katane,vakizaši,šurikeni,šakeni i ostali istočni rezači

Noževi, bajunete, mačevi, sjekire, mačete...
Post Reply
MrNo
Razvodnik
Razvodnik
Posts: 92
Joined: 05 Nov 2008, 16:10
Location: Međimurje

katane,vakizaši,šurikeni,šakeni i ostali istočni rezači

Post by MrNo » 25 Nov 2008, 16:19

ima li koji ljubitelj istočnog hladnog oružja? naravno sveg što su koristili samuraji,ninje i ostali kosooki živalj... :A08:
strah veže ruke i zamračuje um,strah je najveći saveznik tvog neprijatelja
who dares-wins

User avatar
Mr.Cabdriver
Dežurni Dušebrižnik
Dežurni Dušebrižnik
Posts: 731
Joined: 02 Apr 2008, 19:25
Location: Pula

Re: katane,vakizaši,šurikeni,šakeni i ostali istočni rezači

Post by Mr.Cabdriver » 25 Nov 2008, 16:23

MrNo wrote:ima li koji ljubitelj istočnog hladnog oružja? naravno sveg što su koristili samuraji,ninje i ostali kosooki živalj... :A08:

Ljubitelja ima puno, posjednika ima malo s obzirom da je rečena grupa hladnog oružja papreno skupa ako se kupuje prava stvar (ne mora biti antikvitet, čak i novi komadi u tradicionalnoj metodi proizvodnje su papreno skupi)
....:::: Otiš'o sam, sarmu probo nisam... :twisted: ::::....

MrNo
Razvodnik
Razvodnik
Posts: 92
Joined: 05 Nov 2008, 16:10
Location: Međimurje

Re: katane,vakizaši,šurikeni,šakeni i ostali istočni rezači

Post by MrNo » 25 Nov 2008, 16:41

da znam... prošle godine u ovo doba je u Čakovcu u prostorima kule Zrinskih bila izložba hladnog uružja,a naravno i istočni asortiman kojeg obožavam,a cijeneeee... glava boli...
jedna firma iz Križevca ih izrađuje,mislim da se zove "replikart"... prelijepe stvarčice,a mogu reč da su i rađene tradicionalno (kovanjem i preklapanjem),po licenci... tip se malo začudio dok sam ga priupitao o nekim stvarima o izradi,al kad je skužio da smo na istoj valnoj duljini,bio je oduševljen (jedino je moja draga pizdila),čak sam malo i vitlao katanom... koji osječaj,milina :A19:
strah veže ruke i zamračuje um,strah je najveći saveznik tvog neprijatelja
who dares-wins

User avatar
zmenk
Skupnik
Skupnik
Posts: 287
Joined: 05 Apr 2008, 19:57
Location: .::Dalmatia::.

Re: katane,vakizaši,šurikeni,šakeni i ostali istočni rezači

Post by zmenk » 25 Nov 2008, 19:53

hm koliko ja znam replikart prodaje nisam siguran koliko oni proizvode

tribalo bi malo procackat po stranici

iako san na njoj bar jednom tjedno :) al ne gledam te orijentalne ostrice
..jebo EU..

Ako napravis pitu od govna - to je opet govno a ne pita!

zene su krive

User avatar
J07@
Banned
Posts: 639
Joined: 16 Oct 2008, 17:44
Location: VG-ZG

Re: katane,vakizaši,šurikeni,šakeni i ostali istočni rezači

Post by J07@ » 25 Nov 2008, 20:22

nekad davno dok sam jos bio mali pojavile su se strasne NINJE 8-)
pa se onda zaludilo sa radenjem surikena i katana
kopalja saia i ko bi se sjetil svih tih oruzja koje smo doma kao klinci teskom mukom radili
jer nismo znali ni normalno rupu izbusit sa busilicom
a pile za zeljezo su pucale samo tak

dugo je vremena za mene noz br.1 bio tanto
jedan sam si i kupil od cold steela
i to je sve

sad idem izradivat prema svojim zamislima

User avatar
Legion66
Nadnarednik
Nadnarednik
Posts: 501
Joined: 17 Nov 2008, 10:32
Location: KC

Re: katane,vakizaši,šurikeni,šakeni i ostali istočni rezači

Post by Legion66 » 25 Nov 2008, 22:40

Totalno, dok smo bili klinci, taman su se pojavili videorekorderi i piratske videoteke i s njima filmovi o ninjama. Tu je bilo takvog šrota da nemreš zamisliti, ali mi klinci smo uživali. Ja sam doma imal staroga flaha, od kojeg je stari mislil delati gromobran za kuću. Pila za željezo, spiliš pod koso i evo oštrica za katanu, sai od armaturne mreže, šurikeni od lima, vakizashi od starog obručnjaka itd itd. Gledal sam video od Cold Steela kaj oni rade sa svojim katanama- brutalno. Mada me više privlači oružje evropskog srednjeg vijeka, katane su ZAKON.
E da mislim da Kovačić iz replikarta samo brusi blank oštrice.
KO SE MAČA LAČA; LAKUKARAČA!!!!

MrNo
Razvodnik
Razvodnik
Posts: 92
Joined: 05 Nov 2008, 16:10
Location: Međimurje

Re: katane,vakizaši,šurikeni,šakeni i ostali istočni rezači

Post by MrNo » 27 Nov 2008, 16:10

moguče da replikart samo brusi i izrađuje nešto sitno,al ipak znaju nešto o izradi istočnog oružja... kad sam s njim razgovarao "imao je pojma" pa smo lijepo popričali...
ja sam svojevremeno bio lud za tim,pa sam pročitao sve što je bilo moguče naći o srednjevjekovnom Japanu i njihovim ratnicima,obuci i sl. a ti kosooki su bili fascinantni što se tiče usavršavanja (kao i sad) i zato svaka im čast :A25:
fakat puno dobrih stvarčica potiče od njih... a pošto volim,još uvijek,pročitati nešto novo o njima tj. toj fascinantnoj povijesti,dragi kolege,PIŠITE O SVEMU ŠTO MOŽE BIT INTERESANTNO... :A13: iznenadite me... :A21:
strah veže ruke i zamračuje um,strah je najveći saveznik tvog neprijatelja
who dares-wins

User avatar
patch
Satnik
Satnik
Posts: 1767
Joined: 07 Apr 2008, 08:37
Location: Vinkovci
Contact:

Re: katane,vakizaši,šurikeni,šakeni i ostali istočni rezači

Post by patch » 27 Nov 2008, 16:19

Svojevremeno je na rapidshareu bio jedan film o izradi katana [PBS Nova = Secrets of the Samurai Sword]. Kompletan postupak - od vađenja rudače, izrade tamahaganea, postupka kovanja i diferencijalnog kaljenja, brušenja, oštrenja i finog brušenja. Komentare su dali pojedini američki profesori koji se proučavanjem ove umjetnosti bave cijeli niz godina.
_______________________
DVC = Diligentia, Vis, Celeritas

MrNo
Razvodnik
Razvodnik
Posts: 92
Joined: 05 Nov 2008, 16:10
Location: Međimurje

Re: katane,vakizaši,šurikeni,šakeni i ostali istočni rezači

Post by MrNo » 27 Nov 2008, 16:31

probat ću pronači,jer to je stvarno umjetnost.... čitao sam da vrhunski majstori (al najvišeg ranga) u Japanu za izradu katane,smiju napravit samo par komada godišnje i dobiju titulu "živuče blago" te dobivaju dotaciju i ne rade ništa drugo,tako da se mogu u potpunosti posvetiti izradi... to kod nas nije moguče u narednih 100 godina... da te država stimulira,moš mislit... :A26:
strah veže ruke i zamračuje um,strah je najveći saveznik tvog neprijatelja
who dares-wins

User avatar
patch
Satnik
Satnik
Posts: 1767
Joined: 07 Apr 2008, 08:37
Location: Vinkovci
Contact:

Re: katane,vakizaši,šurikeni,šakeni i ostali istočni rezači

Post by patch » 27 Nov 2008, 16:48

MrNo wrote:čitao sam da vrhunski majstori (al najvišeg ranga) u Japanu za izradu katane,smiju napravit samo par komada godišnje i dobiju titulu "živuče blago" te dobivaju dotaciju i ne rade ništa drugo,tako da se mogu u potpunosti posvetiti izradi...
Ako ne, imam ja, samo se mora taj video raskomadat i uploadat na rapid. (nije problem ni link niti znanje - već vrijeme)....

A to što si rekao, istina je za Japance. Katane su kod njih umjetnička djela. Imaju određeni broj majstora koji se ne povećava nego novi majstor se može postati samo kada stari ode.
Količina katana koju smiju napraviti strogo je također ograničena, s jedne strane tehnologijom, jer se sve radi samo i jedino ručno (ista tehnologija se provodi već punih 800 ili 900 godina). Zato ti isti majstori (npr. kovačnica Thaitsuki Nihonto ili Jidai iz Japana) odlaze u Koreju, Taiwan i Indokinu i tamo imaju svoje franšize koje po njihovim uputama i nadzorom proizvode kvalitetne i funkcionalne replike katana. Jedna tih tvorrnica je Hanwei, a na zapadu se pokušava nešto napraviti npr. u Europi WKC Solingen, u USA Cold Steelu i sl....
MrNo wrote:to kod nas nije moguče u narednih 100 godina... da te država stimulira,moš mislit... :A26:
Što se nas tiče, nema šanse. Evo i nekoliko razloga:
1. mi kao narod nemamo taj zanos, fanatizam i upornost da bismo uopće održali takvu tradiciju.
2. Japanci su gotovo do 1945. godine bili hijerarskijski i vojno ustrojena država.
3. Uza sve prethodno - povezali su proizvodnju i religiju što im je dalo jednu fantastičnu kontrolu kvalitete i dobar proizvod
4. Cijelo vrijeme svog postojanja imaju ekspanzionističku politiku što kod nas nije slučaj. To možda nije izraženo zadnjih 50 godina, ali pogledaj što su napravili s Kinom i JZ Azijom.
5. Čuvaju svoje vrijednosti i tradiciju. Čuvaju ono dobro, a odbacuju loše. Poštuju i vole svoje. Dok smo mi, moram to reći, ali licemjerni prema samima sebi.... i tu priča staje.
_______________________
DVC = Diligentia, Vis, Celeritas

User avatar
nobile157
Pukovnik
Pukovnik
Posts: 2891
Joined: 15 Sep 2008, 14:57
Location: Pula

Re: katane,vakizaši,šurikeni,šakeni i ostali istočni rezači

Post by nobile157 » 27 Nov 2008, 17:29

U Italiji ima dosta majstora koji izrađuju noževe (preko 10000 ljudi), a među njima ima i onih koji izrađuju i katane. Tko želi više neka potraži na netu, mene baš ne zanima previše, ali ima jedan moj frend originalnu japansku katanu pa ću ga pitati da poslikam.
NO TRESPASSING - VIOLATORS WILL BE SHOT - SURVIVORS WILL BE SHOT AGAIN
Lijepa riječ i pištolj u ruci otvaraju svaka vrata

User avatar
patch
Satnik
Satnik
Posts: 1767
Joined: 07 Apr 2008, 08:37
Location: Vinkovci
Contact:

Re: katane,vakizaši,šurikeni,šakeni i ostali istočni rezači

Post by patch » 27 Nov 2008, 17:57

Činjenica je kako je sve pitanje novca. Da kod nas ljudi nisu toliko potplaćeni kao što jesu, vjerojatno bi hobby poslova bilo puno više a neki bi sigurno mogli nači egzistenciju u tome. Osobno bih si sam rado složio nekakav knifemaking studio, čak ni u cijeni opreme nije problem, već u trci za lovom. A radim dva posla.

Pitanje je, ako se netko stvarno želi baviti time kao core biznisom - okolina ga gleda kao luđaka, a tržišta, osim u Zagrebu, koji u Eu razmjerima i nije baš tako velik kako se nama čini, baš i nema. A niti okolna tržišta (Bih, Srbija, Cg) na koja bismo ciljano mogli ići nemaju taj potencijal, jer imaju više problema od nas.

Otišao sam u OT pa ću stati da si ne bih sam pobrisao post :A20: .
_______________________
DVC = Diligentia, Vis, Celeritas

User avatar
zmenk
Skupnik
Skupnik
Posts: 287
Joined: 05 Apr 2008, 19:57
Location: .::Dalmatia::.

Re: katane,vakizaši,šurikeni,šakeni i ostali istočni rezači

Post by zmenk » 27 Nov 2008, 21:11

ja sma gledao neki dokumentarac na discovery o katanama di su okrivili amerikance za propast katana

ukratko amerim se svidila i svi su je tili kao trofej ... poznato je da su cak i kamikaze nosili katane ..
i kad se vidila njihova zanimacija za kradjom katana oni su ih ostavljali doma i pocele su se pojavljivati replike ...
bilo je tu jos puno govora o tome jel se uopce vise poznaje drevna receptura za izradu i koliko se puta treba presavijati itd ...
..jebo EU..

Ako napravis pitu od govna - to je opet govno a ne pita!

zene su krive

User avatar
patch
Satnik
Satnik
Posts: 1767
Joined: 07 Apr 2008, 08:37
Location: Vinkovci
Contact:

Re: katane,vakizaši,šurikeni,šakeni i ostali istočni rezači

Post by patch » 28 Nov 2008, 14:41

ništa čudno. kako su amerikanci počeli poslovati s japancima krajem XIX stoljeća i kako su im modernizirali vojsku pa sve negdje do 20-ih godina 20.og stoljeća (nagrada za ratovanje na strani saveznika u WWI)kada počinje japanska expanzija u Americi su se pojavljivale 1. katane iz Japana.
Prava pošast i kako si rekao doslovce krađa je započela japanskim porazom nakon 1945. godine kada je masa Amerikanaca donijela sa sobom "trofeje" čiju vrijednost nikako nisu mogli znati.

A što se preklapanja tiče: 9-13/14 puta ovisno o sastavu tamahaganea. Što je tamanagane svjetliji - ima više otopljenog ugljika i potrebno ga je više puta preklapati jer preklapanje utječe ne izbacivanje atoma ugljika iz kristalne rešetke čelika (ne govorim o željezu, već o čeliku).
_______________________
DVC = Diligentia, Vis, Celeritas

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest