Page 1 of 1
TRACKER
Posted: 17 Dec 2008, 22:11
by stari-nakovanj
ovu temu otvaram i stavljam umjesto kolege
legion.poljak66!! dakle, sva pitanja i komentari su upuceni njemu i samo njemu. on je napravio noz, slikao i napisao sve komentare. legenda: komentari se odnose na sliku iznad.
zasita prije svega!! mislim da je sve jasno.
materijal: gibanj iliti feder plata.
prvo se nacrta željeni oblik noža na karton, koji se zatim izreze.
sablona se prenese na materijal.
izreže se visak materijala.
federplata se ravna kovanjem.
od tankog tiskarskog lima se izreže sablona prema kojoj se izbrusi silueta noza. limena sablona, zato jer kod bušenja ne gori, sto je slucaj kod papirnate
izbrusena silueta...
brusenje ostrice. koristim cirkon LBD (laminantni brusni disk) gradacije P 60.
Re: TRACKER
Posted: 17 Dec 2008, 22:17
by stari-nakovanj
izbrusena jedna strana noza.
izbrusen!!
malo turpijanja iliti filework
finalni oblik ostrice.
izrada olpate drske – pertinax.
finalni oblik drske i noz pripremljen za kaljenje.
zakaljena ostrica u cistom strojnom ulju.
noz nakon neuspjelog kaljenja, zbog prevelike oksidacije nakon toga, izbrusio sam ruzne «plikove» i ponovno kalio uz pomoc cijevi (nazalost izbrisao sam slike).
Re: TRACKER
Posted: 17 Dec 2008, 22:20
by rubinho
ako smijem jedan padobranski ulet
ovo je bez kovanja, obrada na ladno
ovo ima jo7@ u avataru
mogu neke dimenzije

Re: TRACKER
Posted: 17 Dec 2008, 22:28
by stari-nakovanj
...i par slika zgotovljenog noza.
i za kraj jedna devilish...iliti dijaboliČna
Re: TRACKER
Posted: 17 Dec 2008, 23:03
by Legion66
Dimenzije noža: cijeli -31 cm, drška -12,5 cm, oštrica 18,5 cm, oštrica najuži dio 4 cm, oštrica najširi dio 6,5 cm, dužina užeg sječiva 7,5 cm, dužina šireg sječiva 10,5 cm, pila 6,5 cm. Debljina oštrice 6 mm, debljina drške 24 mm. Težina... nisam ga vagao, al ima -od oka, više od pol kile
Re: TRACKER
Posted: 17 Dec 2008, 23:27
by Knife_maniac
rubinho wrote:ovo je bez kovanja, obrada na ladno
To se zove obrada iz blanka.
Tako se danas svugdje radi jer je brze i jeftinije i lakse.
Poljak svaka cast
Svidja mi se filework ma da mislim da bas i ne pristaje tom nozu.
Vidim i dimenzije su slicne kao i u originala, samo sto vise lici Red Scorpion Predatoru nego Brownovom Trackeru
Re: TRACKER
Posted: 17 Dec 2008, 23:28
by BoB
prekrasna demonstracija spoja starih obrta i modernog doba. svaka čast na detaljima.
neka te nož dobro služi.

Re: TRACKER
Posted: 17 Dec 2008, 23:33
by Legion66
Hvala na pohvalama, dopustio sam si umjetničku slobodu.
Re: TRACKER
Posted: 18 Dec 2008, 00:37
by zmenk
svaka cast
sad bi i ja tia provat

Re: TRACKER
Posted: 18 Dec 2008, 01:08
by toni_u
Odlicno si to napravio

upravo sam naisao na izvorni primjerak..
Re: TRACKER
Posted: 18 Dec 2008, 01:09
by Legion66
Zmenk za sve postoji prvi put. Materijal te praktički ne košta ništ, alata ima u pevecu, bauhausu... za male novce. Samo treba volje i mrvicu slobodnog vremena, radni stol i dobar škripac. Sve ostalo može biti priručno. Možda tvoj prvi nož, drugima ne bude izgledal impresivno, ali tebi će to biti najljepši i najbolji, jer znaš koliko si truda i muke uložio u njega i da je tvojih ruku djelo. To malo ko zna cijeniti.
Re: TRACKER
Posted: 18 Dec 2008, 08:38
by Mr.Cabdriver
Legion, samo naprijed. Ovo je ispalo sehr gut!
Re: TRACKER
Posted: 18 Dec 2008, 09:34
by Legion66
Jawoll her Schturmbahnfúrer!
Re: TRACKER
Posted: 18 Dec 2008, 10:55
by patch
Lijepo odrađeno i fino popraćeno slikama.
Samo naprijed i neka te kritike učine još boljim.
Re: TRACKER
Posted: 18 Dec 2008, 12:17
by Legion66
Namjerno nisam polirao oštricu, nego sam ju ostavil ovakvu spaljenu nakon kaljenja, jer materijal jako hrđa nakon upotrebe. Napravio sam ja dosta finijih noževa za pajdaše lovce, a ovaj je radni nož za sječenje granja i svega ostalog kaj mi se nađe na putu, pa mu netreba puno njege, eventualno se malo očisti s purol pastom i to je to.
Re: TRACKER
Posted: 18 Dec 2008, 13:41
by Knife_maniac
Reci kako se ta "brunaza" drzi nakon upotrebe.
@ toni_u
mislim da je mestar radio po ovom modelu naravno uz neke preinake.
predator 2 1_1.jpg
Re: TRACKER
Posted: 18 Dec 2008, 15:08
by Legion66
U nedelju u lovu sam ga malo testiral, s njim sjekel kuruzu, trnje, grmlje, ljesku i jednu suhu topolu - tvrdo ko vrag, za probu. Reko ako pukne, pukne ko ga j... napravit ću si drugi, bolji.
Kroz kuruzu prolazi ko kroz putar, jedan šus, četiri stabljike -napravil sam rusvaj. Drvo sječe zadovoljavajuče dobro, ko i svaka druga mačeta koju sam koristio -naviko sam se na kukri, pa moram obratiti pažnju da ne sječem s vrhom nego s onim čoškom na oštrici.
Brunaža ni da mrdne.
Re: TRACKER
Posted: 18 Dec 2008, 15:45
by MrNo
svaka čast... lijepo izrađeno i dokumentirano...

ipak su hrvati dosta inventivni i snalažljivi,a i ameri su priznali da su "slaveni" jako zajeban narod ako zaratiš s njima...

Re: TRACKER
Posted: 18 Dec 2008, 17:41
by J07@
rubinho wrote:ako smijem jedan padobranski ulet
ovo je bez kovanja, obrada na ladno
ovo ima jo7@ u avataru
mogu neke dimenzije

super legion
ja svog jos nisam zavrsil
rubinho
ak hoces posaljem ti sliku 1:1 pa si ju tak i isprintas
javi se na PM ak hoces
il ak hoce i jos ko
Re: TRACKER
Posted: 18 Dec 2008, 20:26
by Dawor
Moram i ja ovo probat. Feder-platu, škrip, bruslicu imam još mi fali malo volje

(sram me priznat i da vremena imam

).