Tehnika gađanja

ISSF i srodne discipline, Olimpijske streljačke discipline.

Moderator: Original_G

Šicamu
Pozornik
Pozornik
Posts: 34
Joined: 14 Apr 2010, 14:59
Location: Samobor

Tehnika gađanja

Post by Šicamu » 15 Apr 2010, 11:01

kao prvo,pozdrav svim forumašima.pratim već duže vrijeme teme na ovim stranicama,i stvarno ima,kak se veli...za svakog ponešto.mene konkretno zanima sve o tehnici gađanja kod ležećeg stava (disanje,nišanjenje,okidanje....).neke osnovne stvari znam o tome,ali me interesiraju vaša iskustva i saznanja.tražio sam na netu,ali bez nekog velikog uspjeha,stoga se eto za pomoć obraćam svima koji znaju nešto više o toj temi.
mudar čovjek zna sve. snalažljiv čovjek zna svakoga.

User avatar
Breadfan
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik
Posts: 968
Joined: 26 Dec 2008, 16:25
Location: Rijeka
Contact:

Re: Tehnika gađanja

Post by Breadfan » 15 Apr 2010, 13:46

Više sam puta sudjelovao na natjecanjima za MK pušku i iz iskustva sam naučio da je jako bitno da ti je lakat lijeve ruke zaštićen (ako si dešnjak) jer nakon dužeg naslanjanja na isti, počinje bolit i iritirat. Zato većina strijelaca ima one jakne sa zaštitnim navlakama. Kako sam ja ipak ljenčina :D, to ne koristim pa kompenziram na razne načine

Također kad je u pitanju gađanje optikom na veće udaljenosti, razvio sam tehniku okidanja između otkucaja srca. Ne znam da li je iko drugi koristi ali meni paše jer sam primjetio da se na končanici primijeti (minimalno) pomjeranje prilikom svakog otkucaja što ne mora, ali MOŽE upropastit hitac. Tu dakako ide i standardna tehnika okidanja odnosno, da paziš da ne "trzaš" prstom.

Eo to ako ti je šta pomoglo..sigurno će se još ekipe javit s više informacija.
Reportaže iz svijeta oružja i sportskog streljaštva:
http://www.youtube.com/user/Breadf4n

Šicamu
Pozornik
Pozornik
Posts: 34
Joined: 14 Apr 2010, 14:59
Location: Samobor

Re: Tehnika gađanja

Post by Šicamu » 17 Apr 2010, 17:06

Bread,hvala na trudu.vidim da ovo ljudima baš i nije neka vruća tema(valjda ih ne zanima),pa im se neda pisat o toj temi. ha dobro,kaj sad...biće bolje, komp u ruke i tražit dalje po netu. ipak, hvala još jednom. pozdrav celoj ekipi :A28:
mudar čovjek zna sve. snalažljiv čovjek zna svakoga.

User avatar
zdebat
Poručnik
Poručnik
Posts: 1069
Joined: 24 Jul 2008, 17:53
Location: Zagreb

Re: Tehnika gađanja

Post by zdebat » 17 Apr 2010, 22:33

Ležeći se stav čini jako jednostavnim no ima neke svoje zakonitosti koje treba poznavati i kojih se treba pridržavati. Kako Breadfan reče, bitan je je lijevi lakat kod desnjaka. Puška leži u lijevoj ruci tako, kada se gleda sa prednje strane, da tvori 90°u odnosu na tlo. gledajući sa strane, kut ne smije biti manji od 30°. Dakle, lakat nije položen sa "špicom" na tlo jer je to iznimno bolno i uz to mala je dodirna površina sa tlom. Nepravilan stav je kada laktovi tvore sliku kao nogice snajpera ili mitraljeza. Tu su laktovi na "špicama" i to je jako bolno, strijelac ne može dugo izdržati u tom stavu.

Lijeve lakat je uz gore navedeno, točka koja se ne pomjera. Oko njega se strijelac okreće po pravcu. Kao igla kod šestara. Kada se strijelac legne prema meti, zatvorenih očiju usmjeri pušku prema meti. Ukoliko je puška usmjerena u lijevo od mete, strijelac se okreće oko lijevog lakta u smijeru kazaljke na satu. Kaš što je rečeno, središte vrtnje je upravo lijevi lakat. Pomijeranja se vrše malo po malo sve dok nismo sigurni da smo u potpunosti u pravcu mete.

Nakon postavljanja u pravac, Prelazimo u postavljanje po visini. Opet zatvorenih očiju usmjerimo pušku prema meti. Ukoliko je puška usmjerena ispod mete, moramo se osloniti na laktove i prste na stopalima te se kukovima pomaknuti unazad, "razvući" stav. Time diskretno podižemo puškuprema meti. Ukoliko je puška iznad mete, radimo obrnuto, kukove prenosimo prema meti što rezultira spuštanjem vrha puške.

Naposljetku, dobro je "klikati" na prazno (kod MK na čahuricu) kako bismo razvili osjećaj kontinuiranog okidanja bez pomjeranja puške. Kada se počne pucati sa pravim metcima, pri recikliranju bitno je da se ili desni lakat ne pomjera s mjesta, ili da se uvijek vrati desni lakat na potpuno isto mjesto. Dakako, lijevi se lakat ne pomjera nipošto sa pozicije. Ukoliko se to iz bilo kojeg razloga desi, Vraćamo se na slijepu provjeru. Slijepu provjeru je dobro raditi na svakih otpucanih 10 - 15 metaka.

Ovo je bilo onako ukratko i na brzinu, nadopunit ću kada uhvatim vremena a ako te interesira pokušat ću naći i slike da ti bude jasnije.

User avatar
Breadfan
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik
Posts: 968
Joined: 26 Dec 2008, 16:25
Location: Rijeka
Contact:

Re: Tehnika gađanja

Post by Breadfan » 17 Apr 2010, 23:37

Isprike na maloj digresiji, ali vidim da spominješ okidanje na prazno. Mehanizam zatvarača CZ 452 (a pretpostavljam i Brna) izgleda veoma jednostavno i od nekoliko je dijelova (kočnica, vanjski okvir, opruga, udarna igla i onaj dodatan dio na nju što se doda). Igla je debela da bi s njom mogao udarat i puno jači metak od 22ojke.

Ono što me zanima je, koliko je zapravo, znajući sve ovo gore, sigurno pucat bez pufera odnosno, da li će to uopće utjecat na iglu kao takvu?
Reportaže iz svijeta oružja i sportskog streljaštva:
http://www.youtube.com/user/Breadf4n

User avatar
zdebat
Poručnik
Poručnik
Posts: 1069
Joined: 24 Jul 2008, 17:53
Location: Zagreb

Re: Tehnika gađanja

Post by zdebat » 18 Apr 2010, 00:23

Igla voli puknuti. Ili se raskuje. To je razlog radi čega sam nekoliko igli morao zamjeniti na drulovima od kluba.

User avatar
Breadfan
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik
Posts: 968
Joined: 26 Dec 2008, 16:25
Location: Rijeka
Contact:

Re: Tehnika gađanja

Post by Breadfan » 18 Apr 2010, 01:43

^^Da, al' ovdje govorim o CZ452 igli. Ne znam kako je to kod Drulova riješeno i koje su razlike. :A23:
Reportaže iz svijeta oružja i sportskog streljaštva:
http://www.youtube.com/user/Breadf4n

User avatar
istra champion
Cinker - bojna
Cinker - bojna
Posts: 2161
Joined: 03 Aug 2009, 08:23
Location: južna ISTRA

Re: Tehnika gađanja

Post by istra champion » 18 Apr 2010, 07:42

Breadfan wrote:Igla je debela da bi s njom mogao udarat i puno jači metak od 22ojke.
Ono što me zanima je, koliko je zapravo, znajući sve ovo gore, sigurno pucat bez pufera odnosno, da li će to uopće utjecat na iglu kao takvu?
Kakve veze ima debljina igle i udaranje jačih metaka :roll: .
Kod oružja (metaka) s rubnim paljenjem nije poželjno okidati (klikati) bez pufera ili čahure, jer dolazi do oštećenja udarne igle, kako je već rekao zdebat. Pogledaj kamo (kako) ti udara udarna igla (bez pufera) na tvojoj pušci i sve če ti biti jasno :idea: .
SCORE:287 COMPETITION/195MEDAL; 112 GOLD 57 SILVER 26 BRONZE
4 TIME NATIONAL CHAMPION 6 TIME SECOND PLACEMENT 6 TIME THIRD PLACEMENT
25m VK REVOLVER 10+10 NATIONAL TEAM RECORD-567
CUSTOM GUN MASTER
http://www.skistra.hr
https://www.facebook.com/skistramarcana

User avatar
Breadfan
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik
Posts: 968
Joined: 26 Dec 2008, 16:25
Location: Rijeka
Contact:

Re: Tehnika gađanja

Post by Breadfan » 18 Apr 2010, 11:32

Naravno da ima i debljina i čvrstoća Ili oćeš reći da iglom za konac možeš tući karabinski metak?
Već sam gledao sve to što si napisao i vidim da igla minimalno strši, možda nekih 3-4mm i kako je sama od jednog solidnog komada, ne vidim šta se tu može konkretno oštetiti, barem na kratke staze?
Reportaže iz svijeta oružja i sportskog streljaštva:
http://www.youtube.com/user/Breadf4n

User avatar
istra champion
Cinker - bojna
Cinker - bojna
Posts: 2161
Joined: 03 Aug 2009, 08:23
Location: južna ISTRA

Re: Tehnika gađanja

Post by istra champion » 18 Apr 2010, 12:14

Očito je da ne znaš razlike u oružju (streljivu) sa rubnim paljenjem i sa središnjim paljenjem i kamo im udarna igle ''udara'' ako nema metka u cijevi. Kad to budeš naučio onda češ znati i odgovor na pitanje!
SCORE:287 COMPETITION/195MEDAL; 112 GOLD 57 SILVER 26 BRONZE
4 TIME NATIONAL CHAMPION 6 TIME SECOND PLACEMENT 6 TIME THIRD PLACEMENT
25m VK REVOLVER 10+10 NATIONAL TEAM RECORD-567
CUSTOM GUN MASTER
http://www.skistra.hr
https://www.facebook.com/skistramarcana

upitnik
Razvodnik
Razvodnik
Posts: 165
Joined: 14 Dec 2008, 02:03
Location: zagreb

Re: Tehnika gađanja

Post by upitnik » 18 Apr 2010, 14:26

Na prazno nemojte okidati(ili svedite na najmanju moguču mjeru) ni sa jednim oružjem tako isto sa lukom i samostrelom nije zdravo na prazno.Najlakše mi je to objasnit na način da; zamamahnite par puta u prazno šakom svom snagom u zamišljenog protivnika pa da vidiš kak te boli rama i lakata a kad isto radiš sa vrečom ne boli rame lakat :geek:

Kaj vam više paše kod okidanja da vas iznenadi ili da znate trenutak opaljenja na karabinu?
Meni osobno više paše da znam kad če opalit lagano (imam ubrzicu" šteher" jedan okidač) potežem do
točke opaljenja počnem sa izdahom i kad sam na 70-80% izdaha pucam u tom trenutku sam između dva otkucaja srca (sa vremenom sam dobio osječaj kada je to) i tako postižem najbolje rezultate sa karabinom ČZ 550 30-06!
Na ovaj način bolje kontroliram i poništavam greške kod pucanja a velika večina taj način smatra neispravnim i vele da te hitac treba iznenaditi.
Kod malokalibarke "ANSCHÜTZ "model 1515-1516 22wm imam šteher/ubrzicu sa dva okidača koji je jako jako lagan i hitac me iznenadi i imam frustrirajuče rezultate a nije do puške ni optike ni municije,pajdaš radi na 100m sa mojom puškom grupu 3-5cm kako koji put(ko ja sa karabinom)a ja 10-15cm :roll:
Sad budem probao naštelat okidač da ima hod do neke točke gdje ja kontroliram opaljenje(tak sam i na karabinu)jel vidim samo grešku u tome municuju sam isprobao svu i sa svom mi rashitava pogotke!
E sad da li je to pogrešno neznam ali meni daje najbolje rezultate .
Ovo se odnosi na pucanje u nekim lovačkim situacijama ono ko sa čeke preko neke prečke i to simuliram na streeljani(čazma one pregrade na vratima :P ko je bio zna) a ne iz stega i sličnih naprava za upucavanje!

User avatar
Breadfan
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik
Posts: 968
Joined: 26 Dec 2008, 16:25
Location: Rijeka
Contact:

Re: Tehnika gađanja

Post by Breadfan » 18 Apr 2010, 16:22

istra champion wrote:Očito je da ne znaš razlike u oružju (streljivu) sa rubnim paljenjem i sa središnjim paljenjem
i kamo im udarna igle ''udara'' ako nema metka u cijevi.
Jedino što je očito da nemaš namjeru konkretno odgovoriti na moje pitanje nego se koristiti nekakvim sitnim podbadanjima i kvazi-odgovorima tipa "Kad naučiš-znat ćeš".

Ako poželiš konkretno mi odgovoriti na pitanje (jer da znam, ne bi pitao, zar ne?) samo izvoli.

Dakle, još jednom, kako može igla na CZ452 puknuti suhim okidanjem? Igla je povećih dimenzija, doima se čvrsto, što se i kako tu može slomiti?

@Upitnik
Svima (ili barem večini) je već usađeno u naviku da se ne vrši bespotrebno okidanje na suho i tu je sve jasno. No, mene u ovom konkretnom slučaju zanimaju detalji. Da li postoji stvarna opasnost od pucanja igle kod gore navedene puške i zašto?
Reportaže iz svijeta oružja i sportskog streljaštva:
http://www.youtube.com/user/Breadf4n

User avatar
zdebat
Poručnik
Poručnik
Posts: 1069
Joined: 24 Jul 2008, 17:53
Location: Zagreb

Re: Tehnika gađanja

Post by zdebat » 18 Apr 2010, 18:47

Breadfan,

Za dotičnu pušku ne znam kako izgleda udarna igla. Nebitno, ne bih ulazio u rizik i isprobavao hoće li puknuti ili ne. Kod oružja koje koristi streljivo sa rubnom opaljenjem je karakteristično to da igla (ako je malo duža a ne koristi se metak ili čahurica) udara u ležište metka. Samim tim može od udara puknuti ili se raskovati ako se uporno klika na prazno. Ukoliko se raskuje čak i jedva primjetno, igla ne ide u zadnji položaj pa se neda zapeti i samim tim je zastoj neizbježan. Na svim većim natjecanjima uključujući i međunarodne na kojima sam bio, vrhunski strijelci koriste pufer ili čahuricu.

Kada se izrađuje nova igla za drulov mora biti dobro pripasana i prema zatvaraču i prema samom pištolju. Osobno mislim da je vrh udarne igle nešto kraći (0,3mm) tako da ne dođe do ležišta metka.

P.S. Ako imaš mogućnost, poslikaj iglu i zatvarač da pogledamo kako izgleda.

User avatar
Breadfan
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik
Posts: 968
Joined: 26 Dec 2008, 16:25
Location: Rijeka
Contact:

Re: Tehnika gađanja

Post by Breadfan » 18 Apr 2010, 20:36

Zdebat, evo sam napravio screen capture sa jednog youtube videa (CZ452 bolt disassembly):
igla.jpg
Iglu sam zaokružio crvenom bojom. Uglavnom, kad je vidiš bit će ti jasno zašto me zanima što na njoj i kako može puknuti, ako ništa, zbog robusnog/kompaktnog dizajna i samog načina na koji funkcionira unutar zatvarača. Kad isti izvadiš i okreneš dršku da opustiš iglu, ona strši jedva nekoliko milimetara. Pretpostavljam da je to put koji joj je potreban da udari u rub metka da bi došlo do opaljenja.

E da, hvala na odgovoru.
Reportaže iz svijeta oružja i sportskog streljaštva:
http://www.youtube.com/user/Breadf4n

User avatar
k.horvat
Cinker - bojna
Cinker - bojna
Posts: 1602
Joined: 04 Apr 2008, 19:17
Location: Kloštar Ivanić

Re: Tehnika gađanja

Post by k.horvat » 18 Apr 2010, 21:00

Naslušao sam se a i načitao dosta rasprava o "dry fire" ZKM-a.
Večina se slaže da je udarna igla tako napravljena da ne lupi
po ležištu metka ako nema čahure.
Npr. rasprava: http://www.rimfirecentral.com/forums/sh ... t=dry+fire

Na stranici 24. korisničkih uputstava (nažalost engleske imam u PDF-u) stoji
kao zadnja točka postupka pražnjenja, opaljenje "na suho":
Attachments
dry.jpg

Šicamu
Pozornik
Pozornik
Posts: 34
Joined: 14 Apr 2010, 14:59
Location: Samobor

Re: Tehnika gađanja

Post by Šicamu » 19 Apr 2010, 10:57

e baš super,već sam mislio odustati...a kad tam, krenula rasprava. hvala dečki, ako ima još znalaca koji su voljni podijeliti svoja iskustva i svoje male tajne o tehnici gađanja,kak samnom tak i sa drugima...svi ćemo biti zahvalni, jer korisnih savjeta i informacija nikad dosta.
bok svima :lol:
mudar čovjek zna sve. snalažljiv čovjek zna svakoga.

User avatar
Breadfan
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik
Posts: 968
Joined: 26 Dec 2008, 16:25
Location: Rijeka
Contact:

Re: Tehnika gađanja

Post by Breadfan » 19 Apr 2010, 11:12

khorvat, ako pogledaš četvrti post u tvom linku (di je postirana slika), vidjet ćeš u ležištu tj. iznad rupice u kojoj ulazi metak ima kao nekakva 'brazga'. Sjećam se da je to bila prva stvar koju sam primjetio kod svoje puške, čak sam tamo i pitao što bi to moglo biti. Rekli su mu da se radi o tvorničkom tool-marku, ali sad kako vidim, tamo neki pišu da je to namjerno urezano da bi se kao dalo lufta igli pri suhim okidanjima?

Ako je tako, zašto onda neke Čeze (opet se pozivam na slike koje su ljudi tamo postirali) nemaju taj tool-mark?
Reportaže iz svijeta oružja i sportskog streljaštva:
http://www.youtube.com/user/Breadf4n

User avatar
Mike_Torello
Fleet Admiral
Fleet Admiral
Posts: 6681
Joined: 30 Mar 2008, 20:55
Location: Zagreb

Re: Tehnika gađanja

Post by Mike_Torello » 19 Apr 2010, 11:50

jbg, ja imam MK poluautomat i nemogu drugacije nego opaliti na suho, na boltu lijepo povuces okidac i polako zatvoris zatvarac sa otpustenom udarnom iglom i nema potrebe za klikanjem na suho, tako i Mod.98 zatvaram nakon ciscenja.
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"

User avatar
Breadfan
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik
Posts: 968
Joined: 26 Dec 2008, 16:25
Location: Rijeka
Contact:

Re: Tehnika gađanja

Post by Breadfan » 19 Apr 2010, 11:53

Mike_Torello wrote:na boltu lijepo povuces okidac i polako zatvoris zatvarac sa otpustenom udarnom iglom i nema potrebe za klikanjem na suho
Tako je i kod CZ 452. ;)
Reportaže iz svijeta oružja i sportskog streljaštva:
http://www.youtube.com/user/Breadf4n

Šicamu
Pozornik
Pozornik
Posts: 34
Joined: 14 Apr 2010, 14:59
Location: Samobor

Re: Tehnika gađanja

Post by Šicamu » 21 Apr 2010, 14:03

dečki znam da davim (najte zameriti), ali još bih trebao podataka o samoj tehnici okidanja, naravno ako nije problem. biću zahvalan ko i do sada...dobra kob svima :A27: :A27:
mudar čovjek zna sve. snalažljiv čovjek zna svakoga.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests