Page 1 of 2
Izmjena kapisli na streljivu
Posted: 06 May 2020, 13:49
by johnnyboyy1711
Odmah da napomenem, nemam nikakvog praktičnog iskustva sa reloadingom, imam jedino osnovno teorijsko znanje s interneta.
Može li se zamijeniti kapisla na starijem streljivu (tipa jugoslavenski M67) sa novom, nekorozivnom kapislom, bez da se utječe na ostatak "naboja", dakle da se ne dira punjenje, metak itd. Malo sam čitao po stranim forumima, ljudi to baš i ne rade, da je navodno teže i opasnije vaditi Berdan kapisle nego Boxer kapisle. Gledam si alternative uz Sellier & Bellot, a da se opet ne moram svaki puta zezati sa čišćenjem kada pucam stariju municiju.
Molim ako može da se držimo teme i bez odgovora "ne isplati se" ako nije argumentirano. Želim znati sve o tome, kome se da o tome i pisati.
Edit: na ovu temu me potaknula slika streljiva koje se prodaje u Americi pod nazivom "Remontirano". Dakle vidi se izvana da je sve isto, ali je kapisla nova. Slika na linku:
https://cdn11.bigcommerce.com/s-b7687/i ... mbypass=on
Re: Izmjena kapisli na streljivu
Posted: 06 May 2020, 16:54
by timmy75
zamjena žive kapisle drugom živom kapislom dok je barut i zrno u čahuri?

Re: Izmjena kapisli na streljivu
Posted: 06 May 2020, 17:46
by Mirok
Mislim da bi to moglo biti preopasno,uopće nije važna isplativost(ekonomska).
Ne bih to preporučio da se radi na punome metku.
Čisto da se ne desi uspiješ sa jednim metkom,desetim,misliš pa ide to i onda BUUM!
Re: Izmjena kapisli na streljivu
Posted: 06 May 2020, 18:11
by jolly
To radi tvornica.
Re: Izmjena kapisli na streljivu
Posted: 06 May 2020, 19:01
by johnnyboyy1711
Znam da je ovaj forum pun egomanijaka, ali zato sam izričito napisao da nisam stručnjak u ovome, tako da su sarkastični odgovori poput "Bravo" totalno nepotrebni
Kao netko tko se nikad nije bavio reloadingom, ne znam te finese, što se smije što se ne smije. Možda nešto u teoriji izgleda opasno, a reloaderi to nešto stalno rade. Od kud ja znam. Znam neke osnove oko samog procesa.
Hvala na odgovorima.
Re: Izmjena kapisli na streljivu
Posted: 06 May 2020, 19:09
by Mirok
Na osnovi slike ja čak nisam siguran da je mijenjana samo kapisla.
Kako tamo piše /remontovano/ možda se misli na ponovno punjenje praznih čahura?
Mi smo još u JNA znali skupljati čahure i za to bi četa dobila novac,pa smo si nešto znali priuštiti.
Kako bilo, ovaj zahvat bih prepustio proizvođaču(tvornici),ne znam da je to netko radio individualno,barem ne sa municijom sa ovih prostora.
Re: Izmjena kapisli na streljivu
Posted: 06 May 2020, 19:37
by AR15 fan
Opće je poznato da su dvije najveće češke tvornice streljiva otkupile milijune i milijune kineskih metaka 7.62x39 od Albanije, ''remontirale'' ih odnosno izmjenile kapisle koje su sadržavale korozivne elemente za kapisle novije proizvodnje prilagođene suvremenim standardima u proizvodnji streljiva te ih podvrgle CIP-u kako bi se legalno smjelo prodavati u Europskoj Uniji. To se velikim tvornicama isplati jer imaju znanje, tehnologiju, obučene ljude i kapital. Nama pojedincima se ne isplati ni u kome pogledu taman da imamo znanje, potrebne alate i dozvole, barem ne u financijskom smislu. Znam da ima ljudi koji to rade za privatne potrebe, rade si kvalitetna punjenja i da je prednost da se svojoj cijevi daju najoptimalnije.
Re: Izmjena kapisli na streljivu
Posted: 06 May 2020, 21:00
by istra champion
Mirok wrote:Na osnovi slike ja čak nisam siguran da je mijenjana samo kapisla.
U pravu si. Mijenjana je i čahura i najvjerovatnije i barut.
Čahura na slici nema oznaku proizvođača i godinu proizvodnje.
Re: Izmjena kapisli na streljivu
Posted: 06 May 2020, 21:25
by Iggy
Iz mojeg skromnog iskustva, stvari stoje ovako: berdan kapislu možeš zamijeniti novom, ali istom, berdan. Malo ih je zeznuto izbiti, čak su se igle na matrici lomile i ne ide sa istom matricom. Uzmi čahure pa pogledaj lampom odozgo, vidjeti ćeš razliku.Moraš kinetičkim čekićem rastaviti metak, kapisle izbijati ispravne nije baš poželjno. Znači zrno i barut vani pa aktivirati kapisle u cijevi, onda mogu nove i radiš sve kao da puniš novi metak. isplati li se?? Po meni da, tko puno puca. Uglavnom je uzrok zatajenja kod starijeg streljiva baš kapisla, ali kod 7.62x39 nije bilo takvih problema. Za 7,9 da, protresti barut i napuniti ponovo s novom kapislom, zašto ne? Dobiješ jeftin i dobar metak koji će biti neusporedivo bolji i konstantniji od prethodnog. da bi izbjegao zajebanciju s berdan kapislama, kupiš nove ili skupiš boxer čahura pa koristiš zrna i barut iz vojnog streljiva. Opet vaganje itd...biti će manje opasno za cijev, ali čađe će biti jednako, tj. puno kao i prije. Ali ćeš imati puno bolje paljenje, sagorijevanje i preciznost.
Re: Izmjena kapisli na streljivu
Posted: 06 May 2020, 21:44
by Mirok
Ma ok,ali tema ide na mogućnost izmjene kapisle kod punoga metka?
Inače reloading je sam po sebi ok,ali ovo prvo.....???
Re: Izmjena kapisli na streljivu
Posted: 06 May 2020, 21:47
by Iggy
Ovo prvo je neizvodivo, ispravite me ako griješim.
Re: Izmjena kapisli na streljivu
Posted: 06 May 2020, 21:48
by johnnyboyy1711
Iggy wrote:Iz mojeg skromnog iskustva, stvari stoje ovako: berdan kapislu možeš zamijeniti novom, ali istom, berdan. Malo ih je zeznuto izbiti, čak su se igle na matrici lomile i ne ide sa istom matricom. Uzmi čahure pa pogledaj lampom odozgo, vidjeti ćeš razliku.Moraš kinetičkim čekićem rastaviti metak, kapisle izbijati ispravne nije baš poželjno. Znači zrno i barut vani pa aktivirati kapisle u cijevi, onda mogu nove i radiš sve kao da puniš novi metak. isplati li se?? Po meni da, tko puno puca. Uglavnom je uzrok zatajenja kod starijeg streljiva baš kapisla, ali kod 7.62x39 nije bilo takvih problema. Za 7,9 da, protresti barut i napuniti ponovo s novom kapislom, zašto ne? Dobiješ jeftin i dobar metak koji će biti neusporedivo bolji i konstantniji od prethodnog. da bi izbjegao zajebanciju s berdan kapislama, kupiš nove ili skupiš boxer čahura pa koristiš zrna i barut iz vojnog streljiva. Opet vaganje itd...biti će manje opasno za cijev, ali čađe će biti jednako, tj. puno kao i prije. Ali ćeš imati puno bolje paljenje, sagorijevanje i preciznost.
Ovo je super, hvala puno! Ovo da mora biti berdan kapisla, nisam uopće razmišljao, a znam da sam negdje pročitao da se na tim kapislama u biti nakovanj nalazi na samoj čahuri, prema tome u biti da...
Re: Izmjena kapisli na streljivu
Posted: 06 May 2020, 21:50
by johnnyboyy1711
Mirok wrote:Ma ok,ali tema ide na mogućnost izmjene kapisle kod punoga metka?
Inače reloading je sam po sebi ok,ali ovo prvo.....???
Ono čime se vodim je ovo što je spomeno kolega ar15fan, da su stotine tisuća metaka prepravili u Europi, koji su došli iz Kine i sl. Pretpostavljamo sam da je tako nešto opasnije nego ako se ide od nule, ali sam mislio, ako tvornice to rade, možda ajde postoji neki workaround da se to i doma napravi. Čisto sam se htio informirat.
Re: Izmjena kapisli na streljivu
Posted: 06 May 2020, 21:57
by Mirok
Kada malo razmislim,pitanje je da li i tvornice mijenjaju samu kapislu?
Koliko znam da se takva municija prodaje za sitniš i možda tvornice imaju računicu napraviti reloading?
Re: Izmjena kapisli na streljivu
Posted: 06 May 2020, 22:33
by zhrvoje
Da bi ovo remontiranje bilo sigurno metak se mora rastaviti.
Kinetickim cekicem je prakticki nemoguca misija rastaviti vojni metak, probajte, mora se rastaviti collet style rastavljacem.
Onda se kapisla vadi (opaljena ili neopaljena), stavis novu berdan kapislu (modernu bez zive), prevazes barut i stavis isto zrno nazad.
Tako bih ja to napravio.
Puno previse posla, odustao bi nakon 100 komada i kupio normalno streljivo.
Fyi, narastavljao sam se vojnih metaka, samo od te operacije mi se vec dize kosa na glavi.
Re: Izmjena kapisli na streljivu
Posted: 07 May 2020, 00:06
by Mike_Torello
"B-patrone" je njemacko 8x57 streljivo sa explozivnim zrnom, koje je mislim PPU remontirao... pošto je zrno upravo takvo kakvo je, cisto sumnjma da su ga rastavljali kinetickim cekicem. No, kako je samo zrno toj prici jedino sto vrijedi sacuvati predpostavljam da su rastavljani na drugi nacin, i onda naravno punjeni u svjeze cahure, sa svjezom kapislom i svjezim barutom. No kako je vec receno, nema mjenjanja kapisle na cijelom metku...
Postoji jos jedan razlog zasto bi netko "remontirao" streljivo, ameri su imali vojna natjecanja u gađanju, tad nije bilo match streljiva ako i je nije bilo dozvoljeno jer su iskljucivo vojne komponente... pa si je ekipa delaborirala, sortirala i ponovo punila streljivo najcesce istim komponentama ali sortiranim zrnjem i pazljivije razvaganim barutom, ne sjecam se jesu li smjeli mjenjati cahure, uglavnom tako remontirano streljivo su nazivali "mexican match ammo" (izgooglaj i procitaj, zanimljivo je stivo) jer je samo natjecanje bilo u Meksiku, a znam osobno neke strijelce koji to rade sa starim vojnim streljivom, ali mjenjaju cahure/kapisle (a mozda cak i barut), dok zrnje sortiraru po gramazi u koracima po 2 za određenu decimalu...
Oštrostrijelac bi mogao reci puno vise od mene po tom pitanju

Re: Izmjena kapisli na streljivu
Posted: 09 May 2020, 09:21
by Stari Maček
Pokušati zamijeniti samo kapislu kod živog streljiva je opasno i neizvedivo. Kod samog punjenja na novo se zna desiti da kapisla pukne.
Odstraniti zrno - del. čekić - collet - klješta. Isprazniti barut. Ispucati kapislu u puški. Izbaciti kapislu - matrica ili voda.
Prije ponovnog punjenja provuči čahuru kroz matricu "resizing die" i podkratiti na mjeru.
I onda punjenje - nova kapisla a barut i zrno po želji.
Sretno!

Re: Izmjena kapisli na streljivu
Posted: 09 May 2020, 10:28
by johnnyboyy1711
Puno hvala svima na odgovorima! Vrlo korisno, naučio sam nešto.
Re: Izmjena kapisli na streljivu
Posted: 03 Jan 2021, 18:44
by matezg1
"Opće je poznato da su dvije najveće češke tvornice streljiva otkupile milijune i milijune kineskih metaka 7.62x39 od Albanije, ''remontirale'' ih odnosno izmjenile kapisle koje su sadržavale korozivne elemente za kapisle novije proizvodnje prilagođene suvremenim standardima u proizvodnji streljiva te ih podvrgle CIP-u kako bi se legalno smjelo prodavati u Europskoj Uniji. To se velikim tvornicama isplati jer imaju znanje, tehnologiju, obučene ljude i kapital. Nama pojedincima se ne isplati ni u kome pogledu taman da imamo znanje, potrebne alate i dozvole, barem ne u financijskom smislu. Znam da ima ljudi koji to rade za privatne potrebe, rade si kvalitetna punjenja i da je prednost da se svojoj cijevi daju najoptimalnije."
Nažalost moram te razočarati da na tom Kineskom streljivu u tim češkim tvornicama nije izmjenjeno apsolutno ništa a kamoli da je mijenjana -korozivna kapisla i stari barut. Popakiran je u ambalažu i stavljene su oznake
firme koja ga daje na civilno tržište da bi se moglo prodavati u EU i to je sve, ostalo su sve priče. Cijena govori sve. Takav postupak je nemoguće provesti bez rastavljanja
i ponovnog sastavljanja metka a cijena samog postupka bi bila skoro jednaka novom te u principu neisplativa na streljivu malog kalibra . Kod streljiva većeg kalibra artiljeriskih granata mina raketa itd to bi se isplatilo.
Taj Kineski surplus sa Bimetalnom čahurom ima korozivnu živinu kapislu i zrno sa mekom čeličnom jezgrom tzv. LPS te je potrebno temeljito rastaviti i očistiti oružje
jer znam par slučajeva da je ostavljeno oružje neočišćeno i cijevi na PAP-u su bile dosta nagrižene. Uglavnom rusko oružje je imalo kromirane cijevi pa nije bilo toliko osjetljivo kao Jugo-PaP ali klip povratnih plinova isto zna nastradati tako da je potrebna doza opreza odnosno detaljno čišćenje neposredno nakon gađanja.
Ko nevjeruje neka ispali spremnik novijeg streljiva i ostavi pušku preko noći neočišćenu i sa ovim korozivnim makar ovo drugo ne preporučam .
Re: Izmjena kapisli na streljivu
Posted: 04 Jan 2021, 09:48
by lex-lutor
matezg1 wrote:..... i ostavi pušku preko noći neočišćenu i sa ovim korozivnim makar ovo drugo ne preporučam ... .
Nije li jedna noc ipak malo prekratki rok da bi se vidio proces nagrizanja? Teoretski sve ovisi o vlaznosti zraka u prostoru gdje se drzi oruzje, da bi soli reagirale ogresivno potrebna je vlaga isto je potrebno da bi se od raznh drugih spojeva doslo do stvaranje kiselina?
Nemam bas iskustva sa korozivnom municijom pa me zanima STVARNO stanje problema !