Page 1 of 1

TRACKER

Posted: 17 Dec 2008, 22:11
by stari-nakovanj
ovu temu otvaram i stavljam umjesto kolege legion.poljak66!! dakle, sva pitanja i komentari su upuceni njemu i samo njemu. on je napravio noz, slikao i napisao sve komentare. legenda: komentari se odnose na sliku iznad.
1.JPG
zasita prije svega!! mislim da je sve jasno.
2.JPG
materijal: gibanj iliti feder plata.
3.JPG
prvo se nacrta željeni oblik noža na karton, koji se zatim izreze.
4.JPG
sablona se prenese na materijal.
5.JPG
izreže se visak materijala.
6.JPG
7.JPG
federplata se ravna kovanjem.
8.JPG
od tankog tiskarskog lima se izreže sablona prema kojoj se izbrusi silueta noza. limena sablona, zato jer kod bušenja ne gori, sto je slucaj kod papirnate ;)
9.JPG
izbrusena silueta...
10.JPG
brusenje ostrice. koristim cirkon LBD (laminantni brusni disk) gradacije P 60.

Re: TRACKER

Posted: 17 Dec 2008, 22:17
by stari-nakovanj
11.JPG
izbrusena jedna strana noza.
12.JPG
izbrusen!!
13.JPG
14.JPG
malo turpijanja iliti filework
15.JPG
finalni oblik ostrice.
16.JPG
izrada olpate drske – pertinax.
17.JPG
finalni oblik drske i noz pripremljen za kaljenje.
18.JPG
zakaljena ostrica u cistom strojnom ulju.
19.JPG
20.JPG
noz nakon neuspjelog kaljenja, zbog prevelike oksidacije nakon toga, izbrusio sam ruzne «plikove» i ponovno kalio uz pomoc cijevi (nazalost izbrisao sam slike).

Re: TRACKER

Posted: 17 Dec 2008, 22:20
by rubinho
ako smijem jedan padobranski ulet :?:
ovo je bez kovanja, obrada na ladno :?:
ovo ima jo7@ u avataru :?:
mogu neke dimenzije :?:
:A28:

Re: TRACKER

Posted: 17 Dec 2008, 22:28
by stari-nakovanj
...i par slika zgotovljenog noza.
IMG_0080.jpg
IMG_0081.jpg
IMG_0110.jpg
IMG_0116.jpg
i za kraj jedna devilish...iliti dijaboliČna
IMG_0088.jpg

Re: TRACKER

Posted: 17 Dec 2008, 23:03
by Legion66
Dimenzije noža: cijeli -31 cm, drška -12,5 cm, oštrica 18,5 cm, oštrica najuži dio 4 cm, oštrica najširi dio 6,5 cm, dužina užeg sječiva 7,5 cm, dužina šireg sječiva 10,5 cm, pila 6,5 cm. Debljina oštrice 6 mm, debljina drške 24 mm. Težina... nisam ga vagao, al ima -od oka, više od pol kile

Re: TRACKER

Posted: 17 Dec 2008, 23:27
by Knife_maniac
rubinho wrote:ovo je bez kovanja, obrada na ladno :?:
To se zove obrada iz blanka.
Tako se danas svugdje radi jer je brze i jeftinije i lakse.

Poljak svaka cast :A25:
Svidja mi se filework ma da mislim da bas i ne pristaje tom nozu.
Vidim i dimenzije su slicne kao i u originala, samo sto vise lici Red Scorpion Predatoru nego Brownovom Trackeru

Re: TRACKER

Posted: 17 Dec 2008, 23:28
by BoB
prekrasna demonstracija spoja starih obrta i modernog doba. svaka čast na detaljima.
neka te nož dobro služi. :A28:

Re: TRACKER

Posted: 17 Dec 2008, 23:33
by Legion66
Hvala na pohvalama, dopustio sam si umjetničku slobodu.

Re: TRACKER

Posted: 18 Dec 2008, 00:37
by zmenk
svaka cast :A25:

sad bi i ja tia provat :A13:

Re: TRACKER

Posted: 18 Dec 2008, 01:08
by toni_u
Odlicno si to napravio :A25: upravo sam naisao na izvorni primjerak..
tbt-010b.jpg

Re: TRACKER

Posted: 18 Dec 2008, 01:09
by Legion66
Zmenk za sve postoji prvi put. Materijal te praktički ne košta ništ, alata ima u pevecu, bauhausu... za male novce. Samo treba volje i mrvicu slobodnog vremena, radni stol i dobar škripac. Sve ostalo može biti priručno. Možda tvoj prvi nož, drugima ne bude izgledal impresivno, ali tebi će to biti najljepši i najbolji, jer znaš koliko si truda i muke uložio u njega i da je tvojih ruku djelo. To malo ko zna cijeniti.

Re: TRACKER

Posted: 18 Dec 2008, 08:38
by Mr.Cabdriver
Legion, samo naprijed. Ovo je ispalo sehr gut!

Re: TRACKER

Posted: 18 Dec 2008, 09:34
by Legion66
Jawoll her Schturmbahnfúrer!

Re: TRACKER

Posted: 18 Dec 2008, 10:55
by patch
Lijepo odrađeno i fino popraćeno slikama.

Samo naprijed i neka te kritike učine još boljim.

Re: TRACKER

Posted: 18 Dec 2008, 12:17
by Legion66
Namjerno nisam polirao oštricu, nego sam ju ostavil ovakvu spaljenu nakon kaljenja, jer materijal jako hrđa nakon upotrebe. Napravio sam ja dosta finijih noževa za pajdaše lovce, a ovaj je radni nož za sječenje granja i svega ostalog kaj mi se nađe na putu, pa mu netreba puno njege, eventualno se malo očisti s purol pastom i to je to.

Re: TRACKER

Posted: 18 Dec 2008, 13:41
by Knife_maniac
Reci kako se ta "brunaza" drzi nakon upotrebe.

@ toni_u
mislim da je mestar radio po ovom modelu naravno uz neke preinake.
predator 2 1_1.jpg

Re: TRACKER

Posted: 18 Dec 2008, 15:08
by Legion66
U nedelju u lovu sam ga malo testiral, s njim sjekel kuruzu, trnje, grmlje, ljesku i jednu suhu topolu - tvrdo ko vrag, za probu. Reko ako pukne, pukne ko ga j... napravit ću si drugi, bolji.
Kroz kuruzu prolazi ko kroz putar, jedan šus, četiri stabljike -napravil sam rusvaj. Drvo sječe zadovoljavajuče dobro, ko i svaka druga mačeta koju sam koristio -naviko sam se na kukri, pa moram obratiti pažnju da ne sječem s vrhom nego s onim čoškom na oštrici.
Brunaža ni da mrdne.

Re: TRACKER

Posted: 18 Dec 2008, 15:45
by MrNo
svaka čast... lijepo izrađeno i dokumentirano... :A28: ipak su hrvati dosta inventivni i snalažljivi,a i ameri su priznali da su "slaveni" jako zajeban narod ako zaratiš s njima... :A26: :A27:

Re: TRACKER

Posted: 18 Dec 2008, 17:41
by J07@
rubinho wrote:ako smijem jedan padobranski ulet :?:
ovo je bez kovanja, obrada na ladno :?:
ovo ima jo7@ u avataru :?:
mogu neke dimenzije :?:
:A28:

super legion :A28:
ja svog jos nisam zavrsil :x

rubinho
ak hoces posaljem ti sliku 1:1 pa si ju tak i isprintas
javi se na PM ak hoces
il ak hoce i jos ko

Re: TRACKER

Posted: 18 Dec 2008, 20:26
by Dawor
Moram i ja ovo probat. Feder-platu, škrip, bruslicu imam još mi fali malo volje :A07: (sram me priznat i da vremena imam :A00: ).