.308 Win. - proba i elaboracije

Samostalno punjenje streljiva

Moderator: istra champion

User avatar
lex-lutor
Brigadir
Brigadir
Posts: 3828
Joined: 27 Aug 2011, 23:32
Location: Srednja Istra

.308 Win. - proba i elaboracije

Post by lex-lutor » 23 May 2012, 10:17

Probali smo jucer malo istjerati prasinu iz cijevi i neke elaboracije za .308 Na zalost kasnili smo i kisa nam je totalno uljepsala dan, tj. kasno popodne. Uspio sam napravili slikicu jedne mete ali probe nismo zavrsili tako da cemo morati ponoviti...Posto je pucano samo sa nogica + moja greska ocito je da treba jako puno rada i strpljenja za napraviti dobar metak....
Attachments
308w-Elab-100m.jpg
Nemoguće je Nemoguće

User avatar
istra champion
Cinker - bojna
Cinker - bojna
Posts: 2161
Joined: 03 Aug 2009, 08:23
Location: južna ISTRA

Re: .308 Win. - proba i elaboracije

Post by istra champion » 23 May 2012, 13:44

Ako ti ni problem, napiši sa kojim barutom je punjeno, koje kapisle, točan naziv zrna, ukupna dužina metka,...

PS; ako piješ ne postavljaj metu :mrgreen:
SCORE:287 COMPETITION/195MEDAL; 112 GOLD 57 SILVER 26 BRONZE
4 TIME NATIONAL CHAMPION 6 TIME SECOND PLACEMENT 6 TIME THIRD PLACEMENT
25m VK REVOLVER 10+10 NATIONAL TEAM RECORD-567
CUSTOM GUN MASTER
http://www.skistra.hr
https://www.facebook.com/skistramarcana

User avatar
lex-lutor
Brigadir
Brigadir
Posts: 3828
Joined: 27 Aug 2011, 23:32
Location: Srednja Istra

Re: .308 Win. - proba i elaboracije

Post by lex-lutor » 23 May 2012, 14:01

"Majstor" je punio pa on zna sve detalje ...A Dean je klamericom stavljaio mete , istina sa druge strane stola pa su malo naopako... :shock:
Nemoguće je Nemoguće

User avatar
Mike_Torello
Fleet Admiral
Fleet Admiral
Posts: 6681
Joined: 30 Mar 2008, 20:55
Location: Zagreb

Re: .308 Win. - proba i elaboracije

Post by Mike_Torello » 23 May 2012, 14:25

Ajde bas mi je drago da se koriste te mete kad sam ih vec napravio =)
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"

šile
Skupnik
Skupnik
Posts: 211
Joined: 13 Jan 2011, 18:29

Re: .308 Win. - proba i elaboracije

Post by šile » 24 May 2012, 10:47

lex-lutor wrote:Probali smo jucer malo istjerati prasinu iz cijevi i neke elaboracije za .308 Na zalost kasnili smo i kisa nam je totalno uljepsala dan, tj. kasno popodne. Uspio sam napravili slikicu jedne mete ali probe nismo zavrsili tako da cemo morati ponoviti...Posto je pucano samo sa nogica + moja greska ocito je da treba jako puno rada i strpljenja za napraviti dobar metak....
za početak izbaci nogice iz igre...

User avatar
lex-lutor
Brigadir
Brigadir
Posts: 3828
Joined: 27 Aug 2011, 23:32
Location: Srednja Istra

Re: .308 Win. - proba i elaboracije

Post by lex-lutor » 24 May 2012, 11:04

Znam ja da bi stalak bio pravo rijesenje, ali kisa je dodatno zakomplicirala stvari pa smo sve sveli na rekreaciju a ne na testiranje, morali smo malo uprljati cijevi i naci razlog za cevape i pivu....

( vidis da sam samo prepisao neke cudne brojeve sa metaka da ne zaboravim, cudno da nitko nije isao za time, 14 grs je malo sumnjivo permalo punjenje za 308, )
Nemoguće je Nemoguće

Trapavi
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik
Posts: 726
Joined: 25 Dec 2019, 13:30

Re: .308 Win. - proba i elaboracije

Post by Trapavi » 26 Mar 2020, 18:59

Kakva bi bila vojna municija u cal 7,62 ×51 za pucketat u metu sa cal 308.

Mirok
Brigadni General
Brigadni General
Posts: 6271
Joined: 28 Nov 2019, 15:43
Location: Zagreb
Has thanked: 4 times

Re: .308 Win. - proba i elaboracije

Post by Mirok » 26 Mar 2020, 19:39

Meci su jako slični ali nisu posve identični.
Provjeri na cijevi možda imaš kakav žig da možeš i taj metak pucati.
SAAM inaće kaže da nije nesigurno pucati taj metak iz 308W ali bilo je rasprava.
A kakva bi bila preciznost i grupe......???
Jedino problematika vojne municije(živa u kapisli),zbog agresije na cijev,to je ipak odluka pojedinca.
Ako nisi siguran,kažu da je dobro konzultirati proizvođača oružja smiješ li koristiti taj metak(7,62x51)

User avatar
jolly
Cinker - bojna
Cinker - bojna
Posts: 7776
Joined: 26 Feb 2012, 13:10
Has thanked: 9 times
Been thanked: 17 times

Re: .308 Win. - proba i elaboracije

Post by jolly » 26 Mar 2020, 19:49

Trapavi wrote:Kakva bi bila vojna municija u cal 7,62 ×51 za pucketat u metu sa cal 308.
raspravljeno na forumu malo potrazi.
jedno je vojni a drugo civilni kalibar.
prema specifikacijama cipa i/ili saami imaju neke razlike.
7.62 nato malo deblju cahuru (stijenku), i malo kraci oal, ukupnu duzinu. Ako se sijecam dobro, ali provjeri imas saami i cip na internetu
308 win ima nesto veci tlak,
Zbog veceg dopustenog tlaka u 308 win, moguce je sigurno pucati 7.62 iz puske 308 win
ne i obrnuto.
To je u teoriji, nije mi pozanto da se ikad nekom nesto desilo, ali pretpostavljam da ako se trpa neki 308 metak u poluatomat kalibrai 7.62x51 , s dugorocnim koristenjem ce se (mozda) rasklimati.
Inace, 7.62 u 308, meni se nije pokazao kao precizan, za plinkanje nekako, neka match preciznost ni blizu. moze biti jer je oal malo kraci ali moze biti bilo sto drugo.

Kod 223 i 5.56, je obrnuto, s tlakovima. 5.56 ima veci dopusteni tlak od 223 prema standardu. znaci 223 ide u 5.56, obrnuto nije preporuceno.
takodjer nije mi poznat da se nekom razletilo, ali kod dugorocne upotrebe neadekvatnog streljiva. vjerujem da dodje do problema.

Mislim da je to ko kad se kontinuirano trpaju prejake patrone u staru sacmaricu, slican efekt ako se koristi municija jaceg tlaka u oruzju predvidjenom za manji tlak.
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”

Trapavi
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik
Posts: 726
Joined: 25 Dec 2019, 13:30

Re: .308 Win. - proba i elaboracije

Post by Trapavi » 26 Mar 2020, 21:53

Dobro pročitao sam na forumu o ovoj tematici , znači vojno streljivo u cal 308 i obrnuto. Nešto o tom znam no ne u detalje jer ni nemam taj kalibar. E a sad kako komentirate sljedeće , naime upravo mi je u rukama hinterbergerov metak Sp . Na čauri piše HP 308 7,62 ×51. Iz tog naravno proizlazi da nema veze u koju pušku ćeš ga gurat , dal u 308 ili 7,62 ×51.
Da dolazi do ekscesnih tlakova ne bi stajala oznaka kalibra 7,62 ×51, jednostavno tako renomirani proizvođač to sebi ne bi dozvolio.

Mirok
Brigadni General
Brigadni General
Posts: 6271
Joined: 28 Nov 2019, 15:43
Location: Zagreb
Has thanked: 4 times

Re: .308 Win. - proba i elaboracije

Post by Mirok » 26 Mar 2020, 22:17

Trapavi wrote:Dobro pročitao sam na forumu o ovoj tematici , znači vojno streljivo u cal 308 i obrnuto. Nešto o tom znam no ne u detalje jer ni nemam taj kalibar. E a sad kako komentirate sljedeće , naime upravo mi je u rukama hinterbergerov metak Sp . Na čauri piše HP 308 7,62 ×51. Iz tog naravno proizlazi da nema veze u koju pušku ćeš ga gurat , dal u 308 ili 7,62 ×51.
Da dolazi do ekscesnih tlakova ne bi stajala oznaka kalibra 7,62 ×51, jednostavno tako renomirani proizvođač to sebi ne bi dozvolio.
Kako si i napisao,kako je to renomirani proizvođač,možda on sam garantira za TAJ svoj metak,da može kako si pitao.
Dakako,ako na čahuri piše sve kako si naveo.

Trapavi
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik
Posts: 726
Joined: 25 Dec 2019, 13:30

Re: .308 Win. - proba i elaboracije

Post by Trapavi » 26 Mar 2020, 22:24

Piše upravo tako , moje je mišljenje i jedino objašnjenje da je da se tako izrazim meko laboriran tvornički pa može bit guran u obe puške.

Trapavi
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik
Posts: 726
Joined: 25 Dec 2019, 13:30

Re: .308 Win. - proba i elaboracije

Post by Trapavi » 26 Mar 2020, 22:36

Ok , prokleta upala krajnika mi se uvalila iličak ona nabila temperaturu da sam kurio ko peć. Sad je sve ok , nego znaš da nervira kad te doktorica lječi na telefon , ali što ćeš takvo je vrijeme.

User avatar
jolly
Cinker - bojna
Cinker - bojna
Posts: 7776
Joined: 26 Feb 2012, 13:10
Has thanked: 9 times
Been thanked: 17 times

Re: .308 Win. - proba i elaboracije

Post by jolly » 27 Mar 2020, 04:50

Trapavi wrote: . Na čauri piše HP 308 7,62 ×51. Iz tog naravno proizlazi da nema veze u koju pušku ćeš ga gurat , dal u 308 ili 7,62 ×51.
Da dolazi do ekscesnih tlakova ne bi stajala oznaka kalibra 7,62 ×51, jednostavno tako renomirani proizvođač to sebi ne bi dozvolio.
naravno da moze biti municija dvojne namjene, vjerojatno je malo manjeg tlaka, pa moze u svako oruzje, pa su ga tako oznacili.
Ali za nesto drugo reci, trebalo bi istestirati pa vidjeti preciznost i brzinu

u americi cak ima dosta pusaka kojim stave zig 223 / 5.56 x 45, ili 308 - 7,62 ×51 vjerojatno dizajnirane za malo veci tlak onog drugog streljiva, pa mogu sve to sazvakati.

Svaki metak za lov je dobar ako je zrno kvalitetne konstrukcije i dovoljne snage, i makar osreddnje preciznosti, ali match pusku u ovako dvojnom kalibru nisam jos sreo. :?:
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”

User avatar
lex-lutor
Brigadir
Brigadir
Posts: 3828
Joined: 27 Aug 2011, 23:32
Location: Srednja Istra

Re: .308 Win. - proba i elaboracije

Post by lex-lutor » 27 Mar 2020, 10:03

Ekipa mislim da se mucite sitnicama ?

308W vs 7.62*51 je po meni gubljenje vremena, tko je od Vas vidio civilno oruzje u ovom "regionu" u tom kalibru a da nije 308W ???

Pustimo nebuloze koje znaju pisati u OL !

Sto se tice preciznosti streljiva na KIlo, poput FAL-og iskustva su dijametralno suprotna, ima onih koji su bili vrlo zadovoljni , naravno samo sa nekim lotovima, moja su bila KATASTROFALNA, na 100m grupa nije bila manja od 5 cm a na 300 da i ne govorimo..
Nemoguće je Nemoguće

User avatar
jolly
Cinker - bojna
Cinker - bojna
Posts: 7776
Joined: 26 Feb 2012, 13:10
Has thanked: 9 times
Been thanked: 17 times

Re: .308 Win. - proba i elaboracije

Post by jolly » 27 Mar 2020, 10:12

lex-lutor wrote:Ekipa mislim da se mucite sitnicama ?

308W vs 7.62*51 je po meni gubljenje vremena, tko je od Vas vidio civilno oruzje u ovom "regionu" u tom kalibru a da nije 308W ???
Vidjena je municija, Lex... a covjek pita... ne vidim problem.

moja iskustva, ne bih nazvao katastrofalnim ali to je stvar percepcije pojedinca.
grupa od 5 do 7 cm na 100.
ali za barrel break in, ili plinkanje ili treniranje ok.

E, sad, kakvo treniranje?
Pa treniranje, recimo, pucanja sa stapa na metu srnjaka na 100 i 200 metara s lovackog stapa stojeci. Moja priprema za safari....
(teoretska grupa 10 cm na 200 m, ako pogodak nije u vitalnoj zoni ili uz nju, los pogodak)
Ili treniranje na istu stvar stojeci, 100 i 200 m, bez stapa...


Amricko trziste i marketing je druga prica, ima ljudi koji hoce pusku za "sve metke", a proizvodjaci naprave 223/5,56. ili 308-7.62 - ko da je problem malo popuniti ponudu na trzistu tamo. Mislim da americki preperi obozavaju ovaj koncept! :mrgreen:
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”

User avatar
lex-lutor
Brigadir
Brigadir
Posts: 3828
Joined: 27 Aug 2011, 23:32
Location: Srednja Istra

Re: .308 Win. - proba i elaboracije

Post by lex-lutor » 27 Mar 2020, 10:30

U pravi si, namjena je bitna...pogotu ako je DOBRA cijena ....hahahhah

A sto se tice testiranja ja sam 308W sa bakrenim monolitom dovukao do 1070 m/s bez ikakvih tragova naprezanja na kapisli ili cahuri, naravno NE sa masom zrna od 185 grs... :A02:
Nemoguće je Nemoguće

Trapavi
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik
Posts: 726
Joined: 25 Dec 2019, 13:30

Re: .308 Win. - proba i elaboracije

Post by Trapavi » 27 Mar 2020, 12:00

Ljudi prošlo je puno vremena no ako me sjećanje dobro služi zakleo bi se da sam na ratištu viđao kod postrojba koje su dužile FAL i Heklere streljivo Hinterberger u onim njihovim karakterističnim crvenim kutijama . E sad koje je bilo i ostalo ne znam jer nisam dužio to oružje . Dali rad nestašice drugog ili zašto nemam pojma.

stolttom
Skupnik
Skupnik
Posts: 270
Joined: 22 Dec 2011, 08:35

Re: .308 Win. - proba i elaboracije

Post by stolttom » 29 Mar 2020, 21:32

https://www.ammoland.com/2017/06/7-62-n ... z6I6adjTdR

Odličan članak za ljude koje interesira ova tematika.
Ukratko, dobro upoznajte svoje oružje da biste znali koje streljivo možete bez rizika koristiti.

Trapavi
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik
Posts: 726
Joined: 25 Dec 2019, 13:30

Re: .308 Win. - proba i elaboracije

Post by Trapavi » 29 Mar 2020, 21:52

lex-lutor wrote:Ekipa mislim da se mucite sitnicama ?

308W vs 7.62*51 je po meni gubljenje vremena, tko je od Vas vidio civilno oruzje u ovom "regionu" u tom kalibru a da nije 308W ???

Pustimo nebuloze koje znaju pisati u OL !

Sto se tice preciznosti streljiva na KIlo, poput FAL-og iskustva su dijametralno suprotna, ima onih koji su bili vrlo zadovoljni , naravno samo sa nekim lotovima, moja su bila KATASTROFALNA, na 100m grupa nije bila manja od 5 cm a na 300 da i ne govorimo..
Mislim da je to ispravan odgovor . Ja osobno nikad u životu nisam vidio nijedno oružje gdje piše 7,62 ×51 calibar. Možda nisam na to obraćao pažnju alinisam vidio nego samo cal 308. A sad taj metak što imam očigledno postoji pa kako bilo da bilo .

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest