Modifikacija cahura

Samostalno punjenje streljiva

Moderator: istra champion

Post Reply
User avatar
Mike_Torello
Fleet Admiral
Fleet Admiral
Posts: 6681
Joined: 30 Mar 2008, 20:55
Location: Zagreb

Modifikacija cahura

Post by Mike_Torello » 31 Oct 2011, 20:56

Jednom prilikom sam cuo da se u svrhu punjenja .44 AUTO MAG streljiva, u nedostatku originalnih cahura koristilo cahure od .308 i .30-06 na 1.30 incha...

Pa mi je palo na pamet, sa kojim jos cahurama se dalo experimentirati na taj nacin, bez nekih vecih modifikacija cahura?
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"

User avatar
oštrostrijelac
Poručnik
Poručnik
Posts: 1070
Joined: 09 Aug 2009, 16:16
Location: Zaprešić

Re: Modifikacija cahura

Post by oštrostrijelac » 21 Jun 2013, 22:17

Evo i rezultata jedne od modifikacija u 6mm,
puknuto na 600 jardi:
http://bulletin.accurateshooter.com/201 ... 600-yards/
:A25:
Oštri

Woolf Blaser
Natporučnik
Natporučnik
Posts: 1378
Joined: 27 Jul 2013, 04:29

Re: Modifikacija cahura

Post by Woolf Blaser » 30 Jul 2013, 02:50

Lijepo si to slozio Ostri! Iz kojeg si ,alata, poslao te pilulice 6 mm? Jel to 6 BR ili 6 XC ?
Head in the City. Hearth in the Field.

User avatar
lex-lutor
Brigadir
Brigadir
Posts: 3828
Joined: 27 Aug 2011, 23:32
Location: Srednja Istra

Re: Modifikacija cahura

Post by lex-lutor » 30 Jul 2013, 08:37

Ne citas pazljivo !!!

Ovo je bolestan SET-UP oruzja koji kosta kao dobar autic....pored toga radi ti se 6-DASHER kalibru koji je poznat po problemu da se neka zrna raspadaju od pritiska koji nastaje, strava brzine su u pitanju i iskljucivo je namjena za BR takmicenja.... ili pak ako zelis da se nekome raspadnu sve kapilare i zile u tijelu ako ga okrzne takav projektil....
Nemoguće je Nemoguće

User avatar
oštrostrijelac
Poručnik
Poručnik
Posts: 1070
Joined: 09 Aug 2009, 16:16
Location: Zaprešić

Re: Modifikacija cahura

Post by oštrostrijelac » 30 Jul 2013, 17:20

Da, da, moj je ovogodišnji doseg da je od 13 metaka samo njih 4 završilo u meti na 300 metara na Kovačevu.
Kad budem veliki i ja si možda nabavim kakav aparatić za kvalitetno pogoditi na daleko.
Nekak me više privlači 6,5 ili 7 mm, nego 6 mm, ali o tome bumo razmišljali kad se za to stvore preduvijeti.
Oštri

User avatar
lex-lutor
Brigadir
Brigadir
Posts: 3828
Joined: 27 Aug 2011, 23:32
Location: Srednja Istra

Re: Modifikacija cahura

Post by lex-lutor » 30 Jul 2013, 18:50

Ostri ne sekiraj se....i ja sam pucao u drugoj grupi " na coravo '" !!! Prva grupa je imala katastrofa uvijete, druga mozda malo bolje, a kasnije se ipak dalo nesto i pogoditi...no u svakom slucaju tesko je pucati ako ne znas kuda idu meci.....
Nemoguće je Nemoguće

User avatar
oštrostrijelac
Poručnik
Poručnik
Posts: 1070
Joined: 09 Aug 2009, 16:16
Location: Zaprešić

Re: Modifikacija cahura

Post by oštrostrijelac » 30 Jul 2013, 20:33

Uz to su moja zrna teška samo 4,5 grama, pa je to uz onakav vjetar bilo nemoguča misija pogoditi.
Kad smo došli do meta uslijedilo je iznenađenje. U podlozi je bilo barem 200 rupa, pa sad ti znaj koje su tvoje.
Spinaker je tako imao zadatak upucati pušku za Mikea, koji je onda nešto i napravio.
Za ovakve kolibrije trebaju biti bolji uvjeti i po pitanju zračnih strujanja i po pitanju vidljivosti.
Na druženje valja doči i sa pripremljenim aparatičem i onda je uspjeh neizostavan.
Kad smo kod modificiranja čahura, imao sam priliku svojevremeno vidjeti kako lik pere iz tanđare, a na dancima oznake kalibra .30-06 i 7x64, a metak oriđiđi 8x57 dimenzija, te pogodci za divljenje.
Isto tako se iz 9,3x62 čahure dade napraviti odlična čahura u kalibru .308Win., te iz .308Win za .243Win.
Skandinafci rade, po mom skromnom mišljenju, najkvalitetnije čahure i tu se ne može pogriješiti, bilo da se radi o Lapui, Normi ili Saku.
Oštri

User avatar
lex-lutor
Brigadir
Brigadir
Posts: 3828
Joined: 27 Aug 2011, 23:32
Location: Srednja Istra

Re: Modifikacija cahura

Post by lex-lutor » 30 Jul 2013, 21:17

oštrostrijelac wrote:....Isto tako se iz 9,3x62 čahure dade napraviti odlična čahura u kalibru .308Win., te iz .308Win za .243Win. Skandinafci rade, po mom skromnom mišljenju, najkvalitetnije čahure i tu se ne može pogriješiti, bilo da se radi o Lapui, Normi ili Saku.
Cim to ekipica radi znaci da postoji i neki dobar razlog, no kada to ubacimo u nase HR tuzno okruzenje po pitanju streljana, para, zakona, nagrada, broja tekmi kroz godinu ostaje nam samo da se divimo onima koji mogu !!!
Nemoguće je Nemoguće

Woolf Blaser
Natporučnik
Natporučnik
Posts: 1378
Joined: 27 Jul 2013, 04:29

Re: Modifikacija cahura

Post by Woolf Blaser » 31 Jul 2013, 20:44

Kolika je brzina toga zrna kada se raspada? Duzina cijevi, korak uvijanja zljebova (twist)?
Head in the City. Hearth in the Field.

Woolf Blaser
Natporučnik
Natporučnik
Posts: 1378
Joined: 27 Jul 2013, 04:29

Re: Modifikacija cahura

Post by Woolf Blaser » 05 Aug 2013, 02:39

Ostri de malo poblize opisi taj kalibar!!!
Head in the City. Hearth in the Field.

User avatar
oštrostrijelac
Poručnik
Poručnik
Posts: 1070
Joined: 09 Aug 2009, 16:16
Location: Zaprešić

Re: Modifikacija cahura

Post by oštrostrijelac » 05 Aug 2013, 11:19

Oštri

Woolf Blaser
Natporučnik
Natporučnik
Posts: 1378
Joined: 27 Jul 2013, 04:29

Re: Modifikacija cahura

Post by Woolf Blaser » 05 Aug 2013, 17:05

Jesam,hvala. Vrlo zanimljiv kalibar.
Head in the City. Hearth in the Field.

Onty
Narednik
Narednik
Posts: 479
Joined: 07 Mar 2020, 19:57
Been thanked: 2 times

Re: Modifikacija cahura

Post by Onty » 23 Mar 2020, 13:35


Onty
Narednik
Narednik
Posts: 479
Joined: 07 Mar 2020, 19:57
Been thanked: 2 times

Re: Modifikacija cahura

Post by Onty » 23 Mar 2020, 14:13

Izgleda da sam imao krivo glede zabrane punjenja za vlastite potrebe:

Zakon o nabavi i posjedovanju oružja građana

NN 94/18

na snazi od 01.11.2018.

Članak 32.

(1) Građanin koji posjeduje važeći oružni list za oružje registrirano u svrhu lova ili sporta može puniti streljivo za vlastite potrebe.

(2) Građanin iz stavka 1. ovoga članka smije držati najviše 2000 grama baruta.

(3) Streljivo napunjeno za vlastite potrebe, kao i barut čuvaju se na način da ne budu dostupni osobi koja nije ovlaštena za njihovo posjedovanje, zaključani i odvojeni u ormaru od čvrstog materijala, sefu ili sličnom spremištu koje se ne može otvoriti alatom uobičajene uporabe.

(4) Građanin iz stavka 1. ovoga članka može, na temelju važećeg oružnog lista za oružje registrirano u svrhu lova ili sporta, nabavljati komponente streljiva.

(5) Prilikom punjenja streljiva za vlastite potrebe građanin je dužan voditi brigu o sigurnosti drugih osoba i imovine kako ih ne bi ugrozio.


https://www.zakon.hr/z/1161/Zakon-o-nab ... a%C4%91ana

Nisam našao ništa kasnijeg datuma, ispravite me ako ima, hvala.

Mirok
Brigadni General
Brigadni General
Posts: 6271
Joined: 28 Nov 2019, 15:43
Location: Zagreb
Has thanked: 4 times

Re: Modifikacija cahura

Post by Mirok » 23 Mar 2020, 22:12

Da,punjenje je dozvoljeno.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest