Balansirano zrno - istina ili mit?

ISSF i srodne discipline, Olimpijske streljačke discipline.

Moderator: Original_G

Post Reply
User avatar
zdebat
Poručnik
Poručnik
Posts: 1069
Joined: 24 Jul 2008, 17:53
Location: Zagreb

Balansirano zrno - istina ili mit?

Post by zdebat » 12 Apr 2012, 12:43

Postovani forumasi, zna li netko tocno da li stvarno snajperski metak 7,9 ima balansirano zrno ili je to tek natpis na kutiji? Na jednom forumu ljudi tvrde da ne postoji balansirano zrno. Buduci da je rijec o starom streljivu zanima me da li je to istina i ako je kako se balansiraju zrna.

User avatar
Mike_Torello
Fleet Admiral
Fleet Admiral
Posts: 6681
Joined: 30 Mar 2008, 20:55
Location: Zagreb

Re: Balansirano zrno - istina ili mit?

Post by Mike_Torello » 12 Apr 2012, 13:13

Natpis na kutiji nije "sa balansiranim" nego "sa snajperskim" zrnom ako se ne varam... sto bi znacilo, malo kvalitetnija i prebrana, uniformirana zrna, sto bi moglo imati isto znacenje kao i "match" zrno... Slazem se sa ovima sto kazu da "balansirano" zrno ne postoji, samo ga se eto "po domaće" tako naziva... a onima koji koriste taj naziv, koristit ce ga za sve bolje kvalitetnije, preciznije match streljivo =)
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"

User avatar
karlo22hr
Razvodnik
Razvodnik
Posts: 136
Joined: 12 Dec 2009, 15:48
Location: Vinkovci

Re: Balansirano zrno - istina ili mit?

Post by karlo22hr » 12 Apr 2012, 16:40

Na kutiji pise metak sa balansiranim zrnom oznaka je M75 i ima oko kapsle ljubicasti prsten grupe su jako dobre s tom municijom najbolje su godiste od 80 do 89 pucao sam i 90-95 godiste ali ti nevaljaju i svi se zale na nji udarna igla udari u kapslu ali ne opali.
"Kolekcionarstvo je nešto besplatno što te skupo košta. "

Highroller
Skupnik
Skupnik
Posts: 204
Joined: 23 Dec 2009, 07:26
Location: 22km NW od Pampasa

Re: Balansirano zrno - istina ili mit?

Post by Highroller » 12 Apr 2012, 17:10

Uzmeš metak i zakotrljaš ga po stolu,, u nekim mecima nađeš da zrno ne stoji centrirano u čahuri. Jednostavno rečeno kugla stoji nakoso u čahuri. U ratu to i nije neki problem ali u streljaštvu je.

šile
Skupnik
Skupnik
Posts: 211
Joined: 13 Jan 2011, 18:29

Re: Balansirano zrno - istina ili mit?

Post by šile » 12 Apr 2012, 20:14

karlo22hr wrote:Na kutiji pise metak sa balansiranim zrnom oznaka je M75 i ima oko kapsle ljubicasti prsten grupe su jako dobre s tom municijom najbolje su godiste od 80 do 89 pucao sam i 90-95 godiste ali ti nevaljaju i svi se zale na nji udarna igla udari u kapslu ali ne opali.
od 80.-89.god. su se financirali iz federalne kase i na miru su radli streljivo za potrebe predstoječih akcija po hrvatskoj a pred 95.god.su na brzaka pakovali streljivo pripremajuči se za očekivane akcije oko užica !!!

Huntercro
Razvodnik
Razvodnik
Posts: 117
Joined: 20 May 2009, 10:10

Re: Balansirano zrno - istina ili mit?

Post by Huntercro » 13 Apr 2012, 22:23

kod tih novijih je problem u ležištu kapisle u dubini kapisle jednostavno ležište je dublje

i piše na kutiji metak snajperski sa univerzalnim zrnom M 75

User avatar
zdebat
Poručnik
Poručnik
Posts: 1069
Joined: 24 Jul 2008, 17:53
Location: Zagreb

Re: Balansirano zrno - istina ili mit?

Post by zdebat » 14 Apr 2012, 10:55

Po čemu se konkretno snajperski metak razlikuje od običnog streljiva?

User avatar
karlo22hr
Razvodnik
Razvodnik
Posts: 136
Joined: 12 Dec 2009, 15:48
Location: Vinkovci

Re: Balansirano zrno - istina ili mit?

Post by karlo22hr » 14 Apr 2012, 12:10

Kod snajperskih se samo vodilo racuna da se stavi zrna s sto manje oscilacijom u tezini i precizno se dozirao barut i ima oko kapsle ljubicasti lak
"Kolekcionarstvo je nešto besplatno što te skupo košta. "

User avatar
zdebat
Poručnik
Poručnik
Posts: 1069
Joined: 24 Jul 2008, 17:53
Location: Zagreb

Re: Balansirano zrno - istina ili mit?

Post by zdebat » 14 Apr 2012, 18:51

E, po onom što sam ja vidio, to baš i nije bio slučaj. Jesi li mjerio ili je to tvoja pretpostavka?

User avatar
istra champion
Cinker - bojna
Cinker - bojna
Posts: 2161
Joined: 03 Aug 2009, 08:23
Location: južna ISTRA

Re: Balansirano zrno - istina ili mit?

Post by istra champion » 14 Apr 2012, 19:23

Taj snajperski metak ima jače punjenje od ''običnog'' i precizniji je.
SCORE:287 COMPETITION/195MEDAL; 112 GOLD 57 SILVER 26 BRONZE
4 TIME NATIONAL CHAMPION 6 TIME SECOND PLACEMENT 6 TIME THIRD PLACEMENT
25m VK REVOLVER 10+10 NATIONAL TEAM RECORD-567
CUSTOM GUN MASTER
http://www.skistra.hr
https://www.facebook.com/skistramarcana

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests