Imam li ustavno pravo na SAMO-odbranu ili sto vec ????

Kritički komentari događaja vezanih i nevezanih za oružje, kod nas i u svijetu. Moderirani forum - vrijeđanje, međusobne svađe i mali forumski ratovi se ne toleriraju. POLITIKU IZBJEGAVATI.
Post Reply
User avatar
lex-lutor
Brigadir
Brigadir
Posts: 3828
Joined: 27 Aug 2011, 23:32
Location: Srednja Istra

Imam li ustavno pravo na SAMO-odbranu ili sto vec ????

Post by lex-lutor » 30 Jan 2014, 12:41

Clanak je totalna "kara" ali kakav zakljucak moze izvuci normalan covjek iz svega ovoga ?

NEtko mi smije doci u kucu, poceti me tuci a ja Ne smijem braniti sebe ni svoje ukucane ili ?????

http://www.index.hr/vijesti/clanak/zest ... 30108.aspx
Nemoguće je Nemoguće

User avatar
Darko11
Natporučnik
Natporučnik
Posts: 1477
Joined: 18 Jan 2014, 17:19
Been thanked: 2 times
Contact:

Re: Imam li ustavno pravo na SAMO-odbranu ili sto vec ????

Post by Darko11 » 30 Jan 2014, 14:32

A evo i ja bas citam,svašta.Ili su novinari retardirani ili zakon.Nesto je.

User avatar
Papilon
Brigadir
Brigadir
Posts: 4073
Joined: 21 Dec 2009, 18:15

Re: Imam li ustavno pravo na SAMO-odbranu ili sto vec ????

Post by Papilon » 30 Jan 2014, 19:47

To je čisti komunizam.....a tko je za to dao svoj glas....??
Ne pij dok voziš - mogao bi proliti!!.....

PUNISHER1987
Nadnarednik
Nadnarednik
Posts: 583
Joined: 01 Feb 2011, 22:20
Location: Vidovice

Re: Imam li ustavno pravo na SAMO-odbranu ili sto vec ????

Post by PUNISHER1987 » 30 Jan 2014, 23:06

Papilon wrote:To je čisti komunizam.....a tko je za to dao svoj glas....??


Ja sigurno nisam!! A što bi drugo bio nego čisti komunizam??
To sin by silence, when we should protest, makes cowards out of men.

User avatar
jolly
Cinker - bojna
Cinker - bojna
Posts: 7776
Joined: 26 Feb 2012, 13:10
Has thanked: 9 times
Been thanked: 17 times

Re: Imam li ustavno pravo na SAMO-odbranu ili sto vec ????

Post by jolly » 31 Jan 2014, 04:47

Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”

User avatar
jolly
Cinker - bojna
Cinker - bojna
Posts: 7776
Joined: 26 Feb 2012, 13:10
Has thanked: 9 times
Been thanked: 17 times

Re: Imam li ustavno pravo na SAMO-odbranu ili sto vec ????

Post by jolly » 31 Jan 2014, 06:27

lex-lutor wrote:Clanak je totalna "kara" ali kakav zakljucak moze izvuci normalan covjek iz svega ovoga ?

NEtko mi smije doci u kucu, poceti me tuci a ja Ne smijem braniti sebe ni svoje ukucane ili ?????

http://www.index.hr/vijesti/clanak/zest ... 30108.aspx
Lex, pitaj bilo kog policajca ili pravnika, i svak ce ti reci da ti je najbolja obrana da se dobro zakljucas, plus alarmi, plus kamere (sa natpisom da je prostor pod video nadzorom), plus bilo koji oblik PASIVNE zastite.
Za bilo koju prakticnu ili aktivnu samoobranu ukuci ili vlastitom prostoru, najbolje ti je imati ostrog psa (i natpis na ulazu u dvoriste).

Mozes se ti buniti koliko hoces, ali to je tako. Sustav je takav.

Postoji nesto sto se zove kategorizacija dokaza. Nije svaki dokaz isto.
Najjaci dokaz pravno, jest sto pravnici zovu "prima facie" dokaz. Dakle, dokaz vidljiv i razumljiv svima iz prve ruke.
(kad se, recimo, dva auta sudare, "prima facie" je vidljivo da je do sudara doslo jer neko nije postivao propise...)

Drugi po snazi je materijalni dokaz, poput otiska prsta, legalne video snimke i slicno...

Slijedeci je ono sto u engleskom govornom podrucju zovu "circumstenical" dokaz, dakle dokaz gdje samo okolnosti upucuju na pocinioca.

Zadnji po snazi, ili u rangu sa ovim gore su svjedoci. (koji zaboravljaju, ili su subjektivni, podmitljivi, babe, strine, i slicno)

I sad, kad smo kod najjaceg, prima facie dokaza:
Kad se dvoje potuku, a jedan od dvojice zbog teskih ozljeda zavrsi u bolnici, a svjedoci tvrde da je bila samoobrana...

Tada je iz prima-facie dokaza gdje je jedan dobio teske ozljede, vidljivo da je druga osoba takve ozljede nanijela, pa postoji osnovana sumnja, i elementi za takvo kazneno dijelo.

"Mozda" je to bila samoobrana, na osnovu okolnosti i izjava svjedoka, medjutim to ce utvrditi sud, kroz postupak.

Moralna strana price jest, da sustav na takav nacin zeli zastiti zrtvu, pa cak i kad je s pravom, ili isamo nesrtenim slucajem (poput saobracajne) dobila kakve ozljede, i kroz postupak se u tom slucaju optuzenog kasnije oslobadja.

U navedenom slucaju, sve to zvuci nakaradno, medjutim, ko je ikad garantirao da pravda postoji?

Kaze narod "pravde na svitu, i dna od pizde - tog nema".
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”

mirkof
Razvodnik
Razvodnik
Posts: 148
Joined: 28 Jan 2013, 14:08

Re: Imam li ustavno pravo na SAMO-odbranu ili sto vec ????

Post by mirkof » 31 Jan 2014, 11:36

Što se točno dogodilo znaju samo sudionici a oni će vrtiti svatko svoju verziju priče. Tako da nije na policiji da to rješava već lijepo svi skupa na sud pa se tamo raskusurajte.

Naravno da će ovaj koji ju je ozlijedio tvrditi da je samoobrana a da će ona tvrditi da je bila prva napadnuta. Kome da se vjeruje?

User avatar
lex-lutor
Brigadir
Brigadir
Posts: 3828
Joined: 27 Aug 2011, 23:32
Location: Srednja Istra

Re: Imam li ustavno pravo na SAMO-odbranu ili sto vec ????

Post by lex-lutor » 31 Jan 2014, 14:04

Jolly, razumijem ja tvoj pogled na svijet jer je on posljedica djelovanja sustava na tebe tijekom skolovanja...Ono sto mene smeta, a vjerujem i vecinu ovdje na forumu je sljedece:

1. U mom domu ili kako vec nazoves prostor koji pripada meni i mojoj familiji NEMA tog BOGA da ima veca prava od mene, Ameri su to odlicno rijesili i za to im odajem postovanje. Ako mi jebeni Ustav daje pravo na nepovredivost doma i privatnost koji su to sada zakoni koji mogu stititi nekakve protuhe i probisvjete ....

1. Ako si usao u moj dom i ja sam te pustio unutra znaci da si pristao na moja pravila ponasanja i moje uvijete, ako se time ne slazes okreni se i napusti prostor....

2. Ako si NASILNO ili NEPOZVANO usao u moje dom ( prostor ) znaci da si svjestan da riskiras bakar u celo bez jednog jebenog razloga da ti se ja ili bilo tko opravdava za posljedice..AMEN.. nema tu vise price, advokata, uvijeta, bolesti, smanjene uracunjivosti itd....NEMAS sto traziti tamo gdje nisi pozvan...TOCKA.

Sve je to vrlo jednostavno i tako bi to trebalo shvatiti...

Posto si pravne struke, pokusaj mi demantirati tvrdnju da kriminalac-provalnik-lopov NEMA veca prava od sasvim normalnog gradjanina...a da stvar bude bolja NICIM NE ODGOVARA za nastalu stetu koju prouzroci...

1. Kreten ti zapali kucu
2. Nema nista od imovine i za to sranje ide u zatvor na XX godina
3. Drzava nije obavezna da ti nadoknadi bilo kakvu statu,
4. TI si OBAVEZAN drzavi placati porez kojim ona hrani isto to smece u zatvoru koje ti je zapalilo kucu
5. Nemas prvao da mu prodas bubrege, srce ili neke organe kako bi se namirio
6. Smece ce za par godina izaci iz corke a ti si i dalje bez doma.....

DAKLE ??????

Tko je bolje prosao u ovoj prici ?
Nemoguće je Nemoguće

User avatar
jolly
Cinker - bojna
Cinker - bojna
Posts: 7776
Joined: 26 Feb 2012, 13:10
Has thanked: 9 times
Been thanked: 17 times

Re: Imam li ustavno pravo na SAMO-odbranu ili sto vec ????

Post by jolly » 31 Jan 2014, 14:31

Lex, ja mislim da je jednostavno najbolje u takvu situaciju ne doci!

Ignorantia juris non excusat!

:A25:
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”

User avatar
lex-lutor
Brigadir
Brigadir
Posts: 3828
Joined: 27 Aug 2011, 23:32
Location: Srednja Istra

Re: Imam li ustavno pravo na SAMO-odbranu ili sto vec ????

Post by lex-lutor » 31 Jan 2014, 14:39

Slazem se sa tobom da nepoznavanje ili ignorianje zakona nikog ne opradava, no i dalje pitanje ostaje isto, kakav je to sustav ako "bad guy" ima veca prava od ostalih....kumulativno je to lako dokazivo a svi se prave grbavi....
Nemoguće je Nemoguće

Woolf Blaser
Natporučnik
Natporučnik
Posts: 1378
Joined: 27 Jul 2013, 04:29

Re: Imam li ustavno pravo na SAMO-odbranu ili sto vec ????

Post by Woolf Blaser » 31 Jan 2014, 17:15

Jolly, pa ne biras ti hoces li biti ,zrtva,! Lako je nama kenjati sto je po zakonu, medjutim
kad zateknes u svome domu kriminalca, a obitelj ti u kuci...kakav imas izbor!? Dozvoliti
kriminalcu da te opljacka,prebije...ne znam sto...ili se braniti!? Koknio bi ga ko divlju svinju,
bas bi razmisljao sto ce reci sudac! Kad mi je ugrozena obitelj i dom...nema razmisljanja!
Head in the City. Hearth in the Field.

User avatar
jolly
Cinker - bojna
Cinker - bojna
Posts: 7776
Joined: 26 Feb 2012, 13:10
Has thanked: 9 times
Been thanked: 17 times

Re: Imam li ustavno pravo na SAMO-odbranu ili sto vec ????

Post by jolly » 31 Jan 2014, 17:44

Decki, sve stoji sta ste napisali, ali svaki sustav je isti.
Ovo je opjevano i u proslom sistemu:
:A25:

Verujem, cenjeni sude, da dobro poznaješ ljude,
vi barem imate posla jer ćud je ćud a sud je sud.
Verujem, cenjena glavo, da si i učio pravo,
da svakom sudiš pošteno jer čast je čast a vlast je vlast.
I sve po zakonu, za to sam prvi,
ne bi bilo ove krvi da je bilo sve po zakonu!

Vlast je vlast,
i ja to poštujem, tu su paragrafi pa zagrabi
nek isto je i đavolu i đakonu,
pa nek se zna!

Nek’ su mi gazili njivom, mojom se sladili šljivom,
uvek je lopova bilo jer ćuk je ćuk i vuk je vuk.
Nikada zlotvora dosta, suša mi uništi bostan
i led se prospe pred žetvu, al’ led je led a red je red!

I prekardašilo, im’o sam bagremovu šumu
tamo dole prema drumu pa sam čekao.

Red je red!
Polako komšije! Ne može samo da se uđe,
da se ruši tuđe, lepo sam im rekao.

