Page 1 of 1
Ekonmija u Srbiji v.s. Hrvatskoj
Posted: 14 Aug 2012, 09:45
by lex-lutor
Citam malo i razmisljam,
http://www.index.hr/vijesti/clanak/za-i ... 31356.aspx
Nasi politicari ih pokusaju prikazatkao glupe i nesposobne te kako se tmao lose zivi, u zadju godinu je par firmi iz Slovenije tamo otvorilo pogone a da stvar bude bolja cak su se i neki familijarno preselili u srbiju.
Bitno da mi tako pametni unistavamo svaki trag proizvodnje koja bi mogla konkurirati nekome u EU, jer naravno mi smo POSLUSNICI....
Re: Ekonmija u Srbiji v.s. Hrvatskoj
Posted: 14 Aug 2012, 11:11
by valdop
je u pravu si, interesantna je zadnja rečenica radnici rade deset sati dnevno, četiri dana u tjednu; pa gdje ćeš bolje, četiri dana radiš a tri si slobodan, ionako je svejedno što se radi deset sati, nije neka razlika od rada od osam sati. možda će i kod nas tako biti ali prvo moramo sve rasprodati da bi znali ko je gazda . . .
Re: Ekonmija u Srbiji v.s. Hrvatskoj
Posted: 14 Aug 2012, 21:33
by Mike_Torello
a ja prosli tjedan u 6 dana odradio 72 radna sata... =/ nisam uspio nategnuti 80 radnih sati jer sam u ponedeljak radio SAMO drugu smjenu...
Re: Ekonmija u Srbiji v.s. Hrvatskoj
Posted: 21 Aug 2012, 00:35
by gun_hater
Srbija je tradicionalno ekonomski i industrijski inferiornija RH, uvijek je i bila, i to se neće ubrzo promijeniti.
Doduše netreba se puno umisliti je da nema turizma bi mi bili vrlo blizu njihovom stanju.
Ovo slanje autića vlakom me podsjetilo na anegdotu iz doba kraja Juge, i svjetskog biznisa za prodavanjem Yuga amerikancima;
kada je upriličena proslava istog takvog događaja slanja vlakom jugića za Bar, da bi se vozila sljedeći dan vratila nazad u krug tvornice jer uopće nisu bila dovršena i sve je bilo samo za propagandne svrhe

Re: Ekonmija u Srbiji v.s. Hrvatskoj
Posted: 21 Aug 2012, 09:09
by lex-lutor
U pravu si, svasta je moguce kada treba stvoriti pricu za javnost...no ono sto je interesantno je kako smo duboko zaglibili...Covjek koji je trebao otvoriti jedan malo veci pogon ( strana firma) kod Vukovara je nakon 2-godine zavlacienja po nasim kancelarijama i igre sa birokracijom otisao negdje pored N.Sada i za 7-dana dobio sve potrebne dokumente, dovoljno je bilo podmazati samo na jednom mjestu i to ne neke velike novce dok su ga kod nas na svakom salteru prakticki trazili lovu da bi stvar hodala brze.....
Re: Ekonmija u Srbiji v.s. Hrvatskoj
Posted: 21 Aug 2012, 16:54
by gun_hater
valdop wrote:je u pravu si, interesantna je zadnja rečenica radnici rade deset sati dnevno, četiri dana u tjednu; pa gdje ćeš bolje, četiri dana radiš a tri si slobodan, ionako je svejedno što se radi deset sati, nije neka razlika od rada od osam sati. možda će i kod nas tako biti ali prvo moramo sve rasprodati da bi znali ko je gazda . . .
Ja mislim da bi možda trebalo probat radije neki sistem gdje se radi manje od 8 sati, ali koncentriranije i efektivnije,u više smjena,
a ne da radnici 20-30% svog radnog vremena provedu na kavama, cigaretama i zabušavajući okolo praveći se da nešto rade, kako je to na mnogim (ne svim) poslovima, a posebno u raznim administracijama i uredima.
Postoje naravno i studije o efektivnosti rada i kada je koncentracija i učinak na najvišoj razini, a to ne traje 8h.
Kod nas se nažalost ogromni resursi troše na taj "rad u prazno", a to je valjda ostavština još iz "socijalizma" kad je tog vjerujem bilo još više.
Makar ni ovaj sistem nije loš, pretpostavljajući da mogu od ta dva zadnja sata izvuć neku efektivnost a ne da radnici samo razmišljaju kako će što prije doma.
Što se tiče poslovne strategije, mislim da im je slanje auta u Italiju promašaj, jer im je to dodatni trošak, radije da se orijentiraju da prodaju te jeftine autiće ovdje po ist. Europi, osim naravno ako nije možda slučaj da su auti poluproizvod pa da ih u Italiji dorađuju i šalju dalje s oznakom da su kao talijanski proizvod.