impregnacija platna?
- Mike_Torello
- Fleet Admiral

- Posts: 6681
- Joined: 30 Mar 2008, 20:55
- Location: Zagreb
impregnacija platna?
palo mi na pamet, kako bi se neko platno (u ovom slucaju boonie hat) moglo impregnirati da ne propusta vodu?
znam da ono postoje neki sprejevi za cipele i to, ukoliko nije masno pitam se bili radilo na tkanini...
jos nesto sto mi je palo na pamet zvuci malo suludo ali sto mislite o tome da se platno "napari" na ugrijanom pcelinjem vosku. mislio sam zagrijati vosak do "zakuhavanja" i onda "napariti" sesir s vanjske strane? U svakom slucaju cu to probati s komadom platna prije nego se odlucim na taj zahvat...
ajmo, savjeti ideje i prijedlozi...
znam da ono postoje neki sprejevi za cipele i to, ukoliko nije masno pitam se bili radilo na tkanini...
jos nesto sto mi je palo na pamet zvuci malo suludo ali sto mislite o tome da se platno "napari" na ugrijanom pcelinjem vosku. mislio sam zagrijati vosak do "zakuhavanja" i onda "napariti" sesir s vanjske strane? U svakom slucaju cu to probati s komadom platna prije nego se odlucim na taj zahvat...
ajmo, savjeti ideje i prijedlozi...
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"
- Knife_maniac
- Satnik

- Posts: 1504
- Joined: 07 Apr 2008, 20:06
- Location: istocna Hrvatska
Re: impregnacija platna?
Bila je neka varijanta da se umoci u vruci vosak od svijeca, ali neznam tocno kako.
Pitat cu covjeka koji je to radio pa ti javim kroz par dana.
I da NEMOGUCE je impregnirati da bude 100 % vodo/vjetro nepropusno.
Pitat cu covjeka koji je to radio pa ti javim kroz par dana.
I da NEMOGUCE je impregnirati da bude 100 % vodo/vjetro nepropusno.
Darac Steel Production - http://s912.photobucket.com/albums/ac32 ... %20radovi/
http://www.facebook.com/darac.steel
http://www.facebook.com/darac.steel
Re: impregnacija platna?
Probaj laneno ulje.
A ak hoces neku modu tjerati: http://www.nikwax.com
btw. jesi siguran da pcelinji vosak ima "parno" stanje?
A ak hoces neku modu tjerati: http://www.nikwax.com
btw. jesi siguran da pcelinji vosak ima "parno" stanje?
Re: impregnacija platna?
Pa ako netko misli da ce inhalirati pcelinji vosak, onda je laneno ulje 2 stoljeca naprednija tenologija!JoZ@ wrote:ma kakvo laneno ulje
Uostalom, nedavno nadjoh pola litre istog, pa idem probat napravit gemist!
- Mike_Torello
- Fleet Admiral

- Posts: 6681
- Joined: 30 Mar 2008, 20:55
- Location: Zagreb
Re: impregnacija platna?
nadam se da se šališ? pa necu lanenim uljem zamastiti BOONIE HAT???k.horvat wrote:Probaj laneno ulje.
nije moda vec potreba, treba mi nesto sto moze impregnitati tkaninu 65% polyester 35% cottonk.horvat wrote:A ak hoces neku modu tjerati: http://www.nikwax.com
pa neznam, palo mi na pamet, nisam probao, zato pitam, kladim se da isparavanja neke vrste ima.. MORA IMATI!!! =)k.horvat wrote:btw. jesi siguran da pcelinji vosak ima "parno" stanje?
uz to bio bi ugodnog mirisa i dobar mamac za međede... IDEALNO! =)
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"
Re: impregnacija platna?
Ppiiippp te takav BOONIE HAT koji pusta vodu! Imam ja jednu pionirsku kapu pa ak nadjesMike_Torello wrote: nadam se da se šališ? pa necu lanenim uljem zamastiti BOONIE HAT???
rjesenje za taj tvoj skrlak, reci mi, pa kad idem u Kumrovec da mi blesa ne pokisne...
Eeee, sad vec navodis i parametre tvog skrlaka. Prvo si bio skroman i rekao da imas skrlak i pcelinjak...Mike_Torello wrote: nije moda vec potreba, treba mi nesto sto moze impregnitati tkaninu 65% polyester 35% cotton
Sretno, a onda, ak je dobar mamac za medjede, zovi nas na gulas i pago...Mike_Torello wrote: pa neznam, palo mi na pamet, nisam probao, zato pitam, kladim se da isparavanja neke vrste ima.. MORA IMATI!!! =)
uz to bio bi ugodnog mirisa i dobar mamac za međede... IDEALNO! =)
Re: impregnacija platna?
dok sam se vrtio u hv-u po raznim terenima i sl. znam da smo za laksu impregnaciju mazali sa voskom, nismo ga topili, vec utrljavali u tkaninu....
_______________________
DVC = Diligentia, Vis, Celeritas
DVC = Diligentia, Vis, Celeritas
- Mike_Torello
- Fleet Admiral

- Posts: 6681
- Joined: 30 Mar 2008, 20:55
- Location: Zagreb
Re: impregnacija platna?
slobodno napises "JEBOTE" =) ne treba cenzura, ovo je forum o oruzju, to ukljucuje pljuvanje, psovanje i slicne stvari =)k.horvat wrote:Ppiiippp te takav BOONIE HAT koji pusta vodu! Imam ja jednu pionirsku kapu pa ak nadjes
rjesenje za taj tvoj skrlak, reci mi, pa kad idem u Kumrovec da mi blesa ne pokisne...![]()
vodis i knifea sa sobom? =) neka vidi deckic malo =)
ŠKRLAK =) lol =) pa nije BOONIE HAT valjda ok kože? =) a pcelinjak nemam ali mogu nabaviti toliko voska =)k.horvat wrote:Eeee, sad vec navodis i parametre tvog skrlaka. Prvo si bio skroman i rekao da imas skrlak i pcelinjak...
=) jeftinije mi je da vas natocim pivom ("cool" a ne "full" =) da znate pronaci put kuci =)k.horvat wrote:Sretno, a onda, ak je dobar mamac za medjede, zovi nas na gulas i pago...
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"
Re: impregnacija platna?
Mike_Torello wrote:palo mi na pamet, kako bi se neko platno (u ovom slucaju boonie hat) moglo impregnirati da ne propusta vodu?
znam da ono postoje neki sprejevi za cipele i to, ukoliko nije masno pitam se bili radilo na tkanini...
jos nesto sto mi je palo na pamet zvuci malo suludo ali sto mislite o tome da se platno "napari" na ugrijanom pcelinjem vosku. mislio sam zagrijati vosak do "zakuhavanja" i onda "napariti" sesir s vanjske strane? U svakom slucaju cu to probati s komadom platna prije nego se odlucim na taj zahvat...
ajmo, savjeti ideje i prijedlozi...
to se radi sa pčelinjim voskom i parafinom....trebas napraviti smjesu od 90% parafina i 10% pčelinjeg voska...to lijepo otopiti..i pustiti da se ohladi-najbolje u nekom kalupu...sa time namazati predmet koji želiš iompregnirati...i potom ga ugrijati fenom ili glačalom
možeš to nabaviti ovdje..http://www.greenmanbushcraft.co.uk/clot ... nd-wax.htm Fjal Raven to koristi za impregnaciju stvari koje proizvodi
a ovdje pogledaj recep kako se to radi
http://www.shelby.fi/tips/greenlandwax/index.php
sretno..
- blackpowder
- Nadnarednik

- Posts: 529
- Joined: 16 Oct 2008, 16:07
Re: impregnacija platna?
Pčelinji vosak je neizostavni sastojak za impregnaciju, no kako treba imati određenu viskožnost za dubinsko prodiranje u tkaninu preporučam mješavinu voska i goveđeg loja. prije mješanja goveđi loj se kuha na temperaturi nešto ispod ključanja u jednakoj količini vode sve dok se ne izgubi svaki miris a cijelo vrijeme se skida pjena s vrha. Kuhanje je gotovo kad je sva voda isparila a loj izgubio miris. Pčelinji vosak se topi u vodenoj kupelji i dodaje se iskuhani loj uz neprestano mješanje do određene viskoznosti . Viskoznost provjeriš tako da kuhaču kojom mješaš povremeno izvadiš van i pogledaš kako curi smjesa ako je prerijetka dodaš voska a ako je pregusta dodaš loja. Gotovu smjesu nanosiš na sobnoj temperaturi drvenom špatlom na vanjsku stranu razapetog platna koje želiš impregnirati i nakon toga istrljaš krpom da ukloniš višak . Nakon provjere vodonepropusnosti po potrebi ponoviš postupak. Ovu smjesu možeš koristiti i za impregnaciju i održavanje kože.
Inače za impregnaciju kože je najbolje narvalovo ili kitovo ulje kojeg više nema na tržištu ali zato ISKRA ZELINA proizvodi PLANINARSKO ULJE za impregnaciju obuće. Vrlo neugodnog mirisa ali odlično impregnira pravu kožu.
POZOR: PRIJE PRIMJENE SMJESE PROBAJ UČINAK NA MANJEM KOMADU IDENTIČNOG PLATNA!
Inače za impregnaciju kože je najbolje narvalovo ili kitovo ulje kojeg više nema na tržištu ali zato ISKRA ZELINA proizvodi PLANINARSKO ULJE za impregnaciju obuće. Vrlo neugodnog mirisa ali odlično impregnira pravu kožu.
POZOR: PRIJE PRIMJENE SMJESE PROBAJ UČINAK NA MANJEM KOMADU IDENTIČNOG PLATNA!
KRIMINALIZACIJOM LEGALNIH POSJEDNIKA ORUŽJA - ORUŽJE ĆE POSJEDOVATI SAMO KRIMINALCI!
ZNAŠ LI OVO PROČITATI - ZAHVALI TO SVOJOJ UČITELJICI!
ČITAŠ LI OVO NA LATINICI - ZAHVALI DRAGOVOLJCIMA!
ZNAŠ LI OVO PROČITATI - ZAHVALI TO SVOJOJ UČITELJICI!
ČITAŠ LI OVO NA LATINICI - ZAHVALI DRAGOVOLJCIMA!
Re: impregnacija platna?
uzmi vosak al pazi guzu gdje medo šeče, ne trebaš gel za kosu a i leptirići se skupljaju pa je dojam lijepši.
a sada nastavljamo s vijestima iz daleke budućnosti tj. 21 stoljeća
u svakom dućanu gdje prodaju šatore, prodaju i sprejeve za impregnaciju na bazi silikona, ja si s tim impregniram prastaru komandosicu, šator, a i šešir.
nema mirisa, odsjaja, ne ostavlja fleke, materijal diše. prešpricaj kada očekuješ jači pljusak i dovoljno je.
a sada nastavljamo s vijestima iz daleke budućnosti tj. 21 stoljeća
u svakom dućanu gdje prodaju šatore, prodaju i sprejeve za impregnaciju na bazi silikona, ja si s tim impregniram prastaru komandosicu, šator, a i šešir.
nema mirisa, odsjaja, ne ostavlja fleke, materijal diše. prešpricaj kada očekuješ jači pljusak i dovoljno je.
Omnes tenentes gladios et ad bella doctissimi uniuscuiusque ensis super femur suum propter timores nocturnos
Because none of us are as cruel as all of us
Because none of us are as cruel as all of us
Who is online
Users browsing this forum: No registered users and 0 guests