Ne lomite mi bagrenje,
bez njih će me vetrovi oduvati.
Pustite ih, moraju mi čuvati
jednu tajnu zlatnu kao dukati:
ne lomite mi bagrenje, pod njima sam je ljubio,
bosonogu i odbeglu od sna.

Ljudi smo, cenjeni sude, pa neka bude šta bude,
žao mi marama crnih, al’ plač je plač a mač je mač.
Ne pitaj šta bi sad bilo kad bi se ponovo zbilo,
ne pitaj da li se kajem, jer jed je jed a red je red!

I sve po zakonu, tu su paragrafi pa zagrabi
pošteno i za veru i za neveru.

Red je red!
Sve ja to poštujem jer više bilo bi ubica
nego ptica koje odleću ka severu.

Ne lomite mi bagrenje,
bez njih će me vetrovi oduvati.
Pustite ih, moraju mi čuvati
jednu tajnu zlatnu kao dukati:

ne lomite mi bagrenje, pod njima sam je ljubio.

O, zar moram da vam ponovim?

Okanite se njih jer sve ću da vas polomim!
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”

Woolf Blaser
Natporučnik
Natporučnik
Posts: 1378
Joined: 27 Jul 2013, 04:29

Re: Imam li ustavno pravo na SAMO-odbranu ili sto vec ????

Post by Woolf Blaser » 31 Jan 2014, 17:59

Ooooo...fck...de, Jolly koji ti je klinac!? Prvo ruze...sad pjesme...il si zaljubljen il te puca
kriza srednjih godina!? Drz se oruzja... :oops:
Head in the City. Hearth in the Field.

User avatar
jolly
Cinker - bojna
Cinker - bojna
Posts: 7776
Joined: 26 Feb 2012, 13:10
Has thanked: 9 times
Been thanked: 17 times

Re: Imam li ustavno pravo na SAMO-odbranu ili sto vec ????

Post by jolly » 31 Jan 2014, 18:47

Mora da sam puko! Dobro velis! :D
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”

User avatar
oštrostrijelac
Poručnik
Poručnik
Posts: 1070
Joined: 09 Aug 2009, 16:16
Location: Zaprešić

Re: Imam li ustavno pravo na SAMO-odbranu ili sto vec ????

Post by oštrostrijelac » 31 Jan 2014, 19:39

Viš, viš, jaako je zanimljivo u miru i sa razumijevanjem pročitati pjesmu koju smo davnih dana slušali. :A14:
Oštri

Woolf Blaser
Natporučnik
Natporučnik
Posts: 1378
Joined: 27 Jul 2013, 04:29

Re: Imam li ustavno pravo na SAMO-odbranu ili sto vec ????

Post by Woolf Blaser » 31 Jan 2014, 19:56

jolly wrote:Mora da sam puko! Dobro velis! :D
Hehehe...sve sto ti treba je dobra pucacina i neka polovnjaca od 25...ne mora nuzno tim
redosljedom...
:mrgreen:
Head in the City. Hearth in the Field.

User avatar
Hawk
Satnik
Satnik
Posts: 1888
Joined: 07 Dec 2011, 15:27
Location: Nin

Re: Imam li ustavno pravo na SAMO-odbranu ili sto vec ????

Post by Hawk » 31 Jan 2014, 22:31

Jolly... meni se ipak više sviđa "Zenica Bluz"

U Zenicu kada podjem ja, pratiće me pet-šest drotova
okružni sudija rek'o dvan'est godina, dvan'est godina strogog zatvora

Tužna ti je moja sudbina, ženu mi je kreć'o Hakija
kreć'o je Hakija, presudila mu čakija, ne razumiješ ti to, druže sudija

Raduje me jedna istina, iz KP doma vratiću se ja
a Hakija nikad neće sa Bara, sa Bara se niko ne vraća
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.

Woolf Blaser
Natporučnik
Natporučnik
Posts: 1378
Joined: 27 Jul 2013, 04:29

Re: Imam li ustavno pravo na SAMO-odbranu ili sto vec ????

Post by Woolf Blaser » 31 Jan 2014, 23:01

O da...Hawk! Pa nek se zlikovci misle...
Head in the City. Hearth in the Field.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest