NOŠENJE PLINSKOG PIŠTOLJA!

Zračnice/Lufterice, plašljivci...

Moderator: karabalic

berbenn
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik
Posts: 712
Joined: 16 Feb 2015, 14:13
Been thanked: 1 time

NOŠENJE PLINSKOG PIŠTOLJA!

Post by berbenn » 13 Apr 2021, 21:16

Da li se uredno prijavljeno plinsko oružje može nositi skriveno?
BUM BUM...

Groff
Razvodnik
Razvodnik
Posts: 121
Joined: 15 Mar 2016, 13:54
Location: Rijeka

Re: NOŠENJE PLINSKOG PIŠTOLJA!

Post by Groff » 14 Apr 2021, 18:42

Nigdje ne piše da je zabranjeno nositi samo ne smiješ stvarat “ nelagodu “ kod drugih osoba.
Ploviti je potrebno, živjeti nije !

Mirok
Brigadni General
Brigadni General
Posts: 6271
Joined: 28 Nov 2019, 15:43
Location: Zagreb
Has thanked: 4 times

Re: NOŠENJE PLINSKOG PIŠTOLJA!

Post by Mirok » 14 Apr 2021, 19:47

Ne smiješ u određene prostore i prostorije ,gdje je istaknuta zabrana unošenja oružja.

User avatar
Barut
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik
Posts: 753
Joined: 17 Jan 2010, 16:20
Location: Šibenik
Has thanked: 1 time
Contact:

Re: NOŠENJE PLINSKOG PIŠTOLJA!

Post by Barut » 14 Apr 2021, 20:46

berbenn wrote:Da li se uredno prijavljeno plinsko oružje može nositi skriveno?
Da, kao što su drugi rekli, s tim da mora biti skriveno i treba poštivati sve zabrane unošenja oružja i slično. To je pravilo koje vrijedi za C kategoriju, tako da se odnosi i na plinjake.

Nisi ih to već pitao na referadi?


Sent using Tapatalk
The truth is hate to those who hate the truth.

User avatar
jolly
Cinker - bojna
Cinker - bojna
Posts: 7776
Joined: 26 Feb 2012, 13:10
Has thanked: 9 times
Been thanked: 17 times

Re: NOŠENJE PLINSKOG PIŠTOLJA!

Post by jolly » 14 Apr 2021, 20:52

To je stvar, koju ja ne bih uzeo olako.
Zakon nije bas jasan oko ovog.
Jedini ispravni postupak, je da posaljes pismeni upit na mup, pa vidi sta ce ti odgovoriti.
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”

berbenn
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik
Posts: 712
Joined: 16 Feb 2015, 14:13
Been thanked: 1 time

Re: NOŠENJE PLINSKOG PIŠTOLJA!

Post by berbenn » 14 Apr 2021, 20:55

Onda upit mupu pa javim! Samo, ukoliko nije dozvoljeno, cemu onda suzavac metci i njhova namjena?
BUM BUM...

Groff
Razvodnik
Razvodnik
Posts: 121
Joined: 15 Mar 2016, 13:54
Location: Rijeka

Re: NOŠENJE PLINSKOG PIŠTOLJA!

Post by Groff » 15 Apr 2021, 20:37

berbenn wrote:Onda upit mupu pa javim! Samo, ukoliko nije dozvoljeno, cemu onda suzavac metci i njhova namjena?
Suzavac municije nema u prodaji od polovice prošle godine.
Ploviti je potrebno, živjeti nije !

User avatar
Barut
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik
Posts: 753
Joined: 17 Jan 2010, 16:20
Location: Šibenik
Has thanked: 1 time
Contact:

Re: NOŠENJE PLINSKOG PIŠTOLJA!

Post by Barut » 16 Apr 2021, 08:40

Groff wrote:
berbenn wrote:Onda upit mupu pa javim! Samo, ukoliko nije dozvoljeno, cemu onda suzavac metci i njhova namjena?
Suzavac municije nema u prodaji od polovice prošle godine.
Rasprodana? :)


Sent using Tapatalk
The truth is hate to those who hate the truth.

User avatar
samoborac
Skupnik
Skupnik
Posts: 276
Joined: 09 Mar 2018, 00:24

Re: NOŠENJE PLINSKOG PIŠTOLJA!

Post by samoborac » 16 Apr 2021, 11:40

Kome treba, preporučujem www.balistas.com.
Najbolje je uzeti pepper patrone sa OC koncentratom. Puno bolje nego klor bazirani suzavci. Capiscin odmah peče a CS treba vlagu iz kože i suza da stvori klorovodičnu kiselinu koja peče.

Groff
Razvodnik
Razvodnik
Posts: 121
Joined: 15 Mar 2016, 13:54
Location: Rijeka

Re: NOŠENJE PLINSKOG PIŠTOLJA!

Post by Groff » 16 Apr 2021, 12:48

U Hrvatskoj je municija rasprodana a kako su mi rekli u Hunteru uvoz je jako kompliciran, druge trgovine u RH također je nemaju na lageru. Ne znam kako bi prošlo da se naruči izvana.
Ploviti je potrebno, živjeti nije !

User avatar
samoborac
Skupnik
Skupnik
Posts: 276
Joined: 09 Mar 2018, 00:24

Re: NOŠENJE PLINSKOG PIŠTOLJA!

Post by samoborac » 16 Apr 2021, 12:55

Normalno. Stigne za par dana. Poštarina je 8 eura pa je malo skupo ako naručuješ jednu kutiju.

User avatar
jolly
Cinker - bojna
Cinker - bojna
Posts: 7776
Joined: 26 Feb 2012, 13:10
Has thanked: 9 times
Been thanked: 17 times

Re: NOŠENJE PLINSKOG PIŠTOLJA!

Post by jolly » 16 Apr 2021, 13:51

Posto nisam u tome, pitanje:
Dodjem u ducan kupim plinski pistolj, i registriram ga.
U istom ducanu zelim kupiti neko streljivo.
Sta se na kraju nudi, koja je cijena, i koliko je efektivno?
Jel to neko uopce koristio? makar protiv napada bjesnog psa lutalice?
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”

User avatar
samoborac
Skupnik
Skupnik
Posts: 276
Joined: 09 Mar 2018, 00:24

Re: NOŠENJE PLINSKOG PIŠTOLJA!

Post by samoborac » 16 Apr 2021, 14:01

Plinski pištolj ima prednost pred sprejem jer radi eksploziju i bljesak i plaši ljude i životinje. Kao što napomenuh OC je puno efikasniji posebno protiv životinja. CS slabo djeluje protiv alkoholiziranih i drogiranih osoba.

User avatar
samoborac
Skupnik
Skupnik
Posts: 276
Joined: 09 Mar 2018, 00:24

Re: NOŠENJE PLINSKOG PIŠTOLJA!

Post by samoborac » 16 Apr 2021, 16:01

Streljivo za plinski pištolj ima plastični čep koji je narezan i nekad se rastvori a neka izleti cijeli pa treba paziti jer može ozlijediti oko. Ako je CS u metku on je u kristalnoj formi koja pod visokom temperaturom prelazi u paru. Treba paziti da streljivo ne dođe u doticaj sa vlagom jer sadržaj postane korozivan.

berbenn
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik
Posts: 712
Joined: 16 Feb 2015, 14:13
Been thanked: 1 time

Re: NOŠENJE PLINSKOG PIŠTOLJA!

Post by berbenn » 16 Apr 2021, 17:51

Stigao odgovor koji glasi da se plinsko oruzje ne moze nositi. Eto. Koja mu je onda svrha ne znam. Pa su onda tako i metci nepotrebni....
BUM BUM...

Mirok
Brigadni General
Brigadni General
Posts: 6271
Joined: 28 Nov 2019, 15:43
Location: Zagreb
Has thanked: 4 times

Re: NOŠENJE PLINSKOG PIŠTOLJA!

Post by Mirok » 16 Apr 2021, 18:39

Prije nekoga vremena netko je bio postavio takvo pitanje,na koje sam odgovorio da mislim da ga ne možeš nositi kao oružje za koje imaš dozvolu za DiN.
Interesantno je da u Zakonu nigdje nema te zabrane izričito.
Znači radi se o nekakvoj praksi MUPa,koja čini se nema neko čvrsto utemeljenje?
Meni samome u smislu restrikcija Zakona je bilo nekako očekivano da se tako postave.
Reci, možeš li nam prenijeti obrazloženje?

Groff
Razvodnik
Razvodnik
Posts: 121
Joined: 15 Mar 2016, 13:54
Location: Rijeka

Re: NOŠENJE PLINSKOG PIŠTOLJA!

Post by Groff » 16 Apr 2021, 20:23

Ma teško da će bit kakvog obraloženja i kako Mirok zbori u zakonu to ne piše !?
Ploviti je potrebno, živjeti nije !

berbenn
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik
Posts: 712
Joined: 16 Feb 2015, 14:13
Been thanked: 1 time

Re: NOŠENJE PLINSKOG PIŠTOLJA!

Post by berbenn » 16 Apr 2021, 20:50

Poštovani,
oruzje kategorije C, u koje je svrstano i plinsko oruzje ne smije se nositi, osim kada se prenosi do civilnog strelišta ili drugih mjesta određenih za vježbe gađanja, odnosno kad se prenosi radi srevisa kod pravne osobe ili obrtnika koji ima odobrenje za obavljanje djelatnosti popravka i prepravka oruzja!
ETO, TO JE BIO ODGOVOR KOJI SAM POSTAVIO NA "mup pitanja i odgovori". I odgovorili su brzo i na tom svaka cast i kad god me nesto zanima, odgovore!
Ja sada sam sebi postavljam pitanje, koja je svrha plinskog pistolja?
BUM BUM...

Mirok
Brigadni General
Brigadni General
Posts: 6271
Joined: 28 Nov 2019, 15:43
Location: Zagreb
Has thanked: 4 times

Re: NOŠENJE PLINSKOG PIŠTOLJA!

Post by Mirok » 16 Apr 2021, 21:11

Da,koja je svha toga oružja?
Zamisli obrazloženje...plinsko oružje (npr akustično) smiješ nositi na strelište ?!
Pa koji ćeš k.rac gađati sa akustičnim oružjem(streljivom)?
Ko je tu lud?
I zašto sam pitao za obrazloženje?
Upravo zato jer bi MUP trebao dati ZAKONSKO obrazloženje ,poduprto člancima Zakona!
Očito ih nema...i ovo je čisto objašnjanje na hrvatski način...katastrofa!

User avatar
jolly
Cinker - bojna
Cinker - bojna
Posts: 7776
Joined: 26 Feb 2012, 13:10
Has thanked: 9 times
Been thanked: 17 times

Re: NOŠENJE PLINSKOG PIŠTOLJA!

Post by jolly » 16 Apr 2021, 21:33

Znaci, ova stvar je rjesena. Nema vise nedoumica. Nemere!
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests