Ekonmija u Srbiji v.s. Hrvatskoj

Kritički komentari događaja vezanih i nevezanih za oružje, kod nas i u svijetu. Moderirani forum - vrijeđanje, međusobne svađe i mali forumski ratovi se ne toleriraju. POLITIKU IZBJEGAVATI.
Post Reply
User avatar
lex-lutor
Brigadir
Brigadir
Posts: 3828
Joined: 27 Aug 2011, 23:32
Location: Srednja Istra

Ekonmija u Srbiji v.s. Hrvatskoj

Post by lex-lutor » 14 Aug 2012, 09:45

Citam malo i razmisljam,

http://www.index.hr/vijesti/clanak/za-i ... 31356.aspx

Nasi politicari ih pokusaju prikazatkao glupe i nesposobne te kako se tmao lose zivi, u zadju godinu je par firmi iz Slovenije tamo otvorilo pogone a da stvar bude bolja cak su se i neki familijarno preselili u srbiju.

Bitno da mi tako pametni unistavamo svaki trag proizvodnje koja bi mogla konkurirati nekome u EU, jer naravno mi smo POSLUSNICI....
Nemoguće je Nemoguće

User avatar
valdop
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik
Posts: 931
Joined: 04 Sep 2009, 22:35
Location: Sesvete

Re: Ekonmija u Srbiji v.s. Hrvatskoj

Post by valdop » 14 Aug 2012, 11:11

je u pravu si, interesantna je zadnja rečenica radnici rade deset sati dnevno, četiri dana u tjednu; pa gdje ćeš bolje, četiri dana radiš a tri si slobodan, ionako je svejedno što se radi deset sati, nije neka razlika od rada od osam sati. možda će i kod nas tako biti ali prvo moramo sve rasprodati da bi znali ko je gazda . . .
Samo da prođe ova demokracija, pa da opet živimo ko ljudi !!
Smiješi nam se bolje sutra. Štoviše, umire od smijeha!
http://www.randyhanshaw.com/humor/html/flashers.htm

User avatar
Mike_Torello
Fleet Admiral
Fleet Admiral
Posts: 6681
Joined: 30 Mar 2008, 20:55
Location: Zagreb

Re: Ekonmija u Srbiji v.s. Hrvatskoj

Post by Mike_Torello » 14 Aug 2012, 21:33

a ja prosli tjedan u 6 dana odradio 72 radna sata... =/ nisam uspio nategnuti 80 radnih sati jer sam u ponedeljak radio SAMO drugu smjenu...
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"

User avatar
gun_hater
Narednik
Narednik
Posts: 421
Joined: 17 Nov 2010, 15:36

Re: Ekonmija u Srbiji v.s. Hrvatskoj

Post by gun_hater » 21 Aug 2012, 00:35

Srbija je tradicionalno ekonomski i industrijski inferiornija RH, uvijek je i bila, i to se neće ubrzo promijeniti.
Doduše netreba se puno umisliti je da nema turizma bi mi bili vrlo blizu njihovom stanju.

Ovo slanje autića vlakom me podsjetilo na anegdotu iz doba kraja Juge, i svjetskog biznisa za prodavanjem Yuga amerikancima;
kada je upriličena proslava istog takvog događaja slanja vlakom jugića za Bar, da bi se vozila sljedeći dan vratila nazad u krug tvornice jer uopće nisu bila dovršena i sve je bilo samo za propagandne svrhe :lol:

User avatar
lex-lutor
Brigadir
Brigadir
Posts: 3828
Joined: 27 Aug 2011, 23:32
Location: Srednja Istra

Re: Ekonmija u Srbiji v.s. Hrvatskoj

Post by lex-lutor » 21 Aug 2012, 09:09

U pravu si, svasta je moguce kada treba stvoriti pricu za javnost...no ono sto je interesantno je kako smo duboko zaglibili...Covjek koji je trebao otvoriti jedan malo veci pogon ( strana firma) kod Vukovara je nakon 2-godine zavlacienja po nasim kancelarijama i igre sa birokracijom otisao negdje pored N.Sada i za 7-dana dobio sve potrebne dokumente, dovoljno je bilo podmazati samo na jednom mjestu i to ne neke velike novce dok su ga kod nas na svakom salteru prakticki trazili lovu da bi stvar hodala brze.....
Nemoguće je Nemoguće

User avatar
gun_hater
Narednik
Narednik
Posts: 421
Joined: 17 Nov 2010, 15:36

Re: Ekonmija u Srbiji v.s. Hrvatskoj

Post by gun_hater » 21 Aug 2012, 16:54

valdop wrote:je u pravu si, interesantna je zadnja rečenica radnici rade deset sati dnevno, četiri dana u tjednu; pa gdje ćeš bolje, četiri dana radiš a tri si slobodan, ionako je svejedno što se radi deset sati, nije neka razlika od rada od osam sati. možda će i kod nas tako biti ali prvo moramo sve rasprodati da bi znali ko je gazda . . .
Ja mislim da bi možda trebalo probat radije neki sistem gdje se radi manje od 8 sati, ali koncentriranije i efektivnije,u više smjena,
a ne da radnici 20-30% svog radnog vremena provedu na kavama, cigaretama i zabušavajući okolo praveći se da nešto rade, kako je to na mnogim (ne svim) poslovima, a posebno u raznim administracijama i uredima.
Postoje naravno i studije o efektivnosti rada i kada je koncentracija i učinak na najvišoj razini, a to ne traje 8h.
Kod nas se nažalost ogromni resursi troše na taj "rad u prazno", a to je valjda ostavština još iz "socijalizma" kad je tog vjerujem bilo još više.

Makar ni ovaj sistem nije loš, pretpostavljajući da mogu od ta dva zadnja sata izvuć neku efektivnost a ne da radnici samo razmišljaju kako će što prije doma.

Što se tiče poslovne strategije, mislim da im je slanje auta u Italiju promašaj, jer im je to dodatni trošak, radije da se orijentiraju da prodaju te jeftine autiće ovdje po ist. Europi, osim naravno ako nije možda slučaj da su auti poluproizvod pa da ih u Italiji dorađuju i šalju dalje s oznakom da su kao talijanski proizvod.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest