnog bloka, kasnije je anulirano povlacenjem iz istocno evropskih zemalja, prilicno neagresivno i uredno.
Formalno clanice Warsavskog ugovora su nezavisne zemlje i clanice UN. Sa ruskim bazama doduse.
Ali isto su i amerikanci imali svoje baze po (nezavisnoj) zapadnoj njemakoj, i drugdje.
Tu nema puno razlike.
Vojne STrategije su bile, medjutim drugacije.
Brojnost baza po svijetu i iskustva drugog sv rata, rezultirale su formiranjem regionalnih mornarickih grupa, za podrsku nosacima a za podrsku saveznicima i svojim bazama u prekomorskim zemljama.
Sovjetski savez je nastavio sa formiranjem jakih podmornickih flota.
Mislim da ako se ide pretrazivati, najbrza podmornica ruska, koja najduble roni,opet ruska, bez magnetnog otiska - isto ruska. Prvi torpedo na raketni pogon, ruski, itd
Od svakog tipa podmornice ne previse komada (razvojni programi podmornica morali su biti izuzetno skupi), ali ovo stvara pritisak na razvojne programe saveznika za odgovarajuce protumjere, sto je vrlo tesko pratiti.
Sa raspadom sovjetskom saveza, podmornicki razvoji jesu usporeni, ali nisu zaustavljeni.
Poanta je da u odnosima velesila - nema pravednosti.
Politicki odluke nisu donesene u dobroj vjeri ili altruizmu, vec su zasnovane na strahu, od napada onog drugog. Strah je negativan motivator.
Sad se tu zaustavljam.
O ovome sukobu u ukrajini, mislim da nisam dovoljno informiran, pa ni ne sudjelujem u diskusiji, ali pitao si za primjere, pa eto...