Bivoli po Hrvatskoj, ali i u regiji (Aurox i Bison)
Posted: 20 Aug 2022, 08:36
Divlje Evropsko govedo AUrox, izumrlo je negdje do 17 stoljeca.
Izumrlo Evropsko govedo Auroch(x), pokusali su prvo naseliti nacisti, pod geringovom upravom lovstva, tridesetih godina, pred rat.
Projekt nije bio kao iz jurskog parka, samo genetikom (koja je bila u povojima) - Pokusali su ga dobiti mjesanjim srodnih postojecih rasa goveda.
A plan je bio kasnije naseljavanje po lovistima diljem okupirane Evrope, kako bi arijevci to mogli loviti u slobodno vrijeme.
https://www.smithsonianmag.com/history/ ... 180962739/
Bio je njemacki crno bijeli dokumentarac o tome, mozda se moze naci na you tube, negdje sam to gledao.
Projekt je propao do pocetka ili kraja rata, pod pritiskom povijesnih zbivanja
Ovo je tadasnja znanstvena zajednica nakon drugog sv rata ismijavala, jer je nemoguce ozivjeti izumrlu vrstu, a projekt se svodio na krizanje razlicitih goveda da se dobije novi hibrid koji nalikuje crtezima na starim knjigama i pecinama, a nacina ponasanja, i zivotnog stanista samo kako su to zamisljali bez znanstvene potpore.
ALi opet je pokrenut. Na slican nacin, sad se niko ne smije.
Ono sto sam jucer saznao, ja barem zanimljivo.
Projekt je ozivljen u Evropi, opet se krizaju goveda slicnih vizualnih karakteristika, da bi se dobilo historijsko divlje govedo.
Medjutim, ono sta je zanimljivo - PRVIH 40 KOMADA - PUSTENO JE NA VELEBITU!
https://rewildingeurope.com/news/second ... mountains/
EVROPSKI BIZON
A zanimljivost za evropske bizone:
Njih su poceli pustati na Frusku Goru. (U poljskoj, Belorusiji vec su lovna divljac)
https://www.sggw.edu.pl/en/sggw-scienti ... stitution/
(Mozda ima planova za Velebit???)
Tako da mozda za koju godinu divlje bivole budemo lovili u Hrvatskoj, nece trebati ici u Afriku.
Izumrlo Evropsko govedo Auroch(x), pokusali su prvo naseliti nacisti, pod geringovom upravom lovstva, tridesetih godina, pred rat.
Projekt nije bio kao iz jurskog parka, samo genetikom (koja je bila u povojima) - Pokusali su ga dobiti mjesanjim srodnih postojecih rasa goveda.
A plan je bio kasnije naseljavanje po lovistima diljem okupirane Evrope, kako bi arijevci to mogli loviti u slobodno vrijeme.
https://www.smithsonianmag.com/history/ ... 180962739/
Bio je njemacki crno bijeli dokumentarac o tome, mozda se moze naci na you tube, negdje sam to gledao.
Projekt je propao do pocetka ili kraja rata, pod pritiskom povijesnih zbivanja
Ovo je tadasnja znanstvena zajednica nakon drugog sv rata ismijavala, jer je nemoguce ozivjeti izumrlu vrstu, a projekt se svodio na krizanje razlicitih goveda da se dobije novi hibrid koji nalikuje crtezima na starim knjigama i pecinama, a nacina ponasanja, i zivotnog stanista samo kako su to zamisljali bez znanstvene potpore.
ALi opet je pokrenut. Na slican nacin, sad se niko ne smije.
Ono sto sam jucer saznao, ja barem zanimljivo.
Projekt je ozivljen u Evropi, opet se krizaju goveda slicnih vizualnih karakteristika, da bi se dobilo historijsko divlje govedo.
Medjutim, ono sta je zanimljivo - PRVIH 40 KOMADA - PUSTENO JE NA VELEBITU!
https://rewildingeurope.com/news/second ... mountains/
EVROPSKI BIZON
A zanimljivost za evropske bizone:
Njih su poceli pustati na Frusku Goru. (U poljskoj, Belorusiji vec su lovna divljac)
https://www.sggw.edu.pl/en/sggw-scienti ... stitution/
(Mozda ima planova za Velebit???)
Tako da mozda za koju godinu divlje bivole budemo lovili u Hrvatskoj, nece trebati ici u Afriku.