Novi prijedlog zakona o oružju travanj/2016

Vatreno oružje, rubnog ili centralnog paljenja.
Post Reply
User avatar
frulica
Narednik
Narednik
Posts: 407
Joined: 25 Feb 2016, 22:47
Location: Sesvete

Novi prijedlog zakona o oružju travanj/2016

Post by frulica » 15 May 2016, 23:30

Iako već postoje teme slične osnovne rasprave, možda da se ipak malo osvježi sa novim zakonskim prijedlozima. Naravno ukoliko moderatura smatra da tema ne treba postojati neka post prebace gdje smatraju prikladnim "that said"..
Malo listajući zakone naletjheh na konačni prijedlog vlade od travnja 2016 link https://vlada.gov.hr/UserDocsImages//Sj ... -%202a.pdf i tamo nađem jednu svar koja me osobno obradovala, a to je da se u novom prijedlogu članak 8, točke 2 stavka 7 dozvoljava nabavka poluautomatskog oružja koje svojim izgledom podsjeća na automatsko oružje sa spremnikom do 30 metaka. Znači slobodno nabavljamo AR-15 i AK-47 platformu, osobno ako taj prijedlog zakona prođe mislim podnijeti zahtjev za Colt M4 ili Armalite M15 LTC. Ne znam za vas ali meni je taj članak 8 točka 2, stavak 7 bitna stvar.

ante12
Razvodnik
Razvodnik
Posts: 180
Joined: 02 Mar 2010, 23:52
Location: Trogir

Re: Novi prijedlog zakona o oružju travanj/2016

Post by ante12 » 15 May 2016, 23:39

Usprkos zakonu, i do sada se legalno mogao nabaviti i registrirati AR-15.

User avatar
frulica
Narednik
Narednik
Posts: 407
Joined: 25 Feb 2016, 22:47
Location: Sesvete

Re: Novi prijedlog zakona o oružju travanj/2016

Post by frulica » 15 May 2016, 23:40

Zato i jesu tako česti u Hrvatskoj...

Spinnaker
Cinker - bojna
Cinker - bojna
Posts: 964
Joined: 26 Jun 2010, 16:51
Location: Sesvete

Re: Novi prijedlog zakona o oružju travanj/2016

Post by Spinnaker » 16 May 2016, 07:40

ante12 wrote:Usprkos zakonu, i do sada se legalno mogao nabaviti i registrirati AR-15.
e, al sada će se moći i kalaš :)

User avatar
frulica
Narednik
Narednik
Posts: 407
Joined: 25 Feb 2016, 22:47
Location: Sesvete

Re: Novi prijedlog zakona o oružju travanj/2016

Post by frulica » 16 May 2016, 08:41

Prema trenutnom zakonu oružje kategorije "A" prema članku 6 točke 10 su ljudi registrirali "zloupotrebom" članka 6 kategorije "B" točke 9 i to na način da i je netko u policiji upisao AR-15 kao sportsko oružje, a taj isti nema pojma ( ili svjesno "ima" pojma) kako je PA verzija AR-15 platforme zapravo proistekla iz automatske verzije. Tako kada bi se netko napravio "mamlaz" prema sadašnjem zakonu postavio pitanje u policijskoj postaji kako je "taj i taj" čovjek uspio registrirati PA oružje koje po svom izgledu podsjeća na automatsku verziju, policija bi po sili zakona morala to oružje oduzeti. I to je sva priča kako netko u hrvatskoj registrira AR-15, ne rupama u zakonu već nepoznavanjem ili poznavanjem, a svjesnim ignoriranjem članka 6, kategorije "A" točke 10 (tzv. štela).
Last edited by frulica on 16 May 2016, 08:56, edited 1 time in total.

User avatar
lex-lutor
Brigadir
Brigadir
Posts: 3828
Joined: 27 Aug 2011, 23:32
Location: Srednja Istra

Re: Novi prijedlog zakona o oružju travanj/2016

Post by lex-lutor » 16 May 2016, 08:49

A koje poluautomatsko oruzje ( osim lovackih PA ) svojim izgledom NE podsjeca na automatsko ? To je tako glupa formulacija da sam Bog ne zna tko ju je smislio !

U cemu je problem ako nesto " podsjeca ili lici " na nesto ? Zar je izgled bitan ili funkcija ?
Nemoguće je Nemoguće

User avatar
frulica
Narednik
Narednik
Posts: 407
Joined: 25 Feb 2016, 22:47
Location: Sesvete

Re: Novi prijedlog zakona o oružju travanj/2016

Post by frulica » 16 May 2016, 08:54

Ja se apsolutno slažem da je to debilna formulacija i kod nas je prvenstveno donešena da da se ljudi tobože ne plaše kad vide PA AK-47, jer nedajbože možda je automatski....a 80% ljudi u Hrvatskoj ni ne poznaje AR-15/M4/MP platformu.

ante12
Razvodnik
Razvodnik
Posts: 180
Joined: 02 Mar 2010, 23:52
Location: Trogir

Re: Novi prijedlog zakona o oružju travanj/2016

Post by ante12 » 16 May 2016, 09:06

Po logici slicnosti Glock 17 isto spada u kategoriju A.
Nigdje u zakonu (kako je to i obicaj...) ne pise sto je to "slicnost automatskom oruzju".

User avatar
frulica
Narednik
Narednik
Posts: 407
Joined: 25 Feb 2016, 22:47
Location: Sesvete

Re: Novi prijedlog zakona o oružju travanj/2016

Post by frulica » 16 May 2016, 09:15

ante12 wrote:Po logici slicnosti Glock 17 isto spada u kategoriju A.
Nigdje u zakonu (kako je to i obicaj...) ne pise sto je to "slicnost automatskom oruzju".
Ta opaska bi bila točna da Glock vojsci (policiji) isporučuje automatske pištolje, no vojska/policija duže samo PA kratko oružje, a FA Glock je samo "Gimick" da pokažu da to mogu. Uzmi bilo koji striker fired pištolj i zaglavi mu polužni mehanizam kvačka obarača (dio koji otpušta striker) i dobivaš FA Glock/SA/PPQ i sl. Dakle moramo razlikovati puno produkcijsko FA oružje, od maloserijskih ispitivanja tržišta.

User avatar
lex-lutor
Brigadir
Brigadir
Posts: 3828
Joined: 27 Aug 2011, 23:32
Location: Srednja Istra

Re: Novi prijedlog zakona o oružju travanj/2016

Post by lex-lutor » 16 May 2016, 09:20

frulica wrote:....da se ljudi tobože ne plaše kad vide PA AK-47, jer nedajbože možda je automatski......
Cega se mogu plasiti ???

- NA ulici onako ne smijes pokazivati oruzje niti ga nositi vidljivog
- u ormaru ga nitko ne vidi
- na streljani svi vole oruzje i znaju o cemu se radi

Pa ti sada objasni nekom logikom sto je pisac mislio sa time " lici / podsjeca ", jedini smisao te formulacija je imati izgovor za odbijanje registracije i NISTA VISE !!!
Nemoguće je Nemoguće

User avatar
frulica
Narednik
Narednik
Posts: 407
Joined: 25 Feb 2016, 22:47
Location: Sesvete

Re: Novi prijedlog zakona o oružju travanj/2016

Post by frulica » 16 May 2016, 09:22

Ma totalni kretenizam....mislim da ni oni sami ne znaju zašto je ta formulacija stavljena u trenutni zakon.

ante12
Razvodnik
Razvodnik
Posts: 180
Joined: 02 Mar 2010, 23:52
Location: Trogir

Re: Novi prijedlog zakona o oružju travanj/2016

Post by ante12 » 16 May 2016, 10:12

frulica wrote:
ante12 wrote:Po logici slicnosti Glock 17 isto spada u kategoriju A.
Nigdje u zakonu (kako je to i obicaj...) ne pise sto je to "slicnost automatskom oruzju".
Ta opaska bi bila točna da Glock vojsci (policiji) isporučuje automatske pištolje, no vojska/policija duže samo PA kratko oružje, a FA Glock je samo "Gimick" da pokažu da to mogu. Uzmi bilo koji striker fired pištolj i zaglavi mu polužni mehanizam kvačka obarača (dio koji otpušta striker) i dobivaš FA Glock/SA/PPQ i sl. Dakle moramo razlikovati puno produkcijsko FA oružje, od maloserijskih ispitivanja tržišta.

Gimick ili ne, cinjenica je da Glock 17 izgleda kao automatsko vatreno oruzje.
C96/M712 onda? Tu se radi o bar 100k primjeraka.
A svako oruzje se moze prepraviti u full auto (npr. SMLE full auto...).

Ta kategorija je u zakonu zato sto je to EU zakon.
No tamo je to svrstano u B kategoriju.

User avatar
Darko11
Natporučnik
Natporučnik
Posts: 1477
Joined: 18 Jan 2014, 17:19
Been thanked: 2 times
Contact:

Re: Novi prijedlog zakona o oružju travanj/2016

Post by Darko11 » 16 May 2016, 13:52

Koji glupani u Hrvatskoj doinose zakon majko milia.....cuj IZGLEDOM podsjeca na.....uzeti izgled kao nesto relevantno.Mogli su donjeti zakon da svi lovci nose polozare kokotare jer izgledom se jedino uklapaju u staru lovacku tradiciju i obicaje, a ovi poluautomati uznemiravaju stare lovce koji su ispit polozili za vrijeme Mojsija.
Cak ni ovi tokmaci u BiH nisu dosli so takvih zakljucaka....poluautomatski kalas ili AR 15 mozes imati bez problema odavno.Poluautomatska puska je poluautomatska puska,kako definirati izgled vojne puske,automatske puske??Mozda ce ta definicija sutra vrijediti samo za bull pup na osnovu necijeg subkjektivnog i povrsnog poznavanja oruzja.Papovka u odnosu na VHS izgleda kao kremenjaca.

To je kao kad "vrli lovci" kazu da npr vojna mauzerka sa preradjenim kundakom nije lovacki karabin......ma de der mi to objasni a kako to izgleda lovacki karabin i u kojoj je to dlaci razlika :) pa nisan ima gajku,pa ovo pa ono...kao to je jako bitna i nepremostiva razlika ....a u ormaru mu poluautomatski Beneli argo.Eto takvi sa takvim kriterijima donose zakone.

dejandlesk
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik
Posts: 839
Joined: 26 Dec 2012, 12:35

Re: Novi prijedlog zakona o oružju travanj/2016

Post by dejandlesk » 16 May 2016, 16:49

Dečki, sve je to zabrinjavajuće.
Prije mjesec dana na Vrapčaku se održavalo državno prvenstvo zračnom puškom za kadete. Jedna osoba, koja će se sigurno prepoznati ako je ovdje, a i mnogi od Vas su je vjerojatno vidjeli, nosi majicu sa natpisom "MANJE ORUŽJA, MANJE TRAGEDIJA"!
Mislim da je to krajnje neprimjereno za mjesto na kojem se našla, a ujedno vjerojatno joj je oružje dio "posla". Šta se onda čuditi ljudima koji nisu ljubitelji oružja.
Pozdrav svima!

sjekira
Stožerni Narednik
Stožerni Narednik
Posts: 673
Joined: 14 Aug 2009, 13:53

Re: Novi prijedlog zakona o oružju travanj/2016

Post by sjekira » 16 May 2016, 17:07

Sva sreća pa tu imbecilnu parolu negira statistika

User avatar
lex-lutor
Brigadir
Brigadir
Posts: 3828
Joined: 27 Aug 2011, 23:32
Location: Srednja Istra

Re: Novi prijedlog zakona o oružju travanj/2016

Post by lex-lutor » 16 May 2016, 19:51

" Manje Kozojeba-Manje problema "

Taj natpis je nekako bolji :-)
Nemoguće je Nemoguće

User avatar
Barut
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik
Posts: 753
Joined: 17 Jan 2010, 16:20
Location: Šibenik
Has thanked: 1 time
Contact:

Re: Novi prijedlog zakona o oružju travanj/2016

Post by Barut » 16 May 2016, 23:10

Koji pacijent... :A03:
Palo mi je napamet dizajnirati majicu/plakat koji glasi VIŠE ORUŽJA, MANJE TRAGEDIJA i ispod staviti sliku Auschwitza...
The truth is hate to those who hate the truth.

User avatar
frulica
Narednik
Narednik
Posts: 407
Joined: 25 Feb 2016, 22:47
Location: Sesvete

Re: Novi prijedlog zakona o oružju travanj/2016

Post by frulica » 24 Jul 2016, 13:26

Čim se nešto desi, a uključuje vatreno oružje odmah se javljaju leftardski klošari...
http://www.vecernji.hr/svijet/njemacki- ... ja-1101475
Pa kako se nitko ne zalaže za pooštravanje zakona o kuhinjskim noževima, sjekirama, petama od štikli...kakvi jebivjetri.

User avatar
Darko11
Natporučnik
Natporučnik
Posts: 1477
Joined: 18 Jan 2014, 17:19
Been thanked: 2 times
Contact:

Re: Novi prijedlog zakona o oružju travanj/2016

Post by Darko11 » 25 Jul 2016, 01:27

Ma glupost,kakave veze ima Glock kupljen na crno sa zakonom o oruzju? I obavezno treba pooštriti nabavku kamiona.

mirkof
Razvodnik
Razvodnik
Posts: 148
Joined: 28 Jan 2013, 14:08

Re: Novi prijedlog zakona o oružju travanj/2016

Post by mirkof » 25 Jul 2016, 14:03

Jedno je kupiti oružje na crno u našim krajevima gdje je tog posijano tko zna koliko okolo no u jednoj Njemačkoj ipak nebi trebalo biti moguće da jedan balavac od 18 godina, još k tome psihijatrijski slučaj može kupiti pištolj i streljivo na crno.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 2 guests