Podmazivanje zračnice

Zračnice/Lufterice, plašljivci...

Moderator: karabalic

User avatar
k.horvat
Cinker - bojna
Cinker - bojna
Posts: 1602
Joined: 04 Apr 2008, 19:17
Location: Kloštar Ivanić

Podmazivanje zračnice

Post by k.horvat » 06 Apr 2008, 09:13

Već poduže pratim rasprave o podmazivanju zračnice.
Pošto imam janjičarski Hatsan 125 u 5.5 kalibru razmišljao sam da probam malo nauljiti to.
Na grupi (hr.rec.oruzje) se je raspravljalo o tome, Klik je pisao podosta stručno.
Zavirio sam u vojne rezerve ulja. Našao sam Asol C i Asol U (po 1 lit. svakoga).
Ali to nije to..., kapnuo sam dvije kapi strojnog ulja u komoru, otvorio pivkana i
pričekao cca sat vremena uz povremeno razgibavanje opruge puške. :mrgreen:

Jedino mi je bila na pameti misao "dieseling" iliti samozapaljenje ulja pri kompresiji!
Stavio sam jedan RWS Hobby (najlakše zrno koje imam) i ispalio ga prema uobičajenoj
meti (djecji traktorčić na nekih cca 60-ak metara).

Rezultati su bili spektakularni! Pogodio sam nekoh 10 cm više od mete, zvuk je bio
kao kod vatrenog oružja, dima ko u priči i već za pet minuta su se kod mene "sjatili"
susjedi lovci da vide iz čega danas pucam i ne vjeruju da je to zračnica :lol:

User avatar
Mike_Torello
Fleet Admiral
Fleet Admiral
Posts: 6681
Joined: 30 Mar 2008, 20:55
Location: Zagreb

Re: Podmazivanje zračnice

Post by Mike_Torello » 06 Apr 2008, 12:31

k.horvat wrote:Već poduže pratim rasprave o podmazivanju zračnice.
Pošto imam janjičarski Hatsan 125 u 5.5 kalibru razmišljao sam da probam malo nauljiti to.
Na grupi (hr.rec.oruzje) se je raspravljalo o tome, Klik je pisao podosta stručno.
Zavirio sam u vojne rezerve ulja. Našao sam Asol C i Asol U (po 1 lit. svakoga).
Ali to nije to..., kapnuo sam dvije kapi strojnog ulja u komoru, otvorio pivkana i
pričekao cca sat vremena uz povremeno razgibavanje opruge puške. :mrgreen:

Jedino mi je bila na pameti misao "dieseling" iliti samozapaljenje ulja pri kompresiji!
Stavio sam jedan RWS Hobby (najlakše zrno koje imam) i ispalio ga prema uobičajenoj
meti (djecji traktorčić na nekih cca 60-ak metara).

Rezultati su bili spektakularni! Pogodio sam nekoh 10 cm više od mete, zvuk je bio
kao kod vatrenog oružja, dima ko u priči i već za pet minuta su se kod mene "sjatili"
susjedi lovci da vide iz čega danas pucam i ne vjeruju da je to zračnica :lol:
Pazi da nije asol S i asol U? =)

spektakularan dieselig... =(

tebi ne treba masinsko ulje u cilindru kad nemas koznu brtvu...

kad neznas kakva je brtva (u novijim zracnicama sintetika) FOOL-PROOF recept je silikonsko ulje u cilindar (par kapi) a grafitna mast za opruge... nikakve druge kombinacije...
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"

User avatar
k.horvat
Cinker - bojna
Cinker - bojna
Posts: 1602
Joined: 04 Apr 2008, 19:17
Location: Kloštar Ivanić

Re: Podmazivanje zračnice

Post by k.horvat » 06 Apr 2008, 17:25

Mike_Torello wrote: Pazi da nije asol S i asol U? =)

spektakularan dieselig... =(

tebi ne treba masinsko ulje u cilindru kad nemas koznu brtvu...

kad neznas kakva je brtva (u novijim zracnicama sintetika) FOOL-PROOF recept je silikonsko ulje u cilindar (par kapi) a grafitna mast za opruge... nikakve druge kombinacije...

Jucer sam u bauhausu trazio silikonsko ulje ali banana (cak niti banana nije bilo :) ).

Eto, nakon sat vremena (bez pucanja), nije bilo vise dieselinga.

User avatar
Aguila
Desetnik
Desetnik
Posts: 382
Joined: 04 Apr 2008, 19:23
Location:

Re: Podmazivanje zračnice

Post by Aguila » 06 Apr 2008, 20:11

Imas u Lidl-u silikonsko ulje u spreju cca. 12 kn.

User avatar
k.horvat
Cinker - bojna
Cinker - bojna
Posts: 1602
Joined: 04 Apr 2008, 19:17
Location: Kloštar Ivanić

Re: Podmazivanje zračnice

Post by k.horvat » 16 Apr 2008, 12:01

Kupio sam neki "Silicon-spray":
"Multi-purpose, non-greasy, protective care product and lubricant for seat rails, joints, locks, door hinges, recoil belts, rubber, plastic and wood. Prevents squeaks and creaking in plastic panels and seizing of door or hood seals. Also for household use, e.g. as a lubricant for drawers or curtain rails. The non-greasy silicone film acts as a water-repellant and increases the free movement of moving parts."

E sad, dal da s time spricam pusku ili da cice povecam? :A02:
Attachments
922905.jpg
922905.jpg (2.92 KiB) Viewed 1608 times

User avatar
Mike_Torello
Fleet Admiral
Fleet Admiral
Posts: 6681
Joined: 30 Mar 2008, 20:55
Location: Zagreb

Re: Podmazivanje zračnice

Post by Mike_Torello » 30 Sep 2008, 22:57

sad je i meni vec vrijeme da kupim i podmazem, horvat jel bilo kakvih promjena nakon mazanja?
di ima za kupiti osim u lidlu da posaljem silu necistu? =)
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"

User avatar
k.horvat
Cinker - bojna
Cinker - bojna
Posts: 1602
Joined: 04 Apr 2008, 19:17
Location: Kloštar Ivanić

Re: Podmazivanje zračnice

Post by k.horvat » 01 Oct 2008, 07:28

Ja sam kupio u lokalnom ducanu s bojama i lakovima.
A koristio ga nisam od kad sam ga kupio :mrgreen:

nevermind
Razvodnik
Razvodnik
Posts: 121
Joined: 05 Jun 2009, 18:18

Re: Podmazivanje zračnice

Post by nevermind » 17 Jun 2009, 17:14

da li zračnu treba podmazati prije prvog korištenja?
Audi multa, loquere pauca!

nevermind
Razvodnik
Razvodnik
Posts: 121
Joined: 05 Jun 2009, 18:18

Re: Podmazivanje zračnice

Post by nevermind » 22 Jun 2009, 09:54

da li je za podmazivanje cijevi iznutra dovoljan onaj ballistol u spreju ili nesto drugo?
Audi multa, loquere pauca!

User avatar
Mike_Torello
Fleet Admiral
Fleet Admiral
Posts: 6681
Joined: 30 Mar 2008, 20:55
Location: Zagreb

Re: Podmazivanje zračnice

Post by Mike_Torello » 22 Jun 2009, 12:22

je, ali cijev nemas za sto mazati, to je olovno streljivo. Podmazi ju toliko da ju ocistis od moguce hrdje i da ju zastitis (skines kundak i sve lijepo prebrises), cijev ako je prljava ce se najbolje ocistiti pucanjem tko da te to ne brine. Ako naspricas cijev sa uljem pa krenes pucati smanjuje se otpor i dodjes na isto kao da opalis pusku na prazno sto je vrlo stetno za istu.

Sto se tice podmazivanja cilindra, svakih cca 1000kom ispaljenih 1 kap SILIKONSKOG (ne zapaljivog) ulja kroz rupicu. niposto WD40 ili Balistol ili neko zapaljivo ulje jer moze doci do ozbiljnih posljedica pogotovo kod tako jake puske.

ne koristiti zapaljiva ulja za cilindar, ne uljiti cijev, ne okidati na prazno ili sa ultralakom municijom koja ima smanjeni otpor (prepoznaje se po tome sto se reklamira kao hypervelicity streljivo)
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"

nevermind
Razvodnik
Razvodnik
Posts: 121
Joined: 05 Jun 2009, 18:18

Re: Podmazivanje zračnice

Post by nevermind » 22 Jun 2009, 21:36

puno hvala, polako do 1000 prvo se moram odluciti koje cu diabole koristiti...
Audi multa, loquere pauca!

User avatar
Mike_Torello
Fleet Admiral
Fleet Admiral
Posts: 6681
Joined: 30 Mar 2008, 20:55
Location: Zagreb

Re: Podmazivanje zračnice

Post by Mike_Torello » 22 Jun 2009, 21:56

ne odluciti nego ustanoviti, mozes ti odluciti da ces koristit najskuplje a tvoja puska recimo (malo vjerojatno ali dajem kao primjer) najbolje bude davala s nekom jefinom municijom.
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"

nevermind
Razvodnik
Razvodnik
Posts: 121
Joined: 05 Jun 2009, 18:18

Re: Podmazivanje zračnice

Post by nevermind » 23 Jun 2009, 21:18

kamo srece :)
Audi multa, loquere pauca!

nuklearka
Civil
Civil
Posts: 2
Joined: 03 Jul 2009, 19:21
Location: Slavonski Brod

Re: Podmazivanje zračnice

Post by nuklearka » 03 Jul 2009, 19:48

Ja u svoju Diana 48 zračnicu stavljam grafitnu mast za podmazivanje.

User avatar
k.horvat
Cinker - bojna
Cinker - bojna
Posts: 1602
Joined: 04 Apr 2008, 19:17
Location: Kloštar Ivanić

Re: Podmazivanje zračnice

Post by k.horvat » 04 Jul 2009, 21:16

Kao prvo, pozdrav! :A26:

A kao drugo, gdje stavljas mast?
U cilindar?

nuklearka
Civil
Civil
Posts: 2
Joined: 03 Jul 2009, 19:21
Location: Slavonski Brod

Re: Podmazivanje zračnice

Post by nuklearka » 05 Jul 2009, 09:04

Mast stavljam (slika)
Attachments
2009-07-05_090259.png

User avatar
Armalite Kid
Banned
Posts: 644
Joined: 24 Jun 2009, 03:54
Location: Grebza

Re: Podmazivanje zračnice

Post by Armalite Kid » 05 Jul 2009, 21:15

Našpricaj ulje u cilindar, dobiješ dieseling i 1-2 pucnja snage malokalibarke, čuje se doslovno prasak i sonic boom.
Dobro je možda kao ad-hoc varmint hunter zračna puška
Samo neki vele da je štetno, pa ako imaš neku skuplju pušku...
magisches schwein

User avatar
Aguila
Desetnik
Desetnik
Posts: 382
Joined: 04 Apr 2008, 19:23
Location:

Re: Podmazivanje zračnice

Post by Aguila » 05 Jul 2009, 21:31

Jako zdravo za brtvu na klipu.Opališ par puta i možeš ravno na servis. :shock: :!:

User avatar
Mike_Torello
Fleet Admiral
Fleet Admiral
Posts: 6681
Joined: 30 Mar 2008, 20:55
Location: Zagreb

Re: Podmazivanje zračnice

Post by Mike_Torello » 05 Jul 2009, 23:15

to je bilo zanimljivo na malim puskama tipa zastava i slabije slavije... ali sa danasnjim magnum zracnicama, hvala lijepo, tko zeli na taj nacin dobiti MK pusku neka si uplati dopunsko zdravstveno osiguranje unaprijed...
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"

User avatar
Armalite Kid
Banned
Posts: 644
Joined: 24 Jun 2009, 03:54
Location: Grebza

Re: Podmazivanje zračnice

Post by Armalite Kid » 06 Jul 2009, 14:48

Ima priča da na nekim starijim američkim zračnicama dio snage je dolazio od dieselinga, to je bilo ko normalno.

Jel netko probao vodik, butan ili nešto slično nabit u klip?
Jbga, experimentom do uspjeha
magisches schwein

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest