Samilosni udarac/hitac

Lovačke priče, iskustva, doživljaji, lovački psi, fotografije...
Post Reply
User avatar
Login
Skupnik
Skupnik
Posts: 242
Joined: 28 Sep 2008, 16:28

Samilosni udarac/hitac

Post by Login » 26 Jan 2009, 04:51

Kako ga izvesti napravilnije i najbezbolnije? postupak sa bodežom ili sa metkom. Malo sam zaboravio gradivo tj. nisam ni nikada dosao u tu situaciju pa ako tko zna tocno sta se preporuca ili iz iskustva.

User avatar
BoB
Cinker - bojna
Cinker - bojna
Posts: 384
Joined: 30 Sep 2008, 12:51
Location: zg

Re: Samilosni udarac/hitac

Post by BoB » 26 Jan 2009, 10:19

s 15 m iz karabina.
rađe propusti 100 divnih stvorenja prirodi nego da jednom loše odstreliš.
ako nemaš iskustva srneču divljač nikada ne kolji, uvijek plače dok umire pa zna pokvariti apetit, a i nije baš neka samilost.
Omnes tenentes gladios et ad bella doctissimi uniuscuiusque ensis super femur suum propter timores nocturnos
Because none of us are as cruel as all of us

User avatar
Ice
Razvodnik
Razvodnik
Posts: 176
Joined: 09 Nov 2008, 15:49

Re: Samilosni udarac/hitac

Post by Ice » 26 Jan 2009, 10:21

Najbezbolnije za tebe je da izbjegneš rez ili pogodak u svoje dijelove tijela, :P šala naravno, moja preporuka u svakom slučaju izbjegavati te fore sa zadavanjem smrtnih rana nožem, jer i ranjeni srnjačić sa rogovima od par centimetara može biti smrtonosan za lovca, da o ranjenom vepru ili krmači niti ne pričam, u svakom slučaju pouzdan pištolj ( kalibra 40 S&W, 357 sig, 45 ACP, 10 mm Auto, 7,62 x 25 TT sa SP ili HP zrnima), još bolje revolver (357 magnum, 44 magnum i sl.)

User avatar
Legion66
Nadnarednik
Nadnarednik
Posts: 501
Joined: 17 Nov 2008, 10:32
Location: KC

Re: Samilosni udarac/hitac

Post by Legion66 » 26 Jan 2009, 12:27

Samilosni hitac ili udarac ili ubod koji zadaje lovac da bi prikratio muke ranjenoj divljači može se izvesti na više načina. Kako su to naši stari lovci opisali, govorim za prvu polovicu prošlog stoljeća. Fazan, ubode se vrhom odn. korjenom pera između lubanje i prvog kralješka-atlasa. Zec, udarac bridom šake u predjelu vrata. Srneča divljač ubodom lovačkim bodežom u srce, s time da se pazi da nebi pogodili prsnu kost ili između lubanje i atlasa, to vrijedi i za jelensku divljač. Divlja svinja, u potragu za ranjenom d.svinjom se je išlo sa kratkim kopljem čiji vrh je morao biti oštar s obje strane, dosta širok i dugačak da napravi veču ranu i s križnicom pomoču koje se divljač kontrolirala, tj. da koplje ne ode preduboko odn. da ne probije divljač na drugu stranu. Drška koplja je morala biti dovoljno dugačka za sigurnu uporabu, a opet dovoljno krata da ne zapinje za okolno granje i drveće.
Zato sam ja sebi kupio tetka i lovačku municiju PPU 7,62 mm TT JHP. Zrno od 5,5 g ili 85 gr.
KO SE MAČA LAČA; LAKUKARAČA!!!!

User avatar
toni_u
Nadnarednik
Nadnarednik
Posts: 523
Joined: 24 Nov 2008, 13:09
Location: Karlovac
Contact:

Re: Samilosni udarac/hitac

Post by toni_u » 26 Jan 2009, 12:32

legion.poljak66 wrote:Samilosni hitac ili udarac ili ubod koji zadaje lovac da bi prikratio muke ranjenoj divljači može se izvesti na više načina. Kako su to naši stari lovci opisali, govorim za prvu polovicu prošlog stoljeća. Fazan, ubode se vrhom odn. korjenom pera između lubanje i prvog kralješka-atlasa. Zec, udarac bridom šake u predjelu vrata. Srneča divljač ubodom lovačkim bodežom u srce, s time da se pazi da nebi pogodili prsnu kost ili između lubanje i atlasa, to vrijedi i za jelensku divljač. Divlja svinja, u potragu za ranjenom d.svinjom se je išlo sa kratkim kopljem čiji vrh je morao biti oštar s obje strane, dosta širok i dugačak da napravi veču ranu i s križnicom pomoču koje se divljač kontrolirala, tj. da koplje ne ode preduboko odn. da ne probije divljač na drugu stranu. Drška koplja je morala biti dovoljno dugačka za sigurnu uporabu, a opet dovoljno krata da ne zapinje za okolno granje i drveće.
Zato sam ja sebi kupio tetka i lovačku municiju PPU 7,62 mm TT JHP. Zrno od 5,5 g ili 85 gr.
Mislim da bi ovo trebao znati svaki lovac ili mu je bolje da gada glinene golubove. ;)

User avatar
Legion66
Nadnarednik
Nadnarednik
Posts: 501
Joined: 17 Nov 2008, 10:32
Location: KC

Re: Samilosni udarac/hitac

Post by Legion66 » 26 Jan 2009, 12:39

Toni_u, bilo bi zanimljivo ići na vepra s kopljem, pa poslije inspekcija gaća, ko se usro, a ko ne.
KO SE MAČA LAČA; LAKUKARAČA!!!!

User avatar
toni_u
Nadnarednik
Nadnarednik
Posts: 523
Joined: 24 Nov 2008, 13:09
Location: Karlovac
Contact:

Re: Samilosni udarac/hitac

Post by toni_u » 26 Jan 2009, 12:43

hehe :A03: dobro da nisam lovac!

User avatar
rubinho
Skupnik
Skupnik
Posts: 243
Joined: 03 Oct 2008, 11:25
Location: jug

Re: Samilosni udarac/hitac

Post by rubinho » 26 Jan 2009, 13:02

06102008431 (800 x 600).jpg
06102008432 (800 x 600).jpg
nobile157 wrote:Njemački lovački nož za samilosni udarac jelenu. Očito vrlo stari primjerak.
............
u mojoj galeriji je
po cinu narednik, neka vas ne zavara ovo ispod nicka

User avatar
Login
Skupnik
Skupnik
Posts: 242
Joined: 28 Sep 2008, 16:28

Re: Samilosni udarac/hitac

Post by Login » 30 Jan 2009, 23:54

Hvala na on topic odgovorima tj. ono sto sam pitao. ;)

(nadam se da nikad necu doci u tu situaciju (zbog same divljaci) ,ali nije lose cuti iskustva drugih.. pogotovo savjete oko vepra to me najvise brine)

User avatar
nobile157
Pukovnik
Pukovnik
Posts: 2891
Joined: 15 Sep 2008, 14:57
Location: Pula

Re: Samilosni udarac/hitac

Post by nobile157 » 30 Jan 2009, 23:59

Vepar zna biti jako opasan, pogotovo ranjeni. Nedavno je u negdje bosni ubio lovca. U pravilu, nakon pucnja na visoku divljač, sačeka se desetak minuta prije nego li se ide do mjesta odstrela. A kada se ide, treba imati neki .357 ili .44 magnum. ili još bolje, sačmaricu sa kuglama. Tu nema greške.
NO TRESPASSING - VIOLATORS WILL BE SHOT - SURVIVORS WILL BE SHOT AGAIN
Lijepa riječ i pištolj u ruci otvaraju svaka vrata

User avatar
Legion66
Nadnarednik
Nadnarednik
Posts: 501
Joined: 17 Nov 2008, 10:32
Location: KC

Re: Samilosni udarac/hitac

Post by Legion66 » 31 Jan 2009, 11:50

Sačmaricu s kuglama ili kombinirku i OBAVEZNO dva cucka.
KO SE MAČA LAČA; LAKUKARAČA!!!!

User avatar
Mike_Torello
Fleet Admiral
Fleet Admiral
Posts: 6681
Joined: 30 Mar 2008, 20:55
Location: Zagreb

Re: Samilosni udarac/hitac

Post by Mike_Torello » 31 Jan 2009, 19:59

a ako nemas cucke jesu dobri i psi? :twisted:
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"

User avatar
SSG
Razvodnik
Razvodnik
Posts: 127
Joined: 06 Nov 2008, 12:04
Location: Karlovac

Re: Samilosni udarac/hitac

Post by SSG » 08 Feb 2009, 10:32

Mike_Torello wrote:a ako nemas cucke jesu dobri i psi? :twisted:
:A28:
I am armed I suggest you go rob and kill a Liberal.

User avatar
SSG
Razvodnik
Razvodnik
Posts: 127
Joined: 06 Nov 2008, 12:04
Location: Karlovac

Re: Samilosni udarac/hitac

Post by SSG » 31 Mar 2009, 16:51

Moj prijedlog

CEPP
MEGA ili slično, u kalibru 9 mm ili većem, iznad 150 grs
I am armed I suggest you go rob and kill a Liberal.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests