PENNY FOR A KNIFE ILITI NOVČIĆ ZA NOŽ

Podjeli svoje znanje
User avatar
Legion66
Nadnarednik
Nadnarednik
Posts: 501
Joined: 17 Nov 2008, 10:32
Location: KC

PENNY FOR A KNIFE ILITI NOVČIĆ ZA NOŽ

Post by Legion66 » 25 Nov 2008, 10:12

U Engleskoj je običaj da se za poklonjeni nož da mali bakreni novčić kao simboličan čin plačanja. Tim običajem se spriječava da se
ne presiječe prijateljska veza između darivatelja i darovanog. Običaj se proširio u Francusku, Španjolsku i ostale zemlje u Evropi.
To se i meni desilo prvi put kad sam šogoru napravio i poklonio nož. Ja njemu nož, a on meni 10 lipa. Ja ga gledam, kaj to znači, ti to mene zaje... vidim cijeniš moju muku i znoj.... - skoro se zakrvili, dok mi nije objasnil o čemu se radi. Tak da i ja kad dobijem od nekog nož platim simboličnu cijenu.Da li i vi imate takav običaj ili ste negdje čuli za nešto slično?
KO SE MAČA LAČA; LAKUKARAČA!!!!

User avatar
J07@
Banned
Posts: 639
Joined: 16 Oct 2008, 17:44
Location: VG-ZG

Re: PENNY FOR A KNIFE ILITI NOVČIĆ ZA NOŽ

Post by J07@ » 25 Nov 2008, 11:06

nisam cuo za nista slicno
al super da si ovo podjelilsnama
trebam dobi jedan nozic na poklon pa znam kak cu se oduzit :lol:
i odma ispricat pricu

:A28:

User avatar
stari-nakovanj
Desetnik
Desetnik
Posts: 333
Joined: 06 Jul 2008, 17:48
Location: Zagreb
Contact:

Re: PENNY FOR A KNIFE ILITI NOVČIĆ ZA NOŽ

Post by stari-nakovanj » 25 Nov 2008, 12:06

nisam znao da to potjece iz engleske al to radim uvijek. ne samo sa nozevima, ucili su me kad sam bil mali da kad se poklanja bilo sto sa ostricom da se za uzvrat mora dobiti novcic, bio to bestek, alat, noz ili nesto slicno....inace ostrica prereze prijateljstvo!

User avatar
Knife_maniac
Satnik
Satnik
Posts: 1504
Joined: 07 Apr 2008, 20:06
Location: istocna Hrvatska

Re: PENNY FOR A KNIFE ILITI NOVČIĆ ZA NOŽ

Post by Knife_maniac » 25 Nov 2008, 13:59

Eto vidis ! Tu sam temu postavio davno na forumu pa ju je ekipa zaspamala i okrenila sve na zajebanciju.
Eto sad znam i zasto treba traziti i dati novcic.
Hvala :A25:

User avatar
k.horvat
Cinker - bojna
Cinker - bojna
Posts: 1602
Joined: 04 Apr 2008, 19:17
Location: Kloštar Ivanić

Re: PENNY FOR A KNIFE ILITI NOVČIĆ ZA NOŽ

Post by k.horvat » 25 Nov 2008, 14:12

E, za jedan noz, koji vec dugo cekam, cuvam jednu okupatorsku DEM! :mrgreen:

User avatar
Mr.Cabdriver
Dežurni Dušebrižnik
Dežurni Dušebrižnik
Posts: 731
Joined: 02 Apr 2008, 19:25
Location: Pula

Re: PENNY FOR A KNIFE ILITI NOVČIĆ ZA NOŽ

Post by Mr.Cabdriver » 25 Nov 2008, 16:14

legion.poljak66 wrote:Da li i vi imate takav običaj ili ste negdje čuli za nešto slično?
Ja puno predilavam sa tim noževima i da, uvijek forsiram osobu da mi da barem kovanicu od 5 lipa ili da ja toj osobi dam kovanicu ovisi u kom smjeru nož putuje, bilo to praznovjerje ili ne. Isto ima ponekad čudnih pogleda na to al ni približno toliko koliko ih ima na sam nož kao dar.
Nikad ništa od nas kad te ljudi čudno gledaju kad im pokloniš predmet koji je u biti ALAT a tek onda oružje.
....:::: Otiš'o sam, sarmu probo nisam... :twisted: ::::....

User avatar
Mr.Cabdriver
Dežurni Dušebrižnik
Dežurni Dušebrižnik
Posts: 731
Joined: 02 Apr 2008, 19:25
Location: Pula

Re: PENNY FOR A KNIFE ILITI NOVČIĆ ZA NOŽ

Post by Mr.Cabdriver » 25 Nov 2008, 16:17

k.horvat wrote:E, za jedan noz, koji vec dugo cekam, cuvam jednu okupatorsku DEM! :mrgreen:
Već sam ti rekao da tog dickonju ne možeš dobit! :twisted:
....:::: Otiš'o sam, sarmu probo nisam... :twisted: ::::....

User avatar
Knife_maniac
Satnik
Satnik
Posts: 1504
Joined: 07 Apr 2008, 20:06
Location: istocna Hrvatska

Re: PENNY FOR A KNIFE ILITI NOVČIĆ ZA NOŽ

Post by Knife_maniac » 25 Nov 2008, 17:10

Mr.Cabdriver wrote: Ja puno predilavam sa tim noževima i da, uvijek forsiram osobu da mi da barem kovanicu od 5 lipa ili da ja toj osobi dam kovanicu ovisi u kom smjeru nož putuje, bilo to praznovjerje ili ne.
Meni nisi nista dao za 'rdojonju :A18:

User avatar
J07@
Banned
Posts: 639
Joined: 16 Oct 2008, 17:44
Location: VG-ZG

Re: PENNY FOR A KNIFE ILITI NOVČIĆ ZA NOŽ

Post by J07@ » 25 Nov 2008, 18:33

evo da se pohvalim ja se danas oduzio za jedan poklonjeni noz :A03:
samo kaj me doticni kojeg necu imenovat napal da mi je isprical tu pricu :roll:

User avatar
Legion66
Nadnarednik
Nadnarednik
Posts: 501
Joined: 17 Nov 2008, 10:32
Location: KC

Re: PENNY FOR A KNIFE ILITI NOVČIĆ ZA NOŽ

Post by Legion66 » 25 Nov 2008, 18:50

Ljudi ne kuže da je nož JEDINI ALAT kojeg svakodnevno koriste. Nagledal sam se kolega na poslu koji narezak jedu s poklopcom od konzerve, dok me kolega lovac traži nož da si nareže kobasicu i slično. Ne trebaš davati neznam koje novce da si kupiš nožić, pa da ga nosiš na opasaču ili u ruksaku. To je po meni nemar i lijenost, a svi znaju pitati -daj mi posudi. A dok vide kojekakvi dušebrižnici, da imam nož zakačen o đep ili u torbici na opasaču, svi pitaju -kaj će ti nož, ti očeš nekoga zaklati! Pa da oču nekog spikati, uzel bi staroga šarafcigera, a ne noža vrijednog cca 200-300 kuna. Nož za mene je alat kojeg svakodnevno koristim.
KO SE MAČA LAČA; LAKUKARAČA!!!!

User avatar
k.horvat
Cinker - bojna
Cinker - bojna
Posts: 1602
Joined: 04 Apr 2008, 19:17
Location: Kloštar Ivanić

Re: PENNY FOR A KNIFE ILITI NOVČIĆ ZA NOŽ

Post by k.horvat » 25 Nov 2008, 19:18

Cab: za to cuvam i koju marku vise... :mrgreen:

User avatar
J07@
Banned
Posts: 639
Joined: 16 Oct 2008, 17:44
Location: VG-ZG

Re: PENNY FOR A KNIFE ILITI NOVČIĆ ZA NOŽ

Post by J07@ » 25 Nov 2008, 19:20

imas prav legion
kolko se meni puta dogodilo da me traze latherman
a ljeni su bili dat onda 100maraka za njega kaj je bilo full jeftino
al daj da ovo daj da ono
ja sam svog cuval iak se bas nekaj trebalo napravit ja sam radil i posprema u dep
a kolega posudil pa osto bez jednog noza
genijalc kojem ga je posudil isel nes ravnat :roll:

User avatar
zmenk
Skupnik
Skupnik
Posts: 287
Joined: 05 Apr 2008, 19:57
Location: .::Dalmatia::.

Re: PENNY FOR A KNIFE ILITI NOVČIĆ ZA NOŽ

Post by zmenk » 25 Nov 2008, 19:58

Knife_maniac wrote:Eto vidis ! Tu sam temu postavio davno na forumu pa ju je ekipa zaspamala i okrenila sve na zajebanciju.
Eto sad znam i zasto treba traziti i dati novcic.
Hvala :A25:

da sjecam se teme odma sam se sitia da je o tome vec bilo razgovora cim sam poceo citat topic

bili bi najs ako se skupi vise ovako pricica i anegdota veaznih uz ostrice da se skupe i stave u sticky

ja jedino sta zna je za onu pricu sta sam procitao po drugim forumima za katane i koja je najjaca sa laticama i rijekom ako slucajno netko nezna nek se javi iskopat cu je negdi
..jebo EU..

Ako napravis pitu od govna - to je opet govno a ne pita!

zene su krive

User avatar
J07@
Banned
Posts: 639
Joined: 16 Oct 2008, 17:44
Location: VG-ZG

Re: PENNY FOR A KNIFE ILITI NOVČIĆ ZA NOŽ

Post by J07@ » 25 Nov 2008, 20:15

zmenk wrote: ja jedino sta zna je za onu pricu sta sam procitao po drugim forumima za katane i koja je najjaca sa laticama i rijekom ako slucajno netko nezna nek se javi iskopat cu je negdi
a ona sa svilenim šalom iz filma tjelohranitelj :roll:

User avatar
Legion66
Nadnarednik
Nadnarednik
Posts: 501
Joined: 17 Nov 2008, 10:32
Location: KC

Re: PENNY FOR A KNIFE ILITI NOVČIĆ ZA NOŽ

Post by Legion66 » 25 Nov 2008, 21:33

A znate za coltello d'amore iliti nož ljubavi? U nekoliko talijanskih pokrajina običaj je da par razmjeni noževe kad se zaruće. Razmjenjeni noževi znaće da muškarcu daju hrabrost i samopouzdanje, a ženi vjeru i sigurnost. Drške tih noževa su visoko dekorirane, napravljene od crnih goveđih rogova, ukrašene sa "očima" koje paze na vlasnike i čuvaju ih od zlih duhova. Kad se par vjenča, noževi se objese iznad bračnog kreveta. U Finskoj ima sličan običaj u kojem muškarac daje zaručnici nož, a kad se vjenčaju, nož se zabode u zid iznad bračnog kreveta da osigura dobar san.
KO SE MAČA LAČA; LAKUKARAČA!!!!

User avatar
mariobab
Pozornik
Pozornik
Posts: 51
Joined: 03 Nov 2008, 20:14

Re: PENNY FOR A KNIFE ILITI NOVČIĆ ZA NOŽ

Post by mariobab » 25 Nov 2008, 23:20

J07@ wrote: a ona sa svilenim šalom iz filma tjelohranitelj :roll:
Ono sa svilenim šalom sam vidio prvi put u filmu King Richard and the Crusaders iz 1954 po priči Sir Walter Scotta,a ima i jedna dobra iz Volsung Sage ,poglavlje XV,kako Sigurd (Siegfried)isprobava mač.
Inače,običaj da se da novčić široko je rasprostranjen,tako da sam ga našao i u Rječniku simbola i knjizi Sve o praznovjerju,gdje ima još nekoliko zanimljivih priča i praznovjerja o sječivima.
ulomak iz Volsung Sage
ulomak iz Volsung Sage
Attachments
Saladin baca šal u nezaboravnoj sceni
Saladin baca šal u nezaboravnoj sceni
Sometimes you eat the bear, sometimes the bear eats you…

User avatar
nobile157
Pukovnik
Pukovnik
Posts: 2891
Joined: 15 Sep 2008, 14:57
Location: Pula

Re: PENNY FOR A KNIFE ILITI NOVČIĆ ZA NOŽ

Post by nobile157 » 25 Nov 2008, 23:30

I ja sam čuo tu priču i ljudi su mi znali dati novčić za poklonjeni nož, ali kod mene je to drugačije: ako nekome poklonim nož, onda ga smatram frendom i nevažno je da li je dao novčić ili ne.
Naravno, ne govorim o poznanicima, takvih imam na stotine, ali prijatelja imam malo. A najbolje vidiš tko ti je prijatelj kad ti je teško
NO TRESPASSING - VIOLATORS WILL BE SHOT - SURVIVORS WILL BE SHOT AGAIN
Lijepa riječ i pištolj u ruci otvaraju svaka vrata

User avatar
zmenk
Skupnik
Skupnik
Posts: 287
Joined: 05 Apr 2008, 19:57
Location: .::Dalmatia::.

Re: PENNY FOR A KNIFE ILITI NOVČIĆ ZA NOŽ

Post by zmenk » 26 Nov 2008, 00:31

ali isto tako kad ti je tesko dobijes pomoc od onih koje ne pitas i od kojis se najmanje nadas ...

vjerojatno je to tako sudjeno jer neznam nikog ko to nije prosao
..jebo EU..

Ako napravis pitu od govna - to je opet govno a ne pita!

zene su krive

User avatar
BojnikPerGall
Desetnik
Desetnik
Posts: 372
Joined: 10 Nov 2008, 00:32
Location: Zagreb

Re: PENNY FOR A KNIFE ILITI NOVČIĆ ZA NOŽ

Post by BojnikPerGall » 10 Jan 2009, 00:02

Simbolično plaćanje darovanog noža u nas je već gotovo postalo tradicionalni običaj. No, odakle potječe teško je utvrditi budući mnogi prisvajaju taj običaj.
No, bilo kako bilo valja platiti (ja redovito tražim 1 kunu) za poklonjeni nož upravo kako se prijateljstvo ne bi prekinulo!
Odličan, simboličan i simpatičan običaj... Posebice kad nož pokloniš nekoj dami a ona tebi novčić... :A20:

User avatar
Mike_Torello
Fleet Admiral
Fleet Admiral
Posts: 6681
Joined: 30 Mar 2008, 20:55
Location: Zagreb

Re: PENNY FOR A KNIFE ILITI NOVČIĆ ZA NOŽ

Post by Mike_Torello » 10 Jan 2009, 00:11

ja sam za taj obicaj prvi put cuo tu na forumu... doduse nikad nisam dobivao nozeve na poklon vec sam si ih sam kupovao. ok, dobio sam jednog Solingenovog "svicarca" od tate... valjda se zato stalno svadjamo....
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest